Ви се случило ли наеднаш да ја покачите килажата, иако не сте ги смениле навиките во исхраната? Или можеби не можете никако да ослабнете? Во тој случај можно е да имате проблем со тироидната жлезда.

Научете како да останете здрави јадејќи ги овошјата и зеленчуците кои по обликот потсетуваат на одредени органи од нашето тело

Зголеменото внесување на боровинки, јаболки и крушки, поврзано е со помал ризик од дијаебетес, тврдат американските научници. Причина се флавоноидите, природните антиоксиданси кои се поврзуваат со намален ризик од мозочен удар, болести на срцето, рак...

Јајца, јогурт и мед, освен вкусни продукти за појадок се и добри состојки за подготовка на природни третмани за нега на косата. И не само тие.

Многумина веруваат дека интернетот го олеснува патот во откривањето на болестите или симптомите, кога сме болни, не знаејќи ја другата страна на оваа т.н замка.

Ако имате проблеми со спиењето, често се случува да посегнете по храна? Тоа може некогаш да биде добро решение, но внимавајте што конзумирате. Овие видови храна ќе ве спречат да заспиете.

Жените на Аткинсонова диета, може да се во опасност од срцев или мозочен удар, подоцна во животот, тврдат научниците,

Група вработени мајки и блогерки решија да стават крај на митот за брзо враќање во форма по породувањето, кој вештачки им е наметнат на жените.

Посакувате витко стегнато тело, а наместо тоа имате опуштен задник, широки колкови, опуштени мускули на рацете? Одговорот лежи во вашите хормони, тврди Мери Клер Вилсон, научник и стручњак за симнување килограми.

Сигурно сте слушнале дека внесувањето поголеми количини натриум може да го зголеми крвниот притисок. Но дали знаете дека калиумот може да го намали?

Најново на форумот

  • No posts to display.