Поминаа 12 години од денот кога цела Македонија, но и Балканот, се разбудија слушајќи ги шокирачките вести – Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа во Хрватска.

 

Ѕвездата од „Големи мали лаги“, Зои Кравиц, заедно со Роберт Патисон (познат по улогата во „Самрак“) ќе ги играат главните улоги во новиот филм за „Бетмен“. 

 

Кејт Мидлтон целосно го трансформираше нејзиниот стил на облекување поради кралицата Елизабета Втора. Изминатите години модниот избор на војвотката од Кембриџ главно беа здолништа и фустани со средна должина и крој кој се шири надолу.


Седмото издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ ќе се одржи од 12 до 17 октомври 2019, на повеќе локации во Скопје. Шестдневната програма ќе содржи богата филмска понуда, креативни работилници, мастер класови и низа други креативни и едукативни активности кои ќе вклучат  над 600 деца и млади на возраст од 11 до 19 години. 

 

Во ЈУ „Зоолошка градина Скопје“ започна изградбата на живеалиштето за фламинга и пингвини.

На улица „Илинденска“ веднаш до СЦ „Борис Трајковски“ е лоциран новиот забавен адреналински парк „Мега“. Забавниот парк нуди над 20 возења, од кои 10 се адреналински атракции, 10 фамилијарни возења, како и неколку интерактивни реквизити.

Веста за нов престолонаследник беше објавена вчера, на првата вечер од кралската турнеја во Австралија, Фиџи и Тонга. 

Aзбуката на сезнајката Биби од синоќа влезе во домовите на детска публика преку нејзиниот јутјуб-канал Биби/Bibi. Секоја буква е своја приказна и токму преку примерите на Биби децата ќе го откријат нејзиниот свет.

Уште со првата нумера „Не сум твој тип“ покажаа дека имаат свој препознатлив стил и имаат намера долго време да ги слушаме, а со втората „Тело за на ТВ“ го потврдија тоа.

Британскиот хитмејкер се соочува со тужба од 100 милиони долари за крадење делови од песната  Let’s Get In On од Марвин Геј, за неговиот хит Thinking Out Loud. Според тужбата поднесена во суд во Њујорк, победникот во повеќе греми категории за 2014 година, ги има копирано мелодијата, ритамот, хармониите, тапаните, бас линијата, придружните вокали, темпото и уште неколку елементи од класик песната на Геј од 1973 година.

Најново на форумот

  • No posts to display.