Поминаа 12 години од денот кога цела Македонија, но и Балканот, се разбудија слушајќи ги шокирачките вести – Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа во Хрватска.

 

Часовите минува, луѓето чекаа некој да ја демантира оваа вест, но официјални потврди доаѓаа од повеќе страни. Тоше загина во трагична сообраќајка кај Нова Градишка, кога неговото возило удри во приколка од камион, а потоа влета во заштитната ограда.

Возачот на автомобилот беше потешко повреден, додека менаџерката Лилјана Петровиќ помина со помали повреди. Но, никој и ништо не можеше да ги запре солзите на целата нација, која тагуваше по својот миленик. Тоше загина на патот кон создавање светска кариера, само 11 денови по големиот концерт на преполниот Градски стадион во Скопје.


Остатокот од текстот прочитајте го на ЛОКАЛНО

Најново на форумот

  • No posts to display.