LC Waikiki, најбрзо растечкиот турски бренд и лидер во текстилната индустрија, отвора своја прва продавница во Македонија. Продавницата ќе биде отворена на 08.10.2013 година (вторник) во Скопје, на локација од 1.100 метри квадратни во Скопје Сити Мол.

Искусните шопинголичари знаат дека костимите за капење се купуваат во септември, маиците со куси ракави во октомври, а волнените џемпери во април.

На модната недела во Милано, Донатела Версаче ја претстави по малку необичната колекција наменета за млади девојки кои се во панк фазон.

На 19 и 20 март во Лондон ќе се одржи првото издание на Недела на детска мода. Организатори на оваа манифестација се неколку онлајн продавници за детска облека.

Италијанската модна куќа „Долче&Габана“ го промовира својот прв парфем наменет за бебиња.

Французинките во просек, за првите осум месеци потрошиле 97 евра за долна облека, резултат е од истражувањето на Францускиот моден институт.

Ако косата ви е непослушна, сува, оштетена, како кај повеќето жени, голема е веројатноста дека користите интензивни шампони,

Колку успех ќе имате на интервју за работа или во важни преговори, во голема мера зависи од физичкиот изглед. Затоа послушајте ги советите од модните стилисти

Во просек 409 дена им се потребни на жените после породувањето да се чувствуваат повторно пожелно и да им се вратат во редовните активности,

Трендсетерките Бијонсе, Ријана и Кејти Пери, први почнаа да експериментираат со различен маникир, а сега отидоа чекор понапред и на ноктите ставија прстени.

Најново на форумот