Семето од лен е многу фалено од следбениците на здрав начин на живот, поради својот состав во кој најголем дел се корисните омега-3 есенцијални масни киселини, лигани, кои се познати како растителни естроген, растворливи и нерастворливи влакна. Според истражувањата, помага во борбата против кардиоваскуларните заболувања, дијабетес, рак на дојка, дебелина и проблеми со метаболизам.

Шарлин, принцезата од Монако, која е среќна мајка на близнаци, е позната и по нејзиниот беспрекорен стил на облекување. Нејзините јавни настапи секој пат предизвикуваат воодушевување кај модните критичари и набљудувачите. Без разлика дали ќе облече фармерки и јакна на градинска забава, или долг сребрен фустан за вечера, сопругата на принцот Алберт Втори секогаш изгледа импресивно.

За да ви изгледа убаво шминката, и долго да трае важен е изборот на пудра. Пред да ја изберете треба да одредите која формула е за вас. Ако на пример имате мрсна кожа со акни и митесери, за вас се безмасни пудри со матирачки ефект. Ако пак имате сува и дехидрирана кожа за вас идеална е пудра со хидрирачки и навлажнувачки својства.

 

Не мора да бидете професионалец за да постигнете беспрекорен изглед со шминката. Еве неколку трикови кои можеби звучат чудно, кога ќе ги прочитате, но се докажале како навистина успешни.

Лицето не сака ветер и ниски температури бидејќи ја сушат кожата и создаваат непријатно црвенило и брчки, а со тоа ја прават постара. За да го ублажите нивното влијание , важна е негата и тоа со неагресивни препарати. Од време на време нахранете ја кожата со витамини и минерали кои можете да ги најдете во оваа природна маска.

Се налакиравте, дувате во ноктите и чекате да се исуши лакот. А кога помисливте дека е готово, само што посегнавте да земете нешто, лакот се размачка и сега мора да го бришете, па одново да се мачкате и да чекате да се суши.

Акните никогаш не се пријатен призор, особено ако ве очекува некој важен состанок. Не ги чепкајте за да не ги воспалите, туку искористете некој од следните трикови:

Ако имате проблеми со фенирањето и често косата ви е “непослушна“, наместо да биде рамна и мазна, можно е да не го знаете златното фризерско правило. 


Kолку и да ви се чини чистењето калинка проблематично, со малку труд ќе се исплати бидејќи постојат бројни причини поради кои морате да ја консумирате оваа есен.

Утринските рутини за подоготвка за на работа на сите ни се слични. Tуширање, облекување, фризура и на крај ставање дезодоранс за да го избегнете создавањето непријатен мирис на пот. Но оваа последна едноставна рутина може да стане уште поефикасна.

Најново на форумот