Едноставна или светла, воздржана или заводлива - која треба да биде совршена шминка за на работа ако немате специфичен кодекс на облекување? Како да не ги преминете границите на тоа што е прифатливо и кои правила треба да ги следите ако сте неискусни во ова поле?

Златното правило за шминка за на работа е дека треба да биде природна. При изборот на шминка, потенцирајте ги повеќе пастелните бои. Треба да изгледате претставително, а не предизвикувачки. Бирајте шминка во нијанси која е многу близу до природната боја на вашата кожа, веѓите и усните. Оставете ги јаките нијанси на кармин и темна шминка за навечер. Ако имате време, користете маска за лице пред шминкање за да ја изедначите и смирите кожата. Ова ќе направи да изгледате одморено. Добрата состојба на кожата игра важна улога во деловната шминка.

За вечерна шминка, светлите неонски сенки и усни во интензивни бои на кармин, можат да бидат привлечни, но за на работа не се соодветни. Изедначете ја бојата на лицето со крема со лесна текстура. Ако користите сенки за очи изберете помирни бои (бледо кафеава, млечно бела, праска или беж). Пожелно е сенките да не содржат честички што рефлектираат светлина. Можете да нанесете полесни нијанси од внатрешниот агол на окото до средината на очниот капак. Ставете потемни сенки на браздата на очниот капак и во надворешниот агол на окото. Ова ќе ви даде убав и експресивен изглед кој изгледа природно. Можете исто така да користите туш за очи , но не претерувајте со дебелината и должината на линијата.

Наместо со туш, очите можете да ги исцртате со кафеав или сив молив. Со четка нежно измазнете ја линијата, за да нема остар раб.
Ако носите очила, нанесете руменило само додека носите очила. Ако страдате од кратковидост, очите ќе изгледаат помали преку леќите на очилата. Можете да ги зголемите визуелно со правење линија на очниот капак со молив за очи. Што се однесува до усните, за деловна шминка можете да користите мат кармин или нежен сјај за усни.

Најново на форумот

  • No posts to display.