Секому му се случува да има голема желба за одредена храна - парче чоколадо, чипс или парче леб и сирењe и тука нема ништо необично или чудно. Но понекогаш вашата силна желба да консумирате одреден вид храна може да биде јасен сигнал што му недостига на вашето тело. Погледнете што се обидува вашето тело да ви каже, барајќи одреден вид храна:

Сол
Постојат луѓе кои дефинитивно претпочитаат солена храна, и често додаваат дополнителна сол на нивните јадења. Ова е сосема нормално и, во принцип, не е причина за загриженост. Но ако ви се случи да не јадете храна која не е исклучително солена, тоа е знак за минерална нерамнотежа во вашето тело. Сосема е можно да сте дехидрирани како резултат на дијареја, потешко потење или повраќање.

Шеќер и сите видови слатки задоволства
Сите водиме битка со желбата за благо. Некогаш успеваме да ја минимализирам, но некогаш не. Освен ако имате непријатно чувство на тресење и се чувствувате како да ќе се онесвестите ако не каснете нешто благо, веројатно страдате од низок шеќер во крвта. Во тие моменти, треба да се движите брзо, затоа што консумирањето шеќер ве тера да сакате повеќе, и повеќе, и повеќе ... И сè додека не почнат да ви се тресат рацете. За да не бидете зависни од шеќер, треба да земете слатки во мала доза. Всушност, најдобро е да конзумирате бавни јаглехидрати за да можат да навлезат во вашиот крвоток и подолго време да не чувствувате глад.

Чоколадо
Чоколадото е целосно одвоено од сите други слатки искуства. Гладта за чоколадо често се смета дека е недостаток на магнезиум во организмот, но вистината е дека има храна која е далеку побогат извор на тој минерал. Вистината е дека ова е добар начин да се добие енергија и сосема е логично да каснете ако чувствувате дека ви фали енергија. Силната потреба за чоколадо исто така може да биде сигнал за стрес. Неговиот незаменлив вкус, кој е комбинација на шеќер и маснотии, секогаш имал траен ефект. 


Тестенини, пица, леб и компири
Или поинаку кажано, љубители на јаглехидрати. Гладот ​​за нив зборува и за ниско ниво на шеќер во крвта. Вистината е дека телото ви бара парче пица или чинија шпагети кога брзо ви треба енергија. 


Сирење
Нема ништо подобро од неколку парчиња ароматични сирења како чедар, камемберт или бри со малку грозје и чаша вино. Грешно задоволство, но животот не е ист без тоа. Ако обично доживувате дневна жестока глад за сирење, тогаш нешто не е во ред. Овие млечни производи содржат протеини и калциум, но вистината е дека има храна која има побогати извори на овие супстанции. Во повеќето случаи, гладот ​​за сирење се толкува како недостаток на сол. 


Црвено месо
Преголемата желба за црвено месо зборува за недостаток на железо во крвта. Покрај тоа навикнати сме да чувствуваме глад за храна која често ја конзумираме. Па така, сосема е веројатно ако често јадете црвено месо, тогаш и да почесто да чувствувате желба за него. 


Чај и кафе
Ако „умирате“ за чај и кафе, но не пиете доволно вода и сосема е можно да бидете дехидрирани. Друга причина е вашата зависност од кофеин.

Мрсна и пржена храна
Сите грешиме повремено со некој чизбургер или пржени компири, но ако секој ден ги јадете, нешто не е во ред. Тоа значи дека имате психичка, а не физичка потреба од овие нездрава храна. Според експертите, потребата за мрсни јадења зборува за емотивни проблеми.

Најново на форумот

  • No posts to display.