За да се справите со акните и проблематичната кожа, потребна ви е не само вистинската медицинска козметика и помош на специјалист, туку и правилна диета. Дерматолозите се согласуваат дека храната и пијалокот имаат огромно влијание врз состојбата на кожата, па ако сакаме да ја подобриме, мора да исклучиме одредени производи од нашето дневно мени. 

Млечни производи

Честата употреба на млечни производи може значително да ја наруши состојбата на кожата, откриваат различни студии. Според дерматолозите, најштетен ефект врз кожата има млекото. Киселото млеко се дозволува како побезбедна верзија. Сепак, истото не може да се каже и за сирењата, бидејќи тие, како и млекото, содржат хормони кои дополнително ја комплицираат состојбата на проблематичната кожа.

 

Храна со висок гликемиски индекс

Овде спаѓаат т.н. брзи јаглени хидрати, односно тоа се засладени пијалоци, шеќерни производи, бело брашно, чипсови и брза храна. Конзумирањето на овие производи предизвикува нагло зголемување на инсулин и гликоза во крвта, а тоа доведува до зголемена секреција на маснотии и хормонлана нерамнотежа, што го влошува проблемот со акните, откриваат дерматолозите.

 

Алкохолни алкохолни

Тие силно го дехидрираат организмот, што несомнено има штетен ефект врз акните и проблематичната кожа. Дерматолозите откриле дека честото консумирање алкохол доведува до сушење на лицето и е причина за псоријаза. Исто така, може да предизвика темни кругови под очи, брчки и предвремено стареење. Кожата може да стане сува и со првут бидејќи алкохолот предизвикува дехидрација.Месо

Од една страна, црвеното месо содржи протеини, витамини и минерали кои имаат севкупно корисен ефект и на кожата и на целиот организам. Но, црвеното месо исто така содржи супстанции кои го зголемуваат тестостеронот. Поради оваа причина, неговото консумирање го  забрзува формирањето на себум во кожата, што предизвикува затнување на порите и појава на акни.

Најново на форумот

  • No posts to display.