Книгата „Приказната за Зоки Поки“ од писателката Оливера Николова, со децении е задолжителна лектира за учениците во основно образование. Палавштините на главниот лик Зоки, неговата најдобра другарка Лидија и случките од семејниот живот во неговото семејство се незаборавни, подеднакво како и поуките кои можат да ги извлечат читателите – што е вистинско другарство, колку е важно да бидеш културен, воспитан, да ги почитуваш повозрасните....


Животот некогаш ги мести работите сосема неочекувано. Љубовната приказна на згодниот Џејсон Момоа и поранешната сопруга на Лени Кравиц, актерката Лиза Бонет е доказ за тоа.Латинското име за ова растение е „секогаш живо“ што значи дека е неуништливо без оглед на условите во кои расте. Таму каде расте и вирее ова растение, неговата „секогаш жива“ и неуништлива енергија се пренесува во домот и домаќинството.

Состојки: 
3 средни слатки компири (батати), 220 г сечкани печурки, 150 г свеж спанаќ, 1/2 главица сечкан кромид, 1 чешне сечкан лук, 1 лажичка сол, 1 лажичка црн пипер, 2 лажици несолен путер, 1 лажица маслиново масло, 1/2 чаша рендан пармезан, сечкан магдонос за декорација


Седмооделенците од ОУ. „Јахја Кемал“ , Скопје, по предметот ликовно образование, од наставникот Никола Ѓелинчески добија домашна задача да репродуцираат едно омилено уметничко дело, од познат сликар.

 

Иако повеќето од нас користат многу продукти за нега на кожа и коса, често забораваат на негата на ноктите, а некои луѓе имаат и природно слаби нокти. Со ограничен буџет не може секој да си дозволи нега на нокти во професионални салони, но сепак самите может да се погрижите. Едноставно вклучете ги следниве продукти во исхраната и на природен начин зајакнете ги ноктите.

Состојки: 
- 1 јајце, 200 мл кефир, 300 г брашно, 200 г кашкавал, 1 лажица масло, 1 лажичка прашок за печиво,  прсотфат сол

Фетишите во никој случај не се ментална болест. Иако фетишите се многу застапени во општеството, на таа тема има многу малку истражувања. Поради тоа социјалниот психиолог Џастин Лехмилер спровел анкета над 4000 мажи која се занимавала со темата стапалата како фетиш.

Оскаровката која важи за голем професионалец кога е работата во прашање, откри дека никогаш не ужива во снимање на интими сцени, а најтешко ѝ било кога работела на филмот „После венчавката“ во режија на нејзиниот сопруг Барт Фрондлих.

Секој од нас знае дека секој наш клик на интернет останува трајно забележен. Научивме и како компаниите во чие сопствеништво се програмите и апликациите кои ги користиме, го делат секој наш потег на интернет за маркетиншки цели.

Најново на форумот

  • No posts to display.