Состојки:

За црвениот слој:

- 1 чаша вода (250 мл), 2 пакетчиња обичен желатин, 1 голема кутија желатин од јагоди или вишни,

Состојки:

- 2 рамни чаши сварена киноа*, ¾ чаша реднан кашкавал по избор, ½ чаша несолена урда, 1 среден морков, реднан (или 1 чаша рендана и исцедена тиквичка),

Состојки:

- 1 парче пилешки гради, 100 г сино сирење (рокфор и сл.), 2 лажици реднан чедар кашкавал, 1 – 2 лажици лут доматен сос (по желба),

Состојки:

- 6 средни млади компири, 2 -3 чешниња лук, 2 лажици маслиново масло, 30 г путер, крупна морска сол, свежо мелен црн пипер

Состојки (за 4 лица):

- 1 пакување шпагети, 1 пакување морски стапчиња (од месо од ракчиња), 400 - 500 мл павлака за готвење ( како хопла, халта, дукат)

Состојки:

За тестото: 10 белки, 22 лажици шеќер, 100 г чоколадо, 5 лажици брашно, 1 пециво, 150 г сечкани ореви, 150 г кокос

Состојки:
За тестото:

- 1 1/2 кг брашно, 500 мл млако млеко, 250 мл масло, 1 1/2 свеж квасец (60 г), 2 лажици шеќер, 1 1/2 лажица сол, 3 јајца, 1 филџан топен маргарин

Состојки:

- 3 чаши брашно, 125 гр маргарин, 1 јајце, малку сол, 1 чаша суво грозје, 1 пециво, 1 чаша млеко, 150 гр шеќер, 1 ванила

Доаѓа летниот период, кога температурите се високи, а на нашиот организам му треба освежување и ладење. Можете да приготвите ледени овошни сокови, леден чај, студени десерти.

Состојки (за 11 парчиња):

- 11 мали цветови од брокули (доволно мали да можат да влезат во калап за мафин), 170 г пченкарно брашно, 120 г обично бело брашно, 1 лажица шеќер, 1 лажица прашок за печиво,

Најново на форумот