Состојки:

-4 пилешки копани, ¾ лажичка сол, ¾ лажичка црн пипер, 1 поголема главица кромид, 1 ½ лажица сечкан лук, 500 г свежи шампињони, 100 мл суво бело вино или пилешка супа, 1 лажица сечкан власец

Состојки:

- 2 лажици (30 г) несолен путер, 1 ½ лажица (20 г) бел шеќер, 1 ½ лажица (20 г) кафеав шеќер, 2 лажици матено јајце, ¼ лажица екстракт од ванила,

Состојки:

- 1 чаша топла вода, 2 лажички сув квасец, 2 ½ - 3 чаши брашно, 2 лажички сол., 1- 2 лажички маслиново масло (по желба)

Состојки:
-8 резанки багет, 100-150 г горгонзола, 8 смокви, 1 лажица мајчина душица, 4 лажици сечкани ореви, црн пипер по вкус, 4 лажици мед

Состојки:

- 1 шише бело вино, 1 лимон, 1 лимета, 8-10 листови ментол нане, 2 лажици шеќер

Состојки:

- 4 парчиња пилешки стек, 2 лажици масло, 50 мл вотка, 120 мл пилешка супа, 2 лажици свеж сок од лимон, 2 – 3 домати сечкани (или 1- 2 раце цели чери домати),

Состојки:

- ¾ чаша обично бело брашно, ¾ чаша интегрално брашно, 3 лажици шеќер, 1 ½ лажчка пециво, ½ лажичка сода бикарбона, ½ лажичка сол,

Состојки:

-450 г јунешко месо, 1 лажица нишесте (по желба), 2 чешниња лук, ¼ лажичка ѓумбир во прав, 2 ½ - 3 лажици тамари сос (или обичен соја сос), 1 ½ лажица агаве нектар (или шеќер),

Состојки:

- 250 г лингвини (јуфки), 10 лажици путер, 250 г сечкани свежи печурки, 2 чешниња лук, 150 г крем сирење, 2 лажици сечкан свеж магдонос, 1 лажица сечкан свеж босилек,

Состојки:

За пилешките крилца: 900 г пилешки крилца (само горниот дел), 1 лажица масло, 1 лажичка сол, 1/2 лажичка црн пипер

Најново на форумот