Состојки:

- 1 векна леб, 80 мл топен путер, 80 мл + 1 лажица маслиново масло, 2 лажици сечкан кромид, 2 чешниња лук толчен, 1 лажица сечкано луто пиперче, 17-20 печурки сечкани, 4 лажици сечкана бабура, 100 мл доматен сос, 150 г рендан кашкавал, сол и црн пипер

Состојки:

- 1 чаша сварена киноа, 2 лажици путер, 1 чешне лук, 1 рака листови од спанаќ, ¼ лажица сок од лимон, 2- 3 лажици рендан памезан, 170 г моцарела , 4- 6 домати (зависно од големината), црн пипер по желба

Состојки:

За ќофтињата

- 450 г мелено мисиркино месо, ½ лажица свежа жалфија сечкана, ½ лажица свеж рузмарин сечкан, 1 чешне лук толчено, 1 мала главица кромид сечкана, ¼ лажичка сол, 2 белки (или 1 големо јајце), малку црн пипер

Состојки:

- 2 лажици путер, 1 главица кромид, 200- 300 г свежи печурки, 300- 400 г бланширан спанаќ, ½ чаша млеко, 3- 4 парчиња леб, 3- 4 јајца, 3- 4 лажици рендан кашкавал по избор, сол и црн пипер

Состојки:

- 1 чаша грав од конзерва или претходно сварен, 1 лажица путер, 2 чешниња лук, 1 мало парче ѓумбир рендан, 2 лажички семе од ким, 1 главица кромид сечкан,

Состојки:

- 24 големи суви урми (непресувани), 150 г меко козјо сирење, 4 лажици сечкани несолени бадеми, 1 лажица сечкан свеж босилек

Состојки:

- 1 помала тиква (од крушковидните), 1 мал кромид , 4 чешниња лук, 4 лажици маслиново масло, по ½ лажичка сушени оригано и босилек, малку сечкано суво луто пиперче ( по избор),

Состојки:

- 400 г брашно, 250 мл топла вода, 1 лажица мед, 1 пакетче сув квасец, 1 лажичка сол, маслиново масло, 100-150 г кашкавал чедар или друг по избор, 120 г путер со лук

Состојки: неколку резанки тазе тост леб, топен путер, шеќер измешан со 1 -2 лажички цимет

Состојки:

- 10 кори за лазањи (од потенките со набрани рабови), 1 лажица путер, 1 чаша сечкани печурки, 2 чешниња лук, 1 ½ чаша сечкани листови спанаќ, 450 г рикота сирење, 1 чаша урда,

Најново на форумот