Состојки

- 1 пакување листесто тесто, 3 страка праз, 6 парчиња пилешко бело месо, 500 мл пилешка супа, 1 јајце, 1 лажица брашно, гранче мајчина душичка, 2 лажици павлака, маслиново масло,  сол


Состојки:
За кората: 6 јајца, 100 г шеќер, 25 г какао, 2 лажици нишесте, 180 г црно чоколадо, 100 г лешници, 100 г бадеми, 2 лажици врела вода
За кремот: 100 г чоколадо, 130 г путер, 3 лажици крем од лешник, 50 г мелени лешници


Состојки:
- 6 резанки стар леб, 4 јајца, 200 г сирење (или урда), 400 мл кисело млеко, 20 г путер, ½ лажичка сода бикарбонаСостојки
- 1,100 г лимон, 1,5 кг, 2 лажици (10 г) винска киселина, 2 л вода


Состојки: 1 поголема главица цвекло, 1 главица кромид,  1 компир, 1 морков, 150 мл млеко, 30 г путер, сол

Состојки

- 400 г лосос, 1 тиквичка, 200 г спанаќ, 1 главица црвен кромид, 150 г крем сирење, 250 мл павлака за готвење, со мала масленост, 200 г моцарела

Состојки:

- 900 г шери домати, 2 лажици ситно сечкан млад кромид, 80 мл маслиново масло, 50 мл вински оцет, 1-2 чешниња лук ситно сечкани, по 1 лажица сечкан магдонос, босилок, коријандер, сол и црн пипер по вкус

Состојки

- 350 г тестенини ригатони,  75 г свеж магдонос, 40 г свеж спанаќ, 50 г ореви, 1 чешне лук, ½ чаша маслиново масло, ½ лажичка сол

Состојки 

- 250 мл кисело млеко (или густ јогурт),  450 г замрзнати јагоди, 2 лажици мед или јаворов сируп

Состојки 
За переците: - 1 1/2 чаша топла вода, 2 лажици кафеав шеќер, 1 пакетче сув квасец, 90 г стопен путер, 2 1/2 лажички хималајска сол, 4 1/2 - 5 чаши брашно, масло, 180 мл вода, 1/2 чаша сода бикарбона (за варење на тестото), 1 јајце изматено со 1 лажица ладна вода, крупна морска сол
За сосот од сирење: 1/2 лажица несолен путер, 1/2 лажица брашно, 1/2 чаша меко, 230 г рендан чедар кашкавал

Најново на форумот