Состојки

- 2 големи компир, 1 лажица маслиново масло, 75 г кељ, 6 јајца, 75 мл полумасно млеко, сол

Состојки

- 2-3 мали долгнавести тикви, 700 мл растителна супа, 30 мл соја сос, 1 ½ лажичка хималајска сол, 1 лажичка црвен пипер, 4 гранчиња мајчина душичка, 4 чешниња лук

Состојки
- 800 г јунешко месо, 500 мл бистра јунешка супа, 700 г доматно пире, 1 голем кромид, 3 гранчиња целер, 2 зелени пиперки, 2 моркова, 1 тиквичка, 1 лажичка црвен пипер (по желба), маслиново масло, свеж магдонос

Состојки
- 4 парчиња стек од лосос, 300 г млада зелена боранија, 200 г чери домати, 1 мала тегла млади артичоки (или замена обарен компир), сок од еден лимон, 3 лажици маслиново масло, магдонос, сол и црн пипер


Состојки

- 1 пакување листесто тесто, 2 лажици маслиново масло, 1 чешне лук, 300 г чери домати, 150 г фета сирење, 2 лажици крем павлака за готвење, 1 жолчка, суво оригано

Состојки
- 4 парчиња пилешко бело месо, 1/2 чаша лимонада домашна (без шеќер), 1/2 чаша сок од портокал, 3 чешниња лук, 1 лажичка суво оригано  масло, малку црвен пипер (по желба), сол и црн пипер 

Состојки:
За палачинките

- 1 чаша брашно, 2 лажици шеќер, 2 лажички пециво, 1/2 лажичка сол, 1 чаша млеко,1 јајце, 2 лажици стопен путер, 1 лажица маслиново масло
За прелив
- 2 мали или 1 големо јаболко, 1 лажичка нишесте, 1/2 лажичка цимет, 1/3 чаша јаворов сируп

Состојки

- 500 г говедско месо, 4 моркови, 8 средни компири, 1 голема главица кромид, 1 китка целер, 6 лажици маслиново масло, сок од пола лимон, сол и црн пипер

Состојки

- 3/4 чаша пире од варена тиква, 1 чаша брашно (или 1/2 обично и 1/2 интегрално), 1/2 лажичка пециво, 1/4 лажичка сол, 1 лажичка цимет, 1/2 чаша кафеав шеќер, 1 јајце, 1/4 чаша масло

За преливот:
- 3 лажици путер, 3 лажици млеко, 100 г чоколадо, 1 лажичка ванила, 1 чаша шеќер во прав, прстофат сол 


Состојки

- 1 пакување листесто тесто, 3 страка праз, 6 парчиња пилешко бело месо, 500 мл пилешка супа, 1 јајце, 1 лажица брашно, гранче мајчина душичка, 2 лажици павлака, маслиново масло,  сол

Најново на форумот