Сoстојки
- 1 јагнешко бутче, (околу 2,5 кг.) , 2 лажици масло,  2 чешниња мелен лук, 3 гранчиња рузмарин, кора од лимон, сол и црн пипер
За сосот
- 200 гр путер, 1 главица лук, 20 г свежи лисја од нане, сецкани, 20 г сецкан магдонос, кора и сок од 1 лимон, 2 лажици капари, 2 филети сардини ситно сечкани

 

Приготвување
Рерната се загрева до максимална температура. Извадете го месото од фрижидерот 1 час пред готвењето. Путерот се топи во тава. Додадете го лукот, рузмаринот и кората од лимон. Посипете го јагнешко месо со зачинетиот путер и зачинете со сол и црн пипер. Печете 30 минути на 240 ° C, а потоа намалете ја рерната на 160 ° C и печете уште еден час. Ако сакате да го испечете добро, продолжете го времето за уште 15 минути. Извадете го јагнешкото од рерна и оставете го да се одмори 20 минути. За ова време, подгответе го сосот со масло. Во мала тава за пржење, стопете го путерот на тивок оган. Додадете ги билките, лукот, лимонот, капарите и исечените филети од сардини. Зачинете со сол и црн пипер. Сосот се чува на топло и, доколку е потребно, малку се загрева пред сервирање, па се служи заедно со јагнешкото.

Најново на форумот

  • No posts to display.