Состојки

- 1 пакување листесто тесто, 2 лажици маслиново масло, 1 чешне лук, 300 г чери домати, 150 г фета сирење, 2 лажици крем павлака за готвење, 1 жолчка, суво оригано

Приготвување

Обложете плех со хартија за печење и на нејзе развлечете го листестото тесто. Подигнете ги краевите малку за да формирате раб. Изгмечете го лукот. Во тавче на масло кратко пржете ги чери доматите со лукчето. Тргнете го лукот и фрлете го. Во еден сад измешајте го дробеното фета сирење, крем павлаката и сушеното оригано. Распоредете ја смесата над листестото тесто, одозгора распоредете ги доматите. Премачкајте ги рабовите на тестото со матена жолчка. Печете во рерна на 200 степени петнаесеттина минути.

Најново на форумот

  • No posts to display.