Кога ќе го видат своето 2-3 годишно дете како го удира, гризе, напаѓа своето братче, сестриче или другарче, родителите најчесто се во паника и се чувствуваат непријатно. Секако дека ова ќе ве загрижи, но нема место за нервоза, бидејќи е минлив стадиум кој можете да го држите под контрола. Воедно, не се грижете, бидејќи на оваа возраст детето не може да стане насилник.

Оваа тема ги измачува сите новопечени родители, оти најчесто се наидува на различни совети од тоа дека воопшто не е потребен до тоа дека мора да се носи до шест месеци.

Познатиот руски специјалист по кинезитерапија, професорот д-р Сегеј Бубновски препорачува едноставна метода за зајакнување на имунитетот – тапкање со стапалата во ладна вода. Ладната вода и туширањето со неа имаат долга традиција во многу култури, особено во Рузија и тоа со добра причина- имаат позитивно влијание на здравјето.

Сoстојки:
За тестото
- 2 чаши брашно, 1 чаша ладен путер,1 јајце, 2 лажици ладна вода
За филот
- 200 г коприва, 200 г спанаќ, 2 страка праз, 3 јајца, 25 г крем сирење, 200 мл павлака за готвење, 150 г тврдо сирење, 1/2 китка магдонос, 1 лажица сол, црн пипер


Најсилна привлечност имаат оние жени кај кои природната убавина е надополнета со внатрешни квалитети. Женската внатрешна убавина не може лесно да е објасни, но хороскопот открива кои особини на жените родени во три посебни знаци ги привлекува мажите и тие засекогаш остануваат покрај нив.

Пред девет години заврши емитувањето на нејзиното телевизиско шоу „Опра Винфри шоу“, но американската телевизиска и актерска ѕвезда не застана со работа. Последен проект на Опра Винфри  е оној за Apple TV кој е фокусиран на менталното здравје. Но, таа сè уште го привлекува вниманието на јавноста во врска со својот приватен живот и затоа реши да проговори јавно за деталите кои најмногу ја интересираат публиката. 

Ако вашите цвеќиња се безживотни, лисјата им паѓаат или пожолтуваат еве едноставен рецепт кој ќе ги врати во живот

Кога е во прашање бирањето подароци, денес постојат многи опции и интересни работи кои можеме да ги даруваме на саканите. Она што некогаш се подарувало денес се смета старомодно, но всушност станува збор за вечни класици кои би сакаме да ги даруваме или добиеме. Станува збор за подароци кои можете да ги изберете ако ви недостига инспирација.

Дознавате дека сте бремена и веќе сте во петтиот месец, но до тогаш не сте имале никакви симптоми кои упатуваат на тоа. Колку и да звучи неверојатно сепак е можно. Најчесто се случува кај жени кои имаат нерегуларни циклуси, кои не сакаат да забременат или имаат некоја психолошка состојба.

Корона вирусите (CoV) се голема фамилија вируси кои предизвикуваат болести како MERS-CoV и SARS-CoV. Новиот корона вирус nCOV  досега не бил детектиран кај луѓе. 
Корона вирусите се зоонози, што значи дека можат да се пренесуваат од животни на луѓе. Детални истраги открија дека SARS-CoV бил пренесен од вид дива мачка (цивет) која живее во Азија и Африка, додека MERS-CoV од припитомени камили, на луѓе. 

Најново на форумот

  • No posts to display.