Состојки (за 2 лица):

- 250 г макарони, 3- 4 домати ( или сос од домати), сол, маслиново масло, лук, магдонос, босилек, сирење или пармезан за сервирање

 

Приготвување:

Макароните се варат во солена вода со малку зејтин.Откако ќе се сварат се мијат со ладна вода. Во тавче се става маслиново масло и лук да се запржи сосема малку, 1-2 минути, на тивко. Потоа се ставаат доматите ( излупени и изрендани ако не се готово пире) и се крчка на тивко 5 минути. Потоа се става босилек и магдонос и сол по вкус. Уште неколку минути се крчка и потоа се меша со макароните. Се сервира со сирење рендано и ситно сечкан магдонос.

 

by nataly

Најново на форумот