Состојки:

- 1 шише бело вино, 1 лимон, 1 лимета, 8-10 листови ментол нане, 2 лажици шеќер

Приготвување:

Направете сируп од 2 лажици шеќер и 2 лажици вода, во мал сад, на тивко на шпорет или во микровална печка. Додајте по 1 лажица во секоја чаша од сирупот, потоа додајте ги листовите нане, претходно искинати. Исечете ги лимонт и лиметата на тенки листови, па дојдате по неколку парчиња во секоја чаша. Прелејте со вино (најдобро е шардонте) и оставете да стои неколку минути, за да се измешаат вкусовите. По желба додајте уште вино или овошје, ако е потребно.