Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Љубовен доказ

Љубовен доказ 06 Јан 2011 01:22 #99116

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Шта је за вас доказ љубави..речи Волим те, поклони или је потребно нешто много више од тога?
Да ли уопште очекујете неки доказ или вам је довољно то што сте у вези-браку?

Какви сте ви по том питању, шта сте ви спремни да урадите да своју љубав докажете?


Мени лично су докази потребни и очекујем их константно..волим и оне у речима, волим и оне у делима, материјални ми нису толико битни..мада понеки знак пажње у том смислу није на одмет..
Као најважније, одабрала бих оне у делима..

А ја..па спремна сам много тога да урадим, много више него што добијам заузврат..некад урадим и неке лудости, много пута идем и против себе, али није ми жао..кад престанем то да радим, знам да је и љубав умрла..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 06 Јан 2011 03:18 #99154

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Не велам дека понекогаш не сакам да добивам комплименти или љубовни изјави од сопругот, но морам да признаам дека одсекогаш повеќе сум ги вреднувала делата од зборовите...И ова не се однесува само на мм, туку воопшто во другите односи со пријателите, познаниците, роднините итн. Значи откако кажав дека повеќе ги вреднувам делата, можам да кажам и за какви дела се работи, а кои јас ги восприемам како доказ за љубов од страна на мм. Искрено, убаво е да се добиваат подароци, но не сум многу тип кој го вреднува материјалното...Не ме разбирајте погрешно, ги почитувам парите и имам здрав однос кон нив, но повеќе ја ценам нечијата желба и труд да ме изненади од самиот подарок. Па така, доказ за љубовта...нешто кое сопругот редовно ми го дава е помош кога после напорен и заморен ден ме изненадува со убаво подготвен оброк, кога седнувам малку пред ТВ а тој ми носи ќебенце бидејќи е ладно...со еден збор - кога во неговите очи и со неговите дела гледам дека ме почитува и се грижи за мене како што се грижи и самиот за себе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 07 Јан 2011 00:31 #99453

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
ситниците го прават совршенството, а совршенството не е ситница! Баш так секоја ситница која ќе е со внимание па дури и со зборови ја прават љубовта...

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Љубовен доказ 07 Јан 2011 00:41 #99465

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Sakam da mi ja dokazuva ljubovta i so zborovi i so dela. Mnogu mi godi koga vo drustvo kje mi kaze nekoj kompliment ili koga kje rece nesto od tipot - Elka toa najdobro go pravi, e togas se topam od milina. No sakam i podaroci, sakam i iznenaduvanja a sakam i koga kje me pokrie navecer ili koga mnogu me boli glavata pa kje stane vo niedno vreme da mi iscedi limon ili da mi donese tableta. Sepak najgolem dokaz za ljubovta mi e koga kje bide pokraj mene vo site moi psiholoski podemi i padovi i koga nema da kaze nisto ednostavno samo kje mi go potvrdi svoeto prisustvo vo swkoj aspekt od mojot zivot.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 07 Јан 2011 01:15 #99481

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
vecer kje mi dokazuval kolku me sakal :srce: kje sprema lingji,rakcinja i skolki.stavil vince i pivce vo friz.ednoto dete go deportira kaj baba,kje letnese i drugoto ama baba ne moze.
sabajle me ostavi da spijam do 14h a za vikend saka do mavrovo da ne odnese(trebase da bide iznenaduvanje ama go fativ)
i rece deka i utre kje me ostavel da spijam do koga sakam.


da ne filozofiram vo nekolku primeri napisav za ,,dokazite,,
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 07 Јан 2011 01:19 #99484

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
И ја ћу без филозофије..малопре је оставио друштво и све и дошао да ми отвори вино..заглавио ми пампур..:roll:
А ја сам тражила само теоријски да ми објасни..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 07 Јан 2011 03:14 #99519

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
Постојано ми кажува колку ме сака и обожава. А најголем љубовен доказ е тоа што ме чува како капка вода на дланка. Затоа премногу го сакам. :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 07 Јан 2011 04:11 #99540

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
lele i corona mi kupil za vecerva.pa ima li pogolem dokaz od ova? :hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 07 Јан 2011 05:33 #99567

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
ММ не е јак на зборови. Само на дела :laugh: Обично ситници коишто ми го прават животот поубав. Најсвежо од пред 2 дена, станал сабајле пред да оди на работа, ми ја средил цела дневна и кујна, ми направил доручек и ми исцедил сок од цитрони и портокали. Кога станав од спиење се стопив. :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 07 Јан 2011 18:08 #99633

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Јас не знам точно што да одговорам. Мислам дека мојот маж не е јак ни на зборови, ниту на дела. Можеби единствен доказ е што не излегува навечер да се пијанчи со другарите, туку тие доаѓаат кај нас дома што воопшто не ми смета. Убаво би било некогаш да ме изненади и да ми купи цвеќе на пример, или пак да ми подаде ќебе кога е ладно (тоа ни во лудило), напротив ме убедува дека не е ладно. Значи жени, уживајте си со вашите мажи, мојов не е за фалење. Понекогаш знае да зачисти, или да измие садови евентуално, ете тоа од прилика. Се случило и да ме пофали пред други луѓе, иако многу ретко. Тоа што ме остава да спијам не го сметам за доблест; што има он да ми кажува до кога да спијам?! Парите ништо не ми значат затоа што доволно заработувам, но можеше за Нова Година бар едно чоколадо да ми купи од 50 денари?! И да не биде дека се жалам, има и полошо не дај Боже. само сакав да кажам дека воопшто не верувам во љубов. На крајот се' се сведува на секс.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 07 Јан 2011 18:40 #99640

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas veruvam vo ljubov, cuvstuvam deka me pocituva i deka spremen da napravi se sto e potrebno za semejstvoto da gi ima site normalni egzistencijalni uslovi.
No ljubovniot dokaz e dvonasocen i samo taka moze da se neguva.
Ne mi kupuva specijalni pokloni tuku investirame vo zaednicki potrebi, primer za NG si kupivme printer i skener vo edno, toa ni trebase na dvajcata.

Postojano mi povtoruva da ne se sekiram se sto treba da se napravi toj e tuka i se cuvstvuvam sigurna pokraj nego! I toa go dokazal na poveke navrati.

Od druga strana pak jas kako zena ne dozvoluvam da gi razocaram negovite ocekuvanja i taka sega zasega i dvajcata si dokazuvame so dela i zborovi deka si znacime eden na drug. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 07 Јан 2011 21:29 #99706

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Klaudija wrote:
Тоа што ме остава да спијам не го сметам за доблест; што има он да ми кажува до кога да спијам?! само сакав да кажам дека воопшто не верувам во љубов. На крајот се' се сведува на секс.

pa se razbira deka nema sto ,,tie,, da kazuvaat ama koga kje ti zatropaat dve na vrata vo iscekuvanje na mienje,oblekuvanje,spremanje dorucek i hranenje togas ,,toj,, nastapuva na scena.moze slobodno da rece bas mi e galje ti si majka toa e tvoja obvrska ili moze da bide doblesen i da rece spij do koga sakas denes jas kje gi cuvam decata.

a ideata da zivees so nekoj samo poradi deteto da ima tatko spored mene e mnogu losa idea.ako e samo seks,toa mozes da go najdes vo sekoe vreme i nasekade.i uste podobro,bez obvrski.
pa zosto togas brak?
Последна промена: 07 Јан 2011 21:54 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, sole, Ананда

Ре: Љубовен доказ 07 Јан 2011 21:54 #99714

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Постојано со гестови и дела ми покажува колку му значам. На сред сон ако ме види отскриена, станува и ми го бара јорганот од под кревет :laugh: да ме покрие. Кога не сум во најтоп форма, пример ужасно ме боли глава, или сум се разболела, се однесува како да ми е мајка. Трча во ниедно време по лекови ако треба, ме тинтра во секој поглед.. Наутро кога е дома, не е на работа, често знае да ми го има веќе сварено кафето и со кафе да ме буди, а во меѓувреме и да има спремено доруек и да ја има нахрането нашата сончка.
Домаќински работи не прави низ дома, ама знае да си стави све на свое место или да направи некое мезе, салата во кујна. Како да ми чита мисли во тој поглед што сакам.
Знае и со подароци да ме изненади и тоа како. Не ми е тука темава за да навлагам во детали, зборот ми е знае да ме изненади кога најмалку очекувам.
Како психичка и духовна потпора бил тука одсекогаш за мене, уште како и дечко и девојка си го покажа и тоа лице, тој е мојот најолем другар на кого можам сите мои мисли да му ги кажам, на кого можам да му се исплачам кога имам товар колку една планина.
Кога ќе се скараме, примирјето брзо настапува на сцена и како ништо да не било..до наредната кавга:hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 17 Јан 2011 15:42 #102645

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Nie dvajcata sme mnogu ekstrovertni, si izrazuvame ljubov i verbalno, megjutoa delata se mnoooogu pobrojni i povpecatlivi. Gi ima mal milion ama eve dve koi posebno me trognale: koga mi bese najtesko so Martin i koga placev i mislev deka ne znam da go gledam kako sto treba sekogas me hrabrese i mi vikase deka sum najdobrata i najsilnata majka. Ednas se vrativ od sluzbeno patuvanje posle 3 nedeli bolna so crven nos, bleda, nesredena kosa, umorna, a on samo mi vikase kolku sum mila, kolku me saka, deka sum kako mace kontejnerce sto go pribral od ulica:) Dokazi vo mali dozi sekoj den!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 05 Ное 2011 17:26 #163311

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Совршенството го прават ситниците, а совршенството не е ситница ... Ситните работи се доказ за љубовта, внимание, мали изненадувања , почит... како и да е понекогаш треба и зборови затоа што токму тоа се ситници кои не секогаш се вистински но сепак се слатки

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 05 Ное 2011 17:54 #163319

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
Mama_i_Martin toa sto go kaza e istata situacija i kaj nas pa zatoa nema da povtoruvam tuku ke dodadam koga e doma nautro mi nosi kafe vo krevet a navecer topol caj,pred da zamine na rabota nezno i poleka ke se ususka da me bakne i mene i srculenceto,ponekogas sum budna ama se pravam deka spijam ;) znam deka nesaka da me budi nautro bez potreba.Ima mnogu mnogu dela kako dokaz za ljubovta
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 25 Мар 2012 17:41 #190886

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Дела, а не зборови :P Или е премногу добар играч или навистина знае да покаже и докаже колку ме сака и почитува.

Неговите очи и неговиот поглед кои секогаш се околу мене. Без разлика што и да се случува околу него, неговиот поглед е вперен во мене кој ми дава неверојатна сталоженост и среќа. Ми влева надеж за подобро утре. :love:

Сега во овие неколку напорни недели, откако ќе завршам со се, сакам да се истуширам и легнам. Кога ќе излезам од под туш, стандард ме масира, направил топло чоколадо или варено винце и ме слуша толку внимателно, што по некое време ми паѓа жал што го умарам со глупости. :zelen:

Одложува фудбал со другарите зошто приметил дека не ми се сите овци на број. Успат купил темно Лашко и кикирики и ме чека во двор.

Секое исчекување на месечен циклус е околу мене, дури кутриот се научи кога ми се плодни денови, на колку дена добивам итн. Па ако добијам, туку одма има смислено план за цел ден што и како ќе се прави, само за да не мислам дека и тој месец ништо од бебе.


Пред некој ден ми купил од пазар нарциси, а јас два дена претходно ги зборував како сакам нарциси и зошто кај нас сеуште не расцветале. Доказ ми е дека секогаш внимателно ме слуша :love:

Неговите обиди за вкусен и романтичен ручек, кои секогаш завршуваат катастрофално- но јас секогаш јадам од јадењето :da:

На почетокот не знаеше да покаже љубов, но сега многу се промени. Дури на моменти не ми се верува дека е истиот човек.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle, Tessi, mami29, mamaAnita, Marge and this user have 7 others thankyou

Ре: Љубовен доказ 18 Апр 2012 04:04 #194997

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
Секој ден на различен начин. Со дела и зборови, кога како е расположен. Ми значат ситници, па некогаш се радувам и со самото тоа што кога работи нешто знае да прекине и да дојде да ме бацне и пак се враќа ко ништо да не било.
Меѓу другото знае да ме изненади со ручек или вечера (нешто вкусно, за што не сум ни знаела дека знае да го прави) откако сме трудни, на неколку пати прави генералка низ станот( освен купатило :zelen: ). Најинетересно е кога ме фали за направено јадење пред мајка ми,па уште и дека е поубаво од нејзинито. Знае да откаже искачанка со друштво ако мене не ми се мрда од дома,па и да не сме излегле со недели.

Сега ми е најмил гестот што кога се враќа од работа, прво ми го бацнува мешокот, па после мене, а завршува со реченица „Сега сакам ДВЕ најмногу на светот“. :love:
А, и исто ми е убаво кога во сред ноќ, така успан, ќе ме гушне така силно и ќе ми каже дека ме сака најмногу. :srce:
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 04 Мар 2015 03:29 #253783

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Седиме вчера на кафе со колешките и влегуваат дечко и девојка. Седнуваат спроти нас. На изглед некаде 25-30 години. И си муабетат,се држат за раце, понекој бакнеж и прегратка...ништо необично се додека во еден миг тој и го подава едниот прст да му го грицне ноктот или кожичката...нешто што му сметаше и не можеше сам да го отстрани. А откако и таа не успеа тој сам продолжи додека успеа :D
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 05 Мар 2015 17:00 #253807

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Ете тоа е љубов :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Љубовен доказ 13 Мар 2015 12:15 #253860

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
More ic ne mi treba da mi ja dokazuva ljubovta, najgolem dokaz kje mi bide toa da prestane da me nervira.....tolku
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mami-Anje

Најново на форумот

 • No posts to display.