Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Ненајавени гости

Ре: Ненајавени гости 30 Сеп 2010 23:10 #56841

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Bas sakam da si se pozalam. Taman dojdov od rabota ne se soblekov, mi se javuvaat edni prijateli tuka sme vo blizina da pomineme na kafe. A jas sama, MM na rabota trebase da im dadam na decata da rucaat, bebeto da go prosetam nadvor, i im vikam dojdete od nemaj kade. Dojdoa pa uste i rucek im pravev gladni bile im przev kompiri i mi pukna film. I nema da bide tolku strasno ama ova e sekoja nedela. Ednas vo nedelata obavezno se vo blizina i naminuvaat, a nie kaj niv ne sme bile poveke od godina. Ama sum ljuta i losa.:mdf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 01 Окт 2010 00:26 #56846

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Kinky wrote:
Се додека еднаш, знаејќи дека доаѓаат, јас се спакував и излегов.

Токму ова се спремам да го направам на следната ненајавена посета.... Во барака живеам, кога доаѓа некој го гледам низ прозор, значи мора прво у двор да влезе.... Ќе почнам одма да се облекувам и као-па зашто не се јавивте, ние излегуваме... Го фаќам детево под рака и чао.

И јас 20 години живеев во центар, поголемиот дел од времето бев со баба ми и дедо ми (по мајка) и кај нив беше мајка ми што би рекла-кале портале. Секој ден ненајавени луѓе, демек на поминување, баба ми секогаш беше спремна (психичи), најверојатно тогаш било нормално.

Ама сега, па не само мобилниве телефони, целокупниот тек на живеење е сменет, плус и јас сум таква личност, не сакам ненајавени луѓе. Ете им простувам ако се у маало и ми се нацртаат на врата без да потрошат малце кредит од мобилен, ама официјално доаѓање навечер, седење... А сум кажала јасно да се јават... Неее, мора да пресечам....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 03:03 #56894

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
кога сум сама со сончко не им отварам врата,а кога сме сите дома мм ми отвара зашто му било незгодно:muahaha: а јас тогаш не се знае на кого повеке се лутам ,дал на мм ми што отворил врата или на гостите што ми дошле ненајавени.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 12:29 #56934

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Јас немам проблем со ненајавени гости.
Сакам гости, сакам куќата да ми е полна, научена сум да живеам во куќа ,,хотел промаја,,
Што може да ми направат ненајавените гости??
Ако сум во купатило или гола и сама, нормално не отварам, ако сум во спална со мм, пак нормално не отварам, но ако гледам филм или ако мијам садови, пеглам, евентуално ако воопшто сум дома, зашто да не отворам на другарка ми која случајно залутала накај мене, ја изнервирал нејзиниот, сака да истрачариме, сака да излеземе, ме вади од дома во живот, или се шетале кумашините со децата па им текнало на нас, баш убаво, мајка ми/му купувала нешто и се качила да не види, да не опцуе ......Што има лошо во тоа?
Лоши се односите што ги воспоставуваме со луѓето и затоа не сакаме да се гледаме со нив, не е лошо ако некој се сетил на нас, жално и тажно е ако нема кој да ти тропне, кај кого да тропнеш, ако нема кој да сака да те види, да ти каже нешто, да помине време со тебе....
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 12:39 #56944

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Лавче, имаш карма од мене! :gp:

И јас не сум против ненајавени гости. Обично се најавува тој што наумил да не дружи, а и да не не е проблем. Ако сме дома и расположени за друштво ок, ако не никому ништо. Повеќе среќа следниот пат! :angel:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 14:44 #56983

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas ne sum protiv nenajaveni gosti koga sum doma - na odmor, na porodilno koga bev. Ama sega, sekoja sekunda mi e isplanirana. Taka da na toj nacin navistina mi se remeti mirot i redot. Inaku nekogas i najavenite gosti ti go remetat redot. Ne mozes na bliski lugje da im kazes, ne doagjajte - cel den cistev i sega sakam 1 film da izgledam. Ne e pristojno toa za mene. Na toj nacin samo malku poranko ke si znaes deka nema da gledam taa vecer film :) t.e. pak ke im reces - povelete, doma sme.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 14:48 #56985

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Nikogas ne mi dosle nenajaveni gosti neznam kako bi izreagirala ako bi dosle , mozbi bi bila pozitivno iznenadena od nekoj koj sakam da go vidam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 14:51 #56988

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
ne deka nenajavenite gosti ke ti napravat nesto , tuku ednostavno mozebi vo toj moment ne ti e do sedenje i mlatenje prazna slama , znaejki na primer kolku dr. raboti mozes da zavrsis za toa vreme ili ednostavno da krenes noze i kuliras :da:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 15:00 #56993

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Се согласувам со Дамјана...додека сум на породилно, да ми дојде некој од сабајле, ненајавен, ај ќе го премижам тоа. Ама кога ќе почнам на работа, до 5 на работа, додека дојдам дома 6...па душа ќе немам луѓе мои. Па децата да ги средам, да ги бањам, да зготвам за наредниот ден. Уште некој да ми дојде на врата ненајавен....мислам дека нема да знам да ја скријам лутината.

Со сите се договарам пред да се видам, па дури и со најблиските.

Ненајавувањето е одраз на некултура, а не на близина со некој. Тој што ме почитува и сака, ќе го цени моето време.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 15:33 #57003

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Релативна работа е ненајавувањето, баш е повеќе одраз на близина одколку на некултура. Имам многу културни пријатели кои од икс причини не се најавиле кога дошле, а јас пошто ги осеќам блиски можам да им кажам дојди со мене во кујна , јас ќе готвам ти раскажувај ми или ајде сите заедно да прошетаме на свеж воздух да ни се разбистрат главите.....
Секогаш доколку со времето поминато со пријателите се пренавагнуваш , што би можел се да завршиш додека ги дружиш, значи дека не ти се вистински пријатели.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 16:34 #57017

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Па не се согласувам баш со тебе лавче....јас едноставно, не сакам дома да ми биде "хотел, промаја" како што е речено погоре. Јас имам многу вистински пријатели кои се сите како мене со деца и заглавени на работа до касно. Знам на пр.дека во 7 ги бањаат децата, во 8 вечераат а во 9 легнуваат да ги успиваат. Не можам јас така да им се уфрлам и да им го расипам испланираниот ред. Затоа велам дека е некултурно, или ајде безобзирно. Баш сум им вистински пријател штом им го ценам нивното време и нивниот востановен режим. Истото и јас го очекувам од нив.

Кога немав деца и живеев сама со мм, не ми беше проблем да ми се убаци некој ненајавен гостин, или кога живеев со цимерки. Баш ми беше забавно...но со децава ми е поинаку...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 16:45 #57019

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Ретко се случува,но во принцип несакам ненајавени гости.Иако сум дома некогаш до 18ч не сум седната.Се најавувам и сакам да се најавуваат.Може не ми е денот,ме боли глава,нешто имам за учење,сакам со мм пола ден да си лежиме и гушкаме.Секој го поминува денот онака како што сака или си испланирал.Мм е попустлив јас баш не.Мм секогаш ми вика ништо не се планира,ама јас речиси се во денот си планирам,тоа се мои принципи.Еве денес до вечер има испланирано каде треба да одам,што да завршам и кога ќе се врата,ако некој ми се јави нема да трчам назад дома:ne:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 16:52 #57025

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Јас од падобранци неможам глава да кренам:girlpink: Ама тоа обично ми се блиски на кои им имам кажано дека нема потреба претходно да се најавуваат. Многу пати се случило и да ми биде хаос дома, ама ако е сестра ми или другарки сами средуваат, јас дур правам ручек, вечера или дур правам мезе.

Е сега мене не ми пречат ненајавени гости, ама ми пречи кога ќе ми заседнат многууууу:mdf: Кога мислам многу, мислам на 5-6 саати. Како да немаат попаметна работа од тоа, да одат од гости, на гости колку да им помине време.Имаме едни не толку блиски пријатели на Мм кои се очајно досадни, седат по 5-6 саати, а немаме мубает ни 2 мин и зјапнале во ТВ и ќутат:zid;

И онака сум дома 24/7 па убаво ми е да имам друштво, но некогаш знае и да ми здосади:poimnemam: .
Нормално дека и мене би ми пречело утре кога ќе имам деца, некој туку така да ми се тупне:da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 18:44 #57069

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
I jas koga bev na porodilno edvaj cekav nekoj da dojde da si napravam muabet so vozrasen. No sega koga trgnav na rabota koga se vrakam vo 17 casot i treba da gi sredam decata, da rucame, da go prosetam maloto, da ucam so pogolemoto i site domasni obvrski stvarno ne sakam nenajaveni gosti. A imame edni takvi prijateli koi nemaat deca i se naucile obavezno ednas vo nedelata na gosti i toa po 3-4 saata.
Ednas zboram za istive luge dojdoa vo 7 vecer i si zasednaa da gledaat film i ostanaa do 1 nokta a jas so novorodence od 2 meseca. Iskreno mi dojde da im kazam pa luge ne li vi teknuva da stanete da si odite,gledate li deka imam malo bebe. I nekogas sama na sebe si se lutam treba covek vo tie situacii da izreagira bezobrazno, da si legne i koj gi vrti.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 19:41 #57091

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Не знам, можда сам лоша, али понекад ме неравирају и најављени гости, а не ненајављени..
Данас је темпо живота ваљда такав да ти просто остане јако мало слободног времена за себе и породицу, па кад ти и то мало неко одузме, нормално је ваљда да будеш љут..
Нисам тип који воли да иде у посете, имам само једну најбољу другарицу са којом одржавам баш близак контакт..не могу да се расплињујем на много људи, да идем код љих, да они долазе код мене..то ме замара под број један, а под број два, више волим да сво своје слободно време посветим деци..

Мој муж већ годинама држи кафић, тако да се са већином људи виђамо тамо..кућа нам је наш мали азил где волимо да будемо сами и ушушкани..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 01 Окт 2010 21:23 #57107

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
ZZ wrote:
Не знам, можда сам лоша, али понекад ме неравирају и најављени гости, а не ненајављени..
Данас је темпо живота ваљда такав да ти просто остане јако мало слободног времена за себе и породицу, па кад ти и то мало неко одузме, нормално је ваљда да будеш љут..

ЗЗ , ми ги прочита мислите :) И јас сум таков тип , домашар што се вели ( можеби и поради фактот што сум рак во хороскоп :) не сакам многу да одам по гости , освен се разбира во посебни прилики, слави итн, ама во последно време и тоа ми е замор , рака на срце...ММ ми вели дека откако се роди син ни многу сум отуѓена од луѓето, ама јас мислам дека тоа е поради тоа што навистина немам време и сум ептен изморена .Сакам да си поправам муабет , но само со ептен блиски ( една-две ) пријателки и тоа е тоа ...А за ненејавени гости , едноставно немам коментар ( доколку би се случило - нема да им отворам ) ама Фала Богу досега тоа не се случило ...Ваљда дека јас не одам никаде , па затоа и никој не ми доаѓа :fijuk:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 02 Окт 2010 00:49 #57144

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Не паметам откако живееме со мм дека ни дошле ненајавени гости. Ниту пак сме отишле некаде ние ненајавени. Дури сите најавуваат и во колку часот ќе дојдат. Веројатно така сме се поставиле пред луѓето, или пак со такви луѓе се дружиме. Се случило неколкупати да дојдат моите или неговите родители ненајавени, ама со време ќе ја средиме и таа работа ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 02 Окт 2010 01:08 #57148

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
nataly wrote:
домашар што се вели ( можеби и поради фактот што сум рак во хороскоп :) не сакам многу да одам по гости , освен се разбира во посебни прилики, слави итн, ама во последно време и тоа ми е замор , рака на срце...

А ти читаш моје мисли..:laugh:

Данас баш причам са колегама на послу и питају где ћу за викенд..а ја једва чекам викенд да се завучем у кућу, изолујем се и ником не отварам..

Не знам, можда сам и чудна по том питању, али мени је то неко дружење заиста постало напор..људи су се променили, сви су пуни проблема које не остављају кући него при сваком сусрету само кукају..или оговарају..или кроз кукање и оговарање завиде другима..некако смо сви отуђени, себични..ретко када у друштву постоји она опуштена атмосфера пуна смеха и необавезних разговора..и сама имам огроман проблем са Дором и јако ми је напорно да одговарам на питања и подпитања, а знам да им на једно уво уђе, на друго изађе..некада су та питања можда и неумесна за мене, некада једноставно желим да причам о нечем другом..

Ето, изјадах се ја..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 13 Окт 2010 20:33 #60853

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Зависи од гостите :muahaha: одредени луѓе ( читај некои од роднините на мм ) не сакам да ми дојдат ни најавени, а не пак ненајавени.
Во секој случај од како сме преселени со мм, никој не се нема трупнато ненајавен, а додека живеевме со неговите тоа беше секојдневие и ме полудуваше :grr: :grr: :grr: можеби не доаѓаат затоа што уште пред да се селиме им нагласивме дека ако не сакаат да им биде залудно качувањето по скали, прво да се јават.

Е сега јас имам друг проблем, често се случува мм да се договори или некој да ни дојде или да одиме некаде и да заборави да ми каже. Така пред некое време се случи си иде од работа и ми вика кумовите веќе се тргнати, идат нагости :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 14 Окт 2010 01:13 #60912

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ме нервираат и најавени гости што доцнат по еден час, ама редовно:angry:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 14 Окт 2010 01:17 #60913

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Кај мене скоро и не се случува да дојдат ненајавени гости,ниту јас одам некаде ненајавена
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 14 Окт 2010 01:22 #60914

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Annabel wrote:
Ме нервираат и најавени гости што доцнат по еден час, ама редовно:angry:

i onie sto kje recat deka kje pominat na kafe pa kje im se fati celovecerna so site saltanati.

jas koga sum sama so decata ne otvaram.megjutoa moram da priznam deka vekje nemame takvi gosti.lugjeto si znaat deka na sekoj vremeto mu e skapoceno i planirano.porano se smeevme na amerite,kako si zakazuvaat gosti odnapred pa kje si zapisat vo planerot.
epa nie gi stasavme,samo sto jas lepam lepenki na tabla.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 14 Окт 2010 01:26 #60917

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Мислев јас сум станала асоцијална ха ха гледам дека сите се бориме со времето ;)
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 14 Окт 2010 02:45 #60952

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
ODAMNA MI SE NEMA SLUCENO DA DOJDE nekoj nenajaven ,do pred nekoe vreme nie so mm krecime na veliko koga kola mi se stemni rastureni doma nema kaj da se svrtis a gosti da cekam .gi precekav ligeto normalno ne im zatvoriv vrata samo im rekov abe da se javevte prvo da najdev uste eden valjak barem od korist da bevte ,i od sram covekot vleze i mu pomogna na mm :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 14 Окт 2010 12:26 #61023

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
jas pak mnogu sakam da odam nenajavena kaj moite drugarki vo tetovo , i taka retko odam ete sakam da gi iznenadam :sram:
nemora da sedime doma kaj niv gi vikam da prosetame ili na kafe i dosega dobro mi odi od raka hahah
arno ama ova go praktikuvam samo kaj nemazenite sepak se poslobodni
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.