Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
  • Страна:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ТЕМА: Односот со вашата сестра-брат

Одг: Брат или сестра? 23 Дек 2009 22:11 #4324

• baby24
  • baby24's Avatar
  • new born
  • Теми: 36
  • Thank you received: 1
Imam sestra postara od mene 6,5 god i mnogu si ja sakam :)))
The administrator has disabled public write access.

Одг: Брат или сестра? 27 Дек 2009 15:26 #6568

• kalina
  • kalina's Avatar
  • junior
  • kalina
  • Теми: 559
  • Thank you received: 179
Jas imam sestra 5 godini pomala ama isto kako da ja nemam. Se omazi i veke ne ja intersiram se javuva samo koga i trebaat pari. Rodiv bebe i tri meseca uste ne e dojdena da go vidi bebeto.Im zaviduvam na tie sto se slozuvaat so setrite i brakata.

Одг: Брат или сестра? 27 Дек 2009 16:56 #6603

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7934
  • Thank you received: 5653
Прво кое ми текнува кога ќе се спомене оваа тема - брат или сестра, е кога имав 4 години и штрајкував со глад затоа што моите братучеди беа по двајца, а јас сама. :) Мораше мама да ми роди братче или сестриче.
Па така кога наполнив 5 и пол години си ја добив мојата дадичка.
Таа денес ми е најдобрата другарка и најголемата поддршка. Иако е пет и пол години помала од мене, таа знае да ме посоветува и секогаш е тука за мене.
Пред да се мажам многу се каравме, ама тоа повеќе беше од здодевност. никогаш не сме се исакарале толку многу да си кажеме тешки зборови да се повредиме и да не сакаме потоа да се видиме.
Денес од нејзината љубов ми „краде„ Никола - едноставно се обожаваат. А како нема кога тој и е единствено внуче, а таа нему една и единствена тетка. Нема ниту други (мислам од прво колено)тетки, ни чичковци, ни вујковци, мојот сопруг е единец.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...

Одг: Брат или сестра? 27 Дек 2009 17:44 #6623

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Ја имам брата, млађи је од мене 12 година..пошто сам од самог његовог рођења учествовала у његовом гајењу и одрастању, више га сматрам као да је моје дете, него да ми је брат..иако сада има већ 27 година и надам се да ће ускоро и он имати дете..а ја не могу да дочекам да постанем тетка!!! :)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Одг: Брат или сестра? 28 Дек 2009 06:56 #6941

• biljann
  • biljann's Avatar
  • teenager
  • Welcome to Bibkoland!
  • Теми: 857
  • Thank you received: 372
Јас немам ни брат ни сестра и навистина многу ми е тешко поради тоа.и како малечка се чуствував осамено а особено сега како возрасна личност сваќам уште повеќе колкава загуба е тоа.И неможам да разберам како некој може да рече дека не го сака братот или сестрата.јас да ги имав ќе ги сакав најмногу на свет :laugh:
но едноставно такви беа околностите....

Одг: Брат или сестра? 28 Дек 2009 11:39 #6949

• evamaria
  • evamaria's Avatar
  • new born
  • Теми: 68
  • Thank you received: 2
Имам сестра помала од мене 14 месеци. Многу си ја сакам. Си помагаме кога ни е тешко и најважно си помагаме во чување на децата, таа моите јас нејзините. Моиве многу ја сакаат, а внучињата редовно ми се јавуваат на телефон ( секој ден).

Одг: Брат или сестра? 29 Дек 2009 00:20 #7443

• hajdi
  • hajdi's Avatar
  • new born
  • Теми: 1
Имам брат 2 години постар од мене и многу сме поврзани

Одг: Брат или сестра? 29 Дек 2009 01:29 #7485

• desi4ka
  • desi4ka's Avatar
  • new born
  • Теми: 39
  • Thank you received: 1
jas imam brat i mnogu sme bliski i povrzani

Одг: Брат или сестра? 04 Јан 2010 18:37 #9946

• Vasidora
  • Vasidora's Avatar
  • senior
  • Теми: 1178
  • Thank you received: 400
Јас имам и брат и сестра, сестра ми е помала 3 години, а брат ми 9 години. Ги сакам најмногу на овој свет и не можам да замислам како може браќа и сестри да не разговараат меѓу себе, будали???

Одг: Брат или сестра? 04 Јан 2010 19:25 #9977

• sandricka
  • sandricka's Avatar
  • toddler
  • Најсреќна мама
  • Теми: 371
  • Thank you received: 135
Имам сестра 5 и пол години постара од мене и многу си ја сакам. Не можам да си го замислам животот без неа.

Одг: Брат или сестра? 05 Јан 2010 01:25 #10138

• anastasova
  • anastasova's Avatar
  • new born
  • Теми: 75
  • Thank you received: 33
Имам брат две години помал од мене и не поминува ни еден ден или да се видиме или да се слушнеме,не знам што би правела без него,ми ја топли душата кога му звонам и ми одговара со :кажи даде

Одг: Брат или сестра? 05 Јан 2010 06:05 #10291

• Mila87
  • Mila87's Avatar
  • new born
  • Теми: 137
  • Thank you received: 23
Немам ни брат ни сестра. Имаше период многу ми фалеше тоа друштво, да има со кој да споделам радост, тага, но ете се научив да живеам и вака. Сепак сум многу благодарна што имам другарка која ми е како сестра и која многу си ја сакам :)

Одг: Брат или сестра? 05 Јан 2010 06:11 #10293

• vecki
  • vecki's Avatar
  • new born
  • Теми: 155
  • Thank you received: 27
имам брат скоро две год. помал од мене ,многу сме поврзани кога бевме помали јас го викав бато наместо тој мене дадо,и многу често (секој ден се тепавме)среќа живееме блиску па нон стоп се гледаме

Односот со вашата сестра-брат 11 Сеп 2010 19:02 #50651

• Bogdana
  • Bogdana's Avatar
  • toddler
  • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
  • Теми: 279
  • Thank you received: 48
Се слушате по сто пати на ден,ги знаете сите ситуации,рака давате за неа/него...или
сте на дистанца,се слушате по потреба,помагате кога ке ви биде побарано....?

Ре: Односот со вашата сестра-брат 11 Сеп 2010 19:08 #50655

• jasmina 25
  • jasmina 25's Avatar
  • teenager
  • Теми: 802
  • Thank you received: 64
se slusame poveke pati vo denot poveke jas ja baram vo dobri odnosi sme sekogas sme tuka koga sme si potrebni...

Ре: Односот со вашата сестра-брат 11 Сеп 2010 19:08 #50656

• Dolphin
  • Dolphin's Avatar
  • senior
  • Теми: 2797
  • Thank you received: 647
so mojot brat se gledam i slusam , megutoa ne sekojdnevno
pomal e od mene 8 god. i seuste nemam nekoja bliskost so nego, pretpostavuvam ke se zblizime koga i toj ke se ozeni, pa verojatno ke imame poveke temi na muabet, zasega ne :(
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)

Ре: Односот со вашата сестра-брат 11 Сеп 2010 19:14 #50659

• Slavica
  • Slavica's Avatar
  • senior
  • Think pink!:)
  • Теми: 1735
  • Thank you received: 627
so brat mi sme daleku i ne se gledame , samo se slusame preku internet :( ods ekogas sme bile vo dobri odnosi , mnogu sum bila bliska so nego i zatoa sega mi e tesko sto sme daleku no toa e

Ре: Односот со вашата сестра-брат 11 Сеп 2010 19:20 #50661

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Мој брат је од мене млађи целих 12 година, повелика разлика..моји родитељи уопште нису ни планирали друго дете, он је рођен на моје инсистирање и ја га обожавам..
Имала сам 12 година када се родио и одгајила сам га као своје дете..све сам радила око њега, само га нисам дојила..
У том неком периоду када је он био дете, а ја одрасла особа, није могло бити неке блискости и разумевања..али од пре 5 година, све разлике су нестале и мој мали бата је сад велики, одрастао човек и волим га до бескраја..пуно ми значи његово присуство када ми је тешко, подршка и разумевање..
Била бих заиста хендикепирана да мама и тата нису услишили моје молбе да добијем брата..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Односот со вашата сестра-брат 11 Сеп 2010 20:37 #50675

• Vasidora
  • Vasidora's Avatar
  • senior
  • Теми: 1178
  • Thank you received: 400
Имам и сестра и брат. Додека живеев кај моите, бевме во добри односи но знаевме и да де дпречкаме за глупости. Но сега, кога веќе не живееме заедно, дури сега се гледа стварната блискост. Многу ги сакам, гледам да им помагам кога и колку можам и не можам да си го замислам животот без нив.

Ре: Односот со вашата сестра-брат 11 Сеп 2010 20:50 #50679

• None-bt
  • None-bt's Avatar
  • senior
  • crazy family :-)
  • Теми: 1428
  • Thank you received: 922
jas sum najstara, brat mi i sestrami se pomali od mene, i se fakam vo situiacii deka se odnesuvam kako majka. Brat mi nekako poveke se otvara i razgovara so mene, sestra mi e pozatvorena licnst i posramezliva. Jas bi dala se za niv.

Ре: Односот со вашата сестра-брат 11 Сеп 2010 21:11 #50694

• skorpija
  • skorpija's Avatar
  • new born
  • Теми: 25
  • Thank you received: 2
Имам две сестри помали од мене.не се многу помали туку сите три сме тука некаде на година разлика.и се слушаме по 100 пати на ден,тие се моите најдобри пријателки.Се им кажувам,и тука се да ми помогнат,и секогаш сум му благодарна на Господ што ги имам во мојот живот.

Ре: Односот со вашата сестра-брат 11 Сеп 2010 22:53 #50728

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7934
  • Thank you received: 5653
Разлика сме со сестра ми 5 и пол години и како помали таа разлика многу се чувствуваше. И често се расправавме. Но како растевме се менувавме и сфаќавме дека сме си најдобрите и најблиските другарки. Кга се омажив прва почна да плаче и се смееше дека тоа и било планирано сценарио :)
Сепак и ден денес сме ние многу блиски и секогаш тука една за друга.
Таа не е само мојата голема поддршка и рамо за плачење, туку и глас на разумот и советник, кој секогаш знае да ме насочи на правиот пат.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...

Ре: Односот со вашата сестра-брат 11 Сеп 2010 23:04 #50737

• Eli23
  • Eli23's Avatar
  • junior
  • Mlada, zgodna i neophodna! :)
  • Теми: 511
  • Thank you received: 521
imam i pogolem brat i pomala sestra,bidejki veke ne ziveam vo Makedonija se slusame i gledame recisi sekoj den na skype,premnogu mi nedostasuvaat,razlikata vo godini megu nas e mala i zatoa sekogas sme bile site trojca mnogu bliski,imame i mnogu zaednicki drugari drugarki,izleguvavme cesto zaedno i moite sekogas bea pomirni ako znaea deka trojcata sme zaedno izlezeni,ima doverba megu nas ( poveke megu mene i sestra mi po zenska linija ) no isto taka i so brat mi pogotovo koga se raboti za obleka ili nesto povrzano so moda bratmi sekogas ne prasuvase kako mu stoi,sto da kupi itn. mnogu gi sakam i ne znam sto bi pravela bez niv,i den denes iako sum daleku od niv znam deka vo sekoj moment mozam da gi pobaram na telefon ili skype i sekogas znam deka ke bidat tuka za mene a i jas za niv

Ре: Односот со вашата сестра-брат 12 Сеп 2010 03:00 #50859

• Molly
  • Molly's Avatar
  • senior
  • Теми: 2294
  • Thank you received: 1512
Имам сестра и брат.Секој ден се гледаме, секогаш сум им некако на поминување:laugh: и нема шанси да не се видиме. Со сестра ми сум блиска, ама со брат ми сум некако поблиска.Он е моето второ ЈАС, мојот најголем критичар и мој најголем поддржувач.
Неможам без нашите секојдневни муабети и искрено незнам како ќе биде кога ќе се омажи сестра ми и ожени брат ми :emm:

Ре: Односот со вашата сестра-брат 12 Сеп 2010 23:46 #51047

• Elka
  • Elka's Avatar
  • senior
  • Some people feel the rain, others just get wet.
  • Теми: 1480
  • Thank you received: 727
Brat mi e mnogu cuden karakter, 2 god e pomal od mene no sepak ne sme bile nikogas mnogu bliski. Se gledame cesto no toj poveke komunicira so mm odosto so mene, kako da se oni brakja :) Sepak jas go obozavam i verojatno bi napravila se za nego.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
  • Страна:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Најново на форумот

• No posts to display.