Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Влијанието на семејството

Влијанието на семејството 24 Дек 2009 04:02 #4515

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Колку ви влијае семејството во секојдневните одлуки?

Дали сте поврзани со членовите на потесното семејство и како се однесувате? Кога имате некој проблем дали барате од нив совети или не дозволувате никој да ви се меша во одлуките?
Или можеби им дозволувате на другите да ги решават вашите проблеми?
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 05:02 #4535

• malecka
  • malecka's Avatar
  • new born
  • Теми: 15
obicno koga imam nekoj problem se obiduvam sama da go resam no ponekogas znam da pobaram sovet i od nekoj blisok ...

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 05:13 #4539

• Lile
  • Lile's Avatar
  • new born
  • Теми: 66
  • Thank you received: 1
Јас со мајка ми сум многу блиска,така беше и пред да се омажам така е и сега.Пресреќна сум дека е така.Многу ми се нашла во животот и исклучително ги почитувам нејзините совети.Најчесто и ги кажувам проблемите,но некогаш па и ми е криво да се нервира за се па си преќутувам...ама не за долго.А од татко ми не барам совет ни пак дозволувам да ми се меша во одлуките зошто прво знае да искритикува за тоа што си направил па после да ти помогне....си го знам каков е па така да не дозволувам да ми се чепка во проблемите

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 05:14 #4540

• misticia
  • misticia's Avatar
  • new born
  • Симона и Мартина :)
  • Теми: 107
  • Thank you received: 3
Зависи од тоа колку се засегнати од мојата одлука
Ако одлучувам нешто чисто за мене тогаш не прашувам никого, а ако одлучувам нешто што можда нема да им се допадне на сите ги земам предвид и нивните желби и потреби

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 12:07 #4571

• Mama Ane
  • Mama Ane's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 4992
  • Thank you received: 5194
Уф јас сум многу терсене за вакви работи, мислам секојпат дека светот е мој и дека секоја мака можам сама да си ја решам, стално така се удирам во гради и незнам дали е добро да побарам помош, совет или да си терам по свое. Најчесто за некоја поголема одлука барам совет од мм, и се зависи уствари за тоа кој се е засегнат со мојата дилема
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 12:49 #4582

• TIFANI
  • TIFANI's Avatar
  • junior
  • The happines is in the small staff
  • Теми: 639
  • Thank you received: 158
Bliska sum so majka mi,no nikogas ne sum sakala da ja zagrizuvam so moi problemi,pa poradi toa sekogas sama si gi resavam,a ako e nesto za mene i mm,togas nie zaedno sami resavame
You make me happy

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 13:19 #4598

• babysara
  • babysara's Avatar
  • new born
  • Теми: 86
  • Thank you received: 11
jas sum bliska so majka mi, snaa mi i zolva mi ustvari ko sestri sme si, i ubavo si ziveeme, nekogas nesakam da ja zagrizuvam majka mi so moi problemi pa obicno gi kazuvam na snaa mi i zolva mi.

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 13:52 #4643

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
  • Теми: 993
  • Thank you received: 87
Bliska sum so majka mi snaa mi tatko mi brat mi no koga imam nekoj problem si go resavam sama so mm. Mislam deka nema potreba niv da gi optovaruvam so moi problemi

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 13:56 #4652

• SandraА.
  • SandraА.'s Avatar
  • junior
  • Whatever u give a woman, she will make it greater*
  • Теми: 500
  • Thank you received: 50
Relativno e vlijanieto. Bliski sme si site i privrzani, ama sepak odlukite se nasi, a ostanatite gi pocituvaat.

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 14:42 #4706

• Kinky
  • Kinky's Avatar
  • senior
  • yummy mummy
  • Теми: 1804
  • Thank you received: 713
Ние живееме сами, па совет и мислење се случува да побарам ама никој не може подобро од нас сами да донесе одлука по било кое прашање затоа што никој подобро од нас двајца не е запознаен со ситуацијата за која се работи.
Mother is god in the eyes of a child.

"I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 15:00 #4721

• radost
  • radost's Avatar
  • toddler
  • Теми: 204
  • Thank you received: 122
најчесто донесувам одлуки заедно со вереникот и тоа уште одамна,а зависно од одлуката се консултирам и со мајка ми а поретко и со татко ми.

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 15:48 #4765

• Goca
  • Goca's Avatar
  • new born
  • Теми: 43
  • Thank you received: 23
Јас и мм сме поприлично самостални,проблемите се обидуваме сами да ги решиме,совет,подршка можам да речам дека имаме, но одлуките во главни ги носиме без влијание,особено ако се работи само за нас двајцата а ако во проблемот има и некој друг од семејството инволвиран тогаш нормално се случува и таа личност да има влијание врз одлуката,тука мора да признаам дека јас сум таа што сака и желбата,влијанието на другиот да биде почитувано,мм малку е потврд во однос на одлуките.

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 16:45 #4830

• mamicka
  • mamicka's Avatar
  • teenager
  • :)
  • Теми: 956
  • Thank you received: 340
Јас за мене сама си решавам за да не окривувам после некого :П. Инаку најблиска сум со татко ми и нему најмногу му кажувам. Мајка ми е паничар и повеќе може да ме изнервира па затоа нејзи не и кажувам или и кажувам откога се е готово

Одг: Влијанието на семејството 24 Дек 2009 20:53 #5066

• Anna19750
  • Anna19750's Avatar
  • new born
  • Теми: 22
  • Thank you received: 2
Обично ги прашувам другите што мислат за одредена работа, но главно одлуките ги носам сама, а кога ќе решам нешто, не дозволувам другите да ме премислуваат.

Одг: Влијанието на семејството 26 Дек 2009 01:16 #5975

• mama Mia
  • mama Mia's Avatar
  • new born
  • srekna mamicka
  • Теми: 16
Se so mojot maz si resavame i odlucuvame za bilo sto da se sluci. Imam edna drugarka sto i veruvam i mozam so nea da se konsultiram za ako imam potreba, ama poveketo si resavame samite.

Одг: Влијанието на семејството 28 Дек 2009 23:09 #7402

• Adelle
  • Adelle's Avatar
  • senior
  • Broken...
  • Теми: 1225
  • Thank you received: 643
Хм кај мене е све некако мешано. Додека не бев мажена имав прилично доста „проблеми“ со мајка ми затоа што е таа таков карактерен тип, да мора све да знае. Растена сум само со неа, затоа што сестрите ми беа на студирање, после се мажија и слично, така да најблиска бев со неа кога растев, скоро све знаеше за мене. Сега откако се мажив, пошто не сум долго време во брак, понекогаш како да заборава дека имам свое семејство и се промешува, ама све тоа со добри намери. Никогаш не се мешала за да не искара и слично, све се тоа примери со добра намера. Арно ама мене ми е мајка и не ми смета а на мм малку му сметаше, затоа што сепак сме ние посебна фамилија. Но тука сум јас, да ги избалансирам работите, сепак не сме ние двајца сеуште финансиски самостојни, моите ми помагаат колку можат, па така некогаш за нешто имаат и право да се мешаат.

Одг: Влијанието на семејството 28 Дек 2009 23:12 #7406

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
  • Теми: 1648
  • Thank you received: 571
Ни едната ни другата страна не ни се мешаат,за се одлучуваме сами.

Одг: Влијанието на семејството 28 Дек 2009 23:18 #7412

• PiPoLiNo
  • PiPoLiNo's Avatar
  • junior
  • Теми: 571
  • Thank you received: 243
vlijanie vrz moite i nasite problemi ili dilemi nemame nikakvo od nitu edna strana
medjutoa koga stanuva zbor za nekoja pokrupna odluka na pr kupuvanje na pogolema stvar ili stoznam drugo se mesaat i dvete strani t.e i moite i negovite
ama pak na kraj ke se najde zaednicko resenie

Ре: Влијанието на семејството 12 Сеп 2010 22:53 #51041

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Одлуке доносимо сами, уз предходни разговор и договор..али када је нешто много велико и важно у питању, па још кад ми је потпуно ново, не прежем од тога да питам за мишљење и некога од својих најближих..и не видим ништа лоше у томе..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Влијанието на семејството 13 Сеп 2010 00:27 #51056

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7934
  • Thank you received: 5653
И ние како Вања слично.
За одлуките ги донесуваме сами, со договор, но по потреба, ако сме во некоја дилема, разговараме со родителите...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...

Ре: Влијанието на семејството 26 Окт 2012 08:20 #218942

• simons
  • simons's Avatar
  • new born
  • life is beautiful
  • Теми: 9
  • Thank you received: 7
so moite roditeli bukvalno za sekoj problem razgovaram jas sum edinka i nemam nekoja posebna doverba vo drugarki sega vreminjata se smenija ne e kako porano,so mama i so decko mi sum si epten bliska za se si razgovaram i nenem tajni pred niv nikakvi:)

Ре: Влијанието на семејството 30 Окт 2012 03:38 #219383

• rosalynde
  • rosalynde's Avatar
  • new born
  • Теми: 23
  • Thank you received: 7
Како повозрасни и поискусни, ги ислушувам шо имаат да кажат и толку. Доколку мислам дека нивниот совет е исправен, го следам, доколку не, ништо, го правам она што јас мислам дека треба затоа што се сметам за доволно зрела и совесна да ги решавам сопствените дилеми, трудејќи се блиските да немаат реална причина за да бидат повредени. Цела среќа, сега засега и мм се покажа како таков, инаку...одамна ќе беше arrivederci tutti...па не ми треба човек кој ја ситни 30ката, а сè уште се води по паметот на родителите.
Последна промена: 30 Окт 2012 03:39 by rosalynde.

Ре: Влијанието на семејството 27 Ное 2012 16:05 #223363

• prasence
  • prasence's Avatar
  • senior
  • Теми: 1346
  • Thank you received: 440
Obicno za odlukite koi gi donesuvame i planovite koi gi imame, roditelite doznavaat odtkako ke se slucat, a za problemite koi se javuvaat nastojuvame da ne gi sirime nasekade naogame resenie nie dvajca, jas i mm.
Mnogu pati mesanje imase od dvete semejstva, no uspevavme da im dademe do znaenje deka ne sme deca, pa duri i da pogresime nekogas da ostavat da bide toa samo nasa greska. OD sopstveni greski mozes i da naucis nesto, za pamet.
Ponekogas se sovetuvam so sestra mi, spodeluvam niz razgovor so nejze bidejki ona znae da me islusa bez mnogu da mi soli pamet :)

Ре: Влијанието на семејството 29 Ное 2012 10:10 #223727

• izabella
  • izabella's Avatar
  • teenager
  • Pink up your day!
  • Теми: 736
  • Thank you received: 196
Odlukite si gi donesuvame sami, se dogovarame, pregovarame, ne slusame nikoj, ne prasuvame nikoj, osven ako ni pritreba pomos.
Moite roditeli nikogas ne ni se mesale, ne ni kazuvale sto da pravime, dodeka od druga strana roditelite na mm, pa I negoviot brat I snaa sekogas ni solat pamet I vo se I sesto se mesaat, bez pritoa da se cuknat po glava I da si pomislat deka nikoj ne pobaral mislenje od biv.
Mene toa mnogu me nervira, zatoa sto ne tretiraat kako mali deca zatoa sto se postari od nas nekoja godina.

The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !

Најново на форумот

• No posts to display.