Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Полигамија

Полигамија 05 Мар 2014 15:43 #249070

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Vcera gledav edna emisija za poligamni semejstva kade mazot e zenet so poveke od edna zena. Spored nivnite veruvanje znaci se rabotese za Mormoni edev vid Hristojanski vernici koi veruvaat deka vakviot nacin na zivot e pravilen.Gi vospituvaat decata vo toj duh i od niv se ocekuva da ziveat vo poligani semejstva.
Duri edna od zenite izjavi deka tatko i imal 10 zeni i vkupno 46 deca :what: taa bila 17 ta po red :da: duri ne e za veruvanje, ama bidejki se rabotese za dokumentarec, svativ deka ne e izmislica. Si mislam so mazi ke bea toa da "odrzuvaat" tolku zeni zadovolni :poimnemam:
Vo poveketo zemji poligamijata e zabraneta so zakon, no Mormonite, ziveat izolirano vo samooformeni zaednici, nekade vo Amerika.

Ne znam sto da kazam :neznam:

A da postoi i druga forma na poligamija zena da ima poveke mazi :opaa: ama za toa ne sum gledala uste dokumentarec. :aham:

Sto velite na ova ???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полигамија 05 Мар 2014 17:38 #249075

 • BaMbYnA
 • BaMbYnA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 13
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
Neznam za Hristijanite , jas ova go imam slusnato deka postoi kaj Muslimanite
No sepak za mene ova e daleku od vozmozno
Ma snaa I svekrva ne se trpat vo edna kuka .edna kujna a ne 10 zeni vo edna kuka pa uste site zadovolni :muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полигамија 06 Мар 2014 05:53 #249078

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Da go ima i kaj hristijanite vo takvi zaednici a i vo nekoi koi mi licat na sekti. Ziveat spored svoi pravila i site se srekni :D
Verojatno nacinot na vospituvanje, rastenje i prifakanje na tie pravila vo zaednicata im go olesnuva seto toa, odnosno nacinot na zivot vo poligamija.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полигамија 06 Мар 2014 10:30 #249086

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
И јас ја имам гледано, претпоставувам дека за истата се работ, на National Geographics. Одеше во повеќе серии и ми беше многу интересна зашто тоа беа првите семејства кои дозволиле д асе направи таков серијал за нив. Жените сепак беа искрени дека постои љубомора, но се научени да живеат со тоа.

Ова и не ми е толку чудно, зашто во Македонија сеуште го има во некои традиционални муслимански семејства, со тоа што едната е законска пред државата, а другите како и првата се одобрени според нивната вера (венчана мислам дека би се рекло).

А полиандрија можело да се сретне во времето на матријархатот ако ме држи сеќавањето од училиште...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полигамија 08 Мар 2014 10:09 #249108

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Mene ne mi e jasno kako toa lugeto uste ziveat vo plemenski zaednici vo 21 vi vek.
Ajde da e nekade vo Papua New Guinea kade uste ima covekojadci bidejki seuste modernoto opstestvo ne uspealo da se nametne nema da me iznenadi. Ama nekoi samoizmisleni standardi na zivot bez nekoja cvrsta osnova bazirani na ne znam na sto, bidejki kolku sto sum jas zapoznaena pa i religijata evoluira so vremeto.

:neznam:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.