Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Семеен vs личен живот

Семеен vs личен живот 02 Дек 2012 20:00 #224115

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Синоличка wrote:

I kako sto bi rekla edna moja draga koleshka,Skopjanka koja e mazena za Francuz i koja nad 40god zivee vo Pariz: Parizanite velat: semejniot zivot si e semeen,a privatniot samo licen ;)

Гледам дека ви се допадна шемата на Парижаните :hi5: па ајде да си помуабетиме на темата. :trac:

Го разграничувате ли семејниот живот од вашиот личен, интимен живот?

Дали има случки и настани кои се само ваши, или баш се споделувате со партнерот и семејството?

Си допуштате ли соло излегувања со другарки, соло шопинг, излет со друштво без мажот, викенд без децата... или не?

Јас да, или барем мнооогу се трудам, што не е баш лесно со две деца кои вкупно немаат ни 4 години ;)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 03 Дек 2012 02:05 #224120

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Синоличка, моите деца имаат вкупно 8 години, и уште ми е тешко да се органзирам за шетање сама, но одвреме на време се снаоѓам, а за тоа имам максимална поддршка од мм и тоа во услови кога немаме баба сервис во Скопје :)

Случки и настани кои се само мои лично досега сум немала за да ги скријам, некако си кажуваме се, без разлика дали некој ми се удвара, или пак нешто банално ми се случува...

Од друа страна, интимните работи на моите пријателки, и тој на неговите пријатели, не ги споделуваме.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 03 Дек 2012 04:26 #224128

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Mojot licen zivot e povrzan so moeto semejstvo. Izleguvanjeto na kafe so prijatelki i negovite izleguvanja ne se voopsto tajni i samo nasi, sekogas si preraskazuvame i nema nisto tajno.
Vaka funkcionirame od start, nemam potreba od svoj licen zivot, koj ke bide samo moj, moite deca i soprug se mojot zivot, a se ostanato e vkluceno vo semejniot zivot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 03 Дек 2012 05:23 #224136

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Vo momentov MM ima privilegija da ima i semeen i licen zivot. Jas imam samo semeen. Za ova sum najveke samata vinovna. Samo vikam, aj uste malce decata ke bidat pogolemi...no vremeto tece...

Pocituvam privatnost i mali tajni no sto ako nesto sto toj/taa go smeta za potpolno nevazno i privatno se kosi so moite sfakanja? Se slucuva i na forumov "pogresno" da se sfatime edna so druga, razlicno da procitame megu redovi i sl. Sto ako nekoja nevina prepiska, razgovor, pienje kafe vsusnost i ne se tolku nevini vo ocite na drugiot? Toa spaga vo licen zivot neli...no sto ako mu pocne da mu preci na semejniot?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Adelle

Ре: Семеен vs личен живот 03 Дек 2012 05:41 #224140

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Za mene tie zivoti se povrzati se razbira :) Semejniot zivot e kaj mene absolutno 80%, no ima tie 20 % kade sto ne sakam da bidam majka i sopruga, tuku sakam na momenti da bidam samo jas... Dobro, toa sum i na rabota se razbira, no od kako Elias ima 1,5 godinki si gi "kradam" redovno momentite za sebe... So drugarki na kafe, kino, teatar, ednas na godina odam na 3,4 dena so drugarka na pat (vo banja na primer, ovaja godina bevme 4 dena vo Istanbul), se zapisav na kurseve po fotografija na primer... Znaci navistina moji momenti bez niv... Toa nee nisto tajno, nitu pak nesto ke napravam sto mm ne smee da znae, ama mislam deka e strasno vazno da imame i vreme samo za sebe... Taka jas go razbiram citatot gore :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt, Синоличка

Ре: Семеен vs личен живот 03 Дек 2012 06:40 #224152

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Семејниот и личниот живот кај мене се испреплетуваат, но со добра организација може да кажам дека сум задоволна. Личниот живот не го сметам за таен или страшен, но тоа е моја приватност и интима, иако 90% во текот на денот го водам семејниот живот VS 10% личниот. Семејниот живот се знае: одгледување на децата, грижа за домот, подготвување оброци за семејството, заеднички прошетки, викенди, одмори... Додека личниот е времето посветено на себе си, одење на фризер, масажа, вежбање, кафе со пријателка, ФБ комуникација со драгите личности кои живеат подалеку и секако времето поминато на форумов ;) Се она што ме исполнува духовно, вон семејните активности го сметам за личен живот.
И секако, секој е дојден сам на овој свет и така заминува, нормално е барем половина час во текот на денот да има време за себе, да се посвети на себе, ако не физички, тогаш барем психички, духовно. Секоја индивидуа тоа го заслужува.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Синоличка, lena0809

Ре: Семеен vs личен живот 03 Дек 2012 06:50 #224155

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Jas imam mnogu povekje licen zivot odosto semeen. Toa pred se se dolzi na toa sto mm raboti vo smeni, so dezurstva, so neopredeleno rabotno vreme, bez vikendi praznici itn, taka sto jas na povekjeto svadbi, slavi, i drugi manifestacii sum sama. Na nekogo moze i bi mu precelo toa ama jas sum naviknata i ne mi e problem. Koga bi trebala da biram da odam nekade samo so mm togas 80% od vremeto kje si go pominam doma sama.
I izleguvanjata ni se najcesto posebni, on si odi so negovo drustvo mazi, jas so moite drugarki. Koga bi imale deca veruvam deka toa bi se reguliralo na poinakov nacin no sega za sega ne mi smeta sto e vaka. Nisto od ona sto e moe licno ne e tajno, a se nadevam i negovoto ne e. Se sto se pravi se pravi transparentno i so odobruvanje od drugiot.
Vremeto zaedno se trudime da go iskoristime do maximum.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 04 Дек 2012 06:59 #224290

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Семејниот и личниот живот си се одделно. Секако личниот не е на штета на семејниот. Сакам да излезам со пријателки, да се дружам и т.н. но при тоа не го ставам во втор план детето и семејството.
И помал кога беше син ми одев кај другарка ми во Белград, одев на патувања и тн. Но, при тоа знаев дека секогаш е згрижен со татко му. Сепак тоа дете има двајца родители кои мораат подеднакво да се грижат за него.
Едноставно јас така функционирам и не би можела поинаку, односно да немам своја слобода и свој личен живот.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, macika, Синоличка

Ре: Семеен vs личен живот 04 Дек 2012 07:13 #224297

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
mene duri i semejniot mi e podelen na dva dela, momentite koga sme sami so mm bez deca na nekolku dena, nedeli :P
ushte kolku ima do raspust? :opaa:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, macika, ivi

Ре: Семеен vs личен живот 04 Дек 2012 15:25 #224369

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Annabel Lee wrote:
Случки и настани кои се само мои лично досега сум немала за да ги скријам, некако си кажуваме се, без разлика дали некој ми се удвара, или пак нешто банално ми се случува...

Исто како Анабел, да не повторувам. Си кажуваме се, од ситници до како било негде кај што сме биле сами итн. Излегувам сама со другарки, со друштво од работа и слично, но јас сум таков човек што повеќе од излегување сама без мм не би можела. Некаков си излет, одмор или што знам што без него, не сакам. Одам на зумба, на кафиња, шопинг итн сама или со другарки и доволно ми е.

Emilija wrote:
Pocituvam privatnost i mali tajni no sto ako nesto sto toj/taa go smeta za potpolno nevazno i privatno se kosi so moite sfakanja? Se slucuva i na forumov "pogresno" da se sfatime edna so druga, razlicno da procitame megu redovi i sl. Sto ako nekoja nevina prepiska, razgovor, pienje kafe vsusnost i ne se tolku nevini vo ocite na drugiot? Toa spaga vo licen zivot neli...no sto ako mu pocne da mu preci na semejniot?

Ова е она што и мене ми смета т.е. ме интересира.... што ако?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 04 Дек 2012 16:17 #224377

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Ова е она што и мене ми смета т.е. ме интересира.... што ако?

А ова демек ако нема приватен живот туку саде семејниот го води да не речам ко црево заврзан за дома е нешто што се смета за позитивно.
Јас таков маж не сакам, ниту јас сакам да сум таква жена.
Ако приватниот живот му смета на семејниот и обратно тогаш имало проблем во семејниот живот па некој си правел бајрам на мозокот.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Frenky, ivi, Mama Sani and this user have 1 others thankyou

Ре: Семеен vs личен живот 04 Дек 2012 17:28 #224382

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Ако се смета за приватен живот тоа што јас одам на фризер,депилација,седам со другарки и пијам кафе,ја шетам сама ќерка ми кога е убаво времето дур е мм на работа,седам на форум и.т.н а тој иде на кафе со другари,оди во теретана и ред други ситници а при тоа си кажуваме се тогаш да имаме личен живот.Тоа се ете ситници кои ме исполнуваат а исто и него меѓутоа одење сама на одмор или патување,такви некои работи во брак не ми одат лично на мене.
Последна промена: 04 Дек 2012 17:29 by ivi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 04 Дек 2012 17:47 #224386

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Природно е да се сака малку слобода и приватност, и по добивање на семејство и уште еден куп работи коишто доаѓаат со бракот и децата. Па секому му треба малку издувен вентил, време само за себе, без разлика дали се тоа кафе со пријатели, салони за убавина, форуми или патување. Па таман работа по цели денови да сме со сопругот, работата и децата. Јас лично би спобудалела. Ниту ми смета ако сопругот си бара исто таква оддишка. Зборувам за приватно поминато време во граници на нормала, неколку часови неделно.
А моментов со кажување не Ви го контам, демек ако отидам на кафе , треба да прераскажам дома како поминало инаку излегувањето е тајно? Ако ми се кажува некоја интересна случка ок, ама дека ќе дадам рапорт нема шанси.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Annabel Lee, anusska, macika and this user have 3 others thankyou

Ре: Семеен vs личен живот 04 Дек 2012 18:56 #224415

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
За се‘ во животот најважно е да се има баланс, па така и по ова прашање. Гледам да направам идеална средина и можам да кажам дека успевам во тоа. На тој начин сум среќна, а тоа е подобро и за син ми и за мм. На пример, двапати неделно излегувам навечер со колегите од работа, се враќам прилично доцна, 2, 3 часот наутро, но си легнувам среќна затоа што супер сум си поминала и барем за миг сум заборавила на секојдневните проблеми. ММ не сака да излегува, но затоа поинаку си го организира времето (сака понекогаш сам да планинари на пример) и сосема го разбирам. Едноставно секој човек треба понекогаш да биде сам со себе. Освен тоа имам многу хобија, сакам да патувам итн. Апсолутно ја разбирам потребата на мм понекогаш да си седи сам и да си свири со саати. Убаво му е, а и мене ми е убаво што нему му е убаво.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, macika

Ре: Семеен vs личен живот 05 Дек 2012 05:38 #224452

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
macika wrote:
Ова е она што и мене ми смета т.е. ме интересира.... што ако?

А ова демек ако нема приватен живот туку саде семејниот го води да не речам ко црево заврзан за дома е нешто што се смета за позитивно.
Јас таков маж не сакам, ниту јас сакам да сум таква жена.
Ако приватниот живот му смета на семејниот и обратно тогаш имало проблем во семејниот живот па некој си правел бајрам на мозокот.

Ех бре колку уживате кога извртувате муабети, чудо некое :laugh: Кој воопшто спомна како црево заврзан за дома? Па кажав ли дека излегуваме сами со своето друштво? Ај не претерувајте :blink:


Прашањето во постот од Еми беше што ако тоа што се случува во личниот живот и по вашата чогика не се кажува на партнерот, е нешто што нему би му сметало.

Пример: мм излегол со друштво, ја сретнал бившата и рецимо отишле на кафе тие двајца :X и мене не ми кажал пошто нели, тоа му е личен живот. Мене тоа не ми е ОК, сакам да ми каже, особено ако се работи за бивша, алергична сум :laugh: Ок, мислам сфативте што ми е поентата де.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 05 Дек 2012 07:23 #224467

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Adelle wrote:
Пример: мм излегол со друштво, ја сретнал бившата и рецимо отишле на кафе тие двајца :X и мене не ми кажал пошто нели, тоа му е личен живот. Мене тоа не ми е ОК, сакам да ми каже, особено ако се работи за бивша, алергична сум :laugh: Ок, мислам сфативте што ми е поентата де.

a shto ako mt izlegol da pazaruva vo market i se sluchi ova istoto?
predpostavuvam deka isto taka bi razmisluvala.
znachi ne se raboti za lichen/semeen zivot, tuku za toa kako se postaveni rabotite megju partnerite po ova prashanje.
Последна промена: 05 Дек 2012 07:23 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, Cuvce

Ре: Семеен vs личен живот 05 Дек 2012 09:26 #224504

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Mama Vase wrote:
a shto ako mt izlegol da pazaruva vo market i se sluchi ova istoto?
predpostavuvam deka isto taka bi razmisluvala.
znachi ne se raboti za lichen/semeen zivot, tuku za toa kako se postaveni rabotite megju partnerite po ova prashanje.

Истото важи за било каде да бил, кафичот беше само пример. Затоа од мм очекувам таквите работи кои се за мене битни а за него можда не, да ми ги каже, како што и јас нему му кажувам. Башка ако оди мм сам во шопинг е тоа негов личен живот нели :kez:


Што мислиш со последнава реченица не знам, ако алудираш на недоверба меѓу нас, ќе ти кажам само дека не е недоверба зашто му верувам 100%, повеќе него себе си. Недоверба би се појавила ако неколку пати откријам дека ми скрил некои работи од својот личен живот ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 05 Дек 2012 09:34 #224510

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Во контекст на муабетот со бившата или бившиот, сметам ако дотичните се сеуште дел од личниот живот на партнерот, тогаш нешто не штима ниту во семејниот живот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 05 Дек 2012 09:36 #224511

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Mama Sani wrote:
Во контекст на муабетот со бившата или бившиот, сметам ако дотичните се сеуште дел од личниот живот на партнерот, тогаш нешто не штима ниту во семејниот живот.

Претпоставувам на мене лета ова па да ти одговорам: Веќе долго не се дел од неговиот живот, и како што и погоре нагласив тоа БЕШЕ САМО ПРИМЕР. Фала за вниманието.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 05 Дек 2012 09:49 #224514

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Не е за тебе Adelle конкретно, туку за сите кои си помислуваат така. И убаво е што имаш доверба во него. Зошто тогаш да си ја измачуваш душата и да си алергична на неговите бивши?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 05 Дек 2012 11:09 #224534

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Не се измачувам јас воопшто, ова само тука дискутираме ;) А алергична на бивши сум била отсекогаш, со сите дечковци не само со мм, не знам таков карактер имам и тоа ми е ептен слаба точка. Ок, сега кога не комуницира со ниедна не ми игра улога тоа али на пример на почеток на врска кога не знаев што и како.... бев алергична и само да спомнеше нешто на шала :kez:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Семеен vs личен живот 30 Мај 2015 17:53 #254530

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Sakam i imam potreba da izlezam sama so prijateli, da odam vo shoping sama, da imam vreme i prostor da si posvetam vreme na sebesi bez mm i sin mi da bidat prisutni. Istata sloboda i poddrska ja ima i toj. Licno mnogu malku raboti vo zivotot mi smetaat i mnogu dobro ja razbiram i negovata potreba da si pomine vreme so sebesi, i ne go svakam toa kako negativno.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.