Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Вонбрачна заедница

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 05:11 #223640

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Toa papirce, toa parce hartiice, ama bas nisto ne znaci. Znaci ljubovta, zelbata da se opstane so covekot so kogo si, karakterot i uste mnogu drugi popratni raboti.
Toa hartiice ne e nikakva garancija deka brakot ke uspee, deka ke mora da se odrzi, deka ke se sakame do krajot na zivotot i bla bla
Ne gledam nisto loso na tie luge koj sto sakale da ne se registriraat, na koj sto ne im znaci ama bas nisto toa puslice. Poznavam dosta parovi (nadvor od MK) nasi bliski prijateli koj sto so godini ziveat taka bez pusulce. Eve gi so golema ljubov megu niv, so cvrst brak, stabilen so godini, so prekrasni deca i nisto ama bas nisto ne im fali.
Taka da za mene nisto cudno ne e toa. Koj kako saka moze da si tera, nisto strasno, nisto nemoralno, nisto bauk.....vo svetot normalna rabota.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Adelle, meU87

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 05:21 #223642

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
vesnicka wrote:
Damjana wrote:
Vesnicka, toa se i moi principi. No nedaj boze da se najdes vo siuacija da treba da delis, a 1 ili 2 deca da ostanat so tebe i ti da gi izdrzuvas so eve na pr. 20000 mesecno. Ama ic nema da mislis taka. Oti ako dojde do razvod, nema veke doverba i razbiranje. Ti ke se najdes vo razmiluvanje - dali ke mozes da im obezbedis dobar zivot na decata. Ti ke treba da stedis. Ti ke treba sekojdnevno da se boris so predizvicite. Nego mozebi ke boli uvo. Ne deka e pravilo ... no praksata veli poinaku. Sto mislis? Drugite nemale doverba i ljubov? No koga se razdeluvas, ednostavno nema poveke nisto zaednicko, tolerancija.
Не си ми го прочитала сигурно претходниот пост. Напишав дека поради огромно инсистирање на мм и недвижниот и движниот имот се води на мое име, освен неговата кола нели. Напишав и дека станот, на пример, ни е купен уште пред да живееме на иста адреса. Така што ако не дај Боже се случи нешто треба јас да бидам идиотката, која него ќе го оштети.
Значи, да резимираме, ако дојде до ситуацијата не дај Боже, тогаш дали сте регистрирани или не ама баш ништо не ви менува. Тогаш на површина испливуваат особините, кои партнерите си ги прикривале можеби до тогаш, тогаш имате еден куп проблеми по секој основ. На овој или оној начин, проблемите се тие. Секој кога започнува живот со некого во заедница, регистриран или не, мисли на убавата страна, ако излезе нешто од контрола и во едниот и во другиот случај хоророт кој настанува и пропратните елементи, кои ги носи, ни малку не се пријатни.
Go procitav. Tm e najverojatno dobar covek, iskren. No vnimatelen i pretpazliv. Zatoa insistiral na toa imotot da e na tvoe ime. Zaradi neresenite odnosi, zaradi problemite koi ti bi mozela da gi imas vo nedajboze situacii. Sekomu moze se' da se sluci - neli.
I ne mislam deka ti bi bila idiotka ako stanot ostane za tebe i decata. Sto bi pravela ti vo takva hipoteticka situacija? Bi go prodavala domot na decata za da tm dobie pari pola imot?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 05:34 #223644

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас не дискриминирам никого, ниту мислам дека е нешто страшно ни страшно да се живее вонбрачно.
Она од што сум запрепастена колку од вас немаат доверба во партнерите и сериозно размислувате што ако се разделиме, што ако напрваи вака, што така. Исто и во друга една тема сите некако немаат доверба да го остават детето на таткото...
Ако сум мислела вака не се потпишувам воопшто, а уште помалку да се венчам во црква. Што ми значи тој документ ако до заби се наоружувам во случај да не дојде до развод? Јас има огромнаааааа доверба во мм и знам и дека да дојде да се разделиме, никогаш не би го оставил детето на цедило.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, meU87

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 05:41 #223645

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Зоја, дали ова од искуства од околина или чисто твое мислење?

Јас имав пример во семејство. Мој близок роднина се разведе. Пред тоа ќерка му му беше центар на светот. Заради X околности, таа врска не само што ослабна, туку на крај роднината почина без денар да остави на првата ќерка. Животот не учи на многу работи кои ни на сон не би ги помислиле во нормална ситуација.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 06:02 #223651

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Damjana, примери од околината имам секакви. Еве роднина на мм живееше во вонбрачна заедница во странство и имаа едно дете. Партнерот ја изневери со колешка од работа и одеа на советување како да опстанат. Се роди уште едно дете па потоа се венчаа. Да сум на нејзино место не би спиела мирно :). Ама имам и уште толку позитивни примери.

Но, во моето мислење за маж ми сум 1000% сигурна. Доказ за тоа ми е што сме веќе 12 години заедно, од кои ако собереш колку сме на исто место не знам ни дали 6 ќе се соберат. Постојано има причина да сме разделени физички, но не сум поминала нити една единствена ноќ во сомнеж дека дечко ми или мм е ете таму некаде сам, може излегол, нашол друга итн.
Нашиот договр за развод е, се што е материјално да ми припадне мене, а него детето, под услов после тоа да ме вработел како дадилка и куќна помошничка :rofl:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 06:21 #223654

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Како што за многумина не е сфатливо што е мачно да се стави потпис, така за мене не е сфатливо што е толку битен тој потпис.
Што ако се регистрираме и јас си го задржам презимето, без да го прифатам неговото?! Па тоа е исто како и сега, кој тогаш ќе знае дека сме регистрирани?! За од овој аспект буквално ништо не се менува. Ако треба луѓето да разберат дека сум се омажила во денешно време ФБ ќе ми ја заврши таа работа.
За материјалното воопшто не ме интересира и не би разговарала, можеби затоа што сум солидно обезбедена од дома, а побитно од тоа, затоа што ништо од тоа материјално нема да си однесам во гроб. Мое дете знам дека на улица нема да остане, знам маж ми колку не сака, знам што се прави за нас, знам и што би направил. Имам огромна доверба во него и воопшто не се сомневам за ништо. Јас точно знам со каков човек живеам, знам со кој си имам работа. Можам слободно да кажам дека јас сум таа која е за сомневање и која побрзо би кренала раце, ако не одат работите како што треба, за разлика од маж ми кој се бори до крај за се, посебно за среќата на фамилијата и тие кои ги сака.
НЕ сме се потпишале од оправдани причини, а сега веќе не ни гледам зошто би се потпишала. И без тој потпис се функционира беспрекорно.
Се е на мое име, и во иднина што и да се купи/направи ќе биде на мое име. Но, ова нема ама баш никакво значење за мене.
И сеуште не ми е јасно зошто се осудуваат и се гледа со други очи на луѓето кои не се регистрирани , а живеат и ствараат заедно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 06:34 #223655

 • ivanagj
 • ivanagj's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Карма: 0
Мислам дека по сериозно се гледа на бракот кога има потпис... Не е лесна процедурата да се разведе човек а и за детето кога има брак е полесно од причина што може полесно да си ги добие правата во случај да се разведат родителите..А и поделбата на имотот при развод игра улога.... :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 06:34 #223656

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
- Имам семејство, одгледавме деца. Изненадувачки е тоа колку бракот повеќе значи после сето тоа, додаде актерот.
Izjavata na Bred Pit...vo kontekst na muabetov ;)

izvor
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 06:47 #223662

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Zoja wrote:
Јас не дискриминирам никого, ниту мислам дека е нешто страшно ни страшно да се живее вонбрачно.
Она од што сум запрепастена колку од вас немаат доверба во партнерите и сериозно размислувате што ако се разделиме, што ако напрваи вака, што така. Исто и во друга една тема сите некако немаат доверба да го остават детето на таткото...
Ако сум мислела вака не се потпишувам воопшто, а уште помалку да се венчам во црква. Што ми значи тој документ ако до заби се наоружувам во случај да не дојде до развод? Јас има огромнаааааа доверба во мм и знам и дека да дојде да се разделиме, никогаш не би го оставил детето на цедило.

zoja, koga nekoj kje reshi da vleze vo zaednica narechena brak, nikoj ne se vodi so mislata shto bi bilo dokolku dojde do razdelba. pa taman rabota ushte od prviot den da pochneme da merime i secheme.
ponataka kako kje se odvivaat rabotite e mnogu individualno. dali voosphto kje pochesh da razmisluvash na ovaa tema za koja diskutirame ili nikogash na pamet nema da ti tekne, zavisi od lugjeto i nivniot zivot.

toa shto jas razmisluvam vo nasoka shto bi bilo koga bi bilo, neznachi deka nemam doverba vo mojot partner. ushte pomalku znachi deka postoi prichina ili povod za takvo neshto. daj boze taka da terame do smrt.

ama, ziveeme vo edno ludo perverzno vreme koga osnovniot chovecki moral e padnat na dnoto. vreme vo koe lugjeto bukvalno gazat lugje za da dojdat do celta. vreme vo koe treba 24/7 da si go pazish grbot.

jas mozam vo momentov denes, sega, da ti kazam deka imam doverba vo mm ama navistina neznam shto kje se sluchuva za 5-10 god. sakam da veruvam vo nego, a i vo mene deka osnovnite chovechki principi kje gi zadrzime do kraj. ama navistina nemozam da bidam 100% sigurna deka kje bide taka vo idnina. ednostavno nemam garancija za takvo neshto. nashe e da ja zadrzime ljubovta, da se uchime od greshkite za ponataka da ni bide poubavo. ete toa go znam.

i ne gledam deka nekoj tuka osuduva nekogo. ednoglasno site se slozni deka potpisot ne e nikakva garancija za ubav, srekjen, ispolnet zivot poln so ljubov i razbiranje.

samo diskutirame gledano od edna druga strana, onaa materijalnata za koja mora da priznaeme kolku i da ne sakame deka zavzema goloem segment od nashite zivoti.

mene me interesira mislenje na zena koja nema stavena potpis, a se e na imeto mazot. zoshto ovde chitam primeri za nepotpishuvanje ama se e na ime na zenata :opaa:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamaAnita, Nataly, macika, Octavia, Meyo and this user have 1 others thankyou

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 06:49 #223663

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
ivanagj wrote:
Мислам дека по сериозно се гледа на бракот кога има потпис... Не е лесна процедурата да се разведе човек а и за детето кога има брак е полесно од причина што може полесно да си ги добие правата во случај да се разведат родителите..А и поделбата на имотот при развод игра улога.... :)

Pazi da ne......pa milion primeri ima kade se so potpis, pa brakot e se, samo seriozen ne e. Koj ti rekol deka ne e lesno da se razvedes, ni ova ne ti drzi voda.
I pak se fakate za toj imot.....pa dobro samo imotot li igra tolku vazna uloga vo institucijata brak?

Sekoj razlicno gleda na brakot, bez razlika dal e so potpis il ne e. Mojot e so potpis, ama nisto razlicno ne gledam so onoj na nasite prijateli koj isto taka funkcionira besprekorno, a e bez potpis.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 06:55 #223664

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Весничка, дали имотот што е ставен на твое име е стекнат откако живеете заедно? Зашто како што пишува во првиот пост, ако сте повеќе од една година заедно кога го купувате имотот, без разлика на чие име гласи, тој стан има ист статус како да е стекнат во брак...

Еве исто како за автомобил, моите ни купија кола и ја ставивме на име на мм чисто од причина зашто не сакам да одам и јас да ја носам на регистрација, но ако утре се разведиме ја делиме по пола (т.е.во случајов ќе мора да ја продадеме), без разлика што гласи на негово име.

Од сите муабети сфатив дека имотот е една од основните причини за потпис...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 06:56 #223665

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Majsi wrote:
I pak se fakate za toj imot.....pa dobro samo imotot li igra tolku vazna uloga vo institucijata brak?

diskusijata e vo nasoka na toa dokolku dojde do razdelba a nemash crno na belo. ne diskutirame voopshto za imotot i materijalnoto vo brakot.
taka i zapochna muabetov, moeto gledanje na nepotpishuvanje t.e. edinstvena maana na takva zaednica.
Annabel Lee wrote:
Од сите муабети сфатив дека имотот е една од основните причини за потпис...

aman be lugje...neznam za drugite ama jas koga udriv potpis, nitu znaev kakov e zakonot, nitu razmisluvav vo taa nasoka. se potpishav zoshto si odev po protokol i tradicija.
Последна промена: 29 Ное 2012 09:20 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 07:22 #223674

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Абе Васич, читајќи ја темата таков впечаток добив...Се фатија сите за имотот...не дека не е важен, ама ако си го стекнал заедно што има врска дали си потпишан или не...

И јас како што пишав погоре, се потпишав оти така се правело и зашто сакав да имам исто презиме со мм, ете тогаш тоа ми изгледало многу важно...од денешен аспект тоа најмалку важно во еден брак (според мене).

Е сега може потписот е важен повеќе ако сопругот работи во странство па да ја повлече и сопругата таму, но за друго мислам дека не е нешто од круцијално значење за еден брак...мислам посебно е небитен за делот дека децата ќе бидат обележани од околината како што е спомнато во погорните постови...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 07:34 #223678

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Prezime moze da se smeni vo sekoj moment. Odi vo maticno oddelenie na MVR, pobaraj formulari i gotovo. Toa ne e pricina za brak.

Znaci imotot e samo eden, mozebi najgolem del od zaednickite odnosi pomegju bracnite partneri. So zakon e definirano se' do detali, pa zatoa e prakticno so 1 potpis da se regulira se'. Zosto posle da treba da dokazuvas deka zaednicata postoela, i mnogu drugi pravni zavrzlami da imas? Zaradi toa da sum "moderna"?
Pak ke recam. Da sme drzava vo koja se pocituva zakonot, toj potpis nema da e tolku vazen.
Последна промена: 29 Ное 2012 07:36 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, macika

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 07:36 #223681

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Потписот е чисто правна работа и јасно е дека љубовта не зависи од потписот.
Е сега довербата е дискутабилна. Се сложувам дека никој не би ни почнал да живее со пратнерот ако нема доверба, ама ништо во животот не е вечно па ни довербата. А впрочем не се работи само за доверба кон партнерот, понекогаш треба да се запрашаме дали имаме доверба и во самите себеси ... мислам да не се лажеме дека сите сме светици, историјата покажала дека жените знаат да го уништат бракот исто колку и мажите. Е сега во таков случај потписот не дека ќе го сочува бракот ама полесно ќе ги регулира правните страни. Многу е просто ако двете страни се добро ситуирани па не е проблем дали едниот ќе добие нешто повеќе или помалку, ама итекако проблем е ако понатамошниот живот на едниот зависи од добрата волја на другиот (бивш) партнер... и тука потписот си ја игра улогата. И тоа колку имаме слика за себеси дека сме добри и фер, може воопшто да не кореспондира со тоа како не доживува околината.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, macika, Octavia

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 08:38 #223706

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Mama Vase wrote:
Annabel Lee wrote:
Од сите муабети сфатив дека имотот е една од основните причини за потпис...

aman be lugje...neznam za drugite ama jas koga udriv potpis, nitu znaev kakov e zakonot, nitu razmisluvav vo taa nasoka. se potpishav zoshto si odev po protokol i tradicija.

Mama Vase, toa i jas se obiduvam da go kazam. Ne se potpisav zoshto ne ni znaev kakov e zakonot, a ne znam ni sega i se nadevam nema ni da doznam.

No, deka nikoj ne vodi smetka za zakonot pred da se potpise, toa ne veruvam :). Dali e maz ili zena ne e vazno, no i toa kako ima luge koi se informiraat i razmisluvaat shto ke bide vo slucaj na...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 08:53 #223711

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
За тие луѓе постои предбрачен договор :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 09:33 #223719

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Mama Vase wrote:

aman be lugje...neznam za drugite ama jas koga udriv potpis, nitu znaev kakov e zakonot, nitu razmisluvav vo taa nasoka. se potpishav zoshto si odev po protokol i tradicija.


i jas :)
ama neznam zasto ne se potpisuvaat, ili seta vonbracna zaednica ja pocnuvaat kako proba, aj da ziveeme zaedno da vidime koj sme sto sme, pa ete posle doaga detence, se raga deteto vonbracno...i se e super, ljubov cveta i cveta, i daj boze nikogas nikoj da nema problem poradi zaednicata bidejki ne e regulirana so brak, ama veruvajte deka mnogumina imaat problem dokolu edniot partner se odluci da zamine.

Primer, tatkoto ja napusta zaednicata, treba da se dokazuva posle na sud, deka navistina ste ziveele zaedno tolku i tolku, za da plaka za deteto i sl.

smetam deka sakame da bideme "moderni" samo sto nasata drzavicka e malku "zaostanata" vo toj pogled.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 10:52 #223736

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Potpishaniot brak mislam deka e posoliden od prichina shto ,iskreno, mene me vrzuva toa pempere i koga sum vo kavga so mm, koga ne mi e ubavo, da pomislam sekogash zashto sum go stavila toj potpis i shto toj znachel. Imashe edna disksija na tema ziveenje zaedno i tie koi bea protiv takvata zaednica kako maana go naveduvaa deka dokolku ziveesh pred brak i neshto ne shtima mnogu polesno mozesh da se odluchih da zaminesh. KOMPLETNO SE SLAGAM SO OVAA KONSTATACIJA, iako sum ZA ziveenje zaedno pred brak. Dokolku imash potpis znaesh deka za razdelba postoi procedura koja e machna, dolga, iscrpuvachka i od primerite od okolinata ne taka, prijatna za da se pomine. Cuval gospod da mislam deka ako se dvajca nesrekjni treba da ostanat samo zatoa shto potpishale d ne bidam pogreshno svatena.

Mi se sluchi ednash koga ziveev so mm pred da se zememe, da se skarame neshto i jas da si se spakuvam i da si otidam od stanot, a koga kje mi tekne za kakva banalna glupost go napraviv toa ne samo shto e smeshno tuku i glupavo. Od deneshna gledna tochka imalo situacii koi bile daleku so serioznost postrashni, pa mnogu teshko ostavam nesmireni da si legneme, a kamoli da zemam torbata da si soberam decata i da izlezam.

Daleku od toa deka sekoj koga kje se zeme razmisluva za delba, jas i mm pred da se zememe ne sme bile ni den razdeleni, a samo mozda 3 pati sme se skarale i sram mi e da kazam za shto. Pa od deneshen agol mi se cini deka nikogash ne sme imale taka miren period,

Skoro na mama vase i se zalev deka pred godina dena sum pishuvala na forumov pred samo edna godina pa gledam kakva idila ni bil brakot, a sega posle godina dena jas nemozam mojot brak da go perpoznaam. Daleku od toa deka mi e nesrekjen, samo stanal buren poradi x prichini i problemi.

Nemozeme da znaeme kade zivotot kje ne odnese, ama trgam LICHNO OD SEBE I SVOETO ISKUSTVO deka da sum nemala pempere vo ovie premrezja mnoguuuuuuuu polesno kje sum se odluchela da si odam od zaednicava. iako jas i mm nemame imot na nashe ime, iako sme steknale. IMOTOT ne me ni zanima od ovaa gledna tochka, ama proedurite koi se bolni odvratni i go vadat najloshoto od covekot i te kako me zanimaat

Imam 2 primeri od blizina, od koi edniot JAS dvete race gi stavav vo ogan deka toj idila brak NIKOGASH NEMA da zavrshi so razvod vo zivotot. No koga se umesha treta osoba, koga mazot si dozvoli da se zaljubi, neshto shto i te garantiraa deka nikogash nema da se sluchi tolku bea srekjni zaljubeni ipolneti , bidejki bea od sekogash zaedno, i od sekogash bea srekjni imaa 2 prekrasni deca. No koga fati devojka za ozbilno tipot i od koga taa navleze so svoite potrebi vo negoviot mozok, vo 7 sabajle si gi isfrli i zenata i decata na ulica a prethodno kuval trista situacii da go stavi stanot po hipoteka, falsifikuval potpisi, abe eden ton bljuvotini za koi nikoj od nas ama nikoj od nas ne pomisli deka e on toj tip da gi napravi. pekol pominaa i zenata i decata poradi nego. Devojkata se zasiti posle 1 godina od nego i go otkachi. Toa beshe pred 5 godini, sega ima novo semejstvo so novo dete i isto e posveten kako na prviot brak, i vo razgovor so nego nemoze da svati kako mozel da si ja stavi svojata familija za koja nekogash ginese da pominuva niz toa. Ama se sluchi.. Zatoa daj boze site da sme vo ljubov i da zveeme mirno spokojno stabilno i sigurno, no vistinata e deka ne znaeme utre kade kje sme a kamoli posle 10 godini, za harmonija go biram polesniot nachin na koj zakonski poleno bi pominala, bidejki razdelbite se i taka ekskluzivno teshki a mozam da zamislam kolku bi bilo teshko ako se dopolnitelno obremeneti so momentot da dokazuvav deka voopshto taa vrska postoela.

Taka jas gledam , lichen stav e ova, nikogo nitu diskriminiram nit pa imam mislenje, tuku obrazlozuvam zashto jas imam pempere
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 29 Ное 2012 10:58 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 12:18 #223748

 • vesnicka
 • vesnicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 648
 • Thank you received: 363
 • Карма: 5
Annabel Lee wrote:
Весничка, дали имотот што е ставен на твое име е стекнат откако живеете заедно? Зашто како што пишува во првиот пост, ако сте повеќе од една година заедно кога го купувате имотот, без разлика на чие име гласи, тој стан има ист статус како да е стекнат во брак...
На пример станот каде што сега живееме е купен пред да почнеме да живееме заедно, така што не потпаѓа ни под тој ни под овој закон. Ама, тоа не ми дава за причина да чувствувам дека е повеќе мој. Парите кои сме ги собирале и вложувале во таа цел никогаш не сме ги пребројале во смисла јас давам толку, ти толку.
И ете генерално најголемиот дел се согласивме дека потписот не значи ништо кога е убаво во заедницата. Кога работите ќе тргнат во лоша насока, тогаш не е убаво ни таму, ни ваму. За тие што прашаа зошто не сме с тавиле потпис, напишав дека не сме согледале причина зошто е корисно тоа да го направиме. Јас немам ништо против тие што го прават тоа, ама јас освен тоа дека повеќето така прават и паревле, не гледам друга причина. Мене искрено многу повеќе ми значи при било која кавга, расправија, тешка ситуација, двајцата да останат заедно затоа што има нешто што ги спојува, а тоа е нивната потреба за другиот, нивната припадност, нивниот избор, отколку листот со потпис. А кога ќе тргне работата низ брдо, тогаш сите кои што велат дека има проблеми и тешкотии околу разводот, кажете ми зошто е покомплицирано тогаш? И во едниот и во другиот случај проблемите се околу поделба на имотот, издржување на детето итн. Но, за мене и во двата случаи потешка е душевната болка и кај партнерите и кај детето/децата. И во едниот и во другиот случај е тешко. Вистина не гледам зошто на едната страна би и било полесно.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, redsonja, Zoja

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 12:28 #223752

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Vesnicka pravno bi bilo samo polesno vo slucaj na dokazuvanje na imotna sostojba.
Inaku interesno e kako site koga se razveduvaat pocnuvaat da mislat na imotna sostojba. A dotogas site bile vljubeni i bla bla bla.
Мое дете знам дека на улица нема да остане, знам маж ми колку не сака, знам што се прави за нас, знам и што би направил. Имам огромна доверба во него и воопшто не се сомневам за ништо. Јас точно знам со каков човек живеам, знам со кој си имам работа.

Ти посакувам ова мислење да го задржиш до крајот на животот. Но, животот е непредвидлив. Самата за себе не можам да гарантирам камо ли за некој друг. :ne:
Последна промена: 29 Ное 2012 12:30 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 21 Дек 2012 09:51 #226896

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Znam deka hartijata brakot nema da mi go odr\i, deka ako imam problem so mm dal bez hartija ili so hartija deka 'e si odam si odma...toa e stepen do koj mo\e da se odi... imam potpis staveno i toa go staviv ;isto formalno pravno so mm i pred potpisot da go stavam \iveevme zaedno...a vo odnos na imotot sekako deka sekoj barem malku se interesira ne sme site do tolku nezainteresirani nekoj 'e go priznae toa nekoj ne... za se [to se vlo\uva zaedni;ki e zaedni;ko i se [to se kupuva bez razlika koj kolku dal i toa pravo nemo\e nikoj da go ospori.... a [to se odnesuva do pravniot moment i bele\eweto na deteto ako ne se stavi potpis sekoe \iveewe vo vonbra;na zaednica pove'e od 1 godina se smeta isto kako bra;na zaednica i site pravni aspekti se zadooluvaat so toa potrebni se samo 2 svedoci
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 15 Јан 2013 08:42 #229677

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Факт е дека тоа пусулче не го прави бракот, не ја гради довербата, ниту ја одржува љубовта. Сепак, бракот е институција, и тој потпис правно ја озаконува таа институција, со што и правно го штити секој од брачните другари. Факт е дека, и јас лично, а верувам дека и сите кои се потпишале, не се потпишале заради тој правен аспект, туку од љубов, од романтична побуда, од желба да се гради иднината заедно, итн. Е сега, дека тој правен аспект олеснува некои административно-правни работи, тоа е ненпобитно. Да не одиме до делење имот, едно земање кредит е комплицирано. Од пример на моја многу блиска пријателка, која е во вонбрачна заедница со две деца, знам дека неа конкретно не сакаа да и ги додадат примањата на маж и кон нејзините како примања во заедницата, ниту имотот на негово име, и врз основа на тоа не можеше да земе кредит во износ кој доколку би била венчана би зела. Значи многу едноставно е. Да не зборуваме за плави картончиња, право на одлука при медицински операции, па и покомплицирани моменти, на пр.правото на децата на пензија до 18 год доколку останат без едниот родител, користење на пензијата на оној со кој сме живееле итн.
А, побудите да се живее невенчано, не ми се баш јасни. Јас имам примери на невенчани парови околу мене, но во сите тие и те како имало причина која сега се преќутува, па се оди на варијанта така решивме, ништо не ни значи итн. А, инаку не гледам зошто доколку веќе сум решила со некого да создавам иднина, би ми било тешко да одам и да се потпишам. Не мора свадба, опа-цупа, принцеза фустани, ама за едно потписче,времето потрошено е помало отколку кола кога купуваш.
А, за довербата. Баба ми вака викаше: Од маж и дете не многу се фали, не знаеш утре што ќе ти донесат :)(истото валда и за жена би се аплицирало)
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
Последна промена: 15 Јан 2013 08:47 by Миња.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Вонбрачна заедница 31 Јул 2014 14:21 #251617

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Вонбрачната заедница во Уставот ќе биде дефинирана како и бракот

Вонбрачната заедница во Уставот ќе се дефинира како и бракот, односно како заедница на маж и жена.

Ова го предвидуваат последните измени што ги предлага Владата на највисокиот правен акт во државата. Станува збор за дополнување во делот на членот за брак.

-Согласно постоечкиот закон за семејство вонбрачната заеденица е регулирана како заедница помеѓу маж и жена. Исто така со постоечкиот закон за семејство, вонбрачната заедница се дефинира, онаа вонбрачна заедница која што трае повеќе од една година при што се изнедначува со брачната заедница во поглед на меѓусебната издршка и стекнатиот имот во времето на траењето на вонбрачната заедница, истакна денеска министерот за труд и социјална политика Диме Спасов.

Министерот додаде дека со уставните амандмани кои што се однесуваат на бракот и на регистрираната вонбрачна заедница, уставниот амандман се однесува на регистрираната вонбрачна заедница во Р. Македонија и се дефинира како регистрирана вонбрачна заедница помеѓу само еден маж и само една жена.

-После усвојувањето на измените на Уставот ќе следат и соодветни измени на законот за семејство во кој што ќе се дефинираат начинот и постапката за регистрирање на вонбрачни заедници ви Р.М која што е дефинирана согласно предлог амандманот како регистрирана вонбрачна заедница помеѓу само еден маж и само една жена, посочи Спасов.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.