Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: ПАП - тест

ПАП - тест 28 Дек 2010 15:48 #96161

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
Женски, во оваа тема ке си ги пишуваме резултатите од ПАП тестот, ке се допрашуваме и советуваме.Едноставно да споделиме искуства.
Јас на секои 6 месеци правам ПАП, но сега закаснив,сеуште не сум направила но имам во план после Нова година. Последниот ПАП, имав инфламација со нормална клеточна обнова, друго ништо фала богу. Инаку од ЦИН1 глава неможев да кренам, башка имав и ХПВ но ми испадна дека ми е негативно. Други инфекции не ми покажа. Кога повторно ке направам ке пишам.

Дали вие на секои 6 месеци правите ПАП?
Какви се вашите резултати?
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****Последна промена: 28 Дек 2010 15:50 by Mladenovska.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 28 Дек 2010 17:47 #96245

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
И јас правам ПАП на секои 6 месеци, и овој пат и јас закаснив малку ама ништо страшно. За резултатите ми се јавија по телефон и ми рекоа дека се е во ред и дека немам ништо. Порано на предходните тестови ми излегуваше некоја инфекција ама со вагиналети се беше ОК.Само на првиот ПАП имав ми пишуваше (тогаш немаше матични и ми го дадоа резултатот) инфламација-доста. И докторката ми рече кога ме прегледа дека раничката на матката ми е воспалена. Ми даде вагиналети и некои таблети и од тогаш се е во ред. Друго како вирус или ЦИН ФАЛА МУ НА ГОСПОД не сум имала. Тогаш бев прв пат на гиниколог после пороѓаите и не се сеќавам точно што ми имаше дадено.Само ме нервира што резултатите се дури по 3 недели ги пуштале Скопје дури да стигнат си напнат. Сите резултати ги даваат за толку време?
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 28 Дек 2010 19:32 #96287

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
Јас правев ПАП-тест во август. Кога докторката ме прегледа ми рече дека имам црвенило на матката и дека заради тоа ме болеле јајниците. Два-три дена пред да отидам на преглед имав јаки болки. Ми рече дека имам инфекција и ми препиша вагиналети. Резултатите од ПАП-тестот ги добив за две недели. Требаше за една недела, ама докторката отиде на одмор. Се утврди дека имам обична габична инфекција. Во март треба пак да одам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 28 Дек 2010 19:49 #96303

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
Љубица78, за 3 недели тоа е долг период, но ако не живееш во СКопје, ако брисевите ги носат во микробиологија обично можат да каснат. Јас дека сум од Скопје, мене за неполни 2 недели ми стигаат резултатите.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 28 Дек 2010 20:29 #96317

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
Mladenovska wrote:
Љубица78, за 3 недели тоа е долг период, но ако не живееш во СКопје, ако брисевите ги носат во микробиологија обично можат да каснат. Јас дека сум од Скопје, мене за неполни 2 недели ми стигаат резултатите.
Ne Mladenovska ne sum od Skopje od Bitola sum mozi i za toa :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 28 Дек 2010 21:23 #96343

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
јас папа тест правам еднаш годишно фала богу досега ништо не сум имала освен еднаш кандида ама сега ме замисливте зошто мојот гинеколог ми рече еднаш годишно да правам пап тест, а читам вие на секои 6 месеци правите.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 28 Дек 2010 21:26 #96345

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
бушаво ако немаш никакви проблеми советуваат ПАП еднаш годишно. и јас правам еднаш годишно. сите со посериозни проблеми , инфекции, цин-ови прават почесто пап, дури некои и на 3 месеци.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 28 Дек 2010 22:31 #96362

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
Јас правам ПАП еднаш годишно..го направив пред некои 10тина дена, и се беше во ред..Направив и микробиологија - и тоа испадна супер..е сега пијам некои таблетки за регулирање на циклусот) имам две водени цисти на едниот јајник...Па кога тие ќе пукнат - рокенрол бејби :P Можеме да праиме бебе :love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 09 Фев 2011 22:14 #110925

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Еве јас денес бев на гинеколог и ми направија пап тест. Резултати следниот петок.
Инаку Пап тест правам еднаш годишно. Никогаш ништо не покажал, но имам една раничка на грлото на матката која затвара со години и вика докторот сомнителни му се некои клетки тамо. Ал вика ако и сега Пап тестот е добар не е лошо сепак да се направи биопсија. Ми вика не мора секогаш Пап тестот да покаже. Искрено се вчудоневидов на оваа изјава. :what:
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 10 Фев 2011 03:15 #111005

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
macika wrote:
Еве јас денес бев на гинеколог и ми направија пап тест. Резултати следниот петок.
Инаку Пап тест правам еднаш годишно. Никогаш ништо не покажал, но имам една раничка на грлото на матката која затвара со години и вика докторот сомнителни му се некои клетки тамо. Ал вика ако и сега Пап тестот е добар не е лошо сепак да се направи биопсија. Ми вика не мора секогаш Пап тестот да покаже. Искрено се вчудоневидов на оваа изјава. :what:
Кај мене пред неколку години пап тестот покажа цин1 и докторката(Мајсторова)сакаше веднаш да ми направи биопсија-јас не се согласив, отидов на ГАК ми направија колпоскопија и се утврди дека нема потреба од биопсија.
Мој совет е да направиш колпоскопија за да точно се види раничката и да се утврди дали има потреба од биопсија.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 18 Фев 2011 22:05 #114427

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Пап тестот покажа бенигни промени на клетките.
Меѓутоа докторката запишала од страна вирусна инфекција. Денеска се слушнав со докторот треба да ми земе брис за ХПВ. Досега не сум имала такво нешто. Дали има некој искуство со ХПВ??
Гледам дека има повеќе типови.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 19 Фев 2011 00:01 #114444

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
maci,se zavisi od krajniot rezultat.prvo da se potvrdi dali ima prisustvo na HPV virus, koj tip i najvaznoto dali postoi CIN.ako postoi,koj stepen e.vaka odnapred glupo e da predviduvas a uste povekje da se spremas za nekoja terapija.ti treba tocna i potvrdena dijagnoza.

jas so HPV se zezam vekje 5-6 god.redovno pravam kontroli i nekogas e prisuten a nekogas ne.i pred da odam na kontrola si znam odnapred za rezultatot.ako sum disciplinirana izminatite meseci togas e cisto a ako zabusavam,se vrakja.problem so imunitet nemam,ama stresot si go pravi svoeto vo kombinacija so losa hrana,cigari,slaba aktivnost.

terapijata mi e vit. A,C,E,selen i cink,najgolemi antioksidansi.ama i toa ne pijam.mnogu sum neodgovorna :mdf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 19 Фев 2011 00:06 #114446

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Aj uste edno pitanjce. Neli CIN pokazuva na PAP Testot kolku jas sto znam. Mislam pri samiot PAP se javuva dali imas CIN. ???
HPV e baska test. Neli na toj me praka sega doktorov.
A za stres nema sansi da kuburam. (so stres sum rodena :P )
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 19 Фев 2011 00:09 #114447

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
jas pravam PAP sekoi 6 meseci od koga sum seksualno aktivna. Do sega nikogas ne sum imala nisto. Za rezultatite ne mozam da komentiram bidejki ovde ne ne optovaruvaat so takvi detali. Ako e se vo red voopsto ne se javuvaat, ako ima nesto duri togas te kontaktira doktorot.

Inaku pred nekolku godini bev vo Makedonija bas vo vremeto koga trebase da napravam PAP pa kao ajde dane cekam napraviv PAP vo Sistina I koga mi gi dadoa rezultatite edno cudo dijagnozi CIN 1, HPV, Gabicna infekcija... i uste nekoi veke ne se sekavam... a be ispadna deka imam poveke bolesti od prosecna prostitutka!! Jas se izvadiv od pamet ! KOga se vrativ vo Frankfurt go naterav mojot ginekolog da mi napravi 2 PAP testovi za da bide siguren i dvata bea negativni na site indikatori! Mojot ginekolog koj mi ja vodese i bremenosta ne mozese da veruva sto se napisale vo naodot.

Sami zaklucete...
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 19 Фев 2011 01:53 #114485

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
macika wrote:
Aj uste edno pitanjce. Neli CIN pokazuva na PAP Testot kolku jas sto znam. Mislam pri samiot PAP se javuva dali imas CIN. ???
HPV e baska test. Neli na toj me praka sega doktorov.
A za stres nema sansi da kuburam. (so stres sum rodena :P )
Мацика-резултатит од ПАП тестот се претставени отприлика вака
1.нормален наод
2.бенигни промени на клетките
3.цин1
4.цин2
5.цин3
Бенигни промени на клетките не мора да се од ХПВ вирус,може да се јават од бактериска инфекција,пад на имунитетот,стрес и др.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 20 Фев 2011 03:37 #114810

 • vetmedvesna
 • vetmedvesna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Life is short.Smile while you still have teeth.
 • Теми: 1887
 • Thank you received: 482
И јас како и многу форумџики правам ПАП и целосен гинеколошки преглед еднаш годишно, направив почеток на месецот, а резултатите ќе ми бидат готови за неколку дена.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 16 Мар 2011 15:46 #122862

 • martinka
 • martinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
Zenski,nova sum na forumot i se kliuupciv od maka bidejki imam pleboem....gooolem...Na 10 dekemvr apniraviv pap,a predhodno vo juli i se bese roved>no vo dekemvri cuvstvuvav silno pecenje i cesanje dlaboko gavinalno,okako imav odnos i otidov pak kaj doktorkata i insistirav na PAP aiko taa tvrdese deka pred 3 meseci sme pravele i nema potreba pak.No koga mi stignaa rezattlaite posle 2 meseci!!!!! imase sto da se vidi.Rezulatatot bese CIN2,3 ni jas ni doktorkata ne mozevme da veruvame,kako e mozno za 3 mesec da se razvie CIN 2,3.Inaku posle juli sum so nov decko,predhodno sum imala samo eden partner i ne sum imala nikakvi problemi.Sega postojano imam problemi zosto imam nezastiteni odnosi.I neznam dali e mozno za 3 meseci da mi se razvie CIN2,3 i ako na 10 dekemvri bilo toa,sto li stanalo do sega,zosto uste gi cekam rezultatite od biopsija.Dali moze da se raboti za greska ili zaradi nekoja infekcija koja sum ja imala da se pokazale takvi nenormalni rezultati!!!!
I kakvi ispituvanja treba da napravi decko mi i kade da gi napravi za da se osiguram deka e se vo red so nego...
Fala vi odnapred za sovetite...:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 16 Мар 2011 16:03 #122869

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
Martinka dobredojde na forumcevo nase :)
Prvo ne mi e jasno sto imas CIN 2 ili CIN 3?
Da ne zvucam bezveze ama za 3 meseci do tolku da otisla rabotata bas i ne mi se veruva(mada neli se e mozno). No po moe da ne bil dobro citan prviot pap?
Vikas ti zele biopsija, od sto potocno zimale materijal?
I ako zimale do sega i te kako treba da se gotovi rezultatite. Neznam kaj si pravela, no i na klinika isto se ceka 2-3 dena za rezultati od biopsija.
Ti posakuvam da bide se vo najdobar red, no sepak bi ti predlozila povtoren pap i vaginalno eho.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 16 Мар 2011 16:07 #122870

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
martinka, i na drugarka mi posle napraven test i najdoa isto CIN ne znam dali 2ili3 no na kraj otkako otide Skopje i napravi nekoi dopolnitelni ispituvanja izleze deka nema vrska, gresen bil rezultatot od pap. Vo sekoj slucaj si napravila biopsija pa kako i da e ke znaes, ti posakuvam se da zavrsi najdobro
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 17 Мар 2011 02:18 #123055

 • martinka
 • martinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
Pa CIN 2,3 znaci deka e na granicata pomegu CIN2 i CIN 3.Taka bese oznaceno na citoloskiot naod od pap testot.Inaku fala vi za poddrskata.Mi znaci mnogu.Isto tak denes razgovarav so eden farmaceft i me utesi.Mi kaza deka seto ova sto go imam moze da e kako rezultat na infekcija koja ja imam dobieno od koristenje na antibiotici,nekoja gabicna infekcija.Potoa demek sum ja prenela na partnerot i sega jas se lecam so vaginaleti,a toj ustavri e inficiran i igrame "ping ponk",taka sto sme trebale da se lecime istovremeno....Neznam,neznam sto da mislam veke,no sum vo panika postojano i mislam deka stanuvam hipohondricna...bidejki cuvstvuvam postojano pecenje,cesenje i imam nekoe neprijatno cuvstvo dolu...Neznam sto da pravam i kade da baram pomos...????
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 17 Мар 2011 02:22 #123058

 • martinka
 • martinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
Prvo za rezultati mi rekoa za 2-3 nedeli,na klinika,za biopsijata zedoa materijal od grloto na matkata...Neznam iskreno mi e strav da otidam po rezultatite neznam sto me ceka,no iskreno se nadevam deka e ova samo greska,ili barem deka se raboti za nekoj pomal problem...
Sto ke bide neznam,no samo na toa mislam....
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 17 Мар 2011 03:16 #123077

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
obicno koga se raboti za hpv virus so utvrdenost na cin,stepen na displazija na kletkite,simptomite koi ti gi imas se izostaveni.so eden zbor,ovoj virus ne dava vakvi simptomi pa zatoa se smeta deka e tolku opasen.pa odtamu i preporakite za redoven pap test,inaku kje bese polesno dokolku virusot javuva simptomi.

pecenje,cesanje itn. mi lici na infekcija od bakteriska priroda.dali osven cin 2/3 imas i druga dijagnoza? za sto stavas vaginaleti?

i vo najlos slucaj da e cin 2/3 vo prasanje,ne e najlosoto.vekje od 3-6 rabotata bi bila seriozna zosto togas se raboti za kancer.

na dve dobri drugarki im bese detektirano cin 3,ednata na klinika a drugata vo sistina.i na dvete im bese izvrsena operacija,nisto strasno se raboti za rutinska procedura.posle toa dobija upatstva za ponataka,zdrav zivot so mnogu prirodni vitamini i redovni kontroli.

bez panika i strav,tie se najgolemiot neprijatel na covekot.jas se nadevam deka rezultatite kje bidat ok.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 17 Мар 2011 04:31 #123104

 • martinka
 • martinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
Mnogu vi blagodaram i jas taka si mislev,od ona sto se informirav deka so hpv i cinovi nema simptomi,a jas imam simptomi kakvi sto gi opisav,plus koga vtoriot pat otidov za pap otidov bas so vakvi simptomi i toa bea mnogu izrazeni(cesenje i pecenje),no iskreno da kazam i ne sum bas zadovolna od ginekologot,mislam deka doktorkata i ne mi e bas kako sto treba i voopsto nisto ne mi objasnuva i duri neznae sto da mi prepise koga i kazuvam sto mi se slucuva...
SWepak so vasite razmisluvanja mnogu mi pomagate...Polesno mi e...Blagodram uste ednas...
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 20 Мар 2011 00:05 #123842

 • eli77
 • eli77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 70
 • Thank you received: 9
jas pred 10 god imav cin 1,i mi rekoa na kontrola za 3 meseci ,ama vo meguvreme se razbolev od grip i tolku mnogu mi padnal imunitetot sto jas za 3 meseci imav cin3 3 stadium,znaci ako imunitetot e padnat ima sansi da se promeni cinot za kratko vreme,inaku go srediv kaj dr.kostadinov vo sistina so laser.pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: ПАП - тест 20 Мар 2011 04:35 #123914

 • martinka
 • martinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
Znam deka e vozmozno i takvo nesto,no mislam deka imunitetot ne mi bil slab do tolku.Jas ne se razboluvam cesto i bas se cuvstvuvam zdravo...No se e vozmozno,vo medicinata dva i dva ne se cetiri...Ke vidam ovaa nedela dali ke ima rezultati od biopsijata...Sepak fala za informacijata...A kolku ve cinese laserskiot tretman vo sistina?Bas me interesira dali e mnogu skapo????
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.