Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Полип на матка

Полип на матка 17 Дек 2010 08:51 #90214

 • ana
 • ana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 104
 • Thank you received: 5
Jas se porodiv pred 7 nedeli i 3 dena i seuste krvaram rozevo i netolku obilno...Bev denes na eho i se ustanovi deka imam polip golem 2 cm i mozda deka toj go predizvikuva krvarenjeto...3 meseci pred da ostanam bremena mi go najdoa toj polip koj togas bese 5 mm sto znaci porasnal...Treba da odam denovive na lekar da vidam sto ke treba da se prevzeme...Dali ima nekoj iskustvo so polipi ako ima ve molam ako moze da spodelite iskustvo...Neznam jas kako taze porodena dali e pametno da se vadi sega ili da se poceka, dali moze nekoi komplikacii da se pojavat ako se prevzeme prvoto ili vtoroto, mnogu sum isplasena ve molam za soveti
Последна промена: 17 Дек 2010 13:04 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип 29 Дек 2010 03:10 #96492

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Јас оваа година оперирав полип во матката. Првин се обидоа со киретажа но не беше успешно и потоа правев хистероскопија. Слободно прашај што те интересира. Многу е битно и каде точно се наоѓа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип 29 Дек 2010 03:13 #96496

 • ana
 • ana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 104
 • Thank you received: 5
macika moze podetalno da mi opises kako i sto izgledase operacijata i dali lezese vo bolnica i dali krvarese i kolku posle toa? jas kolku sto znam polipot mi e vo matkata od desnata strana...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип 29 Дек 2010 03:41 #96517

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
Јас имав полип пред да останам бремена.
Правев хистероскопија во Систина, ме примија сабајле, а поручек накај 18 часот ме отпуштија
Немав никакви постоперативни проблеми освен мало крварење, што е нормална појава
Мој совет ти е да се консултираш со гинеколог за тоа дали да го оперираш сега.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип 05 Јан 2011 05:19 #98832

 • ana
 • ana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 104
 • Thank you received: 5
Fala Sandra na odgovorot, treba da se vidam so ginekolog slednata nedela pa da vidam sto ke kaze...do togas me interesirase nekoj ako ima iskustvo da napise kako pominal...kolku veme traese histeroskopijata, so lokalna anestezija, posle mozese da se dvizis ili lezis??? Fala, pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип 09 Јан 2011 05:12 #100024

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Јас интервенциите ги правев на ГАК Скопје. Првиот пат докторката рече ќе проба со обична киретажа. Но тогаш не успеа да го извади зошто бил многу позади и не го исчистиле. При тоа извадила еден полип од грлото на матката кој накнадно го видовме на ехо преглед претходно.
Припремата и за киретажа и за хистероскопија е иста. Доѓаш во болница ден претходно да ти земат крв, урина, и да направиш муабет со анастезиологот. Потоа нареден ден ти е интервенцијата. Хистероскопија се прави во операциона сала со тотална анастезија. Ништо не чувствуваш, но по интервенцијата се лежи на интензивна додека се освестиш при тоа нормално не ти даваат да стануваш јас таму се осеќав супер. Бев прва на програм значи ме фатија негде околу 9 , интервенцијата трае околу 30 минути до 45 зависи и потоа на интензивна. Околу 12:30 ме качија во соба, и таму бев до кај 15:00 кога дојде мм да ме земе. Меѓутоа за разлика од киретажата овој пат не можев баш сама да одам ми се вртеше и ми беше тешко. Кога дојдовме дома јадев малку и легнав. Сум заспала и кога се разбудив бев со температура 38. Тоа беше вечерта и имав многу јаки болки во стомакот. Другиот ден бев ко нова ништо не ми беше. Но 2 дена не одев на работа.
Кога ми ја правеа киретажата ептен супер се осеќав и одма следниот ден бев на работа.
Првин треба да видиш која постапка ќе ти ја препорачаат за одстранување на полипот и каде тоа ќе го обавиш. На клиника чини околу 2500 ден се.
Приватно во Систина и Ремедика е околу 20000 ден.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип 16 Јан 2011 08:08 #102347

 • ana
 • ana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 104
 • Thank you received: 5
fala macika na detalniot opis...i mene mi zakazaa histeroskopija pa se nadevam deka ke se resi krvarenjeto so toa...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип 26 Апр 2011 15:24 #132206

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
Mene sega posle 10 meseci od poroduvanje mi otkrija polip vo desniot goren del od matkata. Go otkrivme bidejki, posle poroduvanje dobiv negde okolu 7 mesec i posle toa na sekoi dve nedeli prokrvaruvav po malce i krvarev edna nedela. Pa edna nedela nema pa pak edna nedela slabo krvarenje. I taka nekolku pati. Dva ipol meseci pokasno (od prvata menstruacija)pak dobiv, ama posle toa mi se povtroi krvarenjeto i resiv da odam na ginekolog konecno, me fati strav :( . I doktorkata prvo rece najverojatno hormonite (bidejki uste dojam), ama ajde rece za sekoj slucaj da te zirnam...i ete, go vide toa sto go vide. Ne e golem, negde 0,5cm na 0,5cm, ama predlozi histeroskopija.
Sakav da ve prasam kakvi iskustva imate so GAK? Vo Remedika ova ke me cini okolu 20000 so ispituvanjeto posle toa na polipot. Pa neznam dali ima nekoj dobar doktor ostanato na GAK ili da ne rizikuvam :unsure: .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип на матка 09 Окт 2012 17:06 #216989

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Денес ми го открија откако во еден месец крварев два пати. Мислев од стрес и нервози кои ме дрмнаа изминативе месец- два, ама ете што испадна. На матката е некако на средина кон десно поставен. и не е баш мал. ми препишаа терапија 3 месеци и ако не успее така, ми рекоа дека ќе мора киретажа... :(
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип на матка 09 Окт 2012 17:52 #216991

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Kakva terapija ti prepisaa?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип на матка 10 Окт 2012 02:53 #217001

 • Ariel
 • Ariel's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 295
 • Thank you received: 62
Big Sister, ne mora kiretaza moze histeroskopija. Mnogu polesna e za oporavuvanje od kiretaza. Jas isto imav polip pred bremenosta i mi go odstranija histeroskopski. Popladne me primija, vecerta si otidov doma, nemav krvarenja, nekoi dve kapki dva dena i tolku.
A isto i mene znaese da mi se sluci da dobijam po dva pati vo ist mesec, ama mi se sluci i posle polipot od stres.
Mojot doktor velese deka mozat i smai od sebe da se povlecat za sest meseci ili so terapija pobrzo, ama jas nemav trpenie da cekam tolku zasto sakav da ostanam bremena a mi kaza deka precat na zacnuvanje ili moze nedaj boze da predizvikaat spontan.
Aj so lesno da pomine so terapijata, da ne ti trebaat drugi postapki.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип на матка 10 Окт 2012 08:09 #217054

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Ми препишаа примолут нор 3 месеци по одредена шема. Ако не помогне ова да се исфрли полипот, се знае. Искрено исплашена сум од болници и се што има врска со операции и сл... така што се надевам нема да дојде до тоа.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип на матка 10 Окт 2012 11:50 #217080

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Big Sister, ne mora kiretaza moze histeroskopija. Mnogu polesna e za oporavuvanje od kiretaza. Jas isto imav polip pred bremenosta i mi go odstranija histeroskopski. Popladne me primija, vecerta si otidov doma, nemav krvarenja, nekoi dve kapki dva dena i tolku.

Јас имам поинакво искуство. Киретажа кога ми правеа ептен лесно поминав и одма дома си заминав и другиот ден бев на работа. Но бидејќи со киретажата не се отстрани полипот, морав после на хистероскопија. Хистероскопија е сепак оперативен зафат и се изведува во оперативна сала за разлика од киретажата. (која да така кажам се врши амбулантски)
После хистероскопијата ми беше многу тешко, дигнав и температура и 2 дена не мрднав од кревет. Имав и болки во стомакот.
Биг Систер те прашав оти мене тогаш никаква терапија не и препишаа туку ми рекоа одма да се вади. Односно почекавме некој месец и потоа рекоа да иде надвор.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип на матка 13 Окт 2012 15:36 #217399

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Не знам што да кажам. И порано сум имала обилни циклуси, дури еднаш се сеќавам пред свадба неколку месеци беше, еден лекар од памет ме извади ми рече спонтан дека сум имала. па потоа ми даде лекарства да се исфрли остатокот, а ако останело ќе ми правеле киретажа. И нешто ме натера да отидам кај друга лекарка која ме прегледа убаво и рече нема знаци од никаква бременост, туку се посомнева на хормонално пореметување. тогаш и ми почнаа поголеми проблеми со хормоните.

туку зборот ми беше, можда и тогаш исто имало ваков проблем, па се исчистило само.
Се надевам сега нема да има потреба од нешто повеќе...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип на матка 16 Окт 2012 07:54 #217669

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
Big Sister, pogore imam pisano post za mojot slucaj, kako go otkriv. Ama i mene togas ne mi dade nekoja terapija doktorkata tuku odma mi rece histeroskopija. Se naoruzav jas so hrabrost i so pari (zosto planirav vo remedika da pravam) i cekavme da mi zavrsi sledniot ciklus zosto togas e najtenok zidot na matkata i najefikasno e cistenjeto. I mi zavrsi ciklusot...odam jas neli final check da vidi kolkav e sto e kako e, porasnal ne porasnal i sto da vidime...go nema!!! :naviva: Taka da moze sam od sebe da se iscisti so ciklusot, kako kaj mene...ne se sekiraj i samo bez stres!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Полип на матка 24 Ное 2013 12:16 #246122

 • vesna v.
 • vesna v.'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Thank you received: 1
bremena sum 15 nedeli,pred dve nedeli prokrvarev po vtor pat i zaradi boleduvanjeto maticniot me isprati na GAK na kontrola i tamu mi najdoa polip na matkatata golem okolu 3mm.doktorkata rece deka moze da se zgolemi vo bremenosta a moze i ne.dali nekoj imal vakov slucaj i dali e opasno za bremenosta?dr kaza demek nisto strasno ama me interesiraat vasi mislenja dokolku ste pominale niz vakvo nesto.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.