Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Наследни болести

Наследни болести 13 Дек 2010 01:03 #87476

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Еве една листа на потенцијално наследни болести


А

1. ADHD
2. Астма
3. Алкохолизам
4. Артритис
5. Астма


Б

1. Булимија
2. Бубрежни болести


В

1.Висок крвен притисок
2. Вертиго
4. Витилиго


Г

1. Глауком


Д

1. Депресија
2. Дијабетес
3. Даунов синдром


Е

1. Егзема
2. Епилепсија


Л

1. Леукемија


М

1. Меланом
2. Мултиплекс склероза
3. Мускулна дистрофија


Н

1. Несоница


О

1. Остеопроза


П

1. Паркинсонова болест
2. Псоријаза


Р

1. Рак на дебело црево
2. Рак на бели дробови
3. Рак на јајници
4. Рак на дојка
5. Рак на панкреас
6. Рак на тироидната жлезда
7. Рак на матка


С

1. Срцеви болести
2. Слип Апнеа


Ц

1. Цироза
2. Цистична фиброза


Ш

1. Шизофренија


Извор

Документот од линкот го имате и во атач.

Attachment Potentially Inherited Disease List with definitions.doc not found

This message has an attachment file.
Please log in or register to see it.

Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 13 Дек 2010 01:52 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Наследни боести 13 Дек 2010 01:09 #87478

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Сите треба да ги знаеме наследните болести кои ги имаме во фамилијата со цел да се спречи нивната појава.

На пример од моја страна наследна болест е високиот крвен притисок и срцевите болести, а од кај мажот ми рак на дебело црево и рак на бели дробови.

Фала Богу, до сега сеуште не сме наследиле ништо. Многу внимаваме пред се на начинот на исхрана, но единствена маана ни е пушењето, но работиме на намалување на цигарите:(
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Наследни боести 13 Дек 2010 01:31 #87482

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
А јас само би додала, дека многу битен фактор кој ја катализира (а понекогаш и иницира )појавата насите овие заболувања е и стресот. Па искрено, барем јас...веќе кога не можам да ја променам семејната историја на болести се трудам да го држам нивото на стрес пониско, за да не си навлечам некоја беља :) Одлична тема Annabel :OK: Корисна инфо :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Наследни боести 13 Дек 2010 01:33 #87484

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
Kaj mene nasledni bolesti se visoka ocna dioptrija, dijabetes, problemi so tiroidnata zlezda, srcevi problemi i rak na dojkata. Se ova se drzi pod kontrola so zdrav zivot i sto e mozno pomalku stres pa jas i brat mi se trudime da se vodime po tie pravila.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Наследни боести 13 Дек 2010 03:02 #87577

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
Кај мене наследни болести се рак на дебелото црево и рак на белите дробови. Внимавам на своето здравје, така што се надевам дека нема да имам некоја од овие болести.
Последна промена: 13 Дек 2010 03:03 by Barbie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Наследни боести 13 Дек 2012 15:00 #225735

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
KAj visok krven pritisok i od kaj majka m, se nadevm mene posle bremenosta nema da mi ostane, a golema e verojatnosta da ostane.
Istotaka rak - tumor na grada, a jas nikako da se resam da se proveram iako za toa dva pati zemav upat.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.