Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Месечен циклус

Месечен циклус 08 Дек 2010 00:36 #84619

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
Месечниот циклус на жената се мери од првиот ден на нејзината менструација до првиот ден на следната менструација. Кај повеќето жени, циклусот трае од 28 до 30 дена и тоа се смета за нормална должина на циклусот, додека кај други жени тој трае подолго или пократко....... Како е кај вас???? Дали ви се има случувано да имате бледо розев секрет една недела пред да добиете ??

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
Последна промена: 08 Дек 2010 01:41 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 08 Дек 2010 01:37 #84629

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
Jas imav problemi so mojot ciklus , piev kontracepcija , dodeka gi piev mi doagase na 26 dena a koga ke gi prekinev pak po staroto. Nemav nekoj golem problem , ne mi docnese mnogu kako sto kaj nekoi zeni docni po poveke meseci, no sepak si pod stres zasto ne e na vreme. Mene mi docnese po 2-3 nedeli , a 1 nedela pred da dobijam me bolat gradite i dolniot del od stomakot. Sega ke vidime kako ke bide po poroduvanjeto se nadevam deka ke gi snema problemive :)
Последна промена: 08 Дек 2010 01:42 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 09 Дек 2010 15:06 #85288

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
Пре да останам бремена и сега иамм ист циклус. На секој 28-29 ден имам циклус. Иако недела дена пред циклус имам голки во градите, ден пред циклус имам болки во долниот дел од стомакот.На првиот ден од циклус - веќе лежам во кревет од болки. Така ми е секој прв ден од циклусот и полсе тоа поминува. Порано овие болки сум ги немала, но по се изгледа болките кои ги имам се резултат на изместена матка.Мене матката после пораѓајот не ми се врати во првобитната положба,свртена ми е. Се надевам дека нема да има проблеми со наредната бременост?!
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Месечен циклус 09 Дек 2010 18:16 #85451

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
Dali otkako ste piele danoval vi kasnese menstrualniot ciklus?
Последна промена: 09 Дек 2010 18:41 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: DANOVAL 09 Дек 2010 18:42 #85480

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Јас лично не сум ги пиела, но на интернет прочитав дека од истите може да настане пореметување на менструалниот циклус во однос на крварењето, промена на таjмингот на циклусот до отсуство на менструациjа. Нормализациjата на менструалниот циклус обично се jавува во тек на 60 до 90 денапосле прекинувањето на терапиjата.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 09 Дек 2010 18:42 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: DANOVAL 09 Дек 2010 20:51 #85605

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
moze li da mi go pratis linkot kade sto si go procitala?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 09 Дек 2010 20:55 #85613

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
Chocolate wrote:
Месечниот циклус на жената се мери од првиот ден на нејзината менструација до првиот ден на следната менструација. Кај повеќето жени, циклусот трае од 28 до 30 дена и тоа се смета за нормална должина на циклусот, додека кај други жени тој трае подолго или пократко....... Како е кај вас???? Дали ви се има случувано да имате бледо розев секрет една недела пред да добиете ??

bledo rozeviot sekret kaj nekoi zeni se javuva sekoj mesec, kaj nekoi poretko, kaj nekoi voopsto ne se pojavuva vo kaj sekogo razlicni denovi pred menstruacija zavisno od dolzibnata na ciklusot kaj sekoja zena i e rezultat na ovulacija.( normalno ako e se drugo vo red)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 13 Дек 2010 03:39 #87629

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
На мене менструалниот циклус ми доаѓа од 25-27 ден и ми трае 6 дена. Три-четири дена пред да добијам имам минимални болки во долниот дел на стомакот, кои се појавуваат еднаш дневно. Болките ги имам и на првиот ден од менструацијата, само што тогаш се малку појаки. Бледо-розев исцедок имам дента кога треба да добијам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 13 Дек 2010 03:44 #87640

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
auuuu bolna tema :zid: na vremeto koga imav mesecen ciklus :muahaha: (sega sum bremena) ne sakam da se sekavam, stvarno bese bolno barem prvite dva dena, vristev od bolki, a za dolzinata znaese da mi kasni po nedela-dve, a traese sedum dena. Sum cula deka tie sto imaat bolni ciklusi, imaat i polesen poragaj??? :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 13 Дек 2010 14:57 #87821

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
t.nade wrote:
Sum cula deka tie sto imaat bolni ciklusi, imaat i polesen poragaj??? :wtf:
Моето искуство го вели токму спротивното.
Се пораѓав 34 часа.
Исто така ми викаа дека после породувањето нема веќе да имам болни циклуси, но мене пак ме боли стомак првиот ден, некогаш и апче морам да се напијам за да можам да функционирам.
Ова е се многу индивидуално.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 13 Дек 2010 15:34 #87850

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
pred da se porodam imav mnogu bolna menstruacija, posle poragjaj ne mi se veruvase deka ne me boli stomak, ama zatoa pa imav nenormalni bolki vo kicamata i mnogu obilna menstruacija, a sega od minatiot mesec pak pocnaa i bolkite vo stomakot :( , taka da kao sto kaza kinky se e individualno a i jas se nadevav deka posle poragjajot mnogu raboti ke se sredat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 13 Дек 2010 23:38 #88148

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
Болни менструации никогаш не сум имала и вообичаено ми се точни...на 28 дена. И ми трае 4-5 дена (така беше и пред и по пороѓајот). Но во последниов период нешто ми се поремети, па добивам на 25 дена..Тоа за розов секрет пред добивање...да не било во прашање некоја водена циста? Најубаво да си отидеш на гинеколог :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 15 Дек 2010 17:10 #89227

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
Ја имам таа среќа да немам никакви болки ама не ми е редовна е тоа понекогаш многуууууууу нервира се осеќам напнато

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 16 Дек 2010 18:16 #89860

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
Imam redoven ciklus na 30 dena dobivam, obilni krvarenja i pred i posle poragaj e isto, bolkite vo stomakot se nepijatni no ne i jaki, pominuvam so paracetamol ili analgin, e razlikata e sto posle porogajot imam i bolki vo kicmata :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 24 Дек 2010 22:04 #94077

 • lululi
 • lululi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Thank you received: 2
и пред порагајот и после имав цуклус на 32 до 33 ден пред да се породам многу ме болеше кога добивав а сега ми се некако умерени болките.но последните 2 месеци имав каснење ноември 7 дена а сега во декември ми каснеше цели 20 дена лекарот ми рече дека сум имала циста околи 1 см на грлото на матката и ми рече дека не би требало да е од неа доцнењето....дали доцнењето сепак може да е од неа или може да е од стрес доколку некој е имал слично искуство би била благодарна на одговорот:)
Ако детето те побара со поглед - погледни го.
Ако детето те допре со рацете - прегрни го.
Ако детето сака да ти каже нешто - послушај го.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 25 Дек 2010 03:49 #94282

 • s.86
 • s.86's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 3
za bolki podobro da ne kazuvam,duri mi se losi i me tera na povrakanje ama stvarno nenormalno strasni bolki sto nemozam ni da gi opisam.Za redovnosta sto da kazam poneredovna amin mi kasni po dva -tri meseci i se poradi nekoja vodena cista koja ne mi dozvoluva da ostanam bremena.Barem taka mi kazale.Dajte nekoj sovet
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 25 Дек 2010 18:43 #94651

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
jas imav mnogu bolni ciklusi, so povrakanja duri, ama eve 11 meseci otkako sum porodena i seute mi nema dojdeno,veke zaboraviv i kako e da imam mens i takvi silni bolki. se nadevam deka se e vo red (ke odam na gin naredna nedela), pa ako ne saka da idi neka ne idi, neka me odmori uste malku. inaku mi idese mens na prosek 35-38 dena, nekogas znaese i da propusti nekoj mesec.
s.86 od mene sovet da odis na ginekolog da ti sledi ovulacija pa da vidi sto e tocno problemot. I jas imav cisti (odn.policisticni jajnici) pa samo so edna terapija na klomifen zabremeniv.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 27 Дек 2010 16:36 #95714

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
Бев на лекар и ми кажа дека ми е се супер:jupi: уште организмот ми бил во шок поради операцијата која ја имав и затоа малку не ми е среден циклусот како и да е ќе се среди и тоа

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 27 Дек 2010 17:16 #95755

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
t.nade wrote:
) Sum cula deka tie sto imaat bolni ciklusi, imaat i polesen poragaj??? :wtf:
Не дека имаат полесно породување туку имаат поголем праг на болка па им се чини полесно :) Кога прашав како препознаам што се породилни болки, докторот ми рече-нема шанси да ги промашиш! Среќа што не го слушав, инаку ќе се породев дома. Имав јаки менструални болки (со ставање Кетонал и.м. и Спазмекс и.в. ми поминуваа по 1h !!!) и кога почнаа породилните мислев дека не е тоа тоа, сум имала и посилни менструални. Но бидејќи беа на 10 мин решив да отидам во болница- бев веќе 6 цм отворена. Ако почекав толку јаки како што ми опишаа веројатно ќе отидев со 9-10 цм (ако стигнев :) ). Веројатно тој што нема менструални болки реагира посилно на породилните болки.
По првото породување немав веќе менструални болки :jupi: Се надевам дека така ќе остане и по ова B)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 25 Фев 2011 03:31 #116826

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
imav menzis nekade 13-14.02 neznam tocno , sega eve vcera i denes imam pak nekoj svetlo rozev-crvenikav iscedok
ama bas ic ne mi e jasno , nikogas dosega ne mi se slucilo vaka
malku mi bese stresen periodov , moze da mi e kako posledica na toa? :wtf:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 25 Фев 2011 04:46 #116848

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
Мене најчесто ми е така кога имам стрсен период. По два пати месечно имам М.
Ако имаш некој сомнеж, трк кај чичко гинеколог ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 25 Фев 2011 13:51 #116886

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
vcera bev na ginekolog zs i posle edna godina od porogjaj nemam mens. vaka se e vo red, matkata e vratena iako pak mi e svrtena nanazad, edniot jajnik mi e dobar drugiot kako i porano so mnogu mikrocisti pa izleda kako buseno sirenje, ama se na se najverojatno poradi toa sto uste ja dojam Ana ne mi idi mens i doktorkata rece deka za brzo nema ni da mi dojdi, osven ako ne prekinam so doenje. Ako super mi e vaka, kako sto imav mnogu silni mens. bolki pred da zabrememam dobro mi dojde ovaj odmr od dkoro 2 godini :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 25 Апр 2011 01:57 #132011

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
mi docni 14 dena :wtf: domasnite testovi do sega se negativni,krvniot test na HCG hormonot negativen.UZ uredno,PAP i mikrobiologija uredni.
imam eden mal miom na zidot na matkata koj e asimptomatski i ne mi preci,voopsto ne go povrzuvaat so docnenjeto na menzs.

mi rekoa deka duri i po 15 dena moze da pokaze eden od testovite brmenost,iako do sega bile negativni.ginekologot mi rece da pojdam uste ednas po praznicite na kontrola,dokolku ne dobijam mi sleduva terapija.dijagnozata mi e tranzitorno poremetuvanje na ciklus,nesto sto na sekoja zena i se slucuva 2 pati vo zivotot.

imal nekoj slicno iskustvo?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 25 Апр 2011 22:32 #132083

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1647
 • Thank you received: 569
Pred da ostanam bremena se pazevme ,a mi docnese isto 14 dena(znaev 100% deka ne sum bremena)no sekako morav na ginekolog za da ja vidam pricinata,mi potvrdi deka nema bremenost i deka posledica na docnenjeto mi e stres,taka da mi prepisa terapija i po dva dena mi dojde(ne se sekavam tocno koj tabletki)Inaku mesecniot ciklus mi e tocen na 28 dena .
Mama Vase i mene 3 test mi pokaza bremenost tocno 10 den od docnenje,prethodno dvata mi bea negativni.Ama sepak ti najdobro si znaes :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечен циклус 26 Апр 2011 13:18 #132160

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
mama vase i mene ednas mi docnese celi 14 dena no na kraj izleze deka e nekoja vodena cista koja sto pukna koga dobiv.
kakva e sostojbata kaj tebe dali dobi ?
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.