Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Проблеми со очите

Глауком - Очен Притисок 29 Дек 2009 14:30 #7704

 • beti.liz
 • beti.liz's Avatar
По многу чести тупави главоболки решив да се проверам па отидов на офталмолог.
Гледам како сокол арно ама олниот притисок на горна граница.Дали сте имале ваков проблем со вас и со васи блиски.Што предизвикува покачување на очниот притисок,како да се однесувам,како понатаму.Уште сум во фаза на контролирање и често мерење ама јас се заплашив. :(
Последна промена: 29 Дек 2009 21:07 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Одг: ГЛАУКОМ-(ОЧЕН ПРИТИСОК) 29 Дек 2009 14:43 #7721

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
beti.liz, bez preterano da te isplasam da ti kazam sestra mi odvisok ocen pritisok go izgubi vidot na ednoto oko. Bese na operacija vo germanija ama ne i se vrati vidot...

Zatoa vnimavaj kontroliraj go i ti posakuvam srekja da si go drzis pod kontrola
The administrator has disabled public write access.

Одг: ГЛАУКОМ-(ОЧЕН ПРИТИСОК) 29 Дек 2009 15:00 #7737

 • beti.liz
 • beti.liz's Avatar
Леле знам сум чула,многу ми е страв,сега за сега гледам одлично па кј знае понатаму.Не знам како да се однесувам сто да правам како да си помогнам.Се уште не е над граница ама многу блиску.Аман само усте тоа ми фалеше.Ама тоа е... :(
The administrator has disabled public write access.

Одг: ГЛАУКОМ-(ОЧЕН ПРИТИСОК) 29 Дек 2009 16:12 #7775

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
Glaukomot moze da se pojavi kako komplikacija od ne reguliran t.e ne tretiran dijabetes htonicen visok krven pritisok. Glaukomot e najcesto posledica ili sipmtom na nekoe pogolemo narusuvanje vo organizmot.

Kompleen sistematski pregled i stres test bi bile moite prvi cekori.
The administrator has disabled public write access.

Проблеми со очите 19 Окт 2010 14:17 #62885

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
Темава ја отварам да ве прашам каде одите на очен лекар , колку сте и дали сте задоволни
Јас денес треба да одам на преглед во Румунска болница , да ми го потврдат диоптерот , дали е променет или е истиот , бидејки во последно време имам потреба од повеќе светло :tupco: а и буквите знаат да ми замрдаат :fijuk:
Па ајде кој има мака нека си каже ;)
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 19 Окт 2010 14:34 #62892

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
Јас одам кај д-р. Стојановски и многу сум задоволна. Работат и со картони. Баш и јас планирав деновиве да одам на контрола, изгледа ќе треба да се "појачам" малце :laugh: , се фаќам како зумирам :laugh:.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 19 Окт 2010 14:56 #62909

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
jema kaj doktorov se javuvav i jas ama trebase da odam tek nekade sredina na noemvri mislam, a mene ne mi se ceka tolku mnogu , pa ke vidam za ponatamu
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 22 Фев 2011 03:46 #115549

 • trendy
 • trendy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 5
ME INTERISIRA DALI NEKOJ ZNAE DALI VO SOPJE SE OTVORI PRETSTAVNISTVO NA SVETI VID I KADE SE NAOGA
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 04 Јан 2012 05:41 #173863

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Decki, izminative 10 dena se "tegnam" so nastinka (grlo, nos, nekoi denovi i temperatura), za posledno da mi se inficira i desnoto oko.
Na lekar mi dadoa samo antibiotici za grloto, a za okoto samo prokulin kapki. Stavam ama nekako ne pominuva.
Dajte nekoj sovet sto plus da pravam? Crveno e, solzi i polno so guralki...


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 04 Јан 2012 05:51 #173864

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
А што ти кажаа за окото? Коњуктивит ли е? Сега не знам кај возрасни, ама кај децата ми помага Хлорамфеникол маст...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 04 Јан 2012 06:02 #173866

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Anabel, bev kaj maticnata, ne mi dade upat za ocno. Mi rece deka od nastinkata i okoto mi izreagiralo i mi rece samo prokulin. Mene toa prokulinot mi e kako vodicka iskreno. Jas deka nosam i leki i sekako stavam prokulin od vreme na vreme...


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 04 Јан 2012 06:05 #173867

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
Пробај да го миеш со црн чај. Препорачано од педијатар за малово кај мене. Кога просурфав малце навистина бил полн со антиоксиданти црниот чај и во други култури се користи често за таа намена.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 04 Јан 2012 08:40 #173885

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
Ова што го кажуваш личи на коњуктивит, а за тоа многу помагаат капките Тобрекс, и кај возрасни и кај деца.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 04 Јан 2012 08:45 #173887

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
И јас сум со леќи и мене гурелки, црвенила итн ми поминуваат само со хлорамфеникол маст. Слој добар и тоа внатре во окото - за два дена ке си како нова. Ајде со лесно...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Глауком - Очен Притисок 31 Јан 2012 09:48 #177492

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
Bidejki e nasleden , a imam vo familija i predizvikuva slepilo ako ne se otkrie na vreme i ne se lekuva soodvetno, jas se kontroliram obavezno ednas godisno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 23 Мар 2012 05:58 #190578

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
kazete mi sistina oftamologija raboti i drzavno?
demek na svekor mi mu rekla dr da odel tamu da zakazel privatno bilo 2000 evra drzavno 1500 denari?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 24 Авг 2015 17:21 #254949

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
aj ve molam da mi kaze nekoj dobar ocen lekar vo Sistina ili nekade na drugo mesto. Idel nekoj lekar od Sveti vid ama neznam kade i koga. Ve molam ako znae nekoj neka pise oti hitno mi e za tatkomi a ne znaeme tocno kade posto sme od Bitola.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 31 Авг 2015 13:00 #254962

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Za oci najdobrite lekari kolku sto znam jas se vo klinikata za oci vo Gjorce Petrov. Mislam deka prv pregled e 1200 denari. Javi se zakazi si pregled, pa posle trgajte od Bitola.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со очите 31 Авг 2015 15:04 #254965

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
Go falat Ristevski vo Kapistec isto. Javete se pa rasprasajte se sto ve interesira.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.