Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Болки во бубрези

Болки во бубрези 28 Дек 2009 03:10 #6875

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
Како го откривте, какви беа симптомите и терапиите и се надевам сте избегнале непријатности кои може да ги предизвика каменот. Пишете за вашите искуства и `борби` и помогнете им на оние со неразјаснети прашања.
Последна промена: 28 Дек 2009 03:11 by Nin.
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 28 Дек 2009 06:39 #6939

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
Mm ednas od ic nisto go zabole stomak i toa jaka bolka so povraknje na lekar otide i mu kazaa, a svekrvami taka si povrakala samo i si mislela od jadene i e taka ednas dobila isto jak napad i se ispostavi kamen vo zolcka, pred 2 nedeli se operirase i kamenot e golem kako najgolemiot orev cudo nevideno! Mislam i deka cestoto povrakanje e najcest simptom!
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 29 Дек 2009 17:59 #7852

 • Sun_shine
 • Sun_shine's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
sum imala samo malce pesok vo bubrezi..taka mi kazaa ovie nasive ''doktori''. Imav bolki nisko vo stomak duri na sred ulica do zemja se vitkav, mi se gadese od se i sesto, mokrav na sekoi 2 minuti i niso samo uvin caj e ajde de sea?
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 29 Дек 2009 21:53 #8009

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
Најдобро е да се направи едно ехо за да се провери што како.Знам дека напад и на бубрези и на жолчка боли навистина многу човек да се витка од болка.впрочем одтука произлегол и терминот жолчни расправии што значи нели големи тешки расправии а такви се и болките.за камен и песок во бубрези треба да се пие многу течности особено увин чај и постои можност тие камчиња да се изфрлат а за камен во жолчка нема друго решение освен да се отстрани жолчката или евентуално некоја алтернативна медицина за намалување на камењата но тоа не е трајно решение бидејќи тие повторно ќе се создадат.мислам дека некаде читав дека 1/3 од жените во текот на животот ќе добијат камчиња во жолчка.сепак не е толку страшно се живее и со нив но треба многу да се внимава на исхраната да се избегнува зачинета храна, газирано...
исто знам дека постои и некој чај мислам дека Зодекс се викаше кој што помагал за ублажување на болките предизвикани и од камен на бубрег и од камен на жолчка
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 01 Јан 2010 17:38 #9125

 • tanja_simon
 • tanja_simon's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
jas sum oterirana pred dve godini od kamen vo zolcka.mene za vreme na bremenosta mi se sozdale i posle poragajot pravev napraviv laserska operacija.imav mnogu jaki bolki i sekoja vecer bev na dezuren.toa se uzasni bolki prosledeni so povrakanje.
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 03 Јан 2010 13:23 #9416

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
Татко ми има мали каменчинја во бубрезите,понекогаш има појаки понекогаш послаби болки.
Пие еден лек со лимони и таблети.
Доколку некој има искуство,секоја информација ке ни биде добредојдена
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 03 Јан 2010 15:10 #9442

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
majka mi kupuvase crna trupka od pazar ja dlabese malku vo sredinata stavase malku med vnatre ija ostavase preku nok da pusti soki toa se pie na gladno. Se dodeka trupkata ne se isusi pa se kupuva nova. probajte ako imate maka, pa vidite. Sekoe dobro pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 03 Јан 2010 15:31 #9446

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
Бабусара искрено незнам што е тоа црна трупка првпат слушам.Моите може знаат.Точно ли така се вика ? Што е тоа некој вид на тиква или ?
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 03 Јан 2010 21:48 #9570

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
da taka se vika crna trupka kolku edna raka se, crni a vnatre e bela , lici na cveklotosamosto e crno, go ima na bunjakovecpazarceto gledam stalno.
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 03 Јан 2010 22:27 #9582

 • Freya
 • Freya's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 1
Јас имав камен во бубрег, премногу боли, добивав напади на секои 3 месеци и примав инјекции оти со апчиња не ми минеше. Пробав многу бабини лекови, но само со еден лек го исфрлив каменот а без да осетам.
Еве го лекот: Се мелат 1 килограм лимони со лушпа на машинка за мелење месо и во нив се става едена тегла мед. Се меша убаво и се става во тегли. Излегуват околу три тегли.Се јаде секое утро на гладен стомах по 2 лажици.
ЕЛИСАВЕТА - 8 години
ИВАНА - 4 години
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 05 Јан 2010 13:29 #10373

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
tanja_simon напишал/а:
jas sum operirana pred dve godini od kamen vo zolcka.mene za vreme na bremenosta mi se sozdale i posle poragajot pravev napraviv laserska operacija.imav mnogu jaki bolki i sekoja vecer bev na dezuren.toa se uzasni bolki prosledeni so povrakanje.

Mene mi otkrija kamence vo zholcka, mnogu malo, no tokmu toa go pravi opasno, sekoj moment moze da se zaglavi vo kanalot i da go osteti pankreasot. Doktorot mi veli itno da ja vadam zholckata, so laparoskop, brzo i ednostavno. Malku e cudno shto nemam nikakvi bolki ili maki, a sega odednas da se operiram. Pa zdravje, narednata nedela na operaciona masa.
Последна промена: 05 Јан 2010 17:06 by Big Sister. Причина: лични прашања по ПП
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 08 Јан 2010 15:04 #11677

 • beti.liz
 • beti.liz's Avatar
dali nekoj cul za nekoja zena sto pravela lek za topenje na kamen vo zolcka od selo Rusinovo mislam deka bese Prilepsko.Mnogu bilo gorclivo i grozn no efikasno.Ako nekoj cul ili znae tocno kade e nekoj sto e od toj kraj neka kaze za majka mi mi treba,zata sto nemoze da se operira pa da probame so ova
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 08 Јан 2010 15:09 #11679

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
I majka mi se ima operirano pred nekoja godina od kamen na zolcka. Ne e nisto strasno, no ako ne se operira moze da bide. Ona dobro si pomina, samo sega ne smee da kreva nisto mnogu sto e tesko.
A, za kamen vo bubreg samo od zborenje znam deka e mnogu bolno od tie napadi. Mojata starosvatica imase strasni bolki, ama pomina so Aloe samo. I sega e dobra.
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 08 Јан 2010 15:11 #11681

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
za kameno vo bubrezite pomaga Eguisetum arvense taka se vika latinskoto ime. Isto pomaga pri problemi na mocnite patista
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 08 Јан 2010 15:27 #11694

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
saligrem напишал/а:
za kameno vo bubrezite pomaga Eguisetum arvense taka se vika latinskoto ime. Isto pomaga pri problemi na mocnite patista

A, ova go pijat samo onie sto imaat ili i preventivno, za procistuvanje se koristi? Na prirodna baza e?
Jas za mocnite kanali najcesto pijam ili jadam Brusnica.
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 08 Јан 2010 15:39 #11710

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
Preventivno moze da se pie koj ima problemi so mocnite patista moja prijatelka piese mnogu i pomogna A za topenje na kamenot se zema pogolema doza
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 11 Јан 2010 19:14 #13228

 • stefan
 • stefan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
Вистина селото во Прилепско се вика Башино Рувце.Топи камења во жолчката.Јас бев и со првото пиење на дозата од 10 камчиња со големина од 0.5 до 0,8мм ,по 10 дена на ехо имав само два.Отидов уште еднаш и идната недела треба да правам контрола.
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 15 Сеп 2010 14:58 #52161

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
Може ли некој да ми опише каква е болката ако имаш каменчиња во бубрези?!?!
Имам многу големи болки,сабјлево станав со ненормално неиздржливи болки во бубрезите:zid; :zid; Како да ме шиба нешто во бубрег ете така само можам да објаснам.Како да ме штрека, ама ннормално многуууууу болиииииии :( :( :(
На последните испитувања на крв и мокрача ми покажа дека имам покачен креатин, ама ми рекоа само да пијам 90% чист чај од брусница и увин чај.Еве уште пијам веќе цел месец, ама денес е не издржливо.За ехо на бубрези морам да имам упут од матична??
HEEEEEEEEEEELLLLLLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPPPPP:(
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 15 Сеп 2010 19:42 #52270

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
Болката е прилично голема ако имаш камен во бубрег. Мене ме болеше само кога го исфрал а пред тоа имав само мало пецкање во бубрегот (на страната каде што имав камен). Мене болките ми почнаа како многу силни менструални болки, а потоа се проширија кон бубрегот. Чувстував како нешто да ме затега, стега, боде, ама прилично јако. Се смируваше само со топлење на местото. Во Август ма 40о степени надвор јас се тушрав со изгор вода, а потоа легав со волнен појас покриена со ќебе. Дури ни Спазмекс не ми помагаше се додека не го исфрлив каменот.
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 30 Сеп 2010 00:16 #56470

 • kamion
 • kamion's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
Dobiv golema bolka vo predelot na leviot bubreg,pijam antibiotika i lekovi za smiruvanje ama ne pomaga lekarot sumnja deka e kamen vo bubregot ke molam akonekoj imal takva bolka za sovet sto da pija ili jadam za da se smiri malu ovoj stasen bol
Последна промена: 30 Сеп 2010 00:19 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 30 Сеп 2010 00:21 #56471

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Како ти дале лекови за смирување и антибиотик без детален преглед - ехо и урина и ред други кои се потребни за одредување дијагноза, мене не ми е јасно.
Ако си бил кај матичниот требал да ти даде упат за нефрологија, каде ќе направеле потребни испитувања да одредат дали е камен, воспаление или нешто друго.
Не би препорачала да седиш дома така и да трпиш болки. Мајка ми имаше такви проблеми и ја праќаа една вечер цела на инекции и глупости, па после демек ништо не е си исфрлила камен и песок.
На крај среќа направивме детално испитување и најдоа што е проблемот. Не ти посакувам тебе така, ниту тврдам дека е тоа, ама се знае кога се има голем проблем се оди на специјалист.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 30 Сеп 2010 03:05 #56509

 • Toblerone
 • Toblerone's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 53
 • Thank you received: 5
Спазмекс, мада ако ме прашуваш мене аналгин или кафети. Болката ќе се намали- исчезне зависи од интензитетот, причината нема нормално.
Оди си на нефро со време. Не можеш на памет да знаеш дали е камен, воспаление или нешто друго. Што и да е ти посакувам да е акутно сега и веќе никогаш. Кој нема мака не знае кој знае не би му посакал ни на најголем душман болка во бубрези. Во секој случај оди на лекар нека те видат убаво ама не на матичен, рентген и толку барај си нефро.
B.A.N.N.E.D.
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 30 Сеп 2010 17:37 #56747

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Rowatinex, Palin, ketonal, uvin caj i prolom voda e mojata terapija.
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 30 Сеп 2010 19:36 #56806

 • Sanja21
 • Sanja21's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Si uzivkame so Alen
 • Теми: 8
Kamion i jas go imav istiot problem kako tvojot,samo sto jas bev vo 4 mesec od bremenosta.Imav neizdrzlivi bolki od koi ne mozev da stanam od krevet.Mi dadoa spazmaks i mi rekoa da pijam uvin caj.Od samo edno ispieno apce veke mi bese podobro.Ti probas so spazmaks ili pak odi kaj maticniot doktor neka ti ukluci infuzija ili neka ti stavi inekcija vo vena za da ne gi trpes tie strasni bolki.Ti kazuvam od iskustvo.Spored mene najdobar lek koga te bolat bubrezite e infuzijata.
The administrator has disabled public write access.

Болки во бубрези 03 Окт 2010 22:30 #57513

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
Za bubrezi kamen li e ili nshto drugo, mm gi otkri tabletkite Uva Ursi na Swanson. Na rastitelnabaza se. Sostojbata so bubrezite i opshto mu e celosno podobra.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.