Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Проблеми со урина

Проблеми со урина 19 Дек 2009 18:50 #524

 • peperutce
 • peperutce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 46
Еве ја отварам оваа тема за да може да си споделат искуства и совети тие што имаат бактерија во урината. Јас имам бактерија Streptococcus agalictiae, grupa B. Не занм буквално ништо за бактеријата.
Тифани не можам да ти одговорам на стариот профил, затоа тука ти се заблагодарувам на одговорот. Знам дека сум досадна со прашањата, но многу сум исплашена. Сакам да те прашам уште како се добива бактеријата? Дали по однос со партнер или??? Ме интересира буквално се што знаеш, доколку не ти е проблем да го споделиш:( Fala mnogu
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 19 Дек 2009 18:58 #530

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
Не знам многу за бактерии во урината, ама од луѓе што имале знам дека брусницата многу помага за тоа.
Може да се пие чај, а и да се грицка сува брусница.
Се надевм ти помогнав малку!
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 19 Дек 2009 21:13 #609

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
peperutce напишал/а:
Еве ја отварам оваа тема за да може да си споделат искуства и совети тие што имаат бактерија во урината. Јас имам бактерија Streptococcus agalictiae, grupa B. Не занм буквално ништо за бактеријата.
Тифани не можам да ти одговорам на стариот профил, затоа тука ти се заблагодарувам на одговорот. Знам дека сум досадна со прашањата, но многу сум исплашена. Сакам да те прашам уште како се добива бактеријата? Дали по однос со партнер или??? Ме интересира буквално се што знаеш, доколку не ти е проблем да го споделиш:( Fala mnogu


peperutce nemoj da se sekiras voopsto,bekterijata se dobiva preku seksualen odnos,no i od koristenje na javni toaleti.Ti predlagam da si napravis i AST,toa obicno se pokacuva koga imas streptokoka,no ne treba da e povisok od 200,taka ke si znaes dali bi mozela da ti napravi sreptokokata nekoj problem ili ne.
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 20 Дек 2009 03:54 #817

 • peperutce
 • peperutce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 46
Во понеделник ке се видам со докторот да ми препише по соодветна терапија(сега пијам само амоксиклав) и ке инсистирам да ми ги направи сите можни испитувања... Фала Тифани
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 21 Дек 2009 20:58 #2264

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
Neznam dali bi mozelo amoksiklav da ti pomogne,mm piese adaptal,brusnicin,imunobor uno i piese mnogu caj od toj sto e za bakterijata eserija koli,a moze i uvin caj
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 22 Дек 2009 20:12 #3258

 • peperutce
 • peperutce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 46
Бев на гинеколог и ми рече дека не сум имала ништо, 25 000 бактерии(не знам како се рачуна бројкава) не значела ништо и дека до 1 милјон било нормално. Е ако е нормално зошто на уринокултурата ми пишува дијагноза стрептокока?? Не можам да ги сватам докториве. И ако не ми е ништо зошто ми препиша амоксиклав 10 дена да пијам и зошто сеуште ме чеша и имам бел исцедок?? Ај да ги испијам таблетиве па ке направам повторно уринокултура па ке видиме што ке биде :( офффффф досадно е веке
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 22 Дек 2009 20:16 #3262

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
пеперутце и мм имасе 25.000,понекогаш уринокултурата покажуваше дека е позитивна,а понекогаш негативна,испиј се што ти дал лекарот и пиј чаеви,мора да ги исфрлаш изумрените бактерии,без разлика колку ги има
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 22 Дек 2009 20:30 #3293

 • peperutce
 • peperutce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 46
Тифани значи 25 000 покажува дека е позитивна. ПРетпоставувам доколку е негативна треба да пишува негативно така? Пијам се, и таблети и чаеви и брусница буквално правам се што ми рече. Сепак не ми е јасно зпшто ми рече дека не ми е ништо... :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 22 Дек 2009 20:40 #3306

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
Вака пеперутче 25 000 не е многу и се смета дека е нормално и дека лесно може да ги снема,затоа некогаш и не се дава лекови,но сепак постојат душо,во резултатот треба да пишува по инкубацијата од 48 часа мокрачата остана стерилна или културно патогени бактерии не се најдени зависи каде ја правиш уринокултурата
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 23 Дек 2009 23:23 #4386

 • baby24
 • baby24's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
Jas si imam maka so bakterija vo urinata i stalno koga ima promena na vreme mi se pojavuva,mala nastinka isto taka i mnogu e dosadno imam nenormalni bolki bukvalno se preseluvam vo wc i se ubivam od pienje caj dali bilo toplo ili ladno vremeto jas moram da se otrujam so toa caevite da mi pomine i najloso od se e sto ne se lecat tuku se zalecuvaat i posle izvesno vreme ete ti pak ista pesna :S
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 23 Дек 2009 23:25 #4388

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
baby24 i jas imav golem problem so eserijata,ja lecev 8 meseci na zivci mi dojde,ja izleciv so antibiotik vo infuzii
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 07 Јан 2010 02:00 #11188

 • Ariel
 • Ariel's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 295
 • Thank you received: 62
Ako mozete nesto poopsirno da kazete za bkterija vo uina i kako odi lekuvanjeto? Dali ste posetile urolog ili ve lekuval maticen lekar.
Mene spored antibiogram maticnata mi prepisa amoksiklav, gi ispiv site ama po dva dena povtorno imam simptomi, spored istiot antibiogram denes na svoja raka zemav furolin . Inace pijam uvin caj i grickam brusnica.
Последна промена: 16 Јан 2010 18:31 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 08 Јан 2010 13:01 #11620

 • peperutce
 • peperutce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 46
Знам за бактериите во урина дека се многу досадни, некои дури со месеци се лечат. Но тоа е индивидуално претпоставувам. Која бактерија ја имаш ти, какви симптоми имаш? Ариел премногу е рано да очекуваш да немаш симптоми после 2 дена, антибиотик се пие 10 дена во случај кога се има бактерија. Незнам тебе дали ти рекоа да пиеш 10 дена??? Внесувај чај најмалку по 2 литри на ден.. и брусница, супер :)
Последна промена: 16 Јан 2010 18:31 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 09 Јан 2010 14:53 #12100

 • Ariel
 • Ariel's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 295
 • Thank you received: 62
Eve uste se macam so bakterijata vo urina. Bakterijata koja e pronajdena e staphyloccocus saprophyticus. Znaci veke dve nedelei se lecam so antibiotici ama simptomite nikako da pominat samo se namalija ama ne isceznaa. Piev i caj od brusnica i grickav brusnici i jogurt, pak isto. Ponedelnik ke odam na urolog pa ke vidam sto ponatamu definitivno mi se saci od antibiotici i caj. Ako nekoj ima iskustvo so vakvo nesto neka pise ako znae nekoj poefektiven nacin na lekuvanje.
Последна промена: 16 Јан 2010 18:31 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Бактерија во урина 09 Јан 2010 17:12 #12128

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
Ариел,

Јас колку што знам не се пие јогурт за бактерии во урина, туку премногу чај од брусница и увин чај (повеќе од 2 литри дневно).
Најдобро да се пие антибиотик според антибиограм.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Бактерија во урина 15 Сеп 2010 00:55 #52011

 • Araksi
 • Araksi's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 3
Слушни ме сега мене лани ми најдоа стрептокока во урина и многу имав јаки болк но со терапија и пиенје на лекарства и неопенотран во комбинација со суммед или панцеф, зависи кој доктор ке ти даде лек не е битно но се се лечи, ке се излеци само треба време пиј цаеви од јасмин и брусница многу колку мозес повеке тоа е подобро така се цистат каналите. Поздравце
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Бактерија во урина 13 Ное 2010 04:31 #71937

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
TIFANI wrote:
Neznam dali bi mozelo amoksiklav da ti pomogne,mm piese adaptal,brusnicin,imunobor uno i piese mnogu caj od toj sto e za bakterijata eserija koli,a moze i uvin caj

Лелеле Тифани душо дај веднаш пиши кој чај е тоа за бакетријата Ешерикија коли. Девер ми ја има, кутриот неможе глава да крене од таа бактерија,постојано е под терапии и постојано му се јавува температура до 39. Мал период му затаи но еве овие 2 дена повторно го има истиот проблем.Пиел некои чаево од кај Матија, постојано пие чај од брусница. Цела аптека ја има во кујната. Дај пишете ве молам се што знаете за таа подмолна бактерија, како се добива икако се лечи, позз
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Бактерија во урина 04 Мар 2011 01:23 #119129

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
A ima nekoj iskustvo so Esherihija koli vo mokracen kanal kaj masko? Naodot e najden so bris, a nema nikakvi simptomi- nema bolka, temperatura itn.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бактерија во урина 30 Мар 2011 13:50 #126691

 • klar4ence
 • klar4ence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
Jas sum bremena i vo mokracata ja imav eserikija koli i maticniot ginekolog mi prepisa cefaleksin,samo toa smeev da pijam poradi bremenosta,otkako gi ispiv povtorno ja ispitav mokracata i nemase nisto.E sega posle mesec dena povtorno ispituvav krv i mokraca9pa neli kaj bremeni se ispituva sekoj mesec krv i mokraca)pak imav nekakva bakterija ne znam sto ne mi kaza no ne mi dade nisto da pijam,i pred 3 dena otidov za upat i drugiot doktor(imam dva doktora vo istata ordinacija)vide deka sum imala bakterija na poslednite rezultati i povtorno mi dade upat za da ja ispitam mokracata i sea gi ceka rezultatite treba vo petok da mi stignat,pa ke vidime sto e pokazat.Me interesira dali tie bakterii mozat da mu nastetat na moeto bebce.Vi blagodaram.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бактерија во урина 30 Мар 2011 14:29 #126713

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
klarcence i jas imav bakterioja eserihija vo bremenost i mi pomina za deset dena so antibiotik i mnoguuuuuuuuu tecnosti.znaci piev uvin caj dva litra najmalku na den plus voda i taka se iscistiv.moras da pies mnoguuuu tecnosti i ke pomine.ne e opasno za beebeto ama opasno e ako ne se izlecis.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Цистит 14 Јан 2012 08:14 #175009

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Вчера попладне добив болка при мокрење, т.е не болка туку повеќе како печење. До вечерта почна баш многу да пече и имав чувство како нон-стоп да ми се оди во вц.
Од памет се извадив, бидејќи никогаш, ама никогаш не сум имала проблеми со уринарни инфекции, цистити и слично.
Сабајлево однесов одма уринокултура во лабораторија, ама резултатите ќе бидат готови тек понеделник/вторник :skok:
Кажете ми што да правам во меѓувреме, додека да бидат готови резултатите? Пијам увин чај и брусница и тоа малку ми помага, држам топло - друго незнам... Не ми се зимаат лекови на своја рака.
Знаете ли во вакви ситуации дали е можно да се работи само за настинка или секогаш е причина некоја бактерија?


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цистит 14 Јан 2012 08:40 #175013

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
mamatobe, ТОПЛО НИКАО! Па инфекција е тоа! Јас имав еднаш и тоа за жал додека бев бремена. Поминува со една таблета Панцеф. Јас одложував да земам поради бременоста, ама се влоши ситуацијата и мислев дека е подобро да земам одошто да чекам да се направи пострашна инфекција.
А ако има инфекција може и преку крвна слика да се провери нели. Кај мене така се покажа дека има присуство на бактерија и немаше време да се чека брис.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цистит 14 Јан 2012 09:23 #175016

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
Маматобе, Палин многу помага за уринарни инфекции и пецкање.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цистит 14 Јан 2012 10:53 #175020

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
welcome to the club mamatobe, јас еден период мака мачев со цистити, секоја прелада ме фаќаше цистит до тој степен што и крв ми течеше. Инаку Зоја незнам од кај муабетот дека не се става топло, па на првите знаци на цистит се зема шише со топла вода и право меѓу нозе на топлење :rofl: само тоа помага и ги смирува симпотмите на болка и печење. Инаку маматобе палин се пие за цистит и за три дена си како нова, без антибиотик тешко дека ќе помине. :cmok: да бидеш подобра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цистит 14 Јан 2012 12:48 #175025

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
Јас општо знам дека на инфекција не се става топло, може грешам :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.