Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Проблеми со заби

Проблеми со заби 13 Фев 2011 06:06 #112116

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Овој наслов го ставив за да пишуваме за разни проблеми во врска со забите.

Конкретно, ме мачи забоболка. Вчера ја смирив со Беналгин, ама не сакам секој ден да пијам апчиња бидејќи дојам.

Знаете ли некој пририден лек, да ја смирам барем до понеделник.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 13 Фев 2011 23:19 #112237

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
Ја тек сада видим ову тему..

Ако је баш зубобоља коју даје упала живца зуба, пулпитис, онда тешко да било какав природан лек може да помогне..
Многи имају навику да стављају ракију поред зуба..зуб заиста утрне услед дејства алкохола, али такође и спржи околне десни, па се направи још већи проблем..

Ако је бол услед упале десни, онда помаже испирање чајем од жалфије и 3% хидроген..

Надам се да је зуб престао да те боли..а и сутра је понедељак..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 14 Фев 2011 00:11 #112243

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
ZZ sto od intervenciite vo smisla na cistenje kamenec, vadenje zab i dr. moze da se vrsat vo tek na bremenost???

Anabel, jas ednas vo zivotov imav neizdrzliva bolka i neznaev sto me boli, posto neznam kako boli zab, me bolea 7-8mici vo sred son me razbudija, se setav po ulici vo 2h po polnok kako ulava, se napiv aspirin i pravev gargari so rakija t.e uzo i ja zadrzuvav odredeno vreme na mestoto...nekako uspeav da zaspijam, utredenta bese se kako so noz preseceno....
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 20 Сеп 2011 13:56 #154641

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
Узасно многу ме боли заб! Бев на забар,дури и ми го сликаа забот и ми вика докторот нисто нема,забот е спер.А мене ме факаат болки на секои два три месеци.Не знам што да правам:wtf: ,се отрув од апциња:unsure:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 20 Сеп 2011 14:02 #154644

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
mama da ne e djeb vo prasanje? pogledna li doktorot ubavo okolu zabot. ???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 20 Сеп 2011 16:18 #154675

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
па ми реце дека се е во ред со забот,а мене ме боли на топло и на ладно.Абе узас!!!:pukam: Ништо нема ни на забите околу тој заб.Не знам веке што да правам:( ке му рецам крај краева да ми го извади.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 21 Сеп 2011 02:22 #154737

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
Јас сум многу голем паталец кога се о прашање забите!!
Затоа mama те советувам последно на памет да ти е да вадиш заб!!! Пробај друг доктор, направи панорамска снимка на целата уста (на сите заби) не само на тој заб па потоа одлучи што ке правиш нормално заедно со докторот, ама заби да вадиш не!!!
Многу против сум и тоа што лекарите многу брзо се одлучуваат и 8 да се вади демек немало корист од нив, само проблеми и брзо расипување.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 21 Сеп 2011 03:31 #154764

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
Eeve sega pak se napiv apce.Plus sum nastinata i pijam mnogu caevi i od toploto,bolkata e recisi nepodnosliva:zid: Znaes deka ne mi tekna da baram mislenje od drug doktor.Ne ti e losa idejata;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 21 Сеп 2011 05:11 #154818

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
mama, мене исто ми извадија осмица мислејќи дека се од неа болките, кои како што кажуваш и ти се јавуваа на 2-3 месеци. Но, ништо не реши тоа. Болките продолжија, другите заби беа супер, се консултирав со неколку стоматолози. Последно тетката на мм која е стоматолог ми кажа дека читала некои трудови за тоа како таквите болки во вилицата може да се предизвикани од стрес, мигрени и ред други работи. Значи како што те боли глава може да имаш болка и во вилицата. Еве кај мене исчезна последниве 6 месеци од ништо, а претходно исто како тебе, по ден-два неиздржливи болки.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 21 Сеп 2011 07:24 #154852

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
mama wrote:
Eeve sega pak se napiv apce.Plus sum nastinata i pijam mnogu caevi i od toploto,bolkata e recisi nepodnosliva:zid:

Може да ти е од настинката, ако ти се полни синусите, а тие се блиску до корените на забите и притискаат, па да ти изгледа како заб да те боли.
Последна промена: 21 Сеп 2011 07:25 by mamaAnita.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 12 Ное 2011 08:08 #164227

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
me interesira , na klinika ako otidam denes,bidejki imam otok , moze da mi napravat snimka i da mi interveniraat na zabov?
ili treba da cekam ponedelnik?
i kade na dr.mesto moze da snimam zab?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 12 Ное 2011 08:14 #164229

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
Delfinche, nishto nema da ti napravat ako imash otok. Lani imav jas na osmicata otidov na klinika beshe sabota mi rekoa da se vratam vo ponedelnik i da pijam antibiotik poshto so otok ne se rabotelo na zab. Ama poshto umirav od bolki se javiv kaj poznat prijatel stomatolg otidov i mi go drenirashe malku zabot no pak mi dade antibiotik. Inaku ima otvoreno 24 h dezurna stomatoloshka ordinacija vo porta vlae ne i go znam imeto no sproti hotel Brams e . VIkaat deka raboti sekoj den celodnevno.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 12 Ное 2011 08:16 #164230

 • eleonora
 • eleonora's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 597
 • Thank you received: 246
Da interveniraat ne, posto ima otok mora da pies antibiotik za da spadne otokot pa posle na lekar a dotogas ne ti go fakaat.Inace jas sum snimala vo Rumunska i Vojna bolnica.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 12 Ное 2011 09:32 #164243

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
go dobiv konecno zabarot na telefon i istoto mi go kaza,samo antibiotik zasega, a koga ke spadne ke intervenira :(
uff kako Tajson sum
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 12 Дек 2011 11:06 #170351

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
лелее умникот ме боле ужасно бев на заболекар и пак ме боли дајте совееет:(

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 15 Дек 2011 14:23 #171107

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
Кажете добар заболекар кој работи со плави картони во строг центар ако знаете .:guskanje:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 04 Јан 2012 18:40 #173950

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
lele ke puknam bev na zabar mi stavija plomba ama sega zabot me ubiva od bolka :zid: a i doktorkata me iznervira ako te boli napij se analgin jas kolku sto znam analginot e steten vo bremenosta barem taka imam slusnato i sega ne znam sto da pravam analgin sigurno nama da se napijam daj kazete nesto sto da zemam spobudalev ne znam zosto me boli volku mnogu :grr:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 04 Јан 2012 18:50 #173951

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
Mami Anje, ako tolku mnogu te boli moze i da ne bil dovolno zalecen ili iscisten a ti stavile plomba. Mislam deka analgin mozes da pies vo bremenost, pobaraj i na net sto ima za toa

Medicines pregnant women can take: simple pain relievers (for example: paracetamol, analgin), in case of necessity - caffeine. Undesirable medicines - aspirin and its analogues, ergotamines (they are often included in medicines against migraine).

Mene doktorkata mi rece deka ako imam nekoi bolki moze da se napijam analgin, paracetamolot ne go preporacuvale nekoi doktori oti mozel da predizvika krvarenje.

Ako ne druga opcija ti e da odis na dezuren doktor i da ti go otvori zabot, taka ke ti se smiri bolkata. Mene mi se imase sluceno istoto porano, ne mi bese dovolno izlecen i imav strasni bolki, otidov na dezuren doktor na itna pomos mi go otvori i mi pomina bolkata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 05 Јан 2012 05:23 #173971

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Јас пиев аналгин последниот месец од бременоста поради ужасни болки во раката, ама се сеќавам дека докторката ми рече дека тогаш не е штетно,зашто е завршена органогенезата...

Пред да почнеш да пиеш консултирај се со својот гинеколог.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 05 Јан 2012 07:00 #173980

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
nisto taka si ja istrpiv bolkata ne se napiv nikakvo apce legnav i sum zaspala so bolka sabajlevo se razbudiv kako nova ne me boli veke sigurno od sto mi go pravea sinoka me bolese a i dok mi kaza za sinoka deka ke me boli


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 10 Јан 2012 20:20 #174605

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
i jas sum na maki vekje 3 dena i kje puknam od nervoza. nemozam da detektiram tochno kade me boli, znam samo deka e na ednata strana, povekje dole. napraviv panoramska, se e super. nema rasipan zab, nitu indikacija za neshto osven zaben dzeb. se shokirav koga rekoa deka nema lek za toa, momentalna drenaza i anelgetici.

se otruv so analgini i daleron, od utre kje probam so hidrogen i chaj od zalfija. bolkata e tapa, povekje nervira ama ne mi dava mir i koncentracija, ne funkcioniram kako shto treba :( duri me zatega i vratniot muskul, bolkata ja chustvuvam i na vilicata. shto bolka kje beshe ova :mdf:

me pregleda opsht lekar, grlo, zlezdi mirni. mi rekoa deka kje pomine sama od sebe, kako jas da funkcioniram do togash :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 10 Јан 2012 20:55 #174607

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
Mama Vase, jas gi imam istite problemi so zabni dzebovi sto mi se aktiviraat od vreme na vreme. Osven drenazata sto mi ja pravat na stomatolog, stomatologot mi preporacuva cesto da ja plaknam ustata so solena voda ili fizioloski rastvor so silno zaburkanje. Po plaknenjeto mackam gengigel, na mene najmnogu mi pomaga (okolu 500 den e). Isto imam preporaka da jadam pasirana hrana - pire od kompir, karfiol, varen morkov, za da ne se nadraznuva dopolnitelno tkivoto. Tocno znam kolku e neprijatna bolkata i deka e mnogu e tesko ama ke pomine.
Последна промена: 14 Јан 2012 18:31 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 12 Јан 2012 06:22 #174796

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
Uff aj da se priklucam, vcera otidovme da pazarime so mm jas izmiv zabi izlegov lapnav mastika i ostanav so duuuupka vo zabot sega baram dobar stomatolog vo okolina, posto dojam i nemam vreme da se maftam po avtobusi z ada odam kaj sto si odev porano na zabar,a ne sum bila podolgo vreme greota sum.
I sto e ova ordinaciive rabotat so plavi kartoni a plombite se 500 den isto kako privatno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 12 Јан 2012 07:18 #174816

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
@ Mama Vase

Ti problemi sa desnima i dzepovi se najcesce javljaju zbog nepravilnog pranja zuba..ako se snazno trljaju zubi gore dole, cetkicom se odlepljuju desni od vrata zuba i vremenom se formira dzep..usput se ogoli i vrat zuba koji je jako osetljiv i daje te uzasne bolove o kojima pricas..
Masiraj desni dok peres zube najmanje tri, cetiri minuta(ako treba stopuj vreme), gornje zube odozgo na dole, donje odozdo na gore..i samo uporno i bez mnogo pritiskanja..ako desni krvare pri pranju, ne prekidati..
3% hidrogen je odlican za ispiranje dzepova..posle upotrebe 30min nista ne jesti i ne piti..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со заби 12 Јан 2012 07:24 #174819

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
Мама Васе, и чистење со конец, кај џебови е неопходно. Чепкалки за заби никако. После јадење месо посебно, мора да се исчисти местото со конец.
Мојата заболекарка од која сум многу задоволна не оправдува плакнење со хидроген освен додека е џебот воспален. Устата не треба да биде стерилна, секогаш кажува.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.