Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Хомеопатија

Хомеопатија 21 Дек 2009 04:47 #1602

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1647
 • Thank you received: 569
Колку сте запознаени со хомеопатијата,и дали можете да ги споделите вашите искуства од истата.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 21 Дек 2009 13:06 #1744

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Пристап на хомеопатијата

Во периодот на 200 години, колку што постои хомеопатијата како научен метод, истат многу е развиена, но методологијата е останата иста. Хомеопатот при првиот прием на пациентот му зема една опширна анамнеза, вклучено физичките и емотивните симптоми. Хомеопатскиот препарат се издава на определен временски период. Доколку докторот примети одредени промени, тој може да одлучи дали истиот препарат ќе го продолжи или ќе биде исдаден нов препарат.
Има повеќе пристапи во издавањето на хомеопатската терапија, но еден од најчестите е издавање на „конституциска“ терапија. За да се издаде точниот препарат, хомеопатот во предвид ја има целата медицинска историја на пациентот, неговата емотивна состојба но и физичкиот изглед.
Друг вообичаен пристап на издавање на хомеопатска терапија е според акутните симптоми. Овој начина на издавање на хомеопатска терапија се практикува кога симптомите се појавиле ненадејно, како симптоми на настинка, диареа, кашлица... Пример за акутно издадена терапија е препаратот Arnica кој најчесто се препишува кај повреди кои се манифестираат со појава на модринка или мускулна болка,
Комбинираното препишување е кога во комбинација на конституциската терапија се издава и уште еден препарат кој го потенцира ефектот на првиот делувајќи одредено за даденото заболување.
Постои и емотивната хомеопатија, каде што делувајќи само на одредените чуства му се помага на пациентот да се врати во својата рамнотежа.
Бидејќи не постои болест доколку човекот е во неговата рамнотежа. Но ако таа рамнотежа се наруши како ефект на стрес, тага или пак чуства како омраза, љубомора, тогаш болеста многу лесно доаѓа.
Извор
Јас досега не сум користела и баш сакам да слушнам искуства..
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 21 Дек 2009 13:07 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 21 Дек 2009 13:09 #1751

 • kiki riki
 • kiki riki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 115
 • Thank you received: 2
имам слушнато позитивни искуства, не сум користела а ме интересира темата, имате ли да препорачате хомеопат, дали хомеопатот има диплома од медицина ?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 24 Дек 2009 15:33 #4745

 • beti.liz
 • beti.liz's Avatar
isto taka i imam broj od 2homeopatki koj isto taka se i doktorki po opsta medicina samo odbrale specijalizacija za homeopati.Nemam licno iskustvo,no seriozno razmisluvam koga da posetam nekoja od koja ednata veke mi e preporacana od bliski prijatelki
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 04 Јан 2010 00:50 #9613

 • mimi
 • mimi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Thank you received: 1
Дали хомеопатија е препорачлива за деца, и од која возраст?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 04 Јан 2010 01:01 #9619

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Мими уште од бебушки ја практикуваат, дури и за грчевите кај бебињата. Еве поопширно прочитај тука:
Хомеопатија за бебиња и деца
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 04 Јан 2010 01:59 #9627

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
Individualno e dali homeopatijata ke deluva ili ne. Nas ne ni deluvase.
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 04 Јан 2010 03:31 #9658

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
Monika напишал/а:
Individualno e dali homeopatijata ke deluva ili ne. Nas ne ni deluvase.

od postov sfakam deka ste probale ama ste se odkazale?
toa e isto kako so daleronot na pr. ili bilo koj drug lek.kaj nekoi deca deluva i go podnesuvaat kaj nekoi javuva nus efekti i nema rezultati.
na 100 deca kaj edno dete ne pokazuva rezultati i zatoa se pravi konstituciski lek.ili se dava dr. terapija.
edinstvena ,,mana,, e toa sto treba vreme i trpenie za bilo koja bolest.istite ne doagaat preku nok i zatoa podolgo se tretiraat.metodite i lekarstvata ne se invazivni i agresivni.ne e kako so antibiotikot.se razbolelo deteto i za tri dena po terapija,zdravo.
moeto iskustvo e odlicno.e.coli vo br. od 1 mil. ja skinavme od prva.i prodolzuvam ponataka so homeopatija dokolku zatreba pa makar i za obicna nastinka.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 04 Јан 2010 04:20 #9668

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
sakam da probam za ivo ama mi e strav so alergiite,sakam da vidam ako ne se namali AST so antibiotik da probame so homeopatija,ama iskreno mi e strav
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 04 Јан 2010 12:30 #9693

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
Mama Vase напишал/а:
Monika напишал/а:
Individualno e dali homeopatijata ke deluva ili ne. Nas ne ni deluvase.

od postov sfakam deka ste probale ama ste se odkazale?
toa e isto kako so daleronot na pr. ili bilo koj drug lek.kaj nekoi deca deluva i go podnesuvaat kaj nekoi javuva nus efekti i nema rezultati.
na 100 deca kaj edno dete ne pokazuva rezultati i zatoa se pravi konstituciski lek.ili se dava dr. terapija.
edinstvena ,,mana,, e toa sto treba vreme i trpenie za bilo koja bolest.istite ne doagaat preku nok i zatoa podolgo se tretiraat.metodite i lekarstvata ne se invazivni i agresivni.ne e kako so antibiotikot.se razbolelo deteto i za tri dena po terapija,zdravo.
moeto iskustvo e odlicno.e.coli vo br. od 1 mil. ja skinavme od prva.i prodolzuvam ponataka so homeopatija dokolku zatreba pa makar i za obicna nastinka.
Сме пробале ама не сме се откажале. Пробавме со 2 конситуциски лека и ниту еден не делуваше. Пробавме уште неколку други хомеопатски лекови, за алергија, за ларингит... и немаше резултат и самата хомеопатка веќе не знаеше каков лек да ни даде. Се третиравме скоро цел месец за на крај да и се спушти на гради, да ни се покачат леукоцитите, и 5 дена да бидеме со Т која се симнуваше, но не престануваше. Ова е моето искуство. Затоа напишав дека е индивидуално. Кај нас едноставно ништо не делуваше, за само по првото примање на антибиотик се да престане, што мене воопшто не ме радуваше, но ете така поминавме ние.
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 04 Јан 2010 16:38 #9852

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
pa sto znam,smenete homeopat.i edna majka na forumov ima slicno iskustvo kako tvoeto,pa smenija lekar i sega veke se podobri.vo prasanje bea nekoi alergii,laringiti i sl.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 04 Јан 2010 17:08 #9872

 • Pravnicka
 • Pravnicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
Јас лично сум задоволна од хомеопатијата, повеќе пати во последните неколку месеци се спасивме од лекари и антибиотици.За 2-3 дена му поминуваше и кашлањето и запушеното носе. Сакам да прашам некоја од мајките дали сте котистеле хомеопатија при висока Т и како ви помогнала тогаш?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Хомеопатија 04 Јан 2010 17:51 #9892

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
sto da kazam za homeopatijata ni samata neznam
definitivno kako alternativna medicina mi se dopadja medjutoa kolku kvalitetni homeopati ima kaj nas neznam
nie ja tretirame alergijata (na dom prasina)na filip veke od juni mesec sme na homeopatija
e sega filip seuste kasla mnoguuu pomalce ama kasla
edinstveno sto me raduva e sto od juni mesec do sega nema primano nitu antibiotik nitu antihistamin , pa nitu vit c ili bilo kakov sirup za imunitet ednostavno terame samo so homeopatija
do koga ke vidime
mozebi navistina treba vreme za da se izleci alergijata , za koja vo klasicnata medicina nema lek
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 10 Ное 2010 02:26 #70644

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Nie do sega sme bile kaj dvajca homeopati (zeni), so kapkite sto ni gi dade prvata (konstituciski lek i homeopatski lek) donekade ni se podobri togasnata sostojba, ni pomogna malku, spored preporakite gi cuvav i davav kapkite, no moze da kazam deka simptomite ne isceznaa vo potpolnost, iako ja isteravme do kraj celata terapija, a traese so nedeli.
Smenivme homeopat, konkretno imase poseriozna zdravstvena pricina i povtorno se tretiravme spored site homeopatski pravila, osven homeopatskiot lek go primenuvavme i konstituciskiot, tretiranjeto traese okolu 8 nedeli i pak nisto.
Ne sum se otkazala od homeopatijata, no ne veruvam bas tolku, mozebi i nasive homeopati ne se kojznae sto.
Последна промена: 10 Ное 2010 02:27 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 10 Ное 2010 19:42 #70930

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
jas sum super zadovolna od mojot homeopat.do sega sme tretirale esh.coli vo urina,edno crveno grlo i edna angina.uspesno do kraj.isklucivo raboti so homeopatski lekovi,ne konstrukciski.gi nabavuva od germanija,se prodavaat vo site apteki,registrirani i odobreni od tamosnite vlasti.
bas sega mm bese i donese kup lekcinja.more ic da ne ni trebaat. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 10 Ное 2010 21:45 #70983

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Mama Vase ke te molam ako moze na pp da mi go ispratis brojot na vasiot homeopat.

Koga bevme kaj prviot homeopat taa imase svoi "pripravki", nejzinata pomosnicka gi rastvorase nekade vo nekoja prostorija pozadi i iskreno od pocetokot bev nekako somnicava. Vtorava pak, imase homeopatski lekovi, zapecateni, so rok na traenje otpecaten na ambalazata, uvezeni od Bugarija, go tretiravme tretiot krajnik, odnosno go "topevme" ama ne go stopivme :zid;
Mene vo pocetokov na bremenosta mi se pojavi e. coli i nekako homeopatkava ne bese sigurna so sto da me tretira :mdf: pa na kraj si zemav antibiotik.
Voopsto ne gi sakam antibioticite, osobeno sto nekoi ne ni mozeme da gi zemame bidejki i jas i kerka mi imame projaveno alergiski reakcii
Kakao sto pisav pogore, ne sum se otkazala od homeopatijata, bas naprotiv veruvam vo homeopatijata, samo sto ovde kaj nas tesko e da se najde dobar i kompetenten homeopat.
Inaku imam prijatelki sto ziveat vo Holandija i tie se tretiraat isklucivo homeopatski, ne samo tie, tuku i celoto nivno semejstvo, osobeno sto homeopatskite lekovi se bezbedni za novorodencinja, bebinja, deca, trudnici itn.
Последна промена: 10 Ное 2010 21:51 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 10 Ное 2010 22:13 #70987

 • megi
 • megi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 61
 • Thank you received: 18
Ako nekoj moze da mi kaze od sto tocno se sostoi pregledot na vasite deca? Mene ne mi e jasno voopsto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 20 Дек 2010 17:32 #91604

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
На син ми долго време му се провлекува бактерија стрептокока во носе. Му ствара многу секрет кој му се спушта надолу. Ја третирав со Ацидосалус, не помогна. Сега совет на матичната е капки Оперил П со една капсула Еритромицин, но некако не ми се става.
Сакам да пробам со хомеопатски препарат Streptococcinum, па сакав да прашам дали досега некој ја третирал оваа бактерија со овој препарат и дали помогнало.
:srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 20 Дек 2010 20:10 #91690

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
mami29 wrote:
На син ми долго време му се провлекува бактерија стрептокока во носе. Му ствара многу секрет кој му се спушта надолу. Ја третирав со Ацидосалус, не помогна. Сега совет на матичната е капки Оперил П со една капсула Еритромицин, но некако не ми се става.
Сакам да пробам со хомеопатски препарат Streptococcinum, па сакав да прашам дали досега некој ја третирал оваа бактерија со овој препарат и дали помогнало.
:srce:

Nie ja tretiravme Streptococa Pyogenes so Streptococcinum, no da bidam iskrena vednas po antibiotska terapija so Zinnat koj go davav 10 dena, a bese spored antibiogramot. Homeopatot iskreno negoduvase zosto sum dala antibiotik, no sepak mi go dade i streptococcinum vo granuli. Davav po 5 granuli 1 nedelno vo rok od 6 nedeli. Pomina bakterijata, e sega ne znam dali od antibiotikot ili od homeopatskiot preparat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 20 Дек 2010 20:19 #91695

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
Mene pa mi kaza prvata nedela sekoj den po 3 granuli a posle toa 3 granuli ednas nedelno.

A vie vo grlo ili vo nos ja imavte streptokokata? Nashata maticna pa ne dozvoluva ako e vo nos da se pie antibiotik, osven ako sakam kapki, no i za toa ostava na mene. Vika sam mora da se izbori, sto i da pie pak ke ja fati vo gradinka.

Fala vo sekoj slucaj, ke pocnam so Streptococcinum pa ke vidime sto ke bide...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 20 Дек 2010 20:22 #91696

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Nie ja imavme vo grlo, imavme i temperatura, a od noseto imase gust, lepliv, zelen sekret, pocna i mnogu da kasla, zatoa mi bese strav da odam samo so homeopatski preparat i go vkluciv i Zinnat, bidejki postoese opasnost da se spusti na beli drobovi.
Последна промена: 20 Дек 2010 20:32 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 22 Дек 2010 04:16 #92449

 • Butterfly Kiss
 • Butterfly Kiss's Avatar
Коритам хомеопатија од 2007 година. Започнав да ја користам за едноставни проблеми кај ќерка ми (растење на заби), и низ годините се повеќе читав и се запознавав со резултатите кои се постигнати на светско ниво. Има поделени мислења: едните ја тврдат хомеопатијата како ефикасен начин на лекување, а другите веруваат дека при толку големо разложување на супстанците практично во лековите воопшто и да не е содржана самата супстанца. Она што мене лично ми беше најважно е дека и едните и другите се сложни во едно: НЕМА ШТЕТНИ ПОЈАВИ.

Јас не пренесувам рекла казала муабети ќе го пренесам моето лично искуство:

Имам 2 деца, едното е 3,5 другото 1,5 година. Поголемото оди во градинка веќе 18 месеци (значи од 2 годишна возраст), помалото го чуваме по дома. Никогаш до сега не примиле антибиотик, иако биле болни и од вируси и од бактерии. Редовната медицина не ни е исклучена, но тоа би го примениле само доколку видиме дека не успеваме со хомеопатија. Секогаш кога ќе се разболат, правиме крвна слика, CRP, и брисови од грло, нос. Врз основа на лабараториските резултати нашиот хомеопат ни дава терапија.

Последниов месец дена бевме сите болни. Се дигнавме само со хомеопатија. Двете деца ми беа со силен секрет од нос, отечени јазли позади ушите, јака гнојна ангина предизвикана од стрептокока пиогенес, не многу висока температура. CRP-то беше со вредност 55 (максимална е 3). Хомеопатот ми кажа дека најпрвин ќе ги оправи, ќе ги дигне, да немаат температура, да им се намали гнојната ангина за да можат убаво да јадат, а потоа системски ќе се чисти бактеријата. Навистина, после само неколку дена децата ми се понашаа како никогаш да не биле болни, а после 2 недели направивме крвна слика која покажа намалување на CRP-то од 55 на 1,9. Брисовите не беа сосема чисти, еве утре треба повторно да правиме, се надевам дека ќе биде се ОК.

Јас пак имав проблеми со синусите. Од како почнав да се третирам со хомеопатија, после 3 дена имав драстично подобрување, а после недела дена сите симптоми ми се средија. Тоа беше во август 2009 и од тогаш на неколк пати ми се активирале, но никогаш не било нешто сериозно, ниту пак сум земала антибиотици за тоа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 22 Дек 2010 04:36 #92454

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
Нашето искуство со Хомеопатијата е слично. Скоро секогаш ги третраме децата хомеопатски, и досега сме имале позитивни резултати. Butterfly, ако можеш дај ми на ПВТ која ти е хомеопатка, дали идеме на истото место.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 22 Дек 2010 17:57 #92727

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
mami29 wrote:
На син ми долго време му се провлекува бактерија стрептокока во носе. Му ствара многу секрет кој му се спушта надолу. Ја третирав со Ацидосалус, не помогна. Сега совет на матичната е капки Оперил П со една капсула Еритромицин, но некако не ми се става.
Сакам да пробам со хомеопатски препарат Streptococcinum, па сакав да прашам дали досега некој ја третирал оваа бактерија со овој препарат и дали помогнало.
:srce:

nie sme tretirale grlo so homeopatski kapki za streptokoka i stafilokoka.nemavme bris megjutoa grloto ni bese zar crveno so gnojni cepovi po sto matricnata bese 99% sigurna deka se raboti za angina od baktrerisko poteklo.
pominavme bez antibiotik samo so kapki,prasok,drazei za lizenje.

inaku vikendov gi fati decava skopskiot virus.vo momentov ima 30.000 bolni decinja.tri tipa na virusi se vo prasanje.bukvalno gi legna i dvete vo krevet so temperatura.za 3 dena pomina so homeopatija.
kaj neda bese pokomlicirano,virus vo kombinacija so visoka sedimentacija vo urina.odevme so kombinirana homeopatska terapija.za 5 dena se simnavme od tri + na eden + bakterija vo urina i leukociti od 20 na 2.
Последна промена: 22 Дек 2010 18:02 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хомеопатија 24 Дек 2010 15:04 #93885

 • Butterfly Kiss
 • Butterfly Kiss's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Thank you received: 18
Kakva pasta za zabi koristite za decata, a kakva za vas koga ste na homeopatska terapija?

Jas do skoro koristev edna na Calgonite Junior, ne pishuvashe nisto, ama izleze deka imala menthol. I sega preminam na Vademecum so jabolce i jagoda. Ne sum 100% sigurna dali i ovie se bez menthol.

A za vozrasni e drug muabet. Nemozam da najdam pasta za zabi sto nema miris na menthol.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.