Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Откажување на цигари

Откажување на цигари 12 Сеп 2011 15:43 #153427

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
И покрај тоа што сум непушач, страшно ми смета пушењето на мм. Пред се заради тоа што пуши полни 25 години :zid: од некои си негови 15 :spam:
има желба да ги откажи ама никако не бидува. имам пријателка во аптека и обично не оветува со лекови и сл. на пазарот пред некое време се појавиле некои талети како терапија се пијат на 2 пати по 21 ден. страшно биле ефикасни а за жал името не го паметам нешто како .....tax. tabs ух не се сеќавам. познати ли му се на некој од вас? ефикасни ли се? некаде процитаве јавувале депресија кај лицата после откажување на пушењето ....?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 13 Сеп 2011 02:35 #153481

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Uf kukulicka, mm e isto pusac i ete poleka odime nakaj otkazuvanje.
Nemam informacija za lekovi sto pomagaat vo otkazuvanje i neznam kolku bi bil traen efektot od nivnoto zemanje. Smetam deka e najbitna crvstata volja za otkazuvanje, makar traelo i podolg period.
MM letovo uspea da namali od kutija dnevno, na kutija nedelno sto mislam deka e super napredok. Se nadevam do krajov na godinava i skroz ke gi ostavi.
A moze da probate od onie eJoy cigarine - elektronski li kako gi vikaat. Ima vkus na cigara, cad, se toa, no ne e vistinska cigara.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
Последна промена: 13 Сеп 2011 05:13 by Big Sister. Причина: link
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 13 Сеп 2011 16:33 #153604

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Јас на времето на едно другарче му носев лепенки за одвикнување од пушење. Односно фластери беа и ги имаше да така кажам за различни нивоа во однос на пушачкиот статус. Него му помогнаа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 13 Сеп 2011 17:03 #153606

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
od herba life ne se sekavam tocno gi reklamiraat najmnogu na pink ne gi zemajte za otkazuvanje zasto go imaat kontra efekt namesto da gi otkazes samo uste poveke ke pusis,onie koi go imaat koristeno mi go rekle istoto.

videte za cigara sto se polni na struja neznam tocno kako se vika ni cie proizvdstvo e ama ja falat deka e dobra.

jas pusev po 1 ipol kutija dnevno no koga vidov dve crtki za bremenost istiot moment gi ostaviv bez problem ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 13 Сеп 2011 19:40 #153622

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
macika wrote:
Јас на времето на едно другарче му носев лепенки за одвикнување од пушење. Односно фластери беа и ги имаше да така кажам за различни нивоа во однос на пушачкиот статус. Него му помогнаа.
И свеки имаше вакви лепенки и многу и помогнаа,заедно со нив пиеше и некои таблети,овие беа од австралија пуштени.Потоа не пушела 4-5 години и после пак си почна :P И тоа почна баш кога се зедовме со мм во тој период :tupco: До снаата ке да е :rofl:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 14 Сеп 2011 04:15 #153632

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
Јас бев пушач цели 10 години можда и више. Ненормално задоволство ми претставуваше цигарата со кафенце, после јадење, со мезе....уф и до ден денес ми фали во одредени ситуации. Не пушам веќе 2-3 години. Како се откажав? Без никакви таблети, фластери, бајачи итн... Едноставно силен мотив.
Се разболев бронхо-пневмонија, нон-стоп ми паѓаше имунитетот, мислев ќе умрам, имав ЦИН1, башка преголемата желба за дете, секој втор доктор поради овие две-три причини ме советуваше да престанам. Као Цинот и настинките, вирусите, одат со намален имунитет, а прв причинител за намалување на имунитетот се цигарите.
Се откажав, па едно време се криев како тинејџер од домашните, мислејќи дека помалце ќе пушам, но по некое време уште еднаш ме удри ѓаволот од земја и решив КРАЈ, од тогаш немам запалено ни една.
Во меѓувреме се здебелив 4-5 кила, ојачав и забременив и родив преубаво бебе. Вреди секоја помината нервоза при откажувањто да се истера, резултатите се само убавини. Реков до ден денес ужасно ми фали со мезе, со винце, узо, кога ќе седнеме друштво, би била пресреќна да знам да ги контролирам и да ги палам само некогаш, но неможам, знам дека ако почнам ќе се зафркнам.
Ќе заборавев, вечерта пред да се пораѓам, бев со др. кој ме пораѓаше и мм на пивце (да ме опуштеле) и од ц-цка, од што знаев што ме чека испував една. Може затоа се породив ко од шала :fijuk:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 05:41 #168822

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
И ние дома сме пушачи, т.е.јас не сум страсен, повеќе за друштво палам цигара, а мм успеа од 2 и пол кутии да се сведе на помалку од една кутија дневно...

Е сега бидејќи ми вети дека ќе ги откаже ако купи електронска цигара, вчера преку Колектива му купив и треба да ја земам на 14-ти декември.

Туку ме интересира дали некој има искуство со таква цигара?
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 06 Дек 2011 05:42 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 05:58 #168828

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
Ma kakvi elektronski cigari, flasteri, tabletki i neznam ti sto uste.....samo silna volja, jak karakter i toa e toa :OK:

I ja sum bivsi pusac, nemav nikakvi zdravstveni problemi no koga rekov STOP i stvarno bese stop. Eve veke 6 godini kako ne pusam i do sega voopsto ne mi ni padnalo tesko nitu pak sum dobila nekogas za ovie godini zelba da zapalam cigara. Samo inaetot, cvrstiot karakter mi pomognaa vo otkazuvanjeto.

Mm e pusac, e nego nema sasni da go otkazes od pusenje zosto ni samiot nema zelba da prestane.

Zatoa moe mislenje e golema zelba deka sakate da gi otkazete cigarite, jak karakter deka treba da se istrae vo toa i toa e toa ;)
trtlata na mamika
Последна промена: 06 Дек 2011 05:58 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 05:58 #168829

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
Колеги мои на работа имаа купено такви цигари. Знам дека се жалеа на полнењето, ваљда се полнеа на полнач,и крајниот резултат е дека никој од нив не ги остави цигарите...може не биле доволно упорни:zelen: Знам и други кои без никакви помагала ги оставија. Еден другар во моменти на желба за цигара грицкаше жив морков. Се` е до главата и мислата. Надвор грч ладно, тресеме клинци и пушиме, зашто за добар пушач нема лошо време:zelen:
Мене цигарата ми е мерка за време: Ај` уште една цигара па ќе направам ова, па ај` цигара па она итд
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 06 Дек 2011 06:02 by bart.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 06:03 #168830

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
Majsi wrote:
Ma kakvi elektronski cigari, flasteri, tabletki i neznam ti sto uste.....samo silna volja, jak karakter i toa e toa :OK:

Ова е тоа бејби, џабе сите други работи :dry:

п.с. Кога го читав твојот пост, наместо електрична „цигара“ прочитав електрична „гитара“ и викам Туууууу што се` нема да побара само да не ги остави цигарите :hahaha:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 06:18 #168838

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Може и тоа да му купам, не е проблем, ама знам дека пак нема да ги остави...

Дури и онаа книгата од Алан Кар за откажување му ја симнав од интернет, ама му се виде на почеток дека многу се фалел авторот за своите успеси и ја батали...Абе стално си постои добар изговор
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 06:56 #168860

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
Majsi wrote:
Ma kakvi elektronski cigari, flasteri, tabletki i neznam ti sto uste.....samo silna volja, jak karakter i toa e toa :OK:

I ja sum bivsi pusac, nemav nikakvi zdravstveni problemi no koga rekov STOP i stvarno bese stop. Eve veke 6 godini kako ne pusam i do sega voopsto ne mi ni padnalo tesko nitu pak sum dobila nekogas za ovie godini zelba da zapalam cigara. Samo inaetot, cvrstiot karakter mi pomognaa vo otkazuvanjeto.
Ovoj post kako jas da sum go pisuvala, toa e edinstveniot nacin - kazuvas dosta e, ne pusam veke i prestanuvas da pusis i kraj.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 07:11 #168871

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
Annabel wrote:
Е сега бидејќи ми вети дека ќе ги откаже ако купи електронска цигара, вчера преку Колектива му купив и треба да ја земам на 14-ти декември.

Туку ме интересира дали некој има искуство со таква цигара?

Ние од финта ја купивме цигарата и ќе ти кажам само дека за пушач, цигарата нема врска. Значи ако сака да се откаже, само со одлука, оваа цигара нема да му ја намали желбата за пушење и да му биде добра замена за цигара во никој случај. Мислам исто ко пенкало да стаиш во уста, само што плус имаш демек некоја арома..

Јас сум си пушач и не пушев во бременост и кога се породив додека цицавме. Наеднаш ми се згадија цигарите и од страсен пушач, преминав во човек што дури ни на отворено не поднесува дим од цигарите. Ама ми се деси таква пресвртница преку ноќ, бевме отидени на роденден и сите едно две надвор. Ме фати сафра и ај излегов и јас, сите со цигарите..ми дојде ненадејна огромна желба да запалам и како запалив, не застанав :(
Дома не пушиме па све е нешто со излагање, со затварање врати :laugh: и ми се дешава, да запалам две една по друга, да го искористам излегувањето :emm:
На моменти си викам, леле претрав, ама искрено ниту еднаш не сум рекла дека ќе ги откажувам. Ако некогаш се решам на таков чекор можда ќе успеам, инаку сама на себе не сум си рекла, да сега е време да ги откажам. Ај се надевам во втора бременост дека како ќе престанам, така нема никад више во живот да запалам:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 08:47 #168911

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
За откажување треба да имаш само силна желба и да ти дојде моментот.

Јас пушев 10-тина години по 1 кутија на ден. Знаев дека ми сметаат цигарите, стално викав дека треба да ги откажам, ама ќе стигнев до намалување по 4-5 цигари на ден и пак се враќав на старото.
Се додека еднаш кога се разболев, од толку што бев затната не можев 3-4 дена да запалам цигара. После ме фати инает и си реков дека кога издржав 4 дена можам и понатаму да не пушам. И не ги фрлив цигарите и упаљачот (како што обично прават пушачи кога се одвикнуваат) туку кутијата со цигари (west light) си ја носев во ташна, си ја вадев да ја гледам на работа, ама не подлегнував на искушние да запалам.
Е сега во тој период од две-три недели на откажување не закажав ниту една дружба, излагање со друштво и сл. Знаев дека тука ќе ми падне карактерот, така да подобро да не се изложувам на такви искушенија.
И така сега сум непушач и немам апсолутно никаква потреба од никотин. Многу ми е убаво пошто на сабајле кога ќе станам го немам она одвратно чувство (знаат пушачите), а и во новчаник имам секогаш повеќе пари ;)
Единствно што ми фали е навиката за држење на цигара, така да се случува во друштво кога ќе седнеме да се изгребам по некоја цигара и само да ја испафкам (вовлекување никако) :P
Последна промена: 06 Дек 2011 08:50 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 12:15 #168964

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
Јас не сум пушач ни пак маж ми фала богу :zelen: Не ми сметаат они што пушат но мислам дека пушењето навистина е штетно во сега таканаречените критични години од животот 40-60. Оној кој сака да ги откаже може да го направи тоа преку ноќ. Татко ми пушеше по 2 кутии дневно е од кога почна проблеми со притисок преку вечер ги откажа, значи нема неможам па зависен сум, има само сакам или нејкам. Инаку имам слушнато едно цигаре доколку го ставиш во млеко па откако се исуши да го испушиш никогаш повеќе немало да запалиш цигара а колку е точно незнам :poimnemam:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 12:35 #168973

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
Еве и јас да се пријавам како бивши пушач, додека бев бремена и додека доев не пушев воопшто, после тоа пак си продолжив со цигарите и сега одеднаш после одмор од нигде престанав да пушам. Фатив некој опасен стомачен вирус на одмор и моравме да се вратиме еден порано затоа што дехидрирав тотално и од грчка директвно во скопје на инфузија завршив. Изгледа нешто ми ставија во инфузијата затоа што од тогаш не ми текнува ниту па имам желба да запалам цигара :muahaha: Чудно ми е тоа што не ни помислував да се откажам од цигарите, сега единствено ми фалат на работа, затоа што додека пушев праев паузи, сеа не се мрдам 8 саати од пред компјутер :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 19:47 #169102

 • vesnicka
 • vesnicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 648
 • Thank you received: 363
Annabel тоа што пиша за книгата, можд ане е лошо д аја прочита до крај. Не е стандарден формат на книга вокоја се изнесуваат лошите работи за цигарите, него оди од псилошкиот аспект. Мене ми се свиѓа тоа што клиниките кај што го користат методот велат ако не престанеш д апушиш ти ги враќаат парите назад. Јас го прочитав почетокот само. Не суум пушач, ама мм е. И затао ја земав книгата. Напредок е што ја зема по страна две за во wc :P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 20:57 #169111

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
lele mm tvrd orev
pocna da ja cita knigata ,pa zastana ,pa pak prodolzi ,pa pocna na saat vreme cigara da pali za na kraj pak da prodolzi po staro
na zivci mi gazi
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 06 Дек 2011 21:40 #169118

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
i jas eve d se prijavam kako pusac,ne vikam deka nemozam da gi otkazam,a isto ne vikam i deka mozam da gi otkazam :hahaha: ...no ke vidime mozebi ke dojde i toj den :kafe:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 07 Дек 2011 06:22 #169179

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
Јас до сега не сум ставила цигара во уста, значи ни запалена ни незапалена, воопшто не знам како изгледа да пушиш :sram2: и може затоа не можам да сфатам зошто е тешко да ги откажеш.
Не можам да замислам како воопшто некој има желба да проба чад и нешто од што после се мириса лошо, може да сум пробала ќе знаев :laugh:.
Среќа и на мм многу му сметаат, тој па на километри намирисува. Кога одиме кај свекор ми специјално ја проветруваат куќата за него и се знае пред него нема палење :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 07 Дек 2011 06:31 #169182

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
Јас пред едно десетина години многу сакав од време на време да си запалам цигарче, од кое два дима ги вдишував, останатото го пувкав... Обично нели во друштво или сама дома демек рилекс, па еднаш ја запалив фотелјата од што "бев вистински пушач"-си ја запалив цигарава, ми ѕвонеше телефон, станав, се фатив нешто друго да правам и цигарава си горела, се превртела, излегла од пепелјара, почнала да ја продупчува фотелјата.... :hahaha: Страшно...

И мене одеднаш ми текна дека не треба ич, ниту една да палам зашто одев на повеќе, а некако не бев за тоа, не знам како да кажам, башка одма и физички ми се познава (мене одма физички ми се познава и повеќе кафиња во денот ако испијам) и баталив, од тогаш немам доближено до уста.

И мм, како бивши професионален спортист, не е пушач....
Сега, сестра ми дома си чури (само во кујна и е дозволено), а Лука ја емитира што страшно ме нервира!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 07 Дек 2011 12:12 #169310

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
I jas pusev porano, tocno pet godini.Pocnav onaka naivno vo sredno, demek site drugarki pusat -zosto ne i jas ! Nikoj ne veruvase deka jas bi mozela da pusam..ne bev takov karakter...i taka , malku po malku,edna po edna.. koga otidov na fakultet si pocnav i pointenzivno , so cimerki, navaka-nataka ..pusev otprilika po edno paklo na dva dena, iako taa kolicina znacitelno se zgolemuse za vikendi, pri izleguvanje i pienje na alkohol.So mm, togasen decko se imavme dogovoreno ako nekogas gi otkazuvame cigarite toa da bide zaednicki ..i taka toa si stoese kako nekoj dogovor, ili dvajcata kje pusime ili dvajcata nepusime .Jas iskreno si uzuvav vo cigarite, nemav tegobi, ne mi smetaa, ednostavno nemav nikakva namera da gi otkazuvam vo dogledno vreme ..I pred deset godini, ovoj period nekade, jas bev posledna godina na fakultet , mm (uste decko) mi se javuva po tel. i mi veli deka zavrsil so cigarite zasekogas ! Jas nekako ne poveruva bas-bas, zasto toj znaese taka vo nekolku navrati da gi otkaze na nekoj den i potoa pak da si pocne.Baska si velev - kaj najde sega bas pred Nova Godina, koga ne cekaat izleguvanje, zurki !?..ama ajde , toa bese toa, bez nikakov kompromis, ako toj resi, resavam i jas, taka bese dogovorot , morase da se pocituva (toj pusese povekje od mene i podolgo vreme) ...Do krajot na nedelata jas ne gi otkazav, si pusev mislejkji deka kje se premisli, ama se izlazav ..Idam jas za vikend doma, izleguvame i vaka gledam deka toj e seriozen, nema cigari -AH belja !! I taka vikendot stisnav zabi i jas ..trpam, ne pusam ..Nedelata se vrativ vo SK...mi se pusi li mi se pusi !!! Ziveev so brat mu pod stan, toj pusese, a jas go izgrebav nekoja bez da primeti ( demek, kao ne pusam , ama se skrivam :) smeski ..kogo li lazev samo !!! Pak nekako se nadevav deka mm kje se premisli, ama -Nisto ! I sledniot i sledniot vikend -nema cigari-i taka i jas vekje poleka poleka se naviknav i prestanav ... Si dojde Nova Godina, si projde , znaci mozelo i bez cigari..
Ottogas navamu eve deset godini i dvajcata nemame zapaleno voopsto, takvi anti- pusaci sme postanati (osobeno jas ) nesto neverojatno !!! Jas se prasuvam kako voopsto sum mozela da pusam !!Nemozam da gi smislam, mi se gadi od niv duri... mi smeta i da bidam i vo zadimena prostorija ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 13 Дек 2011 06:02 #170479

 • igi
 • igi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Always look on the bright side of life
 • Теми: 89
 • Thank you received: 4
А дали некој пробал со ласерски третман за отказување од цигари?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 28 Сеп 2012 10:12 #215393

 • miazmija
 • miazmija's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 6
I jas bev pusac - do lani. Doznavme deka cekame bebe i vo 8 nedela od bremenosta otidovme na odmor. E tamu nesto mi se desi.. ne da mi se zgadija cigarite, pa i kafeto.. pivceto.. lele pivceto skopsko.. nejke dusa i kraj. Ke puknev.. I eve edna godina ne pusam ama kafence pocnav da si pijam a bogami i skopsko( koga ke izlezeme po toa kafikite i kafanite). Nekogas mi fali cigarce da si zapalam so kafenceto ama ne.. Mi smeta dimot i od tie sto mi pusat u blizina, a sveki ne da gi tegne ko odzak nekoj e, i koga ke i recam odma prefrla : Ti do lani sto pravese, da ne ne pusese, pa sega ti smetal dimot?? :cigara:
A so prvoto dete koa bev trudna nemav nikakov problem , od nisto ne mi se gadese. Cela bremenost pusev i otkako se porodiv pusev..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Откажување на цигари 28 Сеп 2012 14:29 #215418

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
mm nikako da uspee lele aman! mu velam nemas dovolno volja kako sto kazuvas no ete.
mu kupiv kniga sto ovde mnogu lujge ja falat deka im pomognala. pisuvana e na mnoooogu interesen nacin jas ako sum nepusac ja citav do nekade me interesirase. i mm pocna i kazuva deka bila cudo. ednas neka ja docita pa ajde da vidime i toa cudo
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.