Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Херпес Зостер

Херпес Зостер 07 Јун 2011 11:47 #140449

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
Ова е вирусна инфекција , и незнам кај ме најде, веројатно е пад на имунитет, зашто последниве два месеца сум често на антибиотска терапија , прво бронхит, па синусит , и еве на крај ова :tupco:

се почна со болка во оочите, па во главата, на определено место, над левата веѓа, па по некој ден ми се појавија отечени жлезди зад левото уво, и на крај грдиот осип , на местото каде што ме болеше главата..и неколку мозоли ( така да ги наречам ) низ глава , во косата ...прилично е болно, и грдо на изглед...ми препишаа антивирувна терапија, со засилена витаминска , течна пудра и тоа ...Сте имале ли вакво нешто? Некој совет за побрзо опоравување?
Последна промена: 07 Ное 2011 08:32 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 07 Јун 2011 12:21 #140469

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
Ох натали , кај те најде бре душо.Ептен болно е ова.Да јас сум го прележала пред некои 16-17 години и ептен е болно.Кај мене беше за среќа локализиран на нога само во кругче со големина колку јајце.Не да беше болно , туку ужасно болно.Сега точно не се сеќавам што се примав антивирусно ама знам дека примав аналгетици и Б-комплекс витамини го мачкав со течна пудра и ми се чини долго време траеше.
Обично тој се шири по нервните завршетоци но јас имав среќа да локализира на едно место.Кај моја другарка беше на граден кош и и се рашири на цели гради и грб.
Ти посакувам брзо опоравување :cmok: :raspolozise


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
Последна промена: 07 Јун 2011 12:26 by Elijana. Причина: голтам букви :-((
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 07 Јун 2011 13:52 #140514

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Од ова нема лечење. Ако еднаш се појави, си го носиш цел живот во себе вирусот и само при пад на имунитет се активира. Што значи може повторно да се јави, а и не мора.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 07 Јун 2011 14:53 #140529

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
Ova epten boli :( :( :( Sto mislite za Gin Gira sprejot, go falea za sipanici, bi pomognal li ovde ??? Neznam vekje so sto da se namackam ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 07 Јун 2011 16:50 #140553

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Natali majka mi imase herpes pred nekolku godini, vo zadniot del na glavata, na edno mesto i bese skoncentrirano so golemina na pomalo jajce i uste nekolku pomali grozdcinja okolu.
Se sekavam deka ona se mackase so nekoja mast, ke ja prasam posle kako se vika masta, pa ke ti pisam.

Inace mnogu ja bolese, a i den denes znae da ja zaboli mestoto na promena na vreme i sl. Fala Bogu od togas i se nema pojaveno (edno 6-7 godini)

:raspolozise


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 05 Јан 2013 20:34 #228780

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
Мене стварно не ми е јасна една работа- додека сите се расправаат со настинки, грипови и вируси, ја се расправам со вакви работи, а најтрагично и прв пат слушам за нив.
На син ми под левата мишка му се појави ситен осип. Прво помислив дека е нешто од прашакот за перење, ама осипот му се прошири накај левата брадавица и позади на грбот. Мм го однесе на лекар. Му дијагностицирале херпес зостер и се вратија со куп лекарства: антибиотици што треба да ги пие по две на 4 саати (коњски дози, бре), два вида креми- една да се мачка на 4 саати, а другата насабајле и навечер, еуцерин...да не знаеш што попрво да му направиш. А, сега читам на нет дека ова се јавува најчесто кај возрасни над 50-60 години. Среќа, па не се жали на болка, туку вика дека само го чеша. Добро што се на распуст, барем да ги помине по дома. Не можам никаде да видам дали е заразно или не.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 06 Јан 2013 04:30 #228792

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
Заразно е за луѓе што не прележале овча сипаница, зашто тоа е тој вирус. Ако префати некој што не прележал сипаница, ќе се разболи од сипаница, не од херпес зостер. И заразниот период е додека ги има пликчињата, кога ќе се исушат, веќе не е. И од херпес зостер заболуваат луѓе кои прележале некогаш во живот овча сипаница, а поголема веројатност имало кај оние кои ја прележале во првата година од животот.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 06 Јан 2013 04:43 #228793

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Bart јас колку што знам, а многу добро знам бидејќи мој близок пријател се мачеше со херпес зостер цели 3 недели, не се дава антибиотик зато што е вирус и тоа е основно правило. Мојот пријател примаше само коктел инекции витамин Б1, Б2, Б6 и Б12 и му помина. Многу го болеше и чешаше. Локално ставаше крема на база на цинк оксид. За среќа никој од неговото семејство, неговите деца и блиски не префатија.
Последна промена: 06 Јан 2013 04:44 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 06 Јан 2013 05:56 #228796

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
Bart sigurno ne vi dale antibiotik, tuku ACIKLOVIR, shto e antiviretik, i se prima na 4 saati. Sigurno mu dale nekoi jaki analgetici kao ventor, ili sl.

MM go imashe posle svadbata od namalen imunitet pod rakata, ama so mnogu strashni bolki, se sekjavam kako so boksovi udirashe vo zidot poshto celiot nerv beshe zafaten od r'betot do prstite. Kaj nego ne se pojavija krasti samo kako edno malo crvenilo, taka da podobro shto izbilo kje mu e namalat bolkiite kako shto kje se sushi. MM se macheshe skoro 5 nedeli.

Vitaminite B se zaradi nervot, bidejki kako shto e od nadvor isfrlan taka e i vnatre celiot nerv isfrlan.
Dusha, sigurno mnogu go boli..

Inaku ako ednash se isfrla so herpes zoster nemoze povtorno. pred 2 meseci na mm mu se pojaviaja silni bolki na rakata, on od strav sirot sred nokj na hitna otide, i mu rekoa deka ako ednash izbil herpesot na se vrakja ushte ednash.

So pomin neka vi e, i mnogu sveza hrana neka jade herpesot znae da go istoshti mnogu organizmot.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 06 Јан 2013 09:24 #228803

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
Еве и јас да си кажам, пред месец дена исто над половината од десната страна ми излезе Херпес Зостер. И јас си мислев дека нешто ме каснало, но се повеќе ме болеше и морав на лекар. И така излезе дека е Херпес Зостер, за што и јас прв пат слушав. Баш тогаш имав некако многу нервози, болести на блиски, некои нервози на работа итн. па ми паднал имунитетот изгледа.
Значи заболувањет е вирусно и не се даваат антибиотици, туку Ацикловир и мене ми ставаа 7 инекции мих Б1,Б6,Б12 и Диклофенак за болка и плус пиев Цинк и Б-комплекс. Некаде околу 3 недели го имав и сега само лузна онака ми стои.
Инаку да го предизвикува истиот вирус што ја предизвикува Варичелата. И додека јас ставав инекции и син ми ја фати Варичелата и така си болувавме дома заедно.
А тоа дека не може повторно да се појави Херпез Зостер не знаев...

Многу е битбо да не се фаќа околу очите никако затоа што тамѕ остава страшни, трајни последици. И за бањање исто треба да се пази да се покрие со нешто, фластер или слично, поради опасност да се пренесе на гениталии.

А и мачкање обавезно со течна пудра со анестезин ќе заборавев.

Поздравче и побрзо да помине.
Последна промена: 06 Јан 2013 09:26 by mami29.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 06 Јан 2013 12:21 #228820

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
Lele, me potsetivte na periodot koga go "lezev" ovoj virus , mornici mi vrvat po teloto :(
Znaci se sto sum pisala pogore- mi dadoa aciklovir terapija ,a baska eden kup vitamini za pojacuvanje na imunitetot, a preku inekcii gi primav vitaminite od B grupata ,a mi stavaa i Trodon nekolku pati zasto imav NENORMALNI, neizdrzlivi bolki vo glavata ...Kaj mene osven sto me bolese glavata izgledav i uzasno loso, kako leprozna, kako nekoja rana od izgorenica na celoto se do levoto oko ( i toa bese zafateno ,pa morase i terapija za ocniot nerv) izgledav kako Frankenstain a toa dopolnitelno mi ja vlosuvase celata sostojba :( Nemozev vo ogledalo da se poglednam, kako strasilo bev , sin mi se plasese od mene :(
Uglavnom, toa inekciite i trodonite znacitelno mi ja podobrija sostojbata, edna nedela traese akutnoto, a potoa pocna da se lupi toa krastata , pa so tek na vreme (nekolku meseci) potpolno iscezna - sega nemam nikava luzna na celoto nitu nekoi posledici , ima pominato godina i pol ..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 06 Јан 2013 12:46 #228822

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Заборавив да напишам дека и мојот пријател се третираше и со Ацикловир, но антибиотик знам дека му рекоа никако бидејќи дополнително ќе му го намалел имунитетот. Откога се повлече хрепес зостерот долго време земаше Екомер за имунитет.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Херпес Зостер 08 Јан 2013 13:55 #229041

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
Meyo wrote:
Bart sigurno ne vi dale antibiotik, tuku ACIKLOVIR, shto e antiviretik, i se prima na 4 saati.

Точно, му дадоа ацикловир таблети и крема. Ваљда во нервоза не ни видов фино што е. Башка и го попсув прво мм дека ништо не разбрал што му кажале, затоа што он тоа толку конфузно ми го прераскажа што ништо не разбрав. Иначе, нема пликчиња, туку само црвени точки како нафрлано или полазено од нешто. Братучетка ми ми препорачка и една ампула, не памтам како се викаше, ја купив и го премачкав и со тоа, и стварно еве веќе му се засушуваат. И, за среќа не се жали на болки, туку само на чешање, а не е ниту омалаксан ниту воопшто нешто да делува дека е болен. Се` најнормално. Добро што се на распуст, па повеќе е дома. На лекар ништо не спомнале за витамини итн, макар што јас му давам б комплекс и витамин ц таблети. Мене ми делува дека веќе поминува, ама вака кога ве читам дека траело со недели, ме чуди затоа што е не повеќе од 10 дена. Иначе варичелата ја прележа на три години.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 08 Јан 2013 17:25 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.