Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Анемија

Анемија 16 Мар 2011 16:31 #122877

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
Темата ми фали,гледам ја има само за дечинјата

Анемична сум откога се породив.Еве веке со години,никако да ја поправам крвната слика.Има многу препарати,сум пиела се и свашта,но едноставно не успевам.
Крв ми вадат на секои 2,3 месеци.Веке ми скисна.Тоа една од причините што одолговлечувам за дворо дете.
Пред една недела ми зимаа крв-имав страшна крвна слика.Хемог.-80,ерит.-3,55,леук.-2,50 итн,се беше заникаде.
Испитуванје правев на Хематологија-одговорот на докторот е дека не примам доволно железо во исхраната.

Сега пијам,алга спирулина,фероглобин,1 литро сок од цвекло и пивски квасец.Кога ке ми текне и семе од коприви.

Веке почнав да паничам.
Има ли некој искуство со ова,секој совет ми е добредојден
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 16 Мар 2011 16:38 #122881

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
Јас едно време пиев, а иако не бев анемична, по препорака јаца од препелица- малечки се ги има во тинекс. Требаше 5 јајца во сок од портокали9јас користев 3), супер измешани, а јас плус и ги цедев низ цедалка знаеш зошто:mdf:

Види ги во тинекс, на нив ја пишува терапијата!!!

Инаку дали имаш испитано серумско железо?
ни јас не знаев што значи но многу доктори го препорачуваат и тоа испитување.

Од препарати за крвта знам за следниве( маџун, семе од коприва, бадеми свежи не лупени на гладно, чај од коприва ама ја оставаш цела вечер во вода да стои па утре дента ја пиеш(прашај во билна), и пред некој ден еден мој колега го спомна БОРУМОТ- сок од чисти боровници, го имало во берово-делчево)Пробај аронија....

Поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 16 Мар 2011 16:50 #122888

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Јас одамна имам анемија, ама пред две недели дојдов до краен стадиум. Матичната кога ми ја виде крвната слика, се шокираше, па веднаш упат ми даде за на Хематологија.
А и мене ме фати страв имав неверојатни вртоглавици, страшни главоболки, не можев да дишам, брзо се заморував.
Серумското железо ми беше 3,9 а седиментацијата 36. И другите вредности беа хаос.
Добив терапија - хеферол, Вит.Ц, фолна киселина и плус да ја сменам комплетно исхраната, па за месец дена на контрола.

Во меѓувреме консумирам секој ден свеж сок од цвекло, јаболки и моркови, домашно приготвен. Секако сменив и начин на исхрана, па ќе видиме резултати.

Инаку ми препорачаа мед со семе од коприва и малку какао (ова за син ми кога беше малку слабокрвен). Се прави мешавина и се срка секој ден насабајле и навечер по една лажица.

Ама за мене не го имам направено.

Туку Емилија и Мајси имаа убави рецепти за лекови против анемија, па верувам ќе се јават овде да ги пишат.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 16 Мар 2011 17:14 #122906

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
Буби,сум пробала јајца од препелица,ама некако неможам да ги пијам.
Серумско железо ми немаат испитувано.

Ане и мене седиментацијата ми е покачена 29,а железото ми е 3,2-катастрофа.

Семе од коприва го имам направено со мед,ама многу ми е благо и неможам да го јадам.Ке треба да го пробам ставено во чаша јогурт.

Јас сум на контрола после 2 недели.
Ане а кај кој доктор одеше на хематологија ???
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 16 Мар 2011 18:21 #122939

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
Тифани злато, пробај ги јајцата од препелица како што ти пишав:

1 Во сок од портокал свежо цеден, измати и јајца, па исцеди ги!!!!

Една работа, за која викам-цркам се лутам на сите околу мене кои ете имаат здраствен проблем.

Неможе неможам да ги пијам!!!!!!!!!!!!

Па јас божем можев-МОРАВ!!!!!!!!!!!!

СВАТИ ГО ТОА ТАКА И ПОЛЕСНО КЕ ТИ Е!!!!!!!!
Едноставно се МОРА!!!!

не ме свакај погрешно, ама мора подговорно да настапиш со товојот здраствен проблем!!!
Ова важи за мене и сите други!!!
Кога е во прашање здравјето јас не прифакам неможам!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 16 Мар 2011 19:36 #122968

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
ane i tifani :hug: eden sovet od mene.
prvo sto treba da napravite e da ja najdete pricinata za visokata sedimentacija.toa znaci deka ima nekoe zariste vo organizmot koe ocigledno vi ja slabee krvta.dzabe vitamiski bombi dokolku postoi nekoja infenkcija koja sto ocigledno ne se razvila vo bolest.i vaka moze da terate so godini i pak nisto da ne napravite.
konslultirajte se so internist i pocnete od nekade so ispituvanja.i rasipan zab moze da dade visoka sedimentacija,neznaci deka sekogas se raboti za nekoja seriozna bolest ili infekcija.
prvo da se odkrie pricinata pa da se lecat posledicite,normalno dokolku ne se raboti za nasledna anemija koja sto nekoi lugje cel zivot si ja vlecat.

dali ste bile prethodno anemicni?
ne e loso i edna vitamnsko-mineralna analiza na krvta da napravite.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 16 Мар 2011 20:33 #122989

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
Potpuno se slazem sa Mama Vase..

Nije dovoljno to sto vam je samo konstatovana anemija, a nije otkriven i uzrok iste..to je onda zacaran krug..vestackim suplementima se moze podici novo gvozdja, ali ako se ne zna pravi uzrok anemije, ona ce ponovo da se vrati..ne mogu se doveka piti lekovi..

I slazem se da treba uraditi kompletnu vitaminsko-mineralnu analizu, da se tacno zna sta fali organizmu..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 16 Мар 2011 22:57 #123023

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
Да и јас сум за тоа,да се испита се со е можно,но незнам од кај да почнам.
Сега пак ги гледав моите резултати.Видов дека освен обична крвна слика,ми испитувале и 13 биохемијски анализи и тестови за хемостаза.

Ауууу си немам појма со е тоа хемостаза,да не има врска нешто со хематокритот :wtf: :wtf:

резултатите ке ги запишам,па ако не знае никој,др.Лиде ке ми претумачи

За хемостаза:
ПТТ-болен 27 сек......контр.25 сек.
тромбиско време-болен 15 сек...контр.11 сек.
морфолоска проценка на тромбоцити: 1,10

Биохемијски анализи
глукоза-4,5
уреа-3,8
креатинин-47
урик ацид 257
тотал протеин-88
албумин-49
АСТ-21
АЛТ-23
ЛДХ-404
АЛКП-70
тот.билирубин-6
глобулин-39
Овие вредности се ОК,освен глобулинот треба да е од 24-35,а мене 39:( :( :(
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 18 Окт 2013 18:20 #244958

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
жени, ми треба совет.

распаметени од една ситуација во фамилија ( се работи за рак, па читајќи и барајќи, почнавме симптоми да си наоѓаме) со мм направивме детална кс. и се супер, ама серумското железо мене ми е една единица под граница, а на мм на долна граница. хемоглобин пука на горна граница, еритроцити полни, сите останати параметри врзани за хемоглобинот се супер. липиден статус одличен, се останто уредно, па дури и не пофалија :sladoled:

сега сум во дилема и сите лекари викаат дека не е ништо. ама мене не нервира. од она што разбрав, нас резервите со железо ни се мали. кај мене до некаде и ми има логика. пушам, не спортувам, внесувам кофеин, се хранам лошо иако готвам, спремам и купувам здраво. од прилика знам каде ми се грешките во чекори, како на пример. јадам сабајле овошје и одма пијам кафе.
ама еве кај мм ме чуди. мнооогу поумерен е во се, дури и кс има подобра.
докториве викаат дека не треба ништо да се пие, ама треба да се внимава.

мене дополнително ми открија и трахикардија, почнува притисок да ми се качува. направив кардио преглед, мора под итно на слабеење :sram2:
а читав дека овој тип на анемија, ниско железо, а, висок хемоглобин предизвикува срцебиење, како и нервоза, лош сон, постојан умор, немирни нозе... се имам од ова.
па си дадов рок еден месец. сабајле, после овошјето пиев какао, наместо кафе. јадев проја со 4 семки и не земав јогурт....и такви некои финти.

имал ли некој вакво искуство?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 06 Ное 2013 14:09 #245429

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
Vase, sto bidna so serumskoto zelezo, ima li podobruvanje? i mene mi izleze nisko ,vo granici na normala, ama dolu-9, a hemoglobinot visok -131. i jas sum vo prasalnici, nemam pojma sto da pravam , se hranam zdravo, caevi, vitamini, spirulina...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 07 Ное 2013 04:40 #245432

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
Za razlika od vas devojki, mm ima mnogu visoko serumsko zelezo, znaci site parametri odlicni, a serumskoto zelezo tri pati povisoko od gornata granica. Nas ni rekoa deka e toa postrasno otkolku ako e ponisko od normalnoto. Pocnaa da spomenuvaat nekoi tipovi anemii, leukemii, pogresno rasprsnuvanje na krvnite zrnca, znaci se na se ne izvadija od pamet. Ama toa bese pred dve godini, on e krvodaritel I plus redovno na 6 meseci proveruva krvna slika I se mu e vo red taka sto sega sme posmireni. Duri I ni kazaa deka vo negoviot slucaj resenie za visokoto serumsko zelezo e krvodaritelstvo.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 07 Ное 2013 05:49 #245439

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Elka и мајка ми го има истиот проблем. а и таа беше крводарител долги години, ама откако се разболе престана да дава крв. плус оперисана е од тумор, изваден и е едниот бубрег. секој пат и потенцираат за серумското железо. знам дека лекарите и предложија да не внесува многу храна која го покачува железото како - спанаќ, брокула, месо и тн...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 09 Ное 2013 20:30 #245518

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
Nataly wrote:
Vase, sto bidna so serumskoto zelezo, ima li podobruvanje? i mene mi izleze nisko ,vo granici na normala, ama dolu-9, a hemoglobinot visok -131. i jas sum vo prasalnici, nemam pojma sto da pravam , se hranam zdravo, caevi, vitamini, spirulina...

за 10 дена ќе проверувам. направив некои промени, па ќе видиме. пијам само Б6, ама тоа поради срцето. инаку, ми кажаа дека на секоја промена на годишно време, тоа било вообичаено. не знам колку медицински е издржано. од суплементи ништо не сме пиеле со години.
Последна промена: 09 Ное 2013 20:31 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 26 Ное 2013 13:47 #246273

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
да реферирам. за еден месец, железото од 8 на 13 :music: два пати се боцкав, не ми беше верно. ради медицинскиот брат де :trep: еве кај мене добитната комбинација. секое сабајле овошје или сок на гладен стомак. веднаш потоа шоља какао. цел месец кафе не пијам. вежбам 3 пати неделно. не палам цигара после оброк.пазам на комбинација на храна, ако нешто е полно со железо, прилог нешто што е со витамин ц.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 04 Јун 2014 17:41 #251045

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
Девојки, ај помогнете, споделете некоја информација/совет ако имате...

Кај свекор ми од пред 3 месеци се јави проблем. Ослабена му е крвта, т.е. вредностите од резултатите од испитувањето на крв. 2-3 пати испитуваше крв и поради лошите резултати прима инекции секој ден (има примено 100 досега), користи витамини на природна база и некои додатоци, како на пример, фолна киселина.

Последното испитување на крвта го направи пред 2 дена. Резултатите се биле полоши од претходно.
Проблемот е со леукоцитите (белите крвни зрнца) и тромбоцитите. Тие вредности му се многу пониски од нормалните (референтните):
- вредноста на леукоцитите му е 2,17 (минималната нормална вредност е 4).
- вредноста на тромбоцитите му е 76 (минималната нормална вредност е 150).

Сега на испитување треба да оди повторно по 1 месец. Тогаш ќе му направат и друга анализа - пункција.

Дали некој е запознат со ова и има некое искуство? Дали пункција се прави веднаш по овој проблем или не? Не му кажуваат ништо и не му предлагаат некои терапии, освен ставање инекции.

Ве молам, ако знаете нешто повеќе околу ова, пишете. Секој совет би бил од корист.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 05 Јун 2014 06:12 #251046

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
Od iskustvo so rodnini, dobro e sto pobrzo da se napravat site ispituvanja. Krvta "slabee" poradi nekoj problem i dobro e toa sto pobrzo da se otkrie. Samoto primanje na inekcii po mene ne e dovolno, bez otkrivanje na vistinskata pricina za tie rezultati.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Анемија 14 Авг 2015 21:15 #254921

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
Последниве дена се чувствував омалаксано, без енергија, па решив да проверам крв. Се` е во ред, освен тромбоцитите. Тие ми се малку помали од референтната вредност - 136 (150-450). Што мислите? Има место за паника? :unsure:

Докторката ми рече да земам витамини, па по 1 недела да ги проверам само нив. Страв ме фаќа. Се чувствувам изнемоштено. Тешко ми е и пишувањето со пенкало, рачно...

Ако имала некоја сличен проблем, нека каже некој рецепт за побрзо зголемување на тромбоцитите.

П.С. Можеби претерав со исхраната, а можеби ова ми е резултат и на тоа што пиев лимони секој ден... :emm:
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.