Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија...

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 10:06 #177379

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
Да бе Ане, ама од рбетниот столб почнува проблемот па се шири по нозете се` до малото прсте, затоа велиме дека лечењето е сконцентрирано таму “горе“ :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 10:10 #177380

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
Ane i kaj mene e ist problemot se siri od kolkot pa se do maloto prste, kako sto odi nervot od kicmata nadolu taka se sirat i bolkite
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 10:12 #177381

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Ne, ok e toa sto go kazuvas Godes, sakav drugo da kazam - znaci ne sum sega jas nepodvizna ili iskrivena vo kicmata, pa da moram da lezam ili da primam inekcii i sl. tuku si trae ova so takvi tupi bolki koi mi pravat problem sekojden.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 10:21 #177382

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
Знам, тебе ти е од порано проблемот....е па, само вежбање и истегнување, за да се намалува притисокот на нервот, нема друго чаре.
Или по 3-4 ракиички, тогаш гарантирано ништо нема да не` боли :pijani:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 10:41 #177383

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Ај дури сме на темава да си прашам, порано одев и на аеробик, а потоа и на пилатес. Ми годеше ептен и планирам пак, само да се среди ова, ама па се мислам дали при тоа е можно, да се појават несакани последици т.е од вежбите и истегнувањата да се влоши состојбата?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 10:46 #177384

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
Јас колку што сум информирана - од вежбање и истегнување Не може да имаш други компликации. Ама не збориме тука за некакви комплицирани вежби, туку за основните за зацврстување на мускулите на грбот (за да го држат рбетот прав нели), истегнување и пилатес :emm:
Прашај ја Лиле Физиофит, физиотерапевт е нели, можеби ќе ни даде корисен совет :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 14 Мар 2012 06:18 #188343

 • Maja311
 • Maja311's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
Дали знаете некој добар специјалист физијатар да ми препорачате? Имам тапи болки само на левата страна- на рамото, и левата плешка и пределот кај ребрата. Матичниот лекар ми рече дека најверојатно е воспаление на мускул и само да се мачкам со маст „Надол“ ама би сакала да ме види некој специјалист.
Ме мачи болкава 6 месеци ве молам пишете ако знаете некој.
Фала ви многу однапред.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 02 Мај 2012 07:13 #197082

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
Sakav da ve prasam majkami odi kaj Dzambazova imase bolki vo kolenata i na kraj izleze deka kicmata e problem i deka treba da zeme korset da nosi , pa sakav da prasam dali nekoj znae kako se dvizat cenite na tie korseti , dali nekoj nosel i dali ima pomos od niv?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 02 Мај 2012 19:14 #197171

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
Мирка некој ми зборуваше за некои вакви корсети што се добивале бесплатно....ќе се обидам да дознаам и ќе ти пишам
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 03 Дек 2012 14:22 #224224

 • fibimk
 • fibimk's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 50
 • Thank you received: 7
Dolgo ne sum pisala :)))))))))))) Jas cel zivot imam maka so kicmata.Doduse sum i so ekstra kilaza pa mozda zatoa.Konacno se osmeliv da odam na ortoped koga veke pocna malku da mi se vrti i da mi se kocat racete nautro. mi najdoa diskopatija na vrat i dolna kicma.Imav fizikalna od 10 dena i diklo-duo tableti.Mene inaku non stop me boli.....megu lopatkite,dolu.Mi dadoa sancova kravata,eve ja nosam veke 2 mesec.Si nosam i kosmodisk na polovinata,mada ne znam efektot so e.Planiram i walkmax patiki da si kupam i edna ortopedska pernica.Pravam vezbi,onie Miselovi i Reganovi,ama bolki pak si ima.Ukocena sum stalno,plus imam silci......imam 38 g i ne znam dali e svojstveno za ovaa vozdravt....ama kako sto citam i pomladi ima.Nikoj da ne ve laze,nema lek,tuku samo mora kilazata da se namali,da se vezba sekoj den,da se stedis kolku mozis,da ne krevas tesko i sl.
Nikoj ne pisa nazad za posetite kaj fizioterapevt i vo ordinacijata......mislam Big sister zboruvase za toa deka treba da odi kaj toj od BG....bidna nesto,bese,kako pomina?????Kamo sreka da ima resenije nekoe.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 04 Дек 2012 05:19 #224270

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Кажете ми како ви ги дијагностицираа тегобите. Јас имам спондилоза на вратот, а сега почнаа и тегоби во пределот на крстот и болку кај лопатките. Болките ми се појавуваат пред добивање на мензис и при прехлада, но и доколку вежбам поактивно, дигам тешко, а честопати и се разбудувам вкочанета. Треба да ја намалам килажата, а од вежби многу ми пријаше јогата. Освен спондилоза, која е утврдена со рентген снимка пред повеќе од 10 години, потребно е да направам и магнетна резонанца за да се види дали има и некој друг проблем.
Вие дали правевте магнетна, каде и колку ве чинеше?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 04 Дек 2012 07:08 #224295

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Јас правев лани МР и беше 750 ден со сино картонче. И уште ако ти се погоди да ти закажат после 5 месеци и навечер, а апаратот им се укочи, па сервисерот не е тука, оти не работи навечер... :grr:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 04 Дек 2012 08:06 #224312

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
Jas si imam se sto si pisuva od naslovot, duri i toa sto ne go pisuva si go imam.....lumbago, ishijas, shilci, spondiloza. Od vratot do dolniot del na kicmata, sekade si imam po nesto.
Inaku osven rengen, magnetna ne sum pravela do sega. Ova treba nekoj da go preporaca, kaze, predlozi ili po svoja inicijativa se pravi?
I jas znam deka joga e preporaclivo za vakvi tipovi na bolesti vo grbot i redovni fizikalni terpii barem po 2 pati godisno.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 04 Дек 2012 08:30 #224315

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
Веќе цел месец имам силни болки во половината и никако да ми поминат. Не можам дири ни да си го држам бебето :mdf:
Не ми ја дијагностицирале состојбата сеуште, не смеам да правам рентген снимка поради доењето. Одев на неколку терапии (истегнување, масажи и сл) ама ништо не го решава проблемот целосно, само неколку денови ќе ми биде подобро и пак ќе се укочам...
Препорачајте ми ве молам некој искусен доктор, очајна сум веќе... :aaa:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 04 Дек 2012 11:28 #224335

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
Jas imav bolki vo dolniot del od kicmata i po svoja inicijativa napraviv rendgen snimka kaj Tolovski,i koga doktorot ja pogledna predlozi da se napravi magneta, se soglasiv i vednas napraviv a me cinese 7.000 denari, i se konstatira deka imam diskushernija(mislam toa bese) i mi preporaca fizikalna, jas odev na fizikalna vo Kinetikus napraviv nekolku tretmani i mi preporacaa i vezbi koi si gi pavev doma nautro i navecer.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.