Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Тироидна жлезда

Ре: Тироидна жлезда 20 Авг 2011 08:50 #149220

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
Ima slucai kade e nasledno po zenska linija, nasledniot faktor ne treba da se zanemari, no normalno toa ne znaci deka ako majkata ima problem so tiroideata sigurno ke ima i kerkata, ili deka nie koi nemame takov slucaj vo semejstvo sme zastiteni. A inaku ispituvanjeto na tsh i t4 nema vrska so ciklusot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 24 Авг 2011 10:02 #149994

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
Дали некој имал случај на покачен ТСХ (10,8 референтните вредности се до 4) а тироксин во нормална вредност?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 24 Авг 2011 10:29 #150005

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
Taka pocnaa problemite kaj bratucetka mi za zal. Toa znaci deka do hipofizata stigaat informacii deka ne e dovolno lacenjeto na tiroksin i taa zasileno laci tsh (zatoa se zgolemenite vrednosti) so sto i praka signal na tiroidnata da laci sto poveke tiroksin i toj se odrzuva kolku tolku vo normalni granici. E sega, prasanje e ZOSTO hipofizata dobila signal da laci poveke tsh? Najcesto postoi nekkavo ostetuvanje ili vospalenie na kletkite od tiroideata i taa se obiduva da laci tiroksin so krajni sili zaradi sto moze (a ne mora normalno) da pocne da otekuva (od zgolemeniot napor da sozdade dovolno tiroksin poradi visokoto tsh). Ako eventualno postoi ostetuvanje na zlezdenite kletki tie nema da moze dolgo vreme da go izdrzat naporot i pokraj otokot pocnuva i tiroksinot balgo da se namaluva, a vo krajna faza i skroz da se namali nadvor od referentnite vrednosti. Sovetot sto go dobi bratucetka mi otposle bese - trebalo VEDNAS koga se videle pokaceni vrednosti na tsh da se napravi test za antitiroidni antitela (se pravi na endokrinologija i na patofiza, privatno e malku poskapicko), zatoa sto takvite rezultati najcesto ukazuvaat na avtoimuna bolest na tiroideata koja se dokazuva so pokaceni vrednosti na ovie antitela. Zvuci loso neli (avtoimuna bolest) medjutoa nejze lekarot i rece vaka- ova e najelsnata avtoimuna bolest za lecenje i ne e nisto strasno, samo treba mnogu cesti kontroli na sekoi 2-3 mes i ako e potrebno po procena n alekarot i terpija so eutirox za da se rastereti na nekoj nacin tiroideata i da se zaprte nejzinoto ponatamosno ostetuvanje. Nekogas i voopsto ne e potrebna terapija samo redovni kontroli da s esledi. A ako ne se pokaceni antitelata togas verojatno e nekoe minlivo vospalenie koe moze i samo od sebe da se sanira. Se nadevam pomognav. Pozdrav!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 19 Сеп 2011 18:08 #154485

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
Еве ме и мене со потврдена дијагноза, дефинитивно се утврдени промени на тироидната жлезда, денес направивме и ехо и во комплет со резултатите на тироксин и тсх преку крв што ги проверив, ми е дадена терапија на Еутирокс 50 како за почеток. Сега останува уште антитела да си проверам, и да имам уште покомплетна слика. Се чудам како нормално си го прифатив овој нов момент во животот, пред 1 месец не ни знаев дека воопшто ќе ја читам или отварам темава, ама тоа е, добредојде за мене во клубов. Во последно време се осеќам доста хаотично и расеано, се мислам дали тоа се случува поради состојбата во која се наоѓам или само јас така ги доживувам работите, мајка ми вика дека на тоа поле, после 2.5 месеци земање на терапијата, осетила подобрување па ќе видиме....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 20 Сеп 2011 12:59 #154633

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
Сара, какви симптоми имаше што те натера да провериш тироксин?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 20 Сеп 2011 15:57 #154668

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
Ништо посебно, мајка ми имаше здравствени проблеми како големи главоболки и висок притисок и си провери меѓудругото и тироидна жлезда и испадна дека од тоа се сите проблеми што ги имала. После тоа нејзиниот ендокринолог и предложи и јас и сестра ми да провериме бидејќи е наследно од мајка на ќерка и како што се испостави и кај нас се покажа дека има некои промени, кај сестра ми сега за сега е без терапија, а јас ќе почнам со еутирокс 50, претпоставка е дека оваа состојба постои од после бременоста, ама сеуште испитуваме, па ќе пишам ако дознаам нешто подетално.
Последна промена: 20 Сеп 2011 16:04 by Sara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 21 Сеп 2011 03:24 #154762

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
Sara,jas imam pisuvano mislam vo stariot forum,eve i ovde.

Mene posle bremenosta isto tiroksinot ne mi bese vo red,pocnav so 50mg.eutirox.I pokraj terapijata tiroidnata pak se zgolemuvase,pa posle 5 god.pravev operacija.Otogas terapijata mi e zgolemena i sega sum na 75 i 100 mg.eutirox naizmenicno.

Majka mi ja proveri otkoga doznav jas za sebe.Izleze deka i taa treba da primi terapija.

Mene mi kazaa deka se zapocnalo vo bremenosta,samo sto ne znaev deka imam problem,zasto toa i ne se oseka.
Imam nekolku primeri na koi vo bremenosta im pocnalo problemot so tiroidnata,a doznaa duri posle 1,2 godini po bremenosta.

Ako mozam nekako da ti pomognam tuka sum :raspolozise
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 22 Сеп 2011 09:16 #155052

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
Temava okolu tiroidnava mi e navistina strana rabota, pa zato mi treba mislenje od poiskusnite so ovaa tema, dali ako tiroksinot e dobar i site ostanati hormoni i ehoto na tiroidnata, samo antitelata se normalni do 1, a jas imam 1.68, dali prestavuva nekoj poseriozen problem?
Dali ima toa vlijanie ako planiram zabremenuvanje?
Imam zakazano na lekar no druri drugata nedela. Pa me kopka
:wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 03 Јан 2012 15:40 #173818

 • eli77
 • eli77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 70
 • Thank you received: 9
здраво на сите,погоре имам пишано дека боледувам од хипертиреоза,значи после 5 години битка со мојата тироидна жлезда решив да ја извадам.хипертиреозата и може да се излечи,но во мојот случај не се лечеше,а и преку глава ми беше од разочарување секој месец,се оперирав во словенија пред 3 недели ,цела ја извадив и навистина се препородив,да знаев и порано ке ја извадев,се ми беше страв.постоперативно закрепнував супер ,сега поздрава од пред операцијата и со поголема леснотија ги извршувам сите обврски,на работа си одам итн.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 03 Јан 2012 15:53 #173820

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
Ima pisuvano na stariot forum, kaj nas po zenska linija site imamo HIPOtiroza, namaleno lacenje na tiroidnata zlezda, majka mi, tetkite, jas, kerka mi.
Site sme na terapija so Eutiroks i toa e nesto so sto ke se naucis da zivees, fala Bogu sto ima tiroksin vo oralna forma da gi zadovoli potrebite na teloto.
Im gi ispituvav hormonite na sinovite, na najmaliot dva pati koga se rodi, posto jas cela bremenost bev so terapija i pod nadzor, i oni se OK.
Zenska linija, toa e.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 31 Јан 2012 09:40 #177486

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
Jas ispituvav vo edna prilika, zosto za 2 meseca kaciv 8 kila , a ne mozev da najdam logicno objasnuvanje. Ispadna deka hormonite se vo red, a jas sum papala malku poveke od potrebnoto. Vo sekoj slucaj mi olesna mnogu.
Duri pocnav od umisla i guska da primetuvam. :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 22 Апр 2012 17:20 #195657

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
Сакам да направам испитувања за тироидава. И ич незнам која е процедурата. Идам кај матичен земам упут и ...?

Некој да сподели мислење за Атик Кор? Цени, услуга ..

Некако сум решена за на приватно, оти на клиника ми рекоа дека многу се чека :emm:

Ај некој поупатен нека ме упати :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 22 Апр 2012 17:33 #195660

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
mene ginekologot mi ja preporacha dr. muratovska od sistina, predpostavuvam deka e endinokrinolig( mislam deka vaka se pishuva :laugh: ) imam opcija i vo avicena ili nekoja dr. privatna lab. ama cenite na privatno se tuka nekade. pa koga vekje pravam test, barem da imam lekar za konsultacija zoshto ako ima neshto sekako deka kje treba specijalist.

nishto neznam za lekarkava, se nadevam deka nema da ima potreba. dokolku izleze neshto togash kje se frlam na baranje po dobri specijalisti i sekako vtoro mislenje.

ana molke, ako se reshih za sistina ajde zaedno stravot kje si go chuvame :pijani: neshto podprashav i mi rekoa deka cenata za eden hormon e okolu 800-900 den. a se ispituvale 3-4, plus eho na tiroida.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 22 Апр 2012 17:45 #195666

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
Значи 100 евричи да спремам? :laugh: Ајде јас сум решена, малку прочепкав по нет за тироидава-симптоми и остали ствари и во сите се пронајдов (хипохондрик станав :hahaha: ). Ај утре ако можам ќе свртам до Систина да се распрашам убаво или ќе и се јавам на Др.Баџакова да ми каже што мисли за оваа Муратовска, ако она ми даде зелено светло одиме заедно.

Како што читав на нет го фалат тој некој др. Каранфилски од Антик Кор. Ај може некој од членкиве на форум има повеќе искуство па ќе ни прдлоѓи каде и кај кого е најдобро.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Тироидна жлезда 23 Апр 2012 02:52 #195693

 • eli77
 • eli77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 70
 • Thank you received: 9
Molly еве јас како ветеран на оваа тема да ти советувам да си одиш во атик кор,се наога позади 7-ца до една црква(евангелистичка или не знам која,не ме факај за збор),испитување на 2 хормони-Т3 и ТСХ ,ЕХО и преглед кошта 2400 ден.на патофиза сум одела ама искрено и 100 евра ке дадам само да не одам таму.поздрав
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.