Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
  • Страна:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Миом на матка

Ре: Миом на матка 10 Апр 2012 15:59 #193879

• janaxxxx
  • janaxxxx's Avatar
  • toddler
  • Теми: 339
  • Thank you received: 149
Pa i mene dok. mi rece deka najcesto posle bremenosta se namaluva i ne pravi nikakvi problemi i deka ne se sovetuva da se otsrani dokolku ne zadava nekoi bolki i problemi, a i deka vo 90% se naogaat miomi kaj bremeni zeni bidejki tie togas najveke rastat a predhodno bile neprimetlivi, aj da se nadevame deka se ke bide ok.
Fala vi toa sto gi spodelivte iskustvata so mene.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Миом на матка 10 Апр 2012 16:17 #193887

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
  • Теми: 4118
  • Thank you received: 3811
imam i jas miom na zadnata strana na zidot na matkata. nemam nikakvi simptomi, go vidoa na uz. matichniot ne mi preporacha vadenje tuku samo negovo sledenje. go prashav za bremenost, reche pregolem rizik za moi godini so dve deca. spored nego, miomot e megju prvite faktori za spontan abortus.

ako cvrsto se resham za bremenost, kje mora dobro da se razmisli zoshto mojata matka vekje 2 pati e sechena.
Последна промена: 10 Апр 2012 16:18 by Frenky.

Ре: Миом на матка 10 Апр 2012 16:31 #193891

• janaxxxx
  • janaxxxx's Avatar
  • toddler
  • Теми: 339
  • Thank you received: 149
E MamaVase neznam sto da ti kazam, moras da se razmislis dobro a i pobaraj sovet od drug Dokt. da vidis cisto sto ke kaze, mozebi ke ti pomogne vo odlukata. A jas da znaev deka imam Miom uste od pocetokot lele neznam kako ke go preziveev toj najkriticen period, ali togas na uz nisto ne se gledase tek u 13 nedela prv pat se pokaza. cccc

Ре: Миом на матка 03 Дек 2012 19:51 #224254

• tanjicka
  • tanjicka's Avatar
  • new born
  • Теми: 1
Zdravo jas sum nova na forumot :)
sakam da ve prasam koj ima iskustviaso miom slicen na mojot da mi kaze iskustvo.
vaka se porodiv pred skoro 3 meseci na prviot pregled mi otkrija miom so golemina od 1.5 cm na grloto na matkata.doktorkata mi rece deka ne e opasno dokolku ne pocne da raste.no problemot e drug.jas veke 3-4 pati krvaram a nemam dobieno ciklus neznam dali e od miomot ili nesto drugo.ne sum bila pak na kontrola neznam sto da pravam mi e strav mnogu od operacija. :(

Ре: Миом на матка 04 Дек 2012 07:48 #224306

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
  • Теми: 4118
  • Thank you received: 3811
mora da se postavi dijazgnoza od kade e krvarenjeto, dali e neshto vo vrska so ciklusot (kolku shto razbrav seushte go nemsh posle porod) ili e od miomot. ako e od nego, mora pod itno na kontrola.

Ре: Миом на матка 08 Дек 2012 19:44 #225119

• StelaS
  • StelaS's Avatar
  • new born
  • Теми: 6
  • Thank you received: 1
Od prethodnite postovi vidov deka nekoi od vas gi otstranile miomite, istoto ke mora i jas da go napravam, pa me interesira dali brzo po operacijata uspeavte da zabremenite. Jas isterav edna bremenost so 3 miomi, ama vo bremenosta mnogu porasnaa skoro duplo od 6cm na 10, pa sega ne znam sto da ocekuvam ako se odlucam da gi operiram. i edno vase pozitivno iskustvo da spodelite veruvajte mnogu ke mi znaci. blagodaram

Ре: Миом на матка 13 Мар 2013 07:37 #234763

• biljarka
  • biljarka's Avatar
  • new born
  • Теми: 10
Nikade ne srtenav dali ako imas miom, menzisot ke ti bide neredoven, dali da pijam nekoi kapsuli za taa rabota, inace sum 28 godini.

Ре: Миом на матка 13 Мар 2013 17:55 #234809

• Majsi
  • Majsi's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 5139
  • Thank you received: 2408
Iskreno neznam deka miomot moze da predizvika neredoven ciklus :emm:
Jas go imam miomot veke 6 godini i do sega ne sum imala problem so ciklusot. Dali da pies kapsuli ili ne moze samo doktor da ti odredi, sama na svoja raka nemoj.
trtlata na mamika

Ре: Миом на матка 23 Мар 2013 13:29 #235580

• Miicka
  • Miicka's Avatar
  • new born
  • Теми: 16
  • Thank you received: 2
Дали присуство на миом на матка може да предизвика проблем при забременување?
Јас имам миом кој при самопрегледување можам да го напипам, дали мислите дека може да ми пречи при процесот на забременување?
Дали на некој му помогнал некој природен лек за миоми?

миом на матка 22 Окт 2013 16:59 #245027

• 060909
  • 060909's Avatar
  • new born
  • Теми: 1
Dijagnosticiran mi e miom so golemina od nekoi 5 cm.Preporaka od eden doktor mi e da go operiram ,od drug da ne idam na operacija.Me interesira sto mislite za d-r.Filip Vanovski i kakvi iskustva imate so istiot.
Последна промена: 22 Окт 2013 17:42 by Big Sister.

Миом на матка во бременост 25 Фев 2014 05:05 #248951

• anamarija85
  • anamarija85's Avatar
  • new born
  • Теми: 5
edna moja drugarka e 11 ta nedela i nekoj den pa bese na maticen ginekolog za brisevi i doktorkata i rekla deka ima miom na zidot na matkata (intramuralen) okolu 39 mm . mnogu se isplasila i sega ve zamoluvam ako nekoj ima slicno iskustvo da go spodelite da ni pomognete nekako so informacii?kolku e toa opasno za plodot? moze li da ja iznosi bremenosta do kraj?

Ре: Миом на матка во бременост 26 Фев 2014 08:36 #248962

• anamarija85
  • anamarija85's Avatar
  • new born
  • Теми: 5
ZAREM NIKOJ NEMAL VAKVO ISKUSTVO ?
VI BLAGODARAM

Ре: Миом на матка во бременост 26 Фев 2014 18:00 #248967

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7860
  • Thank you received: 5646
АнаМарија85 добредојде.
Одговор на твоето прашање имаш на втората страна од темава. Некогаш прашањата кои ги поставуваат новите членови како теми се веќе одговорени и затоа нема нови одговори, а не затоа што никој не сака да пише или те игнорира. :)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...

Ре: Миом на матка 02 Апр 2014 15:41 #249594

• Klaudija
  • Klaudija's Avatar
  • new born
  • Теми: 12
Моја братучетка што ме е најблиска има миом на матка голем 3.5цм. делумно влезен во матката а делумно е надвор. Субсериозен е па поради тоа се грижеше што ќе прави бидејќи остана бремена. Бременоста ја води во Плодност кај др. Бато. Миомот не го вади за да можи бременоста да продолжи. Крварење нема но тој расти поради хормоните. 4цм. после 2 месеца и нема да има проблем. Ќе го вадат после пораѓајот. :)

Ре: Миом на матка 08 Апр 2014 03:02 #249656

• Hristina
  • Hristina's Avatar
  • new born
  • Теми: 6
Клаудија,
имав и јас миом на матката (надвор од нејзе), кога ги направив сите испитувања за да се утврди во што е проблемот што не забременувам, ми рекоа да го извадам миомот затоа што можеби и тој правел проблем. Но ми рекоа и дека доколку останам бремена може да ми направи проблем во бременоста, затоа што ќе се храни од хормоните и ќе расте. Се надевам дека братучетка ти ќе помине без проблеми и дека се ќе биде во ред. Чекам убави вести. :strkz: :strkm:

Ре: Миом на матка 18 Мај 2014 10:16 #250808

• Moni
  • Moni's Avatar
  • new born
  • Теми: 2
Здраво девојки,
пребарувајки го најдов овој форум и би замолила за комуникација.
Имено и јас го имам истиот проблем како многу членки.
Но,...
Го поминав искуството со 2 операции на миом, една класична и една лапораскопска,
во растојание од 2 години.
Но,... овој месец пак на контрола ми кажаа дека повторно сум имала миоми( 3,5 х4 и 3х3,30).
Претходните две операции од психолошки аспект ги поминав цврсто, на нозе што се вели.
Колку што можев да видам дека ниедна од членките се нема пожалено дека и се повторила
појава на миом после операција.Не ми е јасно во што може да биде проблемот кај мене.

Ако некој има некое мислење или нешто да ми каже ве молам за коментар и помош во психолошка смисла.Дали значи дека претходните операции не биле добро завршени, дека имало остаток од миомот кој не е изваден и после на основа на него си продолжува растењето.
Инаку првата операција беше во Систина а втората (лапораск.) во РЕмедика(Шопова).
Не ми е страв, поминав веке низ овие работи, ама цел живот ли ке се занимавам со миом?
На секоја втора година операции треба да правам.Ова делува разочарувачки.

Гледав на и-нет, во клиниката Мајо во Америка, имаат и други начини на третирање: со ултразвук и со всмукување на некои лекови во јајцеводите(може и не е преку нив, јас така го сфатив, англиски беше) и истиот тој лек се распрснува кон матката односно кон миомите.

Ве молам ако некој има некоја идеја или ако слушнал некој друг начин кој се користи
во светот да ме информира. Ве молам, најљубезно.

Незнам како е кај нас за овие операции, ако на пример два пати не било успешно во клиника во Македонија, дали имаш право да бараш од Министерство за здравство средства, подршка, да се проба со третмани во друга држава.
Ве молам ако знаете нешто во врска со ова да ме информирате, бидејки овој пат веке и психички почнувам да паѓам.
Секој коментар ке биде добредојден за мене.
Последна промена: 18 Мај 2014 10:21 by Moni.

Ре: Миом на матка 19 Мај 2014 09:23 #250824

• Elka
  • Elka's Avatar
  • senior
  • Some people feel the rain, others just get wet.
  • Теми: 1480
  • Thank you received: 727
Moni jas se operirav pred okolu 5 godini i sega povtorno imam dva mioma na matkata. Objasnuvanjeto na doktorot e deka mojata matka e sklona kon sozdavanje na miomi i kolku i da gi vadam jas tie moze pak da se stvaraat i deka ne mora da gi vadam jas konstantno tuku samo da gi sledam redovno i da vnimavam na nivnoto rastenje. Jas sega planiram da gi vadam ovie dva bidejki kje pravam IVF i doktorkata mi preporaca da gi izvadam pred da ja zapocnam procedurata oti radi hormonite moze da rastat brzo i da napravat problem pri poroduvanje zdravje Boze, ko kje dojde do toa (ako dojde).
Znaci ne znam zosto celo vreme gi vadis, verojatno e po preporaka, dali ti se vnatresno ili nadvoresno postaveni vo matkatano no znam sigurno deka za vakva operacija nema da ti odobrat sredstva za vo stranstvo bidejki toa i kaj nas na klinika uspesno se sanira. Sto ne znaci deka i vo stranstvo ako ti gi otstranat nema povtorno da ti porasnat novi, ednostavno takva e strukturata na matkata.
Se nadevam deka kje ti pomogne mojot odgovor
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin

Ре: Миом на матка 19 Мај 2014 16:53 #250833

• Moni
  • Moni's Avatar
  • new born
  • Теми: 2
Елка ти благодарам на одговорот.

Зошто ги вадев?
Па првиот беше прилично голем -како голем портокал.
Имаше тенденција да расте. Значи јас го следев, го следев, и на крај морав да го вадам
штом има тенденција да расте. Дури можев и да го допрам, очигледен беше.
Доволно беше гинекологот вагинално со прсти да го поттурне и јас во предел под папок можев
да го допрам, се познаваше топкичка прилично голема.

Вториот пат пак растеше. Не знаев до колку ке расте и го вадев кога беше 5 см бидејки не
сакав повторно да одам со класична операција- долго е опоравувањето.
Имено, некогаш ако бил многу голем миомот не можел да се вади со лапораскопија, затоа се одлучив повторно на операција овој пат лапораскопски.
Подоцна ми кажаа сестрите кои биле присутни дека докторката многу се намачила но ја истерала лапараскопијата до крај. На операција бил и професорот, тој рекол дека со тој миом немало да се мачи до толку и одма ке одел на класична.
Но мене д-ката ми вети лапараскопија и си го одржала зборот.

И тогаш беа интрмурални и сега едниот е интамурален а другиот суберозен.
И страв ми е на основа на претх.искуства,ке ги следам,но и подобро е додека се помали да се извадат, бидејки и самата операција побрзо ке се изврши.

Се ми е јасно теоретски, на основа на искуството кое го имав, ама незнам до каде вака.
Гледав еден клип, една д-ка Alison Jacoby вели дека таа препорачувала вадење само ако сметаат а во спротивни не препорачувала вадење.
Проблемот е што растат, не ми сметаат не сум имала крварење.

Мене ми е привлечна методата со ултразвук,но кај нас ја нема. Незнам како е со Бугарија.

Еве што најдов на и-нет, од д-р Алисонhttp://www.poliklinika-harni.hr/Miomi.aspx.

Цело време пребарувам по и-нет да најдам некое волшебно стапче :vesterce: , некое чудо, да се разбудам и да ги нема веке овие миоми.
Последна промена: 19 Мај 2014 16:58 by Moni.

Ре: Миом на матка 06 Јун 2014 16:22 #251063

• Francesca
  • Francesca's Avatar
  • new born
  • Теми: 4
Dobra vacer, jas sum nova vo forumov i odnapred se izvinuvam ako pogresham vo nacinot na koj funkcionira istiot.
Go imam istiot problem so miomite, imam dva od koi pogolemiot e so dimenzija 4,5 sm. So ogled na toa deka nemam rodeno dosega a mojata vozrast e 43 godini, mi preporacaa da gi izvadam.
moze li nekoj od iskustvo da mi kaze za laparoskopskata postapka, kolku e bolna pred i posle operativniot zafat, i kolku cini edna vakva rabota da se napravi vo nasite privatni kliniki, pr: Remedika, so ogled deka tamu uspeshno se ostranuvaat miomi po laparoskopska metoda.
Isto bi sakala nekoj da mi kaze, posle kolku vreme da se planira bremenos, posle edna vakva operacija na miomi na matkata.
Mnogu sum blagodarna sto moze da spodelam so slicni kako mene, i sto mozam da doznaam raboti koi me interesiraat.
Pozdrav

Ре: Миом на матка 15 Јул 2014 00:28 #251416

• Miicka
  • Miicka's Avatar
  • new born
  • Теми: 16
Јас да ви кажам мислев дека имам миом бидејќи пред многу години (може повеќе од 5-6) во Гинекомедика докторката ми кажа дека имам миом големина на јајце, што многу ме исплаши и од тогаш не сум ни отишла на гинеколог.
Сега скоро имав некое крварење за кое се претпоставува дека беше спонтан абортус и кога бев кај матичната и кажувам за тоа, ми вика каков миом, каде е, нема такво нешто.
После ме пратија на ГАК таму да ми прават некои испитувања преку крв и ме видоа исто на ехо, викаат матката е празна, јајници уредни,...
Значи ништо од миом, а јас и покрај тоа, од што толку години мислев дека го имам,јас и покрај тоа имам некој страв.
Значи ако има миом на ехо сигурно ќе се види, така?

Миом на матка 13 Апр 2016 05:46 #255310

• Elka
  • Elka's Avatar
  • senior
Poradi nekoi nesakani raboti koi mi se slucija vo poslednive 2 meseca morav da odam na Klinikata za ginekologija da baram vtoro strucno mislenje vo vrska so miomite na matkata. Porasnati se okolu 6 cm gi ima 3 i doktorot insistira deka mora da se vadat i toa sto pobrgu. Me isplasi faktot sto nema da moze laparoskopski tuku ke mora klasicno so rez kako za carski. Isto taka mi kazaa deka moze poradi komplikacii vo tekot na operacijata da se izvadi matkata. E tuka od pamet me izvadija, iako e mala sansata sepak postoi a jas seuste ne sum spremna da i kazam zbogum :( :)
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin

Миом на матка 15 Апр 2016 11:32 #255311

• Cinnamon
  • Cinnamon's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 2965
  • Thank you received: 1368
Elka, тоа би го направиле само при компликации. Мислам дека долколку се појава на внатрешно крвавење кое не би успеале да го сопрат. Добро е што ти ги кажале сите можни исходи, дури и крајниот. Компликации се случуваат, но може и се ќе помине во најдобар ред. Со среќа и со лесно :kiss:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 15 Апр 2016 11:32 by Cinnamon.

Миом на матка 12 Јун 2016 18:50 #255335

• Elka
  • Elka's Avatar
  • senior
Zavrsiv i jas so operacijata, fala bogu bez nesakani posledici, izvadija 5 miomi tri golemi 6-7 cm dva mali. Se na se operacijata pomina odlicno ama na Klinika uste ednas :јок: nikogas. Imalo zosto plakjaat lugje po privatnive kliniki nebroeni pari...

Миом на матка 13 Јун 2016 08:57 #255338

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7860
  • Thank you received: 5646
Na privatnite e skapo, ama imas tretman kako sto treba. No za zal ne mozeme site da si go dozvolime toa . :emm:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 13 Јун 2016 09:01 by Big Sister.
  • Страна:
  • 1
  • 2

Најново на форумот

• No posts to display.