Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Заби

Ре: Заби 17 Фев 2011 18:20 #113884

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Mama Ane jas imam ideno za snimka kaj Agim-Afrim kako li bese :poimnemam: I stvarno e guzva, jes deka vadat super sliki no e guzva.
A sum slusnala za kaj Tolevski sto ti go kaza Mama Vase deka se isto super i nema guzva :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Заби 26 Фев 2011 04:48 #117235

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
 • Карма: 7
Кај син ми на тројката приметив нешто што мислам дека е циркуларен кариес.
Морам да го однесам на забар за да бидам сигурна, само не знам каде да го носам.
Предложете некој детски стоматолог со добар пристап,ама и да си ја знае работата.

Ред Соња каква крема е таа што ја мачкате?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 03 Јун 2011 13:52 #139769

 • Emce-Kremce
 • Emce-Kremce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 16
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
I nie imame karies na petkite, kupivme i elektricna (na baterii) cetka so Snezana ama slabo odi, so placki mieme zabi. Cela nedela ja ubeduvam da odiem na zbar, dali karies kaj deca se cisti kako kaj nas so onie "avioncinja" od koi kosata se kreva?
Ve molam sovet kade da odime, moze prviot obid da e neuspesen pa da nema lutis, doktor/kata bila prebukirana pa i nie dramatizirame.....
Fala
Празници се ближат ....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 06 Јун 2011 18:09 #140317

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
 • Карма: 4
Дали сте правеле залевање на шестките? И колку тоа е добро? Прочитав дека е тоа течна пломба со флуор и се користи за да не се расипат шестките. Јас ја однесов денес, завршивме работа, ама ме интересира мислење затоа што сепак е флуор. Ако падне ми рекоа пак да отидам за пак да стават или после 3 месеци. Ако падне, се голта и оди во организмот. И уште нешто. Долу единицата многу криво расте, најверојатно нема место, мислев ќе ми предложат да ја вадиме двојката, ама ништо ,така да си седи ми рече заболекарката, дека е ептен рано. Што правите со кривите запчиња?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 07 Јун 2011 01:22 #140377

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
nie gi zalevame redovno 6-te.gorniot sloj od fluor e mnogu mal i tenok,mi kazaa duri i kolku edinici e ama zaboraviv.ama pak zatoa nitu sme piele fluor,nitu koristime pasta so fluor.nas zalivkite ni traat podolgo od 6 mes.ova vazi za jana.

i na neda kecot i e kriv,prasav isto taka i mi rekoa deka e rano za bilo kakva intervencija t.e. ovie zapcinja se mlecni,kje gi smeni.vazno deka ima pravilna vilica i zagrizok,niv toa gi interesira na taa vozrast.neda e 3g.7m.

inaku,pred dve nedeli ni bese prvoto sednuvanje na stolce i bese 100% uspesno,za razlika od sestra i koja sedna posle 7-mo odenje.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elicka

Ре: Заби 07 Јун 2011 12:37 #140477

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
И јас сакам да ја носам Калина за залевање на 6-ките. Сега тоа ептен го практикуваат, на систематски што им правеа во школо забарките кажаа дека ќе не повикаат за залевање. А исто и се никнати двете трајни единици доле, едната е права а другата крива, нема баш место. Мојата забарка ми рече дека како растат забите, постепено се шири и вилицата. Така да сега за сега ќе чекам, па понатаму ако не се исправи ќе ставиме протеза.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elicka

Ре: Заби 07 Јун 2011 14:38 #140523

 • sonja 35
 • sonja 35's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Будна сум,не е сон...
 • Теми: 127
 • Thank you received: 191
 • Карма: 6
кај нас првото запче кај едната ни се појави точно на 11 месеци,додека кај другата на 11 месеци и 23 дена.Сега имаме по 4 запчиња кај двете и тоа 1 месец.
А само колку се плашев дека немаат абер за запчиња.
За среќа досега немавме никакви проблеми:OK:
The administrator has disabled public write access.

Stomatolog 25 Јул 2011 16:30 #145857

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Pred okolu dva meseci otidovme na stomatolog bidejki imase rasipana petka levo dole, otidovme na klinika i mnogu vristese, pristapot bese onaka kako so vozrasen, ajde mirna, ti majko ne ja drzi golema e ona!
Posle toa nesakase ni po skalite na stomatoligija da kaci, se tegne ispalsena i ajde ja odnesovme privatno kaj evropski univerzitet kaj doktorka Ole. Doktorkata e prekrasna, super se, placki imase ama normalni bidajki ja boli mor da place.....ama sega problem ....za ekspresno vreme desno i se rasipa mnogu povtorno petkata gore, i sega neke da cue zabar, so trista lazgi, molbi i sl. plus doktorkava e na odmor ke ne primi se nadevam nekoj drug na zamena.....utre ke ja nosam, ama mene mi e strav uhhh.

kakvo iskustvo imate vie, koga pocnavte da odite, kako go pobedivte stravot...kupiv neznam kolku knigicki, raskazuvam zboram ama ne vredi:emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 29 Сеп 2011 18:56 #156478

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ние на забар искуство веќе имаме. Петката долу (шестки сеуште немаме :zelen: )
почна да се расипува лани есента и го однесов на лекар, му го исчисти тоа и тоа нежно и полека работеше лекарот, со објаснување што и како. А претходно и јас му имав објаснето што ќе се случува, така да немаше паничење ни плачење.

Е сега ни пораснаа новите долни две единици, а веќе му паднаа 4 други запчиња - двојките долу почнаа да излегуваат, додека кецовите горе некни еден, пред две недели, а вечерва и другиот му падна. И тоа сам го извади. :)

Многу ми е смешен сега. Ама посмешен беше и претходно дека е крупен целиот и нели со растење расте и вилицата, а запчињата млечни му беа мали, па се зголеми просторт меѓу нив и како бонсек е во забите. А сега откако му паднаа овие - како стара баба :hahaha:
и најинтересен е што беше среќен кога му падна запчето, па вика- ќе свирам сега низ заби :muahaha:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 30 Сеп 2011 04:28 #156532

 • vetmedvesna
 • vetmedvesna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Life is short.Smile while you still have teeth.
 • Теми: 1887
 • Thank you received: 482
 • Карма: 10
По препорака од мојот стоматолог за детето да нема аверзија, Јана ја носам на забар од 2годишна возраст, ја седнува на стол, и шприца вода, малку ја полира, и дава диплома за примерно дете ;) и става печат со запче на раката и Јана со воодушевување го чека наредниот преглед....Досега не сме имале расипано запче :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 27 Дек 2011 17:52 #173042

 • karolina
 • karolina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 268
 • Thank you received: 255
 • Карма: 2
Ве молам ако некој знае и сака да ми препорача некоја ординација која работи со деца сакам да ја однесам ќерка ми на преглед во најбрзо време зашто има на двојките кариес изгледа, а денес приметив дека почнал да се шири :( накај единиците.Многу ми е мака зашто детето многу ретко јаде чоколада и тоа по една коцка две, шеќер нема пробано , забчиња миеме веќе 1 година барем еднаш дневно и пак кариес:zid: :zid: :( :( .И сокови не и давам дома само во градинка.Ве молам кој знае нека помага било какова информација е добрдојдена. Однапред благодарам
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 28 Дек 2011 05:12 #173064

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Зад Европски универзитет има стоматолошки центар каде за деца има посебна амбуланта, со ТВ со цртани и разни занимации....Има и во државна клиника на Стоматологија дел што работи со деца...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: karolina

Ре: Заби 28 Дек 2011 08:27 #173113

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Круна МС во Градски трговски исто знам дека работи со деца. Сестра ми таму го носеше внук ми. Се наоѓаат во кулите во ГТЦ.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: karolina

Ре: Заби 08 Фев 2012 18:56 #179139

 • UNA MAMA
 • UNA MAMA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
Ќерка ми беше на стоматолог!
Ќерка ми се врати дома со пломба во петката!
Ќерка ми сака утре пак да оди на стоматолог!
Ќерка ми кога ќе порасне сака да биде стоматолог!

Благодарам до вработените на ЈЗУ Универзитетски стоматолошки клинички центар „Св. Пантелејмон“ - Скопје.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 09 Фев 2012 05:05 #179175

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Nas prvoto zabce ni se pojavi vcera tocno na 10 mes.i 9 dena :)
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 09 Фев 2012 07:05 #179238

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
lela wrote:
Nas prvoto zabce ni se pojavi vcera tocno na 10 mes.i 9 dena :)

Dadeeeeee :srce: :jupi: :srce:

Da si redite biserchinja, zdravi, beli, da imate najubava nasmevka postojano, od srce i na nea da pagaat puno zenski :love:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lela

Ре: Заби 09 Фев 2012 07:22 #179246

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Лела, да ви се нижат запчињата како бисерчиња бели.

На ова моево изгледа ќе му излегуваат петките. Не дава да му ѕирнам. Ама прстињата му се нон-стоп во уста. Дури и три прстиња одеднаш става во уста за да ги чеша непцата. Другите запчиња кога му излегуваа мислам дека толку не се лигавеше. Постојано кенка, и нема апетит. Се надевам оти брзо ќе му пробијат зашто досега не сме имале проблеми со никнувањето на заби.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lela

Ре: Заби 10 Фев 2012 03:01 #179410

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Да ви се множат Лела само бисери и најубави насмевки да делите :love:

Нас почнаа да ни се клатат запчињата, ќе бидеме штрбавки наскоро :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 10 Фев 2012 03:33 #179426

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Lela. da vi se nizat biserce po biserce i so lesno da gi vadite :love:

Mama Ane vi se klatat, ajde i vie so lesno da pocnete da gi menjate....znaci strbki ke bidete uste malku :love:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Заби 06 Апр 2012 04:25 #192900

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
И нас ни треба помош на тема заби... :tazna: Знае некој ординација каде што прават поправка на кариес на деца со озон?
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Заби 29 Апр 2012 17:52 #196785

 • organic_mk
 • organic_mk's Avatar
mama-Maja wrote:
PASTA Za zabi koristam organik ne fluorizirana

Од каде може да се купи паста за заби без флуор?
Последна промена: 30 Апр 2012 02:04 by Majsi. Причина: промена наслов и префрлување во веќе постоечка тема
The administrator has disabled public write access.

Заби 29 Апр 2012 17:57 #196786

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Neznam zoshto e izbrishan prethodniot post :wtf:
Bilka homeopatskata mozesh da ja kupish vo Sp planet
Lavera vo Cosmo i Bio kult
Chico ja ima vo zegin, site se so cena od 100 do 320 denari
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 30 Апр 2012 02:04 by Majsi. Причина: промена наслов и префрлување во веќе постоечка тема
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Заби 30 Апр 2012 02:49 #196813

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
bilka pastata ima SLS, laverata nema a za chicco neznam. SLS e staven na crnata lista na eu pa ako vekje se bara organska pasta togash barajte bez SLS zoshto toj e daleku poshteten od fluorot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 08 Мај 2012 18:46 #198169

 • organic_mk
 • organic_mk's Avatar
Дури сега видов дека прашањето што го поставив е преместено во оваа тема. Благодарам за одговорите. Дали некој има искуство со правење на домашна паста за заби?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Заби 31 Авг 2012 03:52 #211809

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
gunnergirl wrote:
Mi treba nekoj da mi preporaca detski stomatolog bez razlika dali raboti so kartoni ili ne

Ние денес бевме во Европски универзитет кај др. Маја Стојановска, ја препорачувам, многу добро поминавме, цело време и кажуваше кој инструмент за што служи и како се вика, сисалката - господин жеден, светлото - сонце, она што дува воздух - ветер. Многу внимателна, полека работеше, ако ја заболи сопираше. На крај и дадоа менѓуши на лепење, се гушнаа, така да се надевам ќе сака пак да одиме. Не плачеше и не викаше, ама тоа зависи од детето, да седеше големава сигурно ќе ечеше клиниката :laugh: .
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.