Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Проблеми со крајниците

Ре: Проблеми со крајниците 21 Јул 2011 12:49 #145509

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
emilijanestorova wrote:
Znae li nekoj dali krajnicite se pricina i za pojava na gnojna angina.Gledam nema tema a gnojna angina.

Да, најчеста причина за појавата на гнојна ангина е бактериска инфекција на крајниците. Доколку се повторува и антибиотиците не делуваат, крајниците треба да се извадат, бидејќи воспалителниот процес го намалува општиот имунитет. Гнојната ангина, доколку често се повторува може да предизвика слабеење на срцевиот мускул, реума, проблеми со бубрезите. Најдобро е со упат од матичниот да се посети специјалист оториноларинголог.
Последна промена: 21 Јул 2011 12:49 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 19 Окт 2011 13:01 #160178

 • vesna v.
 • vesna v.'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
gi citav site vasi postovi i se najdov vo skoro site od niv.i nie eve veke 5 meseci se spremame za operacija na site 3 krajnici pominavme niz se ona sto e prethodno napisano da ne se povtoruva so sirupi i trista cuda ama se nekako kako nesto da ne ni dava da se operirame.pred 2 nedeli taman ne primija vo bolnica(inace ke ja operira dr. Gogusevski vo drzavna) pred operacija kaci 37.2 i nesakaa da ja operiraat so taa TT.koga si dojdovme doma veke padna TT na 36.7 denta nemase ni cela nedela potoa.i koga posle edna nedela pak otidovme na krvnata slika leukocitite bea 10.3 i pak nesakaa so taa krvna slika da ja operiraat ni dadoa Lidaprim 7 dena da pie vitamini eden kup pa sega vo sreda treba da odime i ke vidime sto ke se sluci.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 11 Ное 2011 17:48 #164187

 • davidd
 • davidd's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 40
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
dali moze tretiot krajnik da se obnovi samo po sest meseci od vadenjeto
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 11 Ное 2011 18:30 #164192

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Може да се обнови едни пријатели 2 пати го оперираа детето и пак не добија гаранција дека засекогаш ќе остани таква ситуацијата,а мене ми е обновееден еден д крајниците кои ми се извадени на 17 години,е сега не ми е огромен како на времето ама има дел од него обновен и нормално може да се воспали како секој крајник
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 11 Ное 2011 19:19 #164193

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Може да се јави рецидив, особено кај третиот крајник, односно може пак да поресне, барем јас така знам и така ми е кажано од доктор. Е сега дали за 6 месеци, не знам точно, но најчесто ова се случува доколку целиот крајник не е добро отстранет, односно ако е оставен дел од него или пак, ако се вадат кај деца помали од 3 години.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 23 Фев 2012 07:30 #183424

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Еве не и нас овде, пред 3 недели имаше воспалени крајници со многу висока температура, испивме доза антибиотик. Сега пак :( Правевеме брис па да видиме што ќе излезе. Во неделата шетавме надвор 2-3 саата и дали од тоа го фати?! Гајле немавме од шетање на ладно, ама сега сум некако скептик. Ќе го чувам повеќе дома додека не се подоправи времево. Да јас исчитам темава пак да видам што ќе најдам...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 15 Сеп 2012 16:37 #213561

 • Kirjan
 • Kirjan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • <a href="http://lilypie.com/​"><img src="http://lmt
 • Теми: 10
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Сакам да го споделам моето искуство со сите вас што ќе размислувате што да правите со вашето дете кое има проблеми со крајниците. Имено, син ми од неговата прва година почна да има проблеми со горен респираторен систем, постојано со затнат нос, спиеше со отворена уста... Кога разговарав со матичниот ми кажа дека е премногу мал за да „има“ трет крајник?! Како и да е,се појавуваа чести воспаленија на ушите, ми даваа антибиотици, кортикостероиди што никогаш не сум му ги дала (на своја рака не му ги давав и покрај препораките), му даваа антихистаминици.... И ми пукна филмот, почнав да форсирам прегледи за третиот крајник, му направија бронхоскопија и крајниците беа хаос. Во април оваа година на негови три и пол години ги извадивме сите три крајници и син ми е препороден. Навечер се будам за да проверам дали дише бидејќи претходно го слушав псотојано како хрчи. Имаше апнеи, престануваше да дише, а сега спие мирно како бебе. Не му се случи тој „бум“ на апетит, јадење и дебелеење како што викаат после ваква операција, но јаде повеќе бидејќи и ги осеќа сите мириси и вкусови (што претходно не беше случај). Од тогаш два-три пати настинал (оди во градинка), тоа поминува без терапија, не се спушта на гради (како што викаат дека се случува), многу повеќе има енергија. Јас премногу размислував, премногу се консултирав и читав... од причина да не направам грешка со вадењето на крајниците. Но не направив грешка. Син ми сега е поздрав! :naviva:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, Cize, темјанушка, biljarka

Ре: Проблеми со крајниците 08 Ное 2012 08:15 #220527

 • Cveta
 • Cveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 39
 • Карма: 1
Еве и јас сакам да го споделам нашето искуство со вадење на крајници. Мојата помала ќерка, многу слично на тоа што го опишува Кирјан, беше постојано со затнат нос, зелени мрсули, постојано хрчење и посебно зимно време состојбата многу и се влошуваше,со тешко дишење, често кревање на Т, пиење антибиотици итн.
Многу често се случуваше да ја жвака храната и да ја плукне, ние си мислевме дека нејзе тоа и е некој хир и дури ја каравме да не го прави тоа, но докторот ни објасни дека тоа го прави зошто не може да земе воздух и затоа мора да плукне.
Пробавме многу работи, бевме дури кај 4 ОРЛ и сите ни кажаа исто дека мора да се вади третиот крајник и тонзилите, бидејќи покрај тоа што има проблем со третиот крајник, има природно големи тонзили и дека заедно сите и прават блокада. Потоа ни кажаа дека со тек на време може само да се влошува, дека таа не добива доволно кислород, не ги користи функциите на носот, како што се филтрирање, затоплување на воздух, мирис и др. Постојано отворената уста доведува и до добивање на карактеристична форма на лицето, посебно мислам дека на горната вилица, за што еден ден ќе мора да носи протези.
Кога ги слушнавме сите аргументи свативме дека немаме друга алтернатива освен да направиме зафат, со тоа што тонзилите само и ги редуцираа а не и ги извадија целосно, бидејќи освен што и беа големи, таа немаше проблем со нив. Ваквата опција ни ја понуди др.Оровчанец во Ремедика и на 16.10.2012 на неполни 3 години успешно го направија зафатот. Првиот ден беше малце кенкава и поспана, но она што мене ми беше најчудно дека одма после зафатот таа дишеше на нос. Наредниот ден не пуштија и сега сме супер. Дише на нос, гласот и се смени, бидејќи претходно збореше на нос, и се зголеми апетитот. Многу сме среќни бидејќи гледавме дека ја донесовме вистинската одлука.
Принцезата: 21.03.2008
Снегулката: 24.11.2009
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Проблеми со крајниците 17 Јан 2013 08:04 #229846

 • biljarka
 • biljarka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Карма: 0
Moze li da MI objasnite se za bronhoskopija, kakov pregled e toa?
isto bi sakala da znam za tamponometrija, nie sme za utre zakazani, kolku trae i sl. Imame problem so disenjeto i od mesec noemvri do sega se vrtime vo krug so slednite naodi: alergija(vazomotoren rinitis)-pa samo tret karjnik-pa golemi vrodeni krajnici i se taka.Bevem vo Kozle (dr. uzunova i dr. Veselinka, napisaa da se sledi sostojbata so krajnicite), pa kaj dr. Smileva vo Veles (koja ne ni peproracuva opercija) i sega sme na FLEXSONAZE(sekoja godina, ovoj period upotrebuvame)i Aerius, no nema poseben efkt. Utre sme na kontrola kaj nasiot ORL vo vnatresnosta. Sin mi ima 3 ipol godini i veke ne mozam da gledam kako se maci so disenjeto, a za jadenje si jade, samo... Gi citam vasite postovi i dobro bi mi dosle vasite iskustva i sugestii, zasto se sum na pocetok i se vrtam vo krug i ...Blagodaram
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 23 Јан 2013 05:32 #230310

 • biljarka
 • biljarka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Карма: 0
Ve molam kIRJAN, da mi kazete se za bronhoskopijata i koj ve operira, i nie sme na taa vozrast, isto spieme so otvorena usta i postojano sme so zatnato nose. momentalno sme na PANCEF, LORATIDIN i nikakvi rezulatati.Pred izvesno vreme osven tret karajnik i nosna alergiaj ni kazaa i streptokoka preku AST test. Ve molam pomognete, se sto znaete, zasto so prekinite vo disenjeto sum EPTEN ISPANICENA!!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 14 Фев 2013 19:39 #232641

 • Stefanovska
 • Stefanovska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Мајки, дали некој има искуство или пак има слушнато за најновата метода на клиника со радиобранови?
Нашето синче има природно големи крајници, кои за чудо и не му прават здравствени проблеми,во смисол ангини, проблеми со уши и сл. но многу слабо јаде и напредува, а и последниов период почна тешко да зборува, затнато, како да има нешто во уста, а поради третиот крајник многу крчи кога спие, а и кога е будно почнува дишењето да му е тешко...
Ни рекоа дека треба да ги извадиме, и дека за 6 месеци детето ќе се препороди, ама мене ми е многу жал и страв...
Закажавме на клиника, ама не ни кажаа ништо, треба да се јавиме понеделник да ни го кажат точниот датум, и би сакала тоа да биде што помалку трауматично за него...ама незнам дали ја работат новата метода т.е. новиот апарат, и дали со тоа што ако инсистираме на неа можеме да згрешиме...
Многу ми е жал за него и цело време си викам да почекаме уште малку, може ке му пројде...има ли некој такво искуство:(((....
Тој сега наполни 5 години, ама е многу слаб и мал, гревче е :(((...
Ви благодарам и Ве молам пишете ако некој знае нешто...
Последна промена: 14 Фев 2013 19:40 by Stefanovska.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 15 Фев 2013 04:33 #232651

 • Cveta
 • Cveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 39
 • Карма: 1
Stefanovska, jas imam prethodno napisano deka i nie imavme slicni problemi so tretiot krajnik i golemi krajnici. I kerka mi ja operiravme na 3 godini. Ne mozam da ti opisam kolku e deteto podobreno, eve pominavme cela zima bez nikakov problem, sega i da i se pojavat mrsuli so sinomarin zavrsuvame rabota.
Samiot zafat trae mnogu kratko i samo prviot den bese poplacliva, posle toa si bese ko prethodno. Gledano od denesna perspektiva, mnogu pogolemi traumi imase kerka mi prethodno, so toa sto se macese so disenjeto, cesto se razboluvase i ja vlecevme po doktori.
Ako se dvoumite bi vi preporacala da pojdete kaj dr.Lazarevski vo Sistina ima mnogu dobar pristap i barem nas ubavo ni razjasni sto rizikuvame ako odolgovlekuvame so zafatot.
Nie ja operiravme vo Remedika, poradi toa sto tamu i napravija redukcija na hipertrofiranite krajnici, bidejki kaj kerka mi tie ne zaboluvaa no zaedno so tretiot krajnik pravea blokada. Tamu koristat laser, i zazdravuvanjeto e mnogu brzo.
Принцезата: 21.03.2008
Снегулката: 24.11.2009
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Stefanovska

Ре: Проблеми со крајниците 15 Фев 2013 13:26 #232695

 • Stefanovska
 • Stefanovska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Цвета, знам дека ова прашање многу често е поставувано, но колку што разбрав Вие скоро ги
имате отстрането крајниците, колку Ве чинеше зафатот во Ремедика!!! Во Сестина ни рекоа од 800-1000 евра...
Во понеделник ќе закажеме преглед и таму, и правеа ли пред тоа бронхоскопија, затоа што кај нас тонзилите се големи и не треба да си др. да ги видиш тоа, ама за третиот крајник од нашето кажување дека крчи кога спие и тешко дише, но му го немаат потврдено со некоја инванзивна метода...а ни рекоа дека треба да ги извадиме сите три крајници...
Последна промена: 15 Фев 2013 13:32 by Stefanovska.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 15 Фев 2013 16:36 #232713

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Stefanovska wrote:
Цвета, знам дека ова прашање многу често е поставувано, но колку што разбрав Вие скоро ги
имате отстрането крајниците, колку Ве чинеше зафатот во Ремедика!!! Во Сестина ни рекоа од 800-1000 евра...
Во понеделник ќе закажеме преглед и таму, и правеа ли пред тоа бронхоскопија, затоа што кај нас тонзилите се големи и не треба да си др. да ги видиш тоа, ама за третиот крајник од нашето кажување дека крчи кога спие и тешко дише, но му го немаат потврдено со некоја инванзивна метода...а ни рекоа дека треба да ги извадиме сите три крајници...

Bronhoskopija?
Zosto da mu pravi doktor bronhoskopija na dete sto ima maka so krajnici?

Bronhoskopija e voveduvanje kamera so sijalicka vo bronhiite, vie sigurno mislite na takov pregled na tretiot krajnik i toa bese nekoja skopija, ama definitivno ne e bronhoskopija. Vo momentov ne mi teknuva nazivot.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 15 Фев 2013 17:54 #232722

 • Stefanovska
 • Stefanovska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Kako i da e! Misalm deka nekade imam slusnato ili procitano deka na istiot princip , znaci eden vid cevka so kamera, koja se stava vo noseto ili grloto, ne znam toa im go ostavam na lekarite :)))..
Me interesira dali ima metoda so koja se utvrduva, se gleda dali deteto ima zgolemen tret krajnik i dali nekoj ima takvo iskustvo?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 16 Фев 2013 05:15 #232740

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Stefanovska wrote:
Kako i da e! Misalm deka nekade imam slusnato ili procitano deka na istiot princip , znaci eden vid cevka so kamera, koja se stava vo noseto ili grloto, ne znam toa im go ostavam na lekarite :)))..
Me interesira dali ima metoda so koja se utvrduva, se gleda dali deteto ima zgolemen tret krajnik i dali nekoj ima takvo iskustvo?

Pa toa e metodata, duri i ti ke vidis kakov e krajnikot, posto se ide na golem monitor. (ako uspees od deteto sto ke se kloca, kako moevo magarence)
Mojot sin go gledale, so toa sto metodata ne e ic prijatna za deteto, ne boli, ama ne e prijatna.
Toa e kako mnogu tenka zicka, oblozena so guma, so sijalicka na vrvot i kamera.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Stefanovska

Ре: Проблеми со крајниците 16 Фев 2013 05:21 #232742

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Stefanovska, pregledot e katok i nerpijaten no ne mnogu bolen, decata vrishtat ama si ja znaat oni raboatta, so toj preld kje vidat dali tretiot krajnik e atrofiran do stepen da pravi mehanichka opstrukcija i dali treba da se vadi.

Ako odite vo sistina, bi ti go preporachala JEKIC, po mene najdobar hirurg za ovie raboti, go ima operirano moeto dete dodeka beshe na klina. Treba i nie da operirame tret krajnik ama nikako da se odlucham od x pricini, koi imaat vrska samo so specifichnosta na moeto dete.

Inaku komletnata operacija vo sistina cini 42000 denari. so anestezija so se..

Na drzavna ako se odlucite da odite, detski hirurg e gugushevski. I so nego imam isksutvo mi go operirashe drugoto dete poshto jekich beshe na odmor vo toj period, od Jekich sum daleku pozadovolna no i GUgushevski zavrshi dobra rabota. vo sushtina jas sum mnogu zadovolna od drzavnata klika za otorinolaringologija. Imat 2 apartmani, cisti sredeni za 50 evra dnevno dobivash mnogu pochista soba i podobra usluga sosptven toalet i sl. operacionata sala im e nova.. A za sredniot personal e kako kje ti se pogodi...
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Biljana, Stefanovska

Ре: Проблеми со крајниците 18 Фев 2013 09:26 #232913

 • Cveta
 • Cveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 39
 • Карма: 1
Nas takov pregled so kamerce ni napravija vo Sistina i ubavo mozese da se vidi deka tretiot krajnik e mnogu golem. Na kerka mi pokraj otstranuvanje na tretiot krajnik i napravija namaluvanje na krajnicite(tonzilite) , znaci taa seuste ima krajnici koi se funkcionalni. Zafatot ne cinese 48000 denari.
Vo Sistina mislam deka ne go pravat ovoj zafat, a za klinika ne znam. Inace isto i nas ni vikaa deka mora da se vadat site krajnici, no za razlika od tretiot krajnik koj nema nikakva funkcija, tonzilite ni trebaat za cel zivot i zatoa kako sto imam kazano prethodno se odlucivme za Remedika.
Rasprasajte se ubavo, ako deteto nema problem so krajnicite, najdobro e da se napravi redukcija - strucno nazivot se vika tonzilotomija (tonsillotomy). Mozes i da proguglas za da se informiras poopsirno. Pozdrav i so srekja.
Принцезата: 21.03.2008
Снегулката: 24.11.2009
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Stefanovska

Ре: Проблеми со крајниците 06 Мар 2013 11:52 #234177

 • davidd
 • davidd's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 40
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
na sin mi mu e izvaden tretiot krajnik pred dve godini vo remedika,togas imase 15 mes,sega deteto e 3 godini i e nastinat,pocna da krci dodeka spie isto kako prethodno,pa se plasam pak da ne mu e aktiviran krajnikot,se mi slam da go odnesam vo sistina pa da go vidat so takvo kamerce za koe sto zboruvate
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 07 Мар 2013 07:35 #234246

 • davidd
 • davidd's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 40
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
moze li nekoj da mi kaze kolku kosta toj pregled so kamera vo sistina?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 07 Мар 2013 16:17 #234306

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Давид, јас она што го знам е дека третиот крајник може да се регенерира доколку се извади пред наполнети 3 години. Во Систина ние тој преглед го правевме пред 3 години и не чинеше 1800 денари. Ни беше советувано вадење, но јас бев упорна и ја третирав со алтернативни методи. И успеавме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 09 Мар 2013 16:42 #234475

 • davidd
 • davidd's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 40
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
ние го извадивме кога малиот ми беше 15 месеци,и еве сега пред две недели настина,почна да крчи многу а носето му течи се си мислам дека е од крајникот,па ќе видиме што ке кажат докторите
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 13 Мар 2013 06:37 #234757

 • biljarka
 • biljarka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Карма: 0
I jas sum za alternativni metodi. Vcera bevme za Veles, kaj doktor Oliver Zografski i mu bese napraveno endoskopski pregled i timponometrija. Se konstatira za otecen 3 krajnik (oromen) i preporaka da se otstranat site krjanici. Mu ja dade slednava terapija i za 10 dena pak na kontrola:
1. Akwamaris (STRONG)
2. Merylos (sprej)od 0,5%
3.dexamtazon-oli... kapki (za nos, ama upatstvoto e za oci)
4.Flexsonaze sprej
5. Aerius sirup
Desnoto uvo, nalamen mu e sluhot I ZATNAT E OD 16. OKTOMVRI(koga dobi i sipanici)
DALI NEKOJ ZNAE kade da se obratam po 10 dena? Doktort me sovetuva za kontrola po 10 dena, no ke mora VO MEGUVREME da pronajdam.....operator dobar, zasto dr. Zografski mi ja spomna klinikata i da ne cekam poveke i deka sega mu ja dava najsilnata terapija. Sin mi ima 3 godini i 8 meseci. Inaku e napreden so isklucok na ovaa nedela, ne kacuva temeprtura , no ima problem so disenjeto i sluhot na desnoto uvo. Pocituvani majki ve molam za VAS SOVET I ISKUSTVO shto ponatamu po 10 dena i jas ne sakam na operacija i koja razlikata na drzavna ili privatna, prestarsena sum i pod stres veke 6 meseci.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 13 Мар 2013 08:58 #234772

 • Anini
 • Anini's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 88
 • Thank you received: 36
 • Карма: 4
Jас ги вадев крајниците пред 2 години на клиника. Цел живот сум боледувала од гнојни ангини, сум се изнапримала еден тон инекции и ниеден доктор не ги посоветувал моите да ми ги извадат крајниците. Јас се решив да се оперирам кога ме фати страшна ангина додека го доев синко. Од кога ги извадив се препородив. Секоја настинка ја поминувам многу полесно од предходно. Условите на клиника се такви какви што се, битно операцијата помина ок, резултатите се добри. Имаше родители со дечиња кои беа сместени во апартмани кои изгледаа сосема солидно. Инаку за препорака за доктор би ти ја препорачала Др Мирка Шалиќ, специјалист орл. Мене она ме посоветува да ги извадам, ми закажа преглед на клиника, доктор. Ептен сум задоволна од докторката.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со крајниците 14 Мар 2013 07:46 #234852

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Gi citav vasite komentari i malku se podzamisliv. Sinko otkako pocna so cesti razboluvanja najmnogu so bronhitisi pocna noke dodeka spie da hrci. Vo pocetok toa strasno me panicese bidejci mislev deka mu hrcat gradite i deka pak dobil bronhitis ili pnevminija ama odma pocnav da raspoznavam sto e sto. Toj i ponataka hrci, a momentalno e vo relativno dobro zdravje. Sega se plasam dali ima problem so krajnicite. Go vracam filmot i se sekavam na edna doktorka koja mi rece detevo ti ima vrodeni zgolemeni krajnici. Ama ironicno e sto toj retko oboluva na krajnici. Alergologot mu konstatirase "umereno zgolemen desen krajnik poradi cesti infekcii". Ama nikoj bukvalno nikoj ne mi spomna deka treba da gi sledime krajnicite, deka treba da gi lecime ili ne daj boze da gi vadime. Denes odam da go proverat bidejci ovie denovi epten mnogu hrci duri i koga spie na strana (prethodno hrcese koga spiese samo na grb). Pa da vidam sto ce kaze maticniot lekar. :nokti:
Последна промена: 14 Мар 2013 07:47 by orhideja.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.