Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Проблеми со крајниците

Проблеми со крајниците 10 Ное 2010 14:56 #70744

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
  • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
  • Теми: 2653
  • Thank you received: 1852
Decata cesto imaat problemi so krajnicite. Ponekogas vinovnik za cestite nastinki, rastecenoto nose, pa duri i alergiite e zgolemeniot tret krajnik. Dijagnosticiranjeto na tretiot krajnik go pravi otorinolaringolog. Vo mnogu slucai se preporacuva i negovo otstranuvanje. Zaboleniot tret krajnik moze da predizvika i niza drugi zaboluvanja ili nesakani posledici.
Dali nekogas vasite decinja imale problem so tretiot krajnik? Kako ste postapile? Kakvo e vaseto iskustvo?
Последна промена: 10 Ное 2010 14:58 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Проблеми со крајниците 10 Ное 2010 16:36 #70825

• kalina
  • kalina's Avatar
  • junior
  • kalina
  • Теми: 559
  • Thank you received: 179
Mojata golema kerka do tri godini bese non stop bolna blagodarenie na krajnicite. Od tretiot krajnik nemozese voopsto da dise na nos i celo vreme disese na usta. Do tri god. ne operiraat bidejki pak rastel.
Nie edvaj so 350 vrski na 3,5 godini ja operiravme i gi izvadivme site tri krajnika. Od togas drugo dete, porasna cela glava za edna godina, se zdebeli 5 kila vo edna godina. Pred toa zalak vo usta ne se stavase,i sekoj deset dena 40, 41 krevase temperatura i ja otruvme od antibiotici. Znaci koga krajnicite se tolku bolni i koga ke stanat leglo na bakterii nema logika da se cuvaat. Vo sekoj slucaj vo bolnica ke vi kazat dali se za vadenje.

Проблеми со крајниците 10 Ное 2010 23:38 #71010

• arriel
  • arriel's Avatar
  • new born
  • Теми: 80
  • Thank you received: 5
I mojata kerka nemoze da dise na nos,dise samo na usta,no site nie imame tret krajnik e kolku toj funkcinira se voocuva posle 5 godina.Imame prijatel dokor specijalist za uvo grlo nos i toj n esovetuvase nikako vadenje na krajnici bidejki tie se filten na pluca.E sega dokolku cesto se razboluva deteto kako vo slucajot na kalina mora da se prevzede nesto.

Проблеми со крајниците 11 Ное 2010 00:17 #71019

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
  • Теми: 4118
  • Thank you received: 3811
jas duri godinava razbrav deka jana imala golemi krajnici,izrazeni.i toa vo nevrzan muabet so edna prijatelka.ja prasuvam maticnata zosto ne mi kazala,mi vika ako ti kazev kje se preselese kaj mene vo ordinacija :) i istoto mi go kaz sto pisa arriel.

ne e tret krajnik samo golemite krajnici kolku sto pomagaat tolku znaat i belja da napravat.i neda ima izrazeni krajnici.verojatno e genetski na mene,zosto mene mi gi izvadile :mdf:
ama nas problem ne ni pravele.a i dvete spijat so otvorena usta,pogolemiot del od nokjta i znaat da hrckaat.

Проблеми со крајниците 11 Ное 2010 05:09 #71083

• Marge
  • Marge's Avatar
  • Супер модератор
  • Теми: 3165
  • Thank you received: 2405
И јас не сум за вадење на крајниците по секоја цена. И мене неколку доктори ми спомнале за син ми дека треба да ги вади крајниците, ама мене мајчиниот инстикт ми вика дека не треба да се вадат. И си го следам инстиктот. Сметам дека природата ги создала крајниците да извршуваат одредена функција во организмот, а нашиве доктори се научиле на секое второ дете да му даваат дијагноза за вадење на крајниците.
Епа, не и на моето дете, додека јас навистина не ја согледам таа потреба.

Проблеми со крајниците 11 Ное 2010 05:35 #71091

• Nataly
  • Nataly's Avatar
  • teenager
  • Be yourself – everyone else is taken !!
  • Теми: 846
  • Thank you received: 600
Brat mi kako mal stradase od cesto bolni krajnici :( Non stop primase inekcii, antibiotici, a grloto mu bese recisi sostaveno od sto mu bea oteceni, imase samo eden mal otvor, i den denes se cudam kako voopsto goltase ....Ustvari, zatoa i ne jadel, bese mnogu slab,ne napreduvase, majka mi borbi vodese za jadenje :(
Znam deka posle mnogu peripetii , konecno resija doktorite deka operacija e krajno resenie ( brat mi da imase okolu 5 god nekade) Ama, majka mi nikako nemozese da se resi, dali se plasese od poimot operacija ili pak i bese zal, ili pak i taa imase nekoj instinkt, pa nikogas ne se odluci za taa opcija...So tek na vreme, kako sto rastese brat mi i krajnicite se smaluvaa , pa taka da eve da ne go urocam denes ima recisi 30 godini i od krajnicite so godini i godini nikakov problem.Taka da mislam deka sepak majka mi dobro postapila :OK:
A koga kje sporedi covek kakvi denes ima moznosti za lekuvanje na krajnici ( acidosalusi, homeopatija, prparati i dodatoci za imunitet i sto li uste ne ) sprema togas pred tolku vreme , koga inekciite bile edinstveno resenie, pa mislam deka e grevota da se vadat ...Normalno, vo nekoi krajni slucai , vajda i toa treba da se napravi , sto znam :unsure:

Проблеми со крајниците 11 Ное 2010 14:01 #71116

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
  • Теми: 2893
  • Thank you received: 1864
Vadenje na tret krajnik i vadenje na site 3 krajnika e sosema razlicna rabota.
Nie posle mnogu peripetii se odlucivme da go izvadime no samo tretitiot krajnik. Moeto dete od malo ima problem so noseto. Postojano zatnato, a navecer samo disese na usta i hrckase do bestvest. Nikogas nemal angini ili poglema komplikacija. No navecer koga disese na momenti ne mozese sdiv da zeme. Otakako trojca lekari, dijagnosticiraa deka tretito krajnik mora nadvor togas se odlucivme da go izvadime. Prvo so doktor Filipovski vo Vojna Bolnica, potoa vo privatna oridnacija kaj dr. Meri vo Vlae i na kraj kaj najprofesionalecot za ovie raboti vo oridnacijata na dr. Cekic. Toj ja izvrsi operacijata vo REMEDIKA. I mnogu sme zadovolni toa go napravivme pred tocno 2 godini.

Проблеми со крајниците 11 Ное 2010 14:28 #71127

• anusska
  • anusska's Avatar
  • senior
  • Теми: 1170
  • Thank you received: 457
Кај нас тамара имаше, ако може да го наречам проблем со третиот крајник од кја својата трета година, па можеби и сега не периоди и се зголемува. Значи крајникот се' уште го имаме :). А имавме препорака од хирург за негово отстранување.
Е сега кои беа причините да се одлучам ПРОТИВ:
Тамара се разболуваше со, така да ги наречам, настинки во нормален размер. немаше ангини, немаше воспаленија н увото (зошто третиот крајник мислам дека најмногу може да предизивика воспаленија на увото). Во пролонгирани периоди во текот на годината знаеше да кашла и да биде затната кога ќе се разбуди, и во текот на денот, но немаче температури, немаше воспалителни процеси.
Кога е третиот крајник отечен, мпже да биде намален и слухот. бевме на некои мерења и се дијагниостицираше некоја слабостѕ во слухгот.... но едно нешто што хирургот не кажа е дали тоа би останало како тран аоследица. од тоа што читав за третиот крајник ми немаче некоја логика, а логично е во периоди кога е тој зголемен, да го ослабува слухот - но времено.
Исто нешто што знам за третито крајник, е дека, за разлика од другите крајници, во текот на годините тој атрофира. Па сметав (а истото го сметаше и матичната докторка која за Тамара викаше - "она е здраво дете") дека нема потреба од негово отсранување. А и од тоа што изнајдов на интернет, отстранувањето на третиот крајник секогаш беше последната алтернатива.
Веќе од ланската година тие симптоми кои се појавѕваа кај Тамара кога знаеше да и зголемен крајникот се многу многу намалени и заретчени.

Но имаме пријатели кај кои третиот крајник им правше големи проблеми на детенцето и се решија за операција.

Така што мора добро да се извагаат работите пред да се донесе одлука за отстранување на крајниците. Не секогаш тоа е најдоброро решение. Но некогаш знае да биде спас.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
Последна промена: 11 Ное 2010 14:29 by anusska.

Проблеми со крајниците 11 Ное 2010 14:50 #71135

• Mladenovska
  • Mladenovska's Avatar
  • User is blocked
  • Децата се најголемото богатство
  • Теми: 786
  • Thank you received: 189
Јас и брат ми како малипостојано се разболувавме и патевме од крајниците. Него порано му ги извадија крајниците а мене многу покасно. Јас бев против нивно вадење ама кога завршив во болница,не можев ништо да јадам 2 недели се стопив целосно, тешко дишев, чувствував како да ми е постојано устата сува па морав на секои 5 мин да пијам вода. Пре да наполнам 21 година ги оперирав. Одкако ги извадив видов што е шивот. Мене ме оперираше Оровчанец во државна болница.
Сега пак керка ми има големи проблеми со крајниците, почнува да ми подзахрчува додека спие, постојано бевме со ангини, од бебче и е грлцето црвенко и чекаме да наврши барем 4 годинки и да ја оперираат.Сега е малечка уште, сега има 2 годинки и 6 месеци.
Не велам не, но крајниците знам колку да да придонесат за здравјето но и колку ногу можат да наштетат.А за трет крајник, мене докторите ми рекоа евентуални ако почне да хрчи во спиење, има проблеми со слухот и ја боли ушето, често ја боли грлцето и качува висока температура тогаш да се оперираат. Јас не сум лекар за да ова го знам, но така ме известија.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****

Проблеми со крајниците 12 Ное 2010 03:54 #71449

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
Затоа и нагласив дека ние се одлучивме да го вадиме само поради тоа што детето имаше буквално паузи во дишењето. И да чекавме да атрофира ама кога видовме дека на 6 години абер нема од атрофирање тогаш решивме да го извадиме. ( а не сум тип кој лесно се решава за операција поготово што на нашиве лекари не им верувам ни збор) затоа три пати мери па сечи. Кога тројца независни рекоа вади го тогаш се одлучивме конечно.

Проблеми со крајниците 29 Ное 2010 15:00 #79450

• SSladja
  • SSladja's Avatar
  • new born
  • Теми: 1
  • Thank you received: 1
Pozz. Sakav da prasam za vaseto iskustvo so dr. Meri. Denes sakav da zakazam pregled za kerkami za treto mislenje. Bev i kaj cekic, i kaj Lazarevski vo Sistina, Cekic ja leci so Zirtek i nema nekoi pogolemi promeni, Lazarevski predlozi vadenje na tretiot krajnik. Kerkami e 6 godini...

Проблеми со крајниците 29 Ное 2010 16:22 #79500

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
  • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
  • Теми: 2653
  • Thank you received: 1852
Ja otvoriv temava bidejki nie imame problem so tretiot krajnik. Simptomite se postojano rasteceno nose, brisevite sekogas se negativni, a sekretot od nosot najcesto e proziren, a nautro e beluzlav ili zoltenikav. Krvnata slika e vo red, leukocitite se mirni, hg e dobar. Znaci klasicna anemicnost nemame, vospalitelen proces nema, no sega pocna da kasla produktivno. Navecer krci, no dise preku nose so zatvorena usta. Bevme minatata godina kaj d-r Cekic i dade 10 dena po 2,5ml samo navecer Loratadin, toa ja smiri, bevme mirni okolu 3 meseci. Bevme i kaj d-r Badzakova taa e pulmo-alergolog, ni preporaca 1 doza antibiotik Zinnat i 5 dena Operil kapki, a potoa prskanje so kortiko sprej Beconaze. Jas vo samoto upatstvo na lekot procitav deka ne se preporacuva za deca pomali od 6 godini, a nie togas imavme samo 2,5 godini, taka da vo konsultacija so drugi lekari,a i spored moe mislenje Beconazeto ne go stavavme. Spored d-r Badzakova toa ke go stopelo tretiot krajnik, megjutoa spored drugi doktori zgolemen tret karjnik ne moze da se stopi, efektot od Beconazeto e momentalen, ne e dolgorocen sto se odnesuva do tretiot krajnik bidejki toa e kortiko steroid i se prepisyva vo slucaj na astma, a kaj deca od 2,5 godini absolutno ne se preporacuva.
D-r Lazarevski od Sistina ni preporaca vadenje, ni dade vreme da pobarame i vtoro mislenje, ni kaza deka ne e tolku itno, no sepak deka bi trebalo da se izvadi da ne dojde do zatnuvanje na usnite tubi i ostetuvanje na sluhot. Kaj nego pravevme i fiberskopija.
Se obiduvam na razni nacini da go izbegnam vadenjeto na tretiot krajnik, zatoa sto smetam deka toj si ima svoja zastitna uloga i deka so tek na vreme i kako sto rasteme toj ke atrofira.
Inaku stavame sekojdnevno soleni kapki Sinomarin, pieme ribino maslo, zemame dopolnitelno vitamin C, pravime inhalacii so inhalator, odvreme navreme prvime domasna terapija so Zepter lambata, odevme na haloterapija i od utre pocnuvame povtorno, pieme domasni caevi protiv kaslica. Se ova i nema bas nekoj efekt, no ete se nadevam barem deka ke mozeme da ja izbegneme operacijata, ke vidime.

Проблеми со крајниците 05 Дек 2010 01:00 #83033

• Elicka
  • Elicka's Avatar
  • toddler
  • Животот е убав
  • Теми: 258
  • Thank you received: 103
Попладнево кренавме температура и со болки во грло на доктор. Крајниците воспалени, зголемени и црвени. Ни дадоа аугментин,а ако не помине можда инекции ќе и дадат, ама ја боли грлото. Нешто за олеснување во вакви случаи и совет за облоги или гаргара ако знаете пишите. Јас знам за гаргара со камилица, и направив, ама заспа и сега спие. Или било што што помага во вакви случаи, ве молам кажете.

Проблеми со крајниците 05 Дек 2010 03:08 #83076

• busavo
  • busavo's Avatar
  • toddler
  • Теми: 267
  • Thank you received: 30
еличка гледам поголемки сте некаде 6 годинки наскоро па чим може да јаде мед, прополис јас тоа би ти препорачала. сега ние сме мали ама јас си имам од секогаш проблеми со грлото па мојот лек е портокал, лимон и 1 лажица мед, и си прскам прополис има спреј за деца и возрасни. а облоги ставам од ракија, по можност појака ама внимавај да не ја изгори кожата ако до сега не сте пробале. кога бев помала баба ми ми ставаше и свинска маст. камилица е убаво да се пие ама да знаеш дека ги суши бронхите и не се препорачува подолготрајно пиење, можете нане или прегорен шеќер или карамела. и по можност повеќе течности за да не и биде суво грлото и да ја гребе. за јадење знам баба ми ми даваше и лепче со повеќе маргаринче ама искрено тоа незнам колку е лек ама сепак полесно ми беше за јадење.Ајде побргу да оздравете.
Последна промена: 05 Дек 2010 03:10 by busavo.

Проблеми со крајниците 05 Дек 2010 03:53 #83082

• Elicka
  • Elicka's Avatar
  • toddler
  • Животот е убав
  • Теми: 258
  • Thank you received: 103
Фала busavo, се прскаме со прополис, јас само со него се лечам, а лимон и мед малце потешко, не сака, ретко каснува мед, а лимон така ќе цицне некогаш неисцеден, без шеќер, а сега ко за беља нејќеше. Ај, мислам дека и се потсмири малку болката, касна малку леб и путер и сега си легна. Треба да дежурам да не крене температура, а и сируп треба накај 2 и пол.

Проблеми со крајниците 05 Дек 2010 04:04 #83089

• Strumfetka
  • Strumfetka's Avatar
  • toddler
  • t.nade
  • Теми: 468
  • Thank you received: 52
zdravo elicka, jas imam eden babin lek od svekrva mi ama efikasen, zamesi testo za mekici bez kvasec i napravi mekici, przi gi i kolku moze da izdrzi potoplo malata stavi i gi na grlceto, toa vlece i mnogu pomaga
pozdrav brzo da ozdravete

Проблеми со крајниците 05 Дек 2010 04:42 #83119

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
  • Теми: 4118
  • Thank you received: 3811
gargara so solena voda na sekoi 2h.na edna solja voda,lazice sol.acidosalus sprej za grlo.nas ni e toj doma biblija.

i caj od zalfija pomaga mnogu.
Последна промена: 05 Дек 2010 04:45 by Frenky.

Проблеми со крајниците 05 Дек 2010 17:44 #83239

• elena j
  • elena j's Avatar
  • junior
  • Теми: 519
  • Thank you received: 113
za vospaleni krajnici osven pregoren seker so puter vo mleko ili caj,treba i po nekolku pati na den cist limon po edno malo lazice...si znam zasto kako dete imav maka a i koga bev trudna so prvoto dete mi se aktiviraa i lekot bese samo cist limon zasto go cisti gnojot.pozdrav

Проблеми со крајниците 15 Дек 2010 18:15 #89268

• Annabel Lee
  • Annabel Lee's Avatar
  • ВИП
  • Information is not knowledge - Albert Einstein
  • Теми: 3879
  • Thank you received: 1773
radojevic wrote:
da ne se povtoruvam so ostanatite za problemite so tretiot krajnik.Sakav da prasam koga e najdobro godisno vreme da se izvadi zatoa sto porano bese prolet i esen?Pozdrav

Those who criticize our generation forget who raised it.

Проблеми со крајниците 16 Дек 2010 15:23 #89680

• Nenica
  • Nenica's Avatar
  • new born
  • Теми: 1
Еве јас ќе ви кажам од мое лично искуство со трет крајник. Како мала ( некаде 2-3 години мислам) изваден ми е третиот крајник заради тоа сто сум грчела во спиење и сум дишела на уста а не на нос. Заради таа операција останатите два крајници ми се здрави и НИКОГАШ до сега ( имам 32 години) немам проблем со крајници ни со уши. Ни бронхитис ни никакви репираторни тегоби освен настинки и еднас како дете ангина. Третиот крајник може да направи големи проблеми па да дојде дури и до глувост кај детето. Ова се има случено кај мои познати. Затоа не си играјте со третиот крајник, слушајте ги докторите а не мајчинскиот инстинкт. Ако ви речат операција оперирајте, колку помало толку подобро.

Инаку јас се уште не сум мајка се надевам наскоро :)

Ре: Проблеми со крајниците 10 Фев 2011 16:00 #111122

• mami29
  • mami29's Avatar
  • toddler
  • Теми: 420
  • Thank you received: 257
И син ми има проблем со трет крајник. Тешко дише навечер, кога со отворена, кога со затворена уста но хрчи ептен...
Зголемен трет крајник ни кажаа дека има во јули месец го носевме на ОРЛ, па од тогаш демек го лечиме некако. Го носевме во Дојран немаше некаков ефект. Го однесовме кај Цекиќ, тој предлагаше 10 дена Лоратадин, што не му помогна кузнај колку. Од септември сме и на хомеопатски лекови за сушење на крајникот но и од тоа незнам дали има подобрувања, на моменти е подобро на моменти полошо.
Правиме инхалации секој ден, тоа малце го смирува, Ацидосалусот го користиме за настинки. Онака е добар оди во градинка нема други компликации, немал потешки настинки, се извлекуваме без антибиотик...
Вчера го однесовме на ОРЛ повторно на преглед и докторката ни кажа дека е најдобро да се извади, многу бил зголемен можело да му направи повеќе проблеми.
Е сега јас знам дека 2 крајници има последици ако се извадат, нели полесно може на плуќа да се спушти потоа, но не знам кои можат да бидат последици ако се извади 3 тиот крајник.
Малце ми дојде како шок, поготово и тоа што докторката инсистираше денес да закажеме за операција.
Заборавив, син ми е мал во март прави 2 години и ќе мора со целосна анестезија да се оперира и тоа најмногу ме плаши.

:(

Ре: Проблеми со крајниците 02 Мар 2011 21:32 #118685

• k.n.
  • k.n.'s Avatar
  • new born
  • Теми: 11
  • Thank you received: 7
Мами 29 и ние го имавме истиот проблем со третиот крајник. Во јануари кога ќерка ми наполни 3 години ја оперираше Др. Владимир Јекич и ни рече дека извадил многу голем крајник. Еве сега нешто повеќе од 1 месец се поправи 2кг, почна повеќе да јаде, како друго дете е, посмирена е и гласот малку и се смени. Уште пред операцијата имав слушнато за вакво искуство и навистина е така. Кога ќе се сетам само колку се нервиравме што не сака да јаде, а она душичка си имала проблем. Навечер крчеше како стар човек и одвај збореше, цела беше затната, и се воспали едното уво, имаше и гнојна ангина. Два месеци и дававме разно разни сирупи, капки во нос, капки во уво, потоа Лоратадин, за на крај сепак да мора да се оперира третиот крајник. Не знам само колку доктори ја прегледаа, едни едно велеа, други друго, џабе го измалтретиравме детето, наместо директно да си отидовме во Систина и одма да завршевме работа. Ама добро е, помина се како што треба, премногу сме задоволи од Др. Јекич, секоја чест за него.

Размислете што ќе правите, вашето детенце е помало ама најдобро ќе биде да се консултирате со докторот што го споменав, па потоа решете што ќе биде.

Заборавив да кажам дека ќерка ми беше оперирана со целосна анестезија, но брзо после операцијата (ја примија во 09:30 а ми ја вратија во соба во 10:00h)беше освестена. После некое време веќе шеташе низ собата и си играше. Првиот ден пиеше само леден чај и јадеше сладолед, друго не смееше да прима. Веќе од наредниот ден и давав што сака да јаде, само не крцкави работи. Наредниот ден си отидовме дома.
Поздрав!

Ре: Проблеми со крајниците 02 Мар 2011 22:29 #118705

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
Еве не и нас со нашето искуство за трет крајник.
Јован се оперираше од трет крајник во 1 оддление. Значи имаше 6,5 години.
Ние долго ја одложувавме операцијава и баравме мислење од 3 доктори дека дефинтивно е за вадење. Операцијата ја направи др. Цекиќ во РЕМЕДИКА. Од тогаш детето кога спие дише нормално.
За било какви прашања стојам на располагање.

Ре: Проблеми со крајниците 03 Мар 2011 00:40 #118721

• D-r Lidija Pazdrijan
  • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 769
  • Thank you received: 402
Еве и јас да се надоврзам на оваа тема.Прво ке ви кажам моето искуство со Сергеј,кое благодарение на тоа што слушав се и сешто,ме чинеше многу скапо:настинка на настинка,антибиотици,спиење со отворена уста,крчење,намалување на слухот.Очај...
Кога почнаа проблемите,не бев лекар специалист,па водена од ставот дека не е лошо да се консултирам,талкав од врата до врата,прашував колеги специјалисти и добивав еден и единствен одговор:ај не се будали,како ке ги вадиш?!!Ке ти се спушта на плуќа секоја настинка...
И им верував...Ја одложував голготата свесна дека нешто не е во ред со тоа што го кажуваат,ама велев специјалисти се:wtf:
Се до пред 3 год. кога отидов во Словенија на едукација и колешка не ме погледна вчудоневдено како можам ова да си го дозволам:wtf: Ми рече:Колешке драга,крајниците се функционално ткиво до 12 месеци,после ова немаат никаква функиција,освен што ви прават проблеми!:da:
Останав вкочанета.Доволно беше да ми ги подржи сомнежите и малку повеќе да пролистам на интернет и во стручната литература за целата состојба и замислете точно било тоа што ми кажала колешката.:da:
Љута,пред се на себе,:mdf: закажав кај Д-р Оровчанец во Ремедика и знаете што ми одговори после прегледот:Неможам да замислам колешке дека сте дозволиле ваква состојба со крајниците:zid: :zid:
Ги извадивме во Мај,2009...Срам ми беше што сум лекар и што сум го дозволила ова кај своето дете:sram: :sram: Многу убаво поминавме во Ремедика и фала на господ :aleluja: од тогаш па до ден денеш детето ми е феноменално-играме тенис,скијаме и немаме никакви здравствени проблеми,ако не ги сметам сипаниците овој Јануар кој ги прележа на нога што би се рекло во Банско:laugh:
Вториот пример е детенцето на мои драги пациенти, кое на Клиника им го лечеле од алергија со таква бомбастична терапија како Фликоназе,Летизен и се тоа од 2 години па натаму, со просто образложение дека е алергија и дека со тоа ке им биде подобро,а дека за тестови им е рано.Водени од искуство дека е детето подобро ја продолжиле терапијата се додека детето не се пожалило дека го боли уше и не дијагностициравме проблемот дека е третиот крајник,а не некаква алергија(негативни беа тестовите).Ги извадија крајниците,прекинаа со кортико терапија и еве веќе две години се супер.:laugh:
Се надевам дека како родител ви помогнав во некои од понатамошните одлуки околу вадење крајници:)

Ре: Проблеми со крајниците 03 Мар 2011 00:50 #118727

• mami29
  • mami29's Avatar
  • toddler
  • Теми: 420
  • Thank you received: 257
:girlpink: Ептен Ви благодарам на сите што ми одговоривте:srce:

Ние направивме брисеви од нос и грло ни излегоа негативни, алерготестови во Јане сандански и не е алергичен на ништо од тоа што е испитано. Многу бев револтирана вчера кога Доктор специјалист на ОРЛ го виде, односно не го ни виде не сакаше да го прегледа бидејќи носот му бил полн и требало прво да се исчисти. Само ни препиша Амоксликлав и некои капки за во нос иако имавме негативен брис. Не му дадов ништо од тоа сеуште.
Денес бевме на Хомеопат ни даде некоја терапија па ќе видиме ако нема некоја промена, ќе го однесеме во Систина или Ремедика.
К.Н. можеш ли да ми пишеш колку ве фати операцијата во Систина?

Најново на форумот

• No posts to display.