Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Проблеми со говорот

Ре: Проблеми со говорот 18 Јул 2013 17:42 #242346

 • mamiii
 • mamiii's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 20
 • Карма: 2
Blagodarime za spodeluvanje na iskustvoto MamaMia , mene bas mi se dopadna primerov so zboruvanje pred ogledalo, mislam deka zboruvanjeto uste pointeresno ke mu stane na moeto 4 godisno momcence.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 16 Фев 2014 12:02 #248688

 • Sasha Fierce
 • Sasha Fierce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
mila982 wrote:
Gledam odamna nikoj nisto nema pisano na temata, pa eve jas da vi kazam do kade sme nie. Kerka mi napolni 2 i pol godini i ima nekoi podobruvanja vo govorot no minimalni so mnogu malku i nerazbirlivi zborcinja. Zatoa resivme so maz mi i pobaravme pomos od PZU Kalinka, centar za mentalno zdravje privaten. Tamu i napravija opservacija od 5 casa i dadoa mislenje.Prvin me izvadija od pamet deka dobile vpecatok oti deteto nisto ne razbira, ne slusa, ne sorabotuva i deka ne e samo problem so govorot tuku ima i drugi problemi. Jas placejki si dojdov doma i ne veruvav vo toa bidejki znam deka ne e vistina. Posle dvonedelna opservacija (inaku rabotat psihijatar, defektolog i psiholog) mi ispratija strucno mislenje vo koe e navedeno megu drugoto deka receptivniot govor e celosno razvien, sto zanci razbira se, a ekspresivniot osven sto imitira zivotni e mngu malku razvien. Me upatija da proverime sluh (veke zakazavme) i EEG na mozok i za toa zakazavme. Ako e se vo red so ovie naodi, go tolkuvaat kako inaet i treba samo da se raboti odnosno da se vezba so deteto.
A taa veke vo mnogu raboti napredna osven sto mnogu ne i se zbori. Razbira bukvalno se, izvrsuva polno naredbi, imitira zivotni koe sto pravi, pokazuva delovi od telo, zivotni vo slikovnici, mnogu igri nauci, ali ete so zborenjeto uste maka macime.
Uste poveke mi e maka sto jas uste mesec i pol ke se porodam, i neznam kolku ke imam vreme da porabotam so nea ama nekako ke se snaogame.
Pozdrav do site,

Апсолутно истата ситуација е и со мојата ќерка. Таа сега во март полни 3 годни, а говорот и е како на дете од 1 година. Во градинка кога ја однесов првите три дена била многу немирна и ми рекоа да ја носам по психијатри (таков безобразлук во животот не сум доживела , ама ајде тоа во друга тема). И бев во Завод за ментално здравје, таму рекоа дека детето е ок, нема знаци на анрушување, нема потреба да ја гледа ни психијатар ни дефектолог, туку само логопед, заради говорот. Бевме кај логопедот, таа ни вика, чекајте рано е за третман. Видов не видов, продолживме дома да работиме со неа, и продолживме во градинка. Таму се пушти и почна да го зголемува фондот на зборови, и сега дојдовме од покажување со прст и еден збор за она што го сака, до два збора, на пример сака јади, сака игра, сака спие, дај мама, дојди тато ...за тоа се радувам најмногу, но сепак не е тоа тоа. Миа, кажи ми за твоето искуство.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 16 Фев 2014 13:23 #248689

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
И нам ни веле дека е рано да се почне со логопед пред 4 години, но ние се советувавме дирекно со логопед и таа воопшто не се согласува со тоа. Ние си почнавме со 2 години и 2-3 месеци и некаде до 3,5 посетувавме логопед. Напредокот беше видлив. Си имаат методи тие, преку игри,листање сликовници, цртање, боење, ги стимулираат децата за да ги направат потребните вежби од многу мали. Од мое лично искуство МАЈКИ НЕ ЧЕКАЈТЕ! Веднаш почнувајте со работа. Тие проблеми не се решаваат со еден месец или 2 работа. Година, две, три се во прашање. Колку побрзо се почне, толку поспремни за во школо.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 21 Фев 2014 06:34 #248857

 • Sasha Fierce
 • Sasha Fierce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Zoja, ние веќе имаме закажано да се видиме со приватен логопед. Фала ти за мислењето и јас мислам дека ако се сотави да се чека, може да биде доцна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 27 Фев 2014 07:30 #248982

 • Sasha Fierce
 • Sasha Fierce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Иако неколку пати се обидов со ЛП, сепак не успеав да ја исконтактирам Зоја, и затоа прашувам тука.

Бидејќи Зоја напишала дека имала проблеми со говорот на детето и истот е носено на логопед уште на 2,5 години, ме интерсира што точно беше проблемот и како најдовте логопед кој ќе работи со мало дете?
Јас веќе втор пат ја носам кај два различни логопеди, и двајцата ми рекоа дека пред да направи 3 години и 2 до 3 месеци нема да може да се работи се неа.
Кај нас говорот го има, не отсуствува, има добар рецептивен говор, разбира и размислува за она што ќе го каже но тоа не е на нивото на нејзините врсници.

Зоја, каков точно проблем со говорот имаше Вашето дете?
Дали после 2 години целосно го решивте проблемот или?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 08 Апр 2014 03:43 #249658

 • mila982
 • mila982's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
Jas navistina dolgo vreme ne sum go posetila forumot i eve se izvinuvam sto ne mozev barem malku da pomognam so moeto iskustvo okolu govorot na kerka mi.Vaka, prvo treba mnogu trpenie i mnogu rabota. Sega kerka mi e 3 i pol godini, zboruva veke tecno (normalno detski nepravilni zborovi) no veke ima razgovor, znae da prasa sto ja interesira, znae da odgovori na poednostavni prasanja, veke fantazira (demek bila vamu , tamu). Znaci veke e ok, nekoj pat koga mnogu saka da kaze, pocne da zavregluva no jas i velam poleka i zaedno povtoruvame. Ucime i pesnicki, po edna strofa, pokratki moze da gi nauci. I jas bev vo istata situacija kako Sasha, baska i bremena, se nervirav no ete za se treba vreme i mnogu upornost. Sasha ispitajte dali e se drugo vo red, primer sluh, krajnici. Ako e se vo red so deteto govorot ke se razvie so poveke rabota.Jas ne mozev da ja nosam na logoped bidejki se porodiv a i ne sme od Skopje, pa edvaj najdovme logoped vo drug grad. No taa mi davase upatstva kako da ja stimuliram i da vezbam so nea.
Pozdrav Sasha i ne se sekiraj, no sepak sledi go napredokot na deteto i baraj pomos dokolku e potrebna.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja, Sasha Fierce

Ре: Проблеми со говорот 24 Апр 2014 09:25 #250209

 • Sasha Fierce
 • Sasha Fierce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Мила, јас сум ти бескрајно благодарна на одговорот.
Сега ќерка ми има 3 години и еден месец и фала му на „Бога“ почна да зборува.
Незнам дали тоа и дојде спонтано или пак е потпомогнато од други работи.
Ја носевме секаде, и ЕЕГ и во завод за слух и говор, и не и поставија никаква дијагноза, освен мало задоцнување во развојот, од неколку месеци, и рекоа дека не е страшно и ќе се надмине.
Секој нејзин збор е дар, зборува реченици, прости и неправилни но сепак комуницира. Со ниту еден логопед не успеавме да воспоставиме сега соработка.Сите ми велат да ја носам на 3.5 години, демек да се смири малце, зошто е хиперактивна.
И дадоа Гамибетал и б6, и затоа не знам дали говорот произлезе од тоа или пак нешто друго.
Како и да воочува ситуациии, зборува, ама нема да ти каже во градинка што се случува....ќе и дадам време, затоа сум и родител.
Благодарам Мила и Благодарам на Зоја исто така.
Прекрасни сте!
Се најдобро!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Проблеми со говорот 29 Апр 2014 03:05 #250351

 • mila982
 • mila982's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
Mnogu mi e milo koga vaka ke slusnam dobri vesti, epten se raduvam. Odlicnno Sasha, na dobar pat. Moze da ja stimuliras so nekoi igri, pokratki pesnicki, ili samo prvite zborovi pa ona natamu da prodolzi, nie taka pravevme.Za gradinka ne se sekiraj, nekoi deca i na 5 godini ne kazuvaat nisto od gradinka, no ti sepak prasuvaj ja uporno i potsetuvaj ja dali nesto se slucilo vo gradinka, primer dali nekoe dete placelo, sto pravela ucitelkata, i postepeno ke pocne da kazuva. Kerka miisto do skoro nisto ne kazuvase od gradinka, a jas sekoj den ja prasuvav, i gi nabrojuvav iminjata na drugarcinjata, demek jadele supa, krofna ova, ona, i posle pocna sama da kazuva, Petar ja iskubal, taa go klocnala, jadele krofna, ucitelkata si zborela na telefon..hahaha sto da ti kazam detski muabeti. Ama bitno pocna da raskazuva (e sega ne znam dali e se vistina ili i nesto fantazira no kako i da e mene mi e zabavno). Taka da daj i vreme ke pocne i toa.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sasha Fierce

Pozdrav do site :)) 19 Мај 2014 06:10 #250820

 • leonaangel1
 • leonaangel1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
Ve citam veke 1 cas i navistina mi se cini kako jas da pisuvam po malku vo sekoj post.mislev deka samo jas si imam takvi problemi no ete ne sum sama.Ke vi opisam kratko i za mojot sin: sega veke ima 2.5god.i problemi so govorot,ima fond na zborovi(vo posl.2 nedeli se zgolemuva)no uste niedna recenica osven nekoja mnogu prosta so dva zbora.Znae i razbira skoro se,izvrsuva naredbi odlicno skoro sekogash,imitira zvuci na zivotni,gi znae site bukvi,i broi do 10(ne site gi kazuva ubavo)saka mnogu da si igra so slozuvalki kocki i takvi raboti!Vo gradinka odi skoro 1 godina,dobro se odnesuva.Ponekogash znae i da se luti mnogu.Sve saka da si pravi sam,da jade,da se oblekuva,no bara i pomos posle nekolku obidi da si pravi nesto sam.Koga bese mal mnogu sakase da gleda muzika,no vidov deka toa samo mu steti i zabraniv skros tv.(isklucosi retko)no vo gradinka celo vremi im pustat muzika :( Koga saka nesto ke me faka za raka i me odnesuva do posakuvanoto mesto zn.ima neverbalna komunikacija.Razgovarav so pedijatar no mi rece do 3 god.se tolerira govorot no pak ne sum spokojna,,,znam ne treba da go sporeduvam so drugi no od svoite vrsnici veke se razlikuva mnogu i toa me zagrizuva.Molam za soveti,pozz.sve njdobro :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Pozdrav do site :)) 19 Мај 2014 07:59 #250821

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Voopsto da ne se grizis, super ste, vo mja okolina imav dve deca koi do 3 godini kazuvaa mozebi 10 zborovi, se drugo mu bese so AAA i pokazuvanje, no kako sto pisuvas i ti, se razbiraa, izvrsuvaa komanid, imitiraa zvuci. Posle 3 godini se pustija naednas i bez nikakov problem zboruvaat, kako nikogas da go nemale toj porblem.
Sinko moj vo sporedba so kerka mi mnogu pomalku zboruva, poslednive dve nedeli e pretvoren vo papagal pa sekoj zbor sto ke mu go kazam go povtoruva, smesen e. Kerka mi na 1.5 godina pesni peese.

I na kraj ne znam dali tuka go imam pisuvano vicot so Crnogorceto sto ne zboruvalo do kaj 7 godini. Site okolu nego se grizele zosto ne zboruva, i na eden rucek od nikade rekol "DTreba mi so". Site bile zakuceni deka znae da zboruva i koga go prasale zosto ne sboruvalk do sega koga znael samo rekol" Nisam imo primedbe" :)
Sekoe dete si e posebno, nema potreba os sporeduvanje, super ste.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: leonaangel1

Ре: Pozdrav do site :)) 20 Мај 2014 08:54 #250844

 • Sasha Fierce
 • Sasha Fierce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
leonaangel1 wrote:
Ve citam veke 1 cas i navistina mi se cini kako jas da pisuvam po malku vo sekoj post.mislev deka samo jas si imam takvi problemi no ete ne sum sama.Ke vi opisam kratko i za mojot sin: sega veke ima 2.5god.i problemi so govorot,ima fond na zborovi(vo posl.2 nedeli se zgolemuva)no uste niedna recenica osven nekoja mnogu prosta so dva zbora.Znae i razbira skoro se,izvrsuva naredbi odlicno skoro sekogash,imitira zvuci na zivotni,gi znae site bukvi,i broi do 10(ne site gi kazuva ubavo)saka mnogu da si igra so slozuvalki kocki i takvi raboti!Vo gradinka odi skoro 1 godina,dobro se odnesuva.Ponekogash znae i da se luti mnogu.Sve saka da si pravi sam,da jade,da se oblekuva,no bara i pomos posle nekolku obidi da si pravi nesto sam.Koga bese mal mnogu sakase da gleda muzika,no vidov deka toa samo mu steti i zabraniv skros tv.(isklucosi retko)no vo gradinka celo vremi im pustat muzika :( Koga saka nesto ke me faka za raka i me odnesuva do posakuvanoto mesto zn.ima neverbalna komunikacija.Razgovarav so pedijatar no mi rece do 3 god.se tolerira govorot no pak ne sum spokojna,,,znam ne treba da go sporeduvam so drugi no od svoite vrsnici veke se razlikuva mnogu i toa me zagrizuva.Molam za soveti,pozz.sve njdobro :)
Leonangel1, секоја мајка има причина за загриженост,и ако таа постои тогаш не ги оставај работите така.
Јас со мојата ќерка поминав трнлив пат, и многу тешко ми беше да сфатам дека сепак има нешто различно и нешто што отстапува од другите, па си реков, дека неможам да и наштетам ако ја однесам кај стручни лица.
Првин бев во СИМПО, таму испадна СЕ БИЛО ВО РЕД!, Ама кога човек гледа дека нема некоја промена кон подобро, одлучува да оди понатаму, па бев кај други доктори па кај Софијанов, среќа ЕЕГто испадна во ред. И дадоа терапија, која изгледа само влијае на подобрување на говорот, а хиперактивноста не и ја намали.Па сега ќе морам да побарам и друга терапија.
Ангажирав логопеди и дефектолози, учам вежби за работа сама дома со неа и само така и помагам.
Кај нас нема некоја дијагноза, само забавен ментален развој, односно развојот и доцни до 6 месеци од дете за нејзина возраст, што и не е така страшно, но сепак мора да се преземе нешто.
И сега почна да кажува реченици, нормално не сложени, имаме добра комуникација, дури и почна да прашува, и кога го пишувам ова, и секоја помисла на неа МИ ЈА ТОПИ ДУШАТА ОД ТАГА И СОЛЗИТЕ САМИ МИ ДОАЃААТ но тоа е тоа, мора да им се помогне, а најстрашно е ако се игнорира, зошто кога ќе дојде време да иде во школо тогаш ќе биде доцна.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: leonaangel1

Ре: Проблеми со говорот 21 Мај 2014 03:39 #250851

 • Sasha Fierce
 • Sasha Fierce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Денеска сум посреќна од вчера :sonce: , кога си легнувавме сите, си кажуваме добра ноќ, и тоа малото мое за ПРВ ПАТ му вели на братчето Бато Добра Ноќ :srce:
Ах колку сум среќна, само така нека продолжи!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 21 Мај 2014 06:38 #250853

 • leonaangel1
 • leonaangel1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
fala mnoguu Sasha,bash me raduva koga nekoj ke mi predlozhi neshto po svoe iskustvo,,,i jas se nadevam deka ke prozbori poveke no koga veke e docna bi trebalo da ima nekoj problem neli?a nisto ne se gubi ako se interesirame i prevzemame nesto.Blagodaram uste ednas pa ako imash mozhnost pisi mi vo inboks nekoe ime br.od logoped(bilo sto)sto mislis deka moze da mi pomogne.Pozz :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sasha Fierce

Ре: Проблеми со говорот 21 Мај 2014 07:00 #250854

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Eve i jas da ve ohrabram. Nie bevme preplasheni koga pocna vo gradinka pred 4,5 meseci i morashe da se sooci so ushte eden nov jazik. Mislevme deka nema da stigne da go nauci za do ucilishte, pa pocnav da baram angliski gradinki i shkoli zoshto toj jazik mu e popoznat. Pred 2 meseci go nosevme na kontrola tuka i doktorot pocna da mu pokazuva slikicki, a toj da odgovara na germanski. Jas i mm bevme iznenadeni, mislam ke letnevme od sreka. Ottogash i mm doma raboti so nego i od decata vo gradinka uci i mislam deka ima pomal fond na zborovi od makedonskiot i pomalku recenici znae, ama se shto naucil i kazuva e pravilno, za razlika od na makedonski. Tuka malku mesha predlozi i prilozi i clenuvanje ne sekogash upotrebuva, ama toa e zoshto 3 jazici mu se meshaat. Kako i da e, germanski e sega podobar od majka mu koja 6 meseci odi na kurs . Pocnav i da ne go razbiram :srce:. A i cela godina sme bez logoped, a toj napreduva i napreduva. Tuka vikaat deka ne mu ni treba.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sasha Fierce, leonaangel1

Ре: Проблеми со говорот 21 Мај 2014 10:00 #250857

 • Sasha Fierce
 • Sasha Fierce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
НА сите врати каде што тропнав и бев, ми беше кажано дека е многу битно да ги разбира командите, односно да разбира што и кажувам, да остварува контакт со очи и да покажува желба за социјализација.
Бидејќи мојата ги покажува овие знаци, мене само тоа ме одржа да не се срушам психички, а говорот навистина доцнеше.Но подобро е човек да преземе нешто, отколку да чека говорот сам да се јави.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 27 Јун 2014 05:22 #251281

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
sakam da vidam nekoe mislenje vo vrska so mojov problem, moze nekoj imal slicno iskustvo, imeno sinko koj ima 5 godini, i koj uspesno i bez nikakvi problemi si zboruva od kaj 2,5 godini, naednas bukvalno naednas od pred edna nedela pocna da pelteci. Sakam da opisam nekolku momenti koi se slucija izminatiov mesec, toa e raganjeto na sestrickata, otsustvo na soprugot 2 nedeli poradi rabotni obvrski i edna nedela bea zaedno so soprugot na odmor bez nas. I otkako se vratija go zabelezav problemov. Srcevo mi se kine koga go slusam kako zboruva. Procitav deka moze da se sluci poradi nov clen vo semejstvoto, megutoa dokolku nekoj moze da mi posoci kade mozam podetalno da procitam, dali e ova minlivo, kolku vreme trea kako treba da postapuvame i sl. MM razgovaral so ucitelkata od gradinka i taa go voocila problemot mu rekla samo da go ignorirame t.e da ne mu obrnuvame vnumanie deka taka zboruva i ke se sredi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 28 Јун 2014 12:34 #251285

 • Simona`s mom
 • Simona`s mom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 184
 • Thank you received: 73
 • Карма: 3
Вини Пу,се согласувам со советот на учителката,кај на моја другарка синчето исто имаше минливо пелтечење,и исто беа советувани да не го опоменуваат,да се стрпливи,атмосферата дома да е мирна и релаксирана колку што може повеќе за да се смали стресот,и за среќа се среди.Ама сепак за да си мирна можеш да консултираш и логопед.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 01 Јул 2014 16:26 #251304

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
некогаш се случува кај малите од желба да кажат што побрзо се одеднаш да се јави пелтечење. така му се јавуваше на син ми и знам ние ќе му речевме да се смири и полека да почне да објаснува.
сега јас не знам колку е често и изразено пелтечењето кај твоето детенце, но обиди се прво така. може да е исто како кај нас и ќе може да помогне ова што ти го пишав.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 01 Јул 2014 16:31 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 02 Јул 2014 07:27 #251318

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
Da,i od brzo zboruvanje znael da propelteci ama toa bilo sosema nezabelezlivo,isto ke mu receme popoleka da zboruva i tolku,ama ova naglo preku nok bukvalno se zabelezuva epten i toa na pocetokot od zboruvanjeto,potoa vo red e,sepak mislam okolnostite si go napravija svoeto,eve denovive bese so mene doma mu posvetiv poveke vnimanie pa pomalku peltecese,ke vidime ako ne se sredi do sept.ke pobarame i strucna pomos.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 30 Авг 2014 18:56 #252141

 • Sasha Fierce
 • Sasha Fierce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Ајде и ја малку да внесам с ежина и up date.
Мојата ќеркчика сега веќе има полни 3,5 години и конечно ФАЛА МУ НА БОГА, почна да кажува реченици со по 4 збора.
Ова досега го постигнавме без логопед,бидејќи никој со неа не сакаше да работи затоа што била хиперактвна ... дали ви се верува дека бараа да ја ставам на психостимуланси :what:
Јас не прифатив,се борев со неа,се носев со нејзината хиперактивност и агресивност која беше и прекумерна едно време,но не сакав да ја ставам на стимуланси на три години.
Сега веќе повеќе разбира,седи мирна,знае да оди покрај мене без да трча и веќе одговсра на поголемиот дел на прашањата.Знам дека треба уште да се работи со неа но се надевам дека Бог ќе биде и понатаму со мене и ќе ни помогне.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Simona`s mom

Ре: Проблеми со говорот 01 Сеп 2014 11:49 #252165

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Sasha Fierce, за хиперактивност братучетка ми ми спомна дека кога одеше во еден од клубовите за диети (мислам во Капиштец), докторката таму и кажувала дека кај многу деца има одлични резултати со промена на исхраната. Може да пробате со тоа, барем нема никаква штета од правилна исхрана. Ние го немавме овој проблем, тој има одлична концентрација, од 3 години може да изгледа долгометражен цртан филм, но не сакаше да му се мешаме кога игра или си гледа сликовници и тоа ја отежнуваше комуникацијата.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sasha Fierce

Ре: Проблеми со говорот 01 Дек 2014 04:10 #253112

 • Sasha Fierce
 • Sasha Fierce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Здраво.
Ние си останавме хиперактивни,НО има оромен напредок во говорот.
Од денес зборува реченици со по ПЕТ ЗБОРОВИ :torta:
Веќе три месеци како почна да поставува прашања од типот Каде си? Каде е? Што е ова? Колку е саат? Како прави некое животно? и сл.

Исто така сега веќе почна да одговара на прашања.
ПРЕСРЕЌНА СУМ.
Во градинката имаме се ште проблеми но и тоа ќе се надмине.
:sonce: ете тоа...колку да се пофалам....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt, Fairy

Ре: Проблеми со говорот 26 Јан 2015 23:06 #253519

 • zagrizena majka
 • zagrizena majka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Карма: 0
здраво на сите! мојата керкичка има 26 месеци и многу малку зборува! која имасе 9-10 месеци кажуваше мама, тато, баба. дедо. вујче.тета...после тоа престана! ништо! многу гледа цртани на англиски јазик, по цел ден буквално и замислете едно време си почна one,two,three...do ten!! и сега тоа па тоа само го повторува! ништо друго! многу слабо! да му цитам или да пеам, или да гледа цртан на мекедонски нема шанса! кога ја викаме по име кога како се врти, не секогаш! со деца слабо нешсто ...сама си игра... реди коцки, црта, се живо...оффф бреее незнам што да се прави! кога му кажувам песничка ме гледа во уста и во себе изговара, ама никако да пушти глас ! :( јас мислам дека е инает! го прашав и педијатарот тој ми рече дека цртаните се проблемот и дека мора да скратиме...и дека 2 год дете мора да има барем +/- 10 збора! таа толку има фала богу ама ... :( ај ве молам кажете искуства и шсто мислите дека треба да се превземе...дали е рано за паника или? :neznam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 27 Јан 2015 15:03 #253525

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
zagrizena majka, па вие веќе го знаете изворот на проблеми. Најлошо за едно дете е цел ден да го помине пред телевизор или компјутер. Кога мојов го носев на психолог, прво што ме праша да не е цел ден оставен пред компјутер,зошто во последно имале многу случаи на деца со проблеми поради запоставеност и препуштени на компјутерите. Повеќе надвор, упорност, работа и работа со дедето, секако низ игра. Добра идеа е и да го запишете во градинка или игротека да минува барем 2-3 часа со деца на ден.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со говорот 28 Јан 2015 05:14 #253535

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
I nasiot slucaj so kjerkickata e slicen, vo odnos na televizijata i gledanjeto samo na angliski crtani i pesnicki, no uste na godina i pol pocna da zboruva i pee na agliski, i sega na 4 zboruva angliski 90 posto, makedonski pocna od koga pocns povekje ksj baba dedo. I maliot mi e godinai pol i zimava sme doma, izleguvanje po ladno nema, doma po cel den i samo vrtat pesnicki crtani, pa gledam i toj sega pocna da zboruva pojacano denovive na angliski. Taka da nema nesto loso od gledanjeto tv, osven ako gledaat serii i slicni gluposti, po moe mislenje. Ne sum nikakvo strucno lice vo toj pogled, no imam sluczj na prijateli za dete koe slaaabooo zboruvase na 2, pa na 3 , pa po nekoj bebeski svoj jazik na 5 i sega uste na skoro 6 ne zboruva ni mnogu ni jasno.... tie vikaat nema galje!?!? Jas bi istrazuvala, bi se sovetuvala..... sepak ti najdobro znaes dali ima mesto za panika. od moi psiholoski znaenja vazno e kako e semejna sostojba, odnosot na semejstvoto kon deteto, ima drugi deca, kolku e zaedno so roditelite, se mesa so dfugi deca, kako koga kje dojdat gosti??? Dali insistira na isti sodrzini na tv, kako reagira na novi? Nie ako pustevme makedonski dora nz primer samo se pulese da recam, a koga bese na angliski povtoruvase i peese... Sepak, na kraj bi rekla deka sekoe dete sicse razviva poinaku i ne treba da se sporeduva. Se nadevam nesto pozitivno pomognav. Pozzz
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.