Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Уринарни инфекции кај децата

Ре: Уринарни инфекции кај децата 05 Апр 2012 15:34 #192813

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
@damjana, kolku pati do sega ste imale UI od koga e rodena?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 06 Апр 2012 02:28 #192877

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Potvrdeni so analiza na urina 3, so toa sto poslednata se povtori. Sega kontrolnata urina od vcera e solza cista.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 02 Окт 2012 07:14 #215924

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Другарки имам едно конкретно прашање.
Фативме ешерихија коли која ни прави постојано уринарна инфекција и мокрачата на обична контрола веќе нецели 2 месеци и е со покачени Леукоцити и Еритроцити.
Правевме едно ехо на почетокот кое е уедно, но постојано и се јавува циститис со обоеност понекогаш за мала нијанса на мокрачата, некогаш и ја подболнува кога чишка (кенка, се буди) итн...
На профилакса сме со антибиотик, додека не направиме скен ДМСА.
Се мислев се кршев дали да правиме скен, да не ја малтретираме за џабе, 1год и 2мес. е мала е , жива, мрда, незнам како ќе помине цела процедура, но закажан ни е за деновиве.

Ве молам кој има искуство со скен нека пише, дали треба да ја припремам нешто специјално. Во систина им давале анестетик мала доза за да ги снимаат, ваму не им даваат....Дали може ако многу мрда да не се читаат резултати или како иде ????

Дамјана читам последна има пишувано за скенот, па пиши ми ако не тие мака што направивте???

:*****
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Последна промена: 02 Окт 2012 07:21 by lavce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 02 Окт 2012 08:20 #215939

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Damjana wrote:
Nas pa ni rekoa dodeka e pod antibiotik da ne zema brusnica, a i uvin mislam - ne razbrav kakva reakcija imalo.

Sega go chitam ova i me buni ?? Zashto ne ide antibiotik so brusnica ili uvin ??
Mi nema logika :jok:


Inache nie pieme od koncentriraniot sirup od brusnica, bidejki technosti slabo pieme, pa ne moze vo oblik na caj od brusnica ili uvin. A peporakata od nefrolog specijalist na detska e da pie brusnica, nezavisno, ne go spomna vlijanieto so antibiotikot???
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 02 Окт 2012 11:15 #215956

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Затоа што витаминот Ц, односно аксорбинската киселина го намалува дејството на антибиотиците од пеницилинската и цефалоспоринската група.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 02 Окт 2012 19:47 #216011

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Na klinika toj sken po default go pravat nekako. Bez pogolemi indikacii. Nie ne go napraivme i fala bogu ok sme. Ne sme imale povtoren problem, pu pu.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 08 Окт 2012 08:02 #216786

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
И ние закачивме ешерихија во урината. На обичната анализа на урина нема ништо покачено или позитивно, освен доста слуз што пишува. Докторите рекоа дека дури и нема потреба од антибиотик. Направивме и ехо на бубрези и мочни патишта. Наодите се уредни, освен што неможеше да се види бешиката оти беше празна. А убаво ги прашав сестрите од Систина кога закажував дали треба да има полна бешика, а тие ми рекоа не треба, ако побара докторот, тука ќе му дадеме течност рекоа. Ама бидна и без тоа.
Сега ќе почекаме до крајот на неделата да правиме контрола, да видиме што ќе испадне.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 16 Дек 2012 17:17 #226165

 • lali
 • lali's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 42
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
kerka mi ima skoro 6 god.a najdoa pred eden mesec esherihija vo urina.pievme prvo lidaprim pa pancef.vo petokot ni stignaa rezultatite od urinokultura i pisuvase esherihija 10/8 i na site sirupi imase 3.d-r ni rece da napravime povtorno eho na bubrezi(prvoto bese dobro mal cistit na besika).mnogu mi e strav.pie redovno i caj od brusnica.da mi kaze nekoj nesto za da se otkacime od bakterijata.blagodaram
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 17 Дек 2012 07:56 #226203

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Земете Е капки на билна база. Скапи се едно шишенце е 50 евра, но гарантирано ќе се откачите за навек. Ќе ви пратам број по ПП од дистрибутерот кај нас. Исто да нарачате капки Солидагорен, ги има само во Германија, многу ќе ви помогнат да не ви помине циститот во хроничен. Превентивно треба да земете Уростим или Уроваксом, еден вид вакцина во облик на таблети против уринарни инфекции, ги има во Зегин.
Ви кажувам бидејќи со ова цел живот сум имала проблем, уште од градинка. Во бременост имав страшни проблеми и тегоби, но за среќа го најдов лекот. Со антибиотици оваа бактерија не се лечи.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lali

Ре: Уринарни инфекции кај децата 13 Јан 2013 19:17 #229526

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Veke 3 dena kako bebuska mi ima pokacena T do kaj 38-38.1 se konsultirav so maticnata i napravivme krvna slika i proverivme urina,krvnata slika ni e ok,a vo urinata se pokaza prisustvo na bakterja, a leukocitite se ok(8-10) Utre odam po upat i vo vtornik na mikrobiologija da vidime sto bakterija sme zakacile. A stari sme skoro 12 meseci,nemam nikakvo iskustvo okolu ovoj vid na infekcii i bakterii pa ve molam da spodelite mislenje sto mislite vie od kade bi mozele da zakacime bakterja a se uste sme vo pampers?
Последна промена: 13 Јан 2013 19:19 by mama ana.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 14 Јан 2013 10:46 #229591

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Мама Ана, па се смета дека и носењето памперс е еден од ризиците за уринарна инфекција...
Ние кај уринарни инфекции уште веднаш добивавме антиб, и пред да биде готова уринокултурата, зашто малиот мој беше многу мал (под 3 месеци) и тогаш не се чека воопшто. Секогаш беше ешерихија, секогаш третирана со цефалексин и се решивме на крај.
Давај и во меѓувреме многу течности, нека се плакне бешиката.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama ana

Ре: Уринарни инфекции кај децата 19 Јан 2013 10:53 #230011

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Koga proveruvavme urina se pokaza prisustvo na bakterija,no koga pravevme urinokultura ne se pokaza prisustvo na bakterija.
Kako e mozno toa?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 19 Јан 2013 15:27 #230017

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ne znam kako ama kaj nas istoto se desi i od pamet se izvadivme. Panikata bese uste pogolema zatoa sto e masko, kaj koi potesko moze da dojde do urinarni infekcii od nadvor, za razlika od devojcinjata, pa se uplasivme deka moze da e nesto vnatresno od bubrezite...
ama na urinokultura nisto nemase.
Veruvala ili ne, ne znaese nikoj da ni objasni kako e toa mozno :poimnemam:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 19 Јан 2013 15:28 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama ana

Ре: Уринарни инфекции кај децата 03 Фев 2013 07:19 #231303

 • ancepeseva
 • ancepeseva's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
tifani te molam kazi mi nesto poveke za taa bakerija dali pravese dopolnitelni ispituvanja i koj ti dade infuzija dali maticen lekar ili nefrolog.
Moeto devojce ja ima veke tri meseci i me prakaat na detska klinika za nefrologija mnogu sum zagrizena te molam pisi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 16 Мар 2013 17:25 #235098

 • Biljana
 • Biljana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 2
 • Карма: 4
Eve sto se slucuva so kerka mi, 3 i pol godini ima i eve skoro cela nedela mokri vo gakicki. Ke se izmoca pa potoa ke kaze, a sega pocna i da ne kazuva samo ke se izmocka i tolku, ako ne ja proveram nema da kaze. Majki dali se raboti za urinarna infekcii??? ne sum ja nosela na doktor ama izgleda ke moram....
[link=http://lilypie.com] [/link]
[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 16 Мар 2013 17:46 #235101

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Biljana, najubavo e da i napravis urinokultura. I kjerka mi pred nekoj mesec mocase eden den nekontrolorano i se vospostavi deka ima bakterija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 26 Дек 2013 09:07 #247615

 • dusa
 • dusa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Everything is possible again
 • Теми: 55
 • Thank you received: 18
 • Карма: 0
Kerka mi ima proteus mirabilis, na prvata urinokultura imase titer milion na ml, a na vtorata 250.000, se namali brojot na bakterijata no seuste e prisutna. Neznam dali ima vrska vo koja labaratorija se pravi ispituvanjeto, dali e mozno dokolku koristat razlicni reagensi da pokaze razlicen titer, bidejki dvete ispituvanja se praveni vo razlicni labaratorii, so nedela dena razlika. Deneska se isplasiv bidejki vo urinata imase beli sitni tocki-partalcinja neznam kako poinaku da gi opisam. Postoi li nekoj sto ja izlecil bakterijava so antibiotik, e-kapite ne ni pomognaa - doduse malata odbivase da gi pie zaradi gadniot-jak vkus na kapkite so miris na eukaliptus, pa se teravme na sila i se slucuvase da ne ja ispie cela doza. Bevme pred dve nedeli na eho kaj Tasic i kaza deka bubrezite se ok, ke treba utre povtorno da ideme. Ve molam za sovet, koj ja ima pominato bakterijava.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 02 Мар 2014 16:39 #249013

 • Bic
 • Bic's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Карма: 0
Ве молам да ми кажете од каде ги набавивте Е капките на билна база и дали може да се користат за деца од 6-7 годинки. И ние сме среќниот добитник на ешерихија во мокрачата и после една испиена доза Зинат (10 дена)и пиење чаеви од диво оригано и уве микс, повторно истите симптоми често мокрење без пропратно печење и други болки. Немавме ни покачена температура. Ве МОЛАМ кој има добро искуство, а читав погоре да ми пушти и број од хомеопат, Е капки на билна база.....се сто сте примениле и што било ефектно. Однапред благодарна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 03 Мар 2014 04:38 #249020

 • dusa
 • dusa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Everything is possible again
 • Теми: 55
 • Thank you received: 18
 • Карма: 0
Za e-kapkite pisav podole deka ne ni pomognaa, inace moze da se koristat i kaj bebinja i kaj deca bidejki se na prirodna baza, ke ti pisam kontakt od Radmila vo pp. Imas i druga opcija za e.koli a toa e d-manoza 2700 MKD (mislam deka bese) mi ja preporacaa kako mnogu efikasna protiv e-koli posebno, malce e poeftina od e-kapite (55 evra). Inace dokolku veke ne piete nekoj sirup za zajaknuvanje na imunitet pocnete da piete. Vo pp ke ti go pisam i brojot na Gogo (homeopat) toj mi dade kapki so koi za eden den ni prestanaa bolkite pri mokrenje. Drugo znaes mnogu tecnosti, da se brise od napred kon nazad nikako obratno posle mockanje, sirup od brusnica, zemav caj od aptekata na matija vo kisela voda.
Vi posakuvam ureden urinaren status sto pobrzo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 03 Мар 2014 10:32 #249033

 • Bic
 • Bic's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Карма: 0
Jas odam utre kaj homeopat, a vo meguvreme resiv da i davam samo caj od brusnica, divo origano i nesto sto mi preporacaa vo apteka e NEOCISTIT toa e brusnica so d-manoza organski tableti koi imale golem efekt kaj e coli. Vo cetvrtok ke odam povtorno na urinolutura, pa ke spodelam iskustvo. Ova mi dojde kako sok, bidejki prv pat zakacuvame vakvo cudo, a iskreno se nadevav deka so Zinat ke se sredi.Dokolku imate i drugi iskustva za e coli kaj devojcinja spodeluvajte, kako velat pet pari e lekot. Pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 03 Мар 2014 10:34 #249034

 • Bic
 • Bic's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Карма: 0
Fala ti mnogu Duse, no te molam kazi mi potocno kade se naoga aptekata na Matija???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 04 Мар 2014 04:22 #249043

 • dusa
 • dusa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Everything is possible again
 • Теми: 55
 • Thank you received: 18
 • Карма: 0
Aptekata se naoga na ul.Viktor Igo br.5 vo K.Voda kaj rampa,ama za da ne vlagate po ulickite mozete da zastanete kaj slatkarnica Kalinka na glavnata ulica i ke prodolzis po edno malo ulice, vo prvata zgrada od leva strana na prizemje vo mala prodavnica se.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 05 Мар 2014 04:19 #249061

 • Bic
 • Bic's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Карма: 0
Ti blagodaram mnogu za informacijata Dusa
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 05 Мар 2014 04:23 #249062

 • Bic
 • Bic's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Карма: 0
Koj sirup/kapki/apcinja gi davavte za podobruvanje na imunitet??? Jas davam Vitrum (vitamini i minerali)Stanuva zbor za 7 god.dete.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Уринарни инфекции кај децата 05 Мар 2014 06:51 #249069

 • dusa
 • dusa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Everything is possible again
 • Теми: 55
 • Thank you received: 18
 • Карма: 0
Immuno B - na Erba Vita nie imame 27 meseci
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.