Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Матични клетки - нова ера во модерната медицина

Матични клетки - нова ера во модерната медицина 23 Дек 2009 02:59 #3596

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
Матичните клетки се примарни, незрели клетки кои имаат способност на самообновување и диференцијација во каков било друг вид на клетка. Трансплантирани во некое оштетено ткиво, способни се да се диференцираат во клетки со специјални функции, како што се на пр. клетки на срцевиот мускул, еритроцити и леукоцити, нервни клетки итн. Токму на овие нивни особини се базира терапијата со матични клетки во трансплантационата медицина. Матичните клетки ја прават крвта од папочната врвка многу значајна. Тие се важни за животот на човечкиот организам од многу аспекти. Слично на коскената срцевина, овие клетки можат да се користат за третман на различни генетски нарушувања кои ја засегаат крвта и имуниот систем, различни видови на леукемија и канцер.
Зошто е важно да се зачуваат матичните клетки?
Матичните клетки од крвта на папочната врвка имаат многубројни терапевтски предности во однос на оние од коскената срцевина на возрасен човек: помалку е веројатно дека ќе содржат ДНК-абнормалности предизвикани од токсини или грешки во ДНК-репликацијата во текот на човечкиот живот. Исто така многу е помала веројатноста дека овие клетки ќе бидат отфрлени во трансплантациите. Бидејќи папочната врвка е далеку поголем извор на матични клетки отколку коскената срцевина, поголема е и веројатноста за успешна трансплантација.
Дури и во случај дефинитивно да не се одлучите за одржување на матичните клетки на вашето бебе за фамилијарно користење, размислете сериозно за можноста да ги подарите во јавна банка за чување на матични клетки.
Извор

Матичните клетки можат да бидат земени од пулпата на млечните запчиња и од папочната врвца. Ние немаме земено и дај боже никогаш да не ни потребаат..
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 23 Дек 2009 03:07 #3606

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Nie razmisluvame za ovaa opcija. Ima mnogu firmi sto go nudat ova no treba da sedneme i podetalno da razmislime.
Vo sekoj slucaj pozitivna rabota za ne daj boze no dosta e skapa. Od druga strana pak, ako ni zatrebaat kako ke si objasnam na sebe si zosto ne sum gi zacuvala?

Golema odluka... ke bide razledana...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 23 Дек 2009 03:14 #3618

 • misticia
 • misticia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
 • Thank you received: 3
 • Карма: 27
Слушнав дека можело на рати - не верувам дека ќе склопам крај со крај за да си ја исполнам оваа желба, но кажете цени ако знаете, може ќе даде Господ
Многу би сакала да оставам
Ѕвездичке ако си во можност веднаш престани да мислиш, и остави
Тие имале рок на траење 70 години - тоа е цел живот на твоето дете, може ќе му требаат дури откако ќе те нема, може на старост - зошто да ги нема? Парите тука не ми се важни ако најдам од кого ќе се позајмам па ќе враќам, на крајот 1500 евра се ситни пари за такво нешто
Последна промена: 23 Дек 2009 03:18 by misticia.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 23 Дек 2009 03:21 #3628

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Cenite na firmite koi nas ni gi preporaca ginekologot se od 3000 do 5000 € i gi cuvaat kletkite 20-25 godini posle mora nov dogovor da se pravi.
Da nekoi nudat i na rati, nekoi sakaat kesh... ima raznorazni opcii.

Ne sme razgovarale detalno so mm za ova no ke go resime i toa naskoro :)
JAs sum sekako za no nemam dovolno informacii za cuvanjeto pa ke moram da se rasrasam ujste.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 23 Дек 2009 15:13 #3923

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Mislam deka e isplatliva investicija, mi e krivo sto zemavme za Anja. Ama, za vtoroto ke bide vo opcija.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 23 Дек 2009 22:11 #4326

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
I jas razmisluvam za vtoroto da zemame,samo zdravje boze brvo bebce da ni dade Gospod
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 24 Дек 2009 13:42 #4631

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Zvezdicka напишал/а:
Cenite na firmite koi nas ni gi preporaca ginekologot se od 3000 do 5000 € i gi cuvaat kletkite 20-25 godini posle mora nov dogovor da se pravi.
Da nekoi nudat i na rati, nekoi sakaat kesh... ima raznorazni opcii.

Ne sme razgovarale detalno so mm za ova no ke go resime i toa naskoro :)
JAs sum sekako za no nemam dovolno informacii za cuvanjeto pa ke moram da se rasrasam ujste.

Zvezdicka, цениве нешто ми се сомнителни, т.е многу скапо е тоа. Ние лани плативме 1750 евра, а гледам на сајтот дека цената не е променета. Поздрав.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 24 Дек 2009 14:47 #4715

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
За Мила зачувавме матични клетки и на тоа се одлучивме без многу размислување.
Да не даде Господ некогаш да ни притребаат, ама сепак добро е се имаат.
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 24 Дек 2009 20:30 #5052

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
posto e mnogu skapo barem za nas, nisto ne napravivme za Milena ne ostavivme, zdravje ako imame za vtoro bi sakala
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 24 Дек 2009 21:39 #5094

 • misticia
 • misticia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
 • Thank you received: 3
 • Карма: 27
Zvezdicka напишал/а:
Cenite na firmite koi nas ni gi preporaca ginekologot se od 3000 do 5000 € i gi cuvaat kletkite 20-25 godini posle mora nov dogovor da se pravi.
Da nekoi nudat i na rati, nekoi sakaat kesh... ima raznorazni opcii.

Ne sme razgovarale detalno so mm za ova no ke go resime i toa naskoro :)
JAs sum sekako za no nemam dovolno informacii za cuvanjeto pa ke moram da se rasrasam ujste.

Јас слушнав дека една комшивка оставила во систина незнам преку која фирма за 1500, ама не ми кажа директно таа па не сум сигурна
А не можеш нешто да направиш преку македонскиве фирми, таа cryo save што ја рекламираат мислам дека е од франција од овде ги зема за тие пари, мора да ја има и кај вас? Види по мак сајтови некоја фирма

Инаку овде ги чуваат 20 години после плаќаш одново, ама вреди
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 25 Дек 2009 12:28 #5427

 • mirjanka
 • mirjanka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Карма: 0
Zvezdicka напишал/а:
Cenite na firmite koi nas ni gi preporaca ginekologot se od 3000 do 5000 € i gi cuvaat kletkite 20-25 godini posle mora nov dogovor da se pravi.
Da nekoi nudat i na rati, nekoi sakaat kesh... ima raznorazni opcii.

Koja e taa firma koja gi cuva maticnite kletki za taa suma ???
Cenite se skoro isti kaj site i se dvizat otprilika od 1700 do 1750 eura sega se zavisi dali ce sakas da ostavis maticni kletki vo Grcka banka ,Belgisko Holanska,ili Britanska (Grckite se najzastapeni vo MK)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 25 Дек 2009 18:46 #5709

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
misticia напишал/а:
Zvezdicka напишал/а:
Cenite na firmite koi nas ni gi preporaca ginekologot se od 3000 do 5000 € i gi cuvaat kletkite 20-25 godini posle mora nov dogovor da se pravi.
Da nekoi nudat i na rati, nekoi sakaat kesh... ima raznorazni opcii.

Ne sme razgovarale detalno so mm za ova no ke go resime i toa naskoro :)
JAs sum sekako za no nemam dovolno informacii za cuvanjeto pa ke moram da se rasrasam ujste.

Јас слушнав дека една комшивка оставила во систина незнам преку која фирма за 1500, ама не ми кажа директно таа па не сум сигурна
А не можеш нешто да направиш преку македонскиве фирми, таа cryo save што ја рекламираат мислам дека е од франција од овде ги зема за тие пари, мора да ја има и кај вас? Види по мак сајтови некоја фирма

Инаку овде ги чуваат 20 години после плаќаш одново, ама вреди

Cryo save e белгиско- холандска фирма. Ние дадовме матични клетки преку нив. Еден месец пред да се породам, ги прошетав сите фирми во Ск. И они ми се видоа најсигурни. Плус и девер ми живее во Холандија и он се јави, се распраша и истите информации што јас ги добив овде, му ги кажаа и на него. Малку беа поскапи од другите две грчки фирми, но тоа е поради патот до таму. Иначе за овие двеве што ги чуваат во Грција, за многу прашања што им ги поставив, буквално сватив дека ме исполажаа(на пр. дека со мат. клетки може да се лечат скоро сите од фамилијата, што нема врска)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: yarre

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 25 Дек 2009 18:56 #5718

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
I jas imam nekade procitano deka cenata e 1750e, ne sum sigurna ali mislam deka bese za bankata vo Sv. Lazar. Jas bi sakala da zacuvam maticni kletki, stom moze od prvite mlecni zabcinja, mozelo da se koristat za dve generacii unazad, na pr. za majka mi, tatko mi, nedaj boze da zatrebaat, ali ubavo e da si siguren deka ima lek
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 25 Дек 2009 19:33 #5779

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Ivana напишал/а:
I jas imam nekade procitano deka cenata e 1750e, ne sum sigurna ali mislam deka bese za bankata vo Sv. Lazar. Jas bi sakala da zacuvam maticni kletki, stom moze od prvite mlecni zabcinja, mozelo da se koristat za dve generacii unazad, na pr. za majka mi, tatko mi, nedaj boze da zatrebaat, ali ubavo e da si siguren deka ima lek

Ivana пред да се одлучиме за која фирма, нон стоп читав, се распрашував, едни ми кажуваа дека може и за второ колено, но тоа може е само до 5%. Иначе најефикасно е значи за не дај Боже за самото детенце и за негово братче или сестриче. Дури и за родителите негови шансите дали ќе бидат компатибилни се помали, а камо ли за баби или дедовци.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 25 Дек 2009 22:19 #5915

 • misticia
 • misticia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
 • Thank you received: 3
 • Карма: 27
sandricka напишал/а:
Cryo save e белгиско- холандска фирма. Ние дадовме матични клетки преку нив. Еден месец пред да се породам, ги прошетав сите фирми во Ск. И они ми се видоа најсигурни. Плус и девер ми живее во Холандија и он се јави, се распраша и истите информации што јас ги добив овде, му ги кажаа и на него. Малку беа поскапи од другите две грчки фирми, но тоа е поради патот до таму. Иначе за овие двеве што ги чуваат во Грција, за многу прашања што им ги поставив, буквално сватив дека ме исполажаа(на пр. дека со мат. клетки може да се лечат скоро сите од фамилијата, што нема врска)

На Грциве не им верувам и самото што е грчко не би давала пари таму
- не од нацизам, туку поради тоа што негде читав дека отвориле дете од Македонија на операција за срце, го затвориле и на родителите им кажале дека е оперирано, овие си платиле си го зеле детето дома, за после некое време кај Жан Митрев да видат дека не е извршена интервенција врз детето само го измалтретирале. Мислам дека во Сонце го оперираа, не пратев после што се случи - значи не сум јас нацист ама грците се и не би им доверила нешто толку скапоцено како матичните клетки од моето дете - утре недај Боже во било кој дел од животот да и потребаат ќе се многу повредни од 2000 евра, и сакам да се на сигурно

не ќе имам можност да ги оставам најверојатно, ама можда од првите заби ако има таква опција овде во мк
Последна промена: 25 Дек 2009 22:20 by misticia.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 25 Дек 2009 23:03 #5933

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
Sandricka ne sum dovolno informirana, toa sto go znam e onaka od muabeti, otposle go vidov tvojot post, ako vazi samo licno za eden covek i toa e vo red, nema cena za zdravjeto, mnogu pari se i ubavo bi bilo da moze na rati, za da moze sekoj sto saka da si dozvoli.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 28 Дек 2009 13:27 #6983

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Ivana напишал/а:
Sandricka ne sum dovolno informirana, toa sto go znam e onaka od muabeti, otposle go vidov tvojot post, ako vazi samo licno za eden covek i toa e vo red, nema cena za zdravjeto, mnogu pari se i ubavo bi bilo da moze na rati, za da moze sekoj sto saka da si dozvoli.

Se soglasuvam so tebe Ivana. Nie nekako se snajdovme so pari, zasto ako ne daj Boze nekogas nesto se sluci, posle glavata od dzid kje si ja treskam.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 31 Дек 2009 04:42 #8719

 • Млад сопруг
 • Млад сопруг's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
I jas so mojata sopruga razmisluvame za istata opcija i veke ne treba ni da razgovarame so nekoj podetalno bidejki samite na internet najdovme sto se mozat da napravat mat.kletki, a i presmetavme deka ne se mnogu pari bidejki frlame za gluposti pari a za ova ne sakame ni da razmisluvame dali da platime.Vo sekoj slucaj doagaat nekoi 200-300 den mesecno za 20 godini.pzd
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 03 Јан 2010 03:09 #9357

 • Luna
 • Luna's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 6
 • Карма: 3
Незнам зошто слушате секакви чаршиски муабети и кажувате непроверени информации, де од комшивката де од незнам кој. Потполно се согласувам кога станува збор дека треба да се провери фирмата ама дека Грците биле за никаде и дека казувале лаги во грчките фирми баш и не би рекла. Лично се уверивме со сопругот кога бевме во една грчка фирма посредник со банката се ни беше детално објаснето и точно потенцирано дека мат. клетки најмногу помагаат за самото дете, потоа за негов брат и сестра, па потоа за мајката, а за таткото процентот е далеку помал. А за цели фамилии не само што не може туку и не е тоа туку така дај ги и ние ќе се лечиме, има процедура која не дозволува да се донираат туку така.
Друго досега ми побараа два пати доказ, еднаш пред породување ендаш откако се породив дека сум ХИВ негативна и немам хепатит Б и Ц. А веднаш по породувањето се што ми ветија дека ќе пристигне од болницата во врска со испитувањето на матицните клетки си дојде како што и беше нагласено.Нема да погрешите во која и да ги донирате банка разликата е околу 500 евра па на кој како му одговара.
Значи не станува збор дали ја бива или не болницата туку цела работа е патот на оддалеченоста , а тоа дека Грците не не сакаат не држи , тоа е се бизнис и никој не го интересира од кај и си и кој си.
[link=http://lilypie.com] [/link][/link][link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bozidar

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 08 Јан 2010 15:45 #11716

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Mislam deka e isplatliva opcija.Na zdravje netreba da se zalat pari
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 08 Јан 2010 17:14 #11770

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Cenite se prilagodeni na regionite veruvam. Prospektite sto gi dobiv od ginekologot bea od firmata vita34. Jas sepak napisav ona sto mene mi bese ponudeno. Ne znam kako idat rabotite vo makedonija no jas na grci ne bi im dala ni nacrtana ovc da mi cuvaat a ne pa maticni kletki.

Cenata ne e problem vo sekoj slucaj samo treba da odbereme najoptimalnata opcija.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 08 Јан 2010 19:51 #11836

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Поголема глупост од тоа дека на грчка банка не би дале да ви чуваат матични клетки поради нашите политички односи немам слушнато.
Дури мислам дека зад една од фирмите стои министерството за здравство на Германија и многу е нечовечки таквото окарактеризирање на работите.
Што уште нема да прочитам....
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bozidar

Одг: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 08 Јан 2010 21:53 #11861

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Ova e off topic no moram da go napisam - Jas nigde ne napisav deka mojot stav e takov zaradi politickite problemi! Nema potreba da mi se stavaat zborovi vo usta. Si imam svoi pricini i ne veruvam na grcki biznisi - kraj na diskusijata.
P.S ministerstvo za zdravstvo na Germanija e drzavna institucija i ne stoi zad nikakvi privatni firmi, grcki germanski ili bilo kakvi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 13 Ное 2010 00:57 #71871

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Вечерва со мм размислувавме и одлучивме за зачувување на матични клетки.Гледав на нет како се движат цените но никако неможам да најдам колку чини во Св.Лазар(не пишува на вебстраната) Ве молам за вашите искуства колку чинат,каде ги чувате,и дали има можности за плакање на рати?:love:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Матични клетки - нова ера во модерната медицина 17 Ное 2010 17:58 #73568

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Preporakata na nasiot ginekolog vo Germanija bese da ne zacuvuvame maticni kletki. Taa smetase deka metodite koi sto bi gi iskoristile se se uste eksperimentalni, i deka povekje e marketing od bilo sto drugo. Iznenaduvacki, vo MKD mnogu povekje se zboruva za ova, i znam povekje lugje koi zacuvuvaat, otkolku ovde vo DE. Tuka ne poznavam nikogo sto zacuval. Vo sekoj slucaj, ne e steta da se ima, iako treba i cenata da se zeme vo predvid.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.