Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Хемангиом

Хемангиом 05 Окт 2012 10:52 #216493

 • cinderella
 • cinderella's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
Овде ми се виде како најприкладно место за оваа тема.
Мојата бебушка се роди со хемангиом на челото кое со тек на времето расте. Сега е околу 1 см.
не се знае точната причина зошто се јавува , ама го има кај едно на 100 деца, повеќе кај девојчиња и тоа со светол тен .
Би требало до 3-4 година да и се изгуби, па ке видиме со тек на времето.
до сега имам сретнато барем 5-6 мајки кои го имале овој проблем со хемангиом кај децата и кај сите спонтано се изгубил
Се надевам и кај нас ке биде така ,во спротивно ке треба ласерски да се лекува во странство.

Мене воопшто не ми смета, МЕНЕ МИ Е НАЈУБАВА НА СВЕТ...но ми смета коментарот на луѓето кога ке ја видат :zid:
Дали некој од вас имал ваков проблем ?
Би сакала да слушнам и други искуства
Последна промена: 05 Окт 2012 13:23 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хемангиом 05 Окт 2012 13:14 #216512

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Da, imam videno na dete na komsivka, i se pojavi nekoj den po radjanje, pa se zgolemuvase prvite mesec dena i posle postepeno pocna da se smaluva i da se gubi. Deteto e sega veke vo skolo i od odamna nisto ne se poznava, iscezna kompletno. Ne e nisto strasno ne se sekiraj, a i ke iscezne.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хемангиом 05 Окт 2012 15:59 #216526

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
I kaj postarata kerka imase na gradite i iscezna ama ne se sekavam za kolku vreme
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хемангиом 05 Окт 2012 17:51 #216537

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
И ние имавме хемангиом на ноџето кога се родивме,но како растше постепено се изгуби.Мислам дека кога наполни 1 годинка веќе го немаше.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хемангиом 05 Окт 2012 18:25 #216539

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Posto sum majka dolgo vreme imam videno razni, i tie sto se izgubile i tie sto ne se izgubile.
Najcesto se gubat ili izbeluvaat dosta, ama nekogas i ne.

Nekoi primeri mozam vaka na vrzina da nabrojam:
Kumata ima na vratot, vozrasna zena e, na kerka mi edno drugarce ima na obrazot, kako da e isran so crven flomaster, imam vpecatok deka so tekot na godinite mnogu poveke mu se poznava, posto go znam od gradinka, edna komsivka ima na gradi, raka, nejziniot najmnogu se poznava, skroz e ljuljakov.
Eden decko sto go znam ima isto dosta golem na liceto, skoro go vidov posle dosta godini, imam vpecatok deka pomalku mu se poznava.
Najcuden hemangiom sto sum videla e na detence na edna prijatelka, kako kukla e malata, a na celoto nekolku meseci po ragjanje i se pojavi kako modra dzumka, kako da ima pomal orev pod kozata.
Gledam sega kako da i se podnamaluva.
Edno preubavo bebence vidov letoska, cela edna polovina od teloto i liceto mu bese crvena, a ono bese ko angjelce, masko bebe, so plavo kosice, dusicka!

Najvazno e da si iskonsultirate lekar, osven vizuelno, kolku sto znam ne se nikakva precka.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хемангиом 06 Окт 2012 02:49 #216553

 • cinderella
 • cinderella's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
Се консултиравме со дерматолог и неговиот одговор беше дека во најголем број на случаеви се губат спонтано...е кај нас може мал проблем е тоа што е медијално поставен па кај тие хемангиоми одело поспоро
друг фактор кој влијае е и доењето , додека се доиме повеќе ке расте .
Ни советуваа за ласерски третман ама после 3 година во странство, кај нас ниту една ординација немала таков ласер

сепак ние ке почекаме барем до 4-5 години да видиме , ако не ке се распрашаме во странство

Она што ми дава надеж е дека понекогаш на едната половина од хемангиомот има посветли места како нормална кожа. избледено и ке трае така 2-3 дена па, пак ке се зацрвени ама не така интензивно како што беше на почетокот. мисалм дека тоа значи дека почнува да се губи

Времето ке покаже :jok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хемангиом 06 Окт 2012 04:46 #216572

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Vnuk mi ima hemangiom na gradi. Ne e bas mal 2-3cm vo precnik i ispaknat e. Ne se namaluvase koga bese pomal, no sega koga se preoblekuvase za na kosarka primetiv deka e skros obelen i namalen. Sepak e na pokrieno mesto i ne preci mnogu. Znam deka ima hirurski resenija, no kaj nego ne planiraat bidejki ne se gleda toa sekojdnevno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хемангиом 17 Окт 2012 19:08 #218009

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Milena ima hemangiom, bese golem ispaknat, kako modrica so ispukani kapilari vo nego. Se pojavi edna nedela posle poroduvanje. Rastese mnogu brzo, ama nekade posle prviot rodenden stagnirase, a veke po tretata godina pocna da se gubi, odnosno kako rastat taka se optegnuvase kozata i go snemuva skoro. Uste se poznava, ama ne e ispaknata tuku samo kako modrilo.
Nasiot hemangiom e od leva strana pod rebrencata odma.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хемангиом 20 Јан 2013 00:02 #230039

 • marinkausa
 • marinkausa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Хемангиомот се всушност неразвиени крвни садови.
На ќерка ми и се јави на грбот и на темето на главата кога имаше две недели. Се преплашив и одма на лекар. Докторот не ме израдва кога рече дека ќе расти. кога се појави беше само мала дамка.до шест месеци порасна колку една зрно грав надворешно и и потече внатрешно со дијаметар 3 на 3 сантими. кога направи шест месеци престана да расти. до две години внатрешното му се спласна надолу, сега е се познава само како сенка, а надворешното поцна да избледува и да се намалува. тоа на главата остана исто малечко кога се појави колку пола зрно од сончоглед.
Хемангиомот го имам и јас и не знаев дека е тоа се додека не се појави на керка ми.Пред тоа мислев дека е белег од рагање.Мојот е на брадата и ден денес сите ме прашуваат што е. Јас пак не го ни заприметувам .кога сум била мала бил поголем и испакнат а сега е мал и блед. Наследен е и најчесто од женско на женско се пренесува.
За тоа што се отстранува ласерски е точно, но е доста скапо. Бидејќи живееме во америка ја имам однесено керками на дерматолог и ми ја има кажано цела процедура. За сега нема да преземам ништо со тоа,ќе видам како ќе се однесува во иднина. Доколку сака да го отстраниме кога ќе порасне, секако дека ќе ја подржам, но тоа ќе биде нејзина одлука не моја.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.