Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Настинки и вируси

Ре: Настинки и вируси 22 Мар 2013 06:34 #235490

 • Betispageti
 • Betispageti's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Благодарам Орхидеа. Ми даде идеа за супава и како ми ја спомна одма отидв по мевце.
Сега ќе си направам супа со пилешко, ќе си ставам и зеленчуци и верувам дека ќе се опоравам!!!

Отидов да :gotvi: !!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Мар 2013 19:40 #235553

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Frogy wrote:
Се вративме од контрола,и ги наслушнаа градите,имало шлајмче,ни рекоа да направиме крвна слика,се е во нормала,докторот се сомневаше на бронхопневмонија,ама крвната слика ке го покажа тоа.Ни го сменаа антибиотикот ни дадоа Зинат,на 12 саати по 1 кафено лажиче.Денес нема качено Т ,пу пу,па ке видиме до вечер.Ме прашуваше дали кашла многу,дали се поти навечер,но не се поти и кашла само по 2-3 пати на ден.Овај сируп гледам многу јак е,незнам што да правиме :grr:
Денес сме Фала Богу подобри,иако ниту еднаш не се напивме од Зинатот,3 пати и дадов и 3 пати гоповрати,и си продолжив со ампицилин,Т веке нема кренато,сабајле пак поврати шлајмче,и веке денес си е весела,си се напи и млекце 2 пати ,и супа јадеше.Утре сме на контрола,не надевам нема да има ништо од шлајмчето на градите :jok:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 23 Мар 2013 05:38 #235567

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Мамички ве молам за помош.Денес сме на контрола ама јас не сум мирна дури да не прегледаат.Докторот кога бевме последен пат ме прашуваше дали се поти додека спие и тоа било знам на бронхопневмонија,но му реков не,и така беше ,но сношти а проверував да не има случајно Т,и ја факам за челото ,беше малку испотена.Ве молам кои се најчесто симптомите на бронхопневмонија,ние немаме веке Т,кашла ретко,шлајмче има ама не толку колку пред некој ден,вчера си беше весела,леукоцитите и се 10(во нормала),лимфоцитите 40,8% и тие во нормала,ја факам за грбчето не и грчат градите кога дише,носето сеуште и течи....Читав дека се јавувало блед тен,суво кашлање,свирење на градите но ние немаме ништо од тоа.


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 23 Мар 2013 05:43 #235569

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Prvo leukocitite se visoki, temperatura, kaslanje, I site simptomi sto gi nabroja deka gi nemate. Ajde malku relax :D
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 23 Мар 2013 07:18 #235572

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
dijance napravi i sirup so med i kromid mnogu pomaga...vo edna tegla ke stavis red kromid secen na krugovi red med i taka nekolku reda ostavi go da stoi nekolku casa i kromidot ke pusti sok davaj na sekoi dva tri saati ke vidis odma podobruvanje,pred edna nedela mihail mi nastina prvo noseto pocna da mu tece posle nekolku dena pocna da kasla i odma mu dadov propolis i od sirupot so kromid i odma mu pomina drugata den se nakasla 2-3 pati tretata den ne kaslase evego sega e dobar da ne e za podrek...probaj prirodno e ne e stetno..poz i pobrzo da ozdravite...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Апр 2013 15:10 #236505

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Во средата откако го земав од градинка приметив дека има мрсули. Денес додека бев на работа, ми се јавува мм, дигнал 39,7 температура. Ајде, дојдов дома, успеавме да ја симнеме, кога, после 4 саати пак крена. Не можам да му измерам, плаче, не ми дава, ама се тресе и е многу топол, па претпоставувам дека е над 38,5. Чекам да поминат 6 саати за да му дадам нова доза Блокмакс сируп. Пред да го заспијам му ставив пола чепче дијазепам, и еве го се смири и спие, но се уште има висока т. Дилемата ми е дали да му ставам чепче ефеларган накај 22 часот, или сируп да му дадам? Или пак, воопшто да не го будам додека спие? :tazna:
Инаку, се сомневав дека температурата е од забите (ни растат 5ки). Се јавив кај Маџовска, но ми рече дека не е возможно од заби да дигне толку висока т, т.е. дека мора да е придружено од некој вирус... Мм ми вика прееска и увцето му било многу црвено...
Последна промена: 06 Апр 2013 15:12 by Helix.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Апр 2013 16:29 #236507

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Ako mu e crveno uvoto, nisto ne resavas so blokmax ili eferalgan. Probaj da mu go pipnes uvoto i ako reagira togas mu e vospaleno. Ako e taka kje mora da go vidi lekar i da mu prepise terapija.
A okolu dilemata za cepce ili sirup, jas navecer im stavav cepce posto nekolki pati mi se sluci da povratat, pa da ne znam kolku od sirupot ostanal vo niv.
Ajde so lesno da pominete
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Настинки и вируси 06 Апр 2013 16:33 #236508

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
ako e uvceto crveno ke mora na lekar za da vidi dali treba antibiotik.mora da go budis i da mu dades sirup normalno.ne mozes da go ostavis da spie so temperatura.jas ne samo sto budam tuku go stavam pod tus i taka se ladime i po celi veceri.naporno e te citam celo vreme i mi teknuva deka i nie bevme isti no veruvaj deka narednata zima ke bide podobra.letovo malku na more da go odneses i da mu kupis vo apteka ehinacea ili imuno kid i ke bide podobro.jas koristam imunokid.odkako doktorot ni rece da mu davam imunokid dali od toa dali potporasna no se smenija rabotaite.imunokid e za imunitet.sepak prasaj si ja doktorkata.
sekoj den bolen ne bolen davaj mu vitamin c, pikovit ili nekoja zamena ili jas davam ribino ulje i madzun ili med obavezno.ako ti pie najdobro e cedeni sokovi sekoj den moevo za zal ne pie.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Настинки и вируси 06 Апр 2013 17:00 #236511

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Веќе не му е црвено увцето, тоа мм видел па ми прераскажа... Секако дека ќе го носам на лекар доколку состојбата е непроменета или полоша. Дилемата ми беше околу сируп-чепче и колку често. Кај нас сирупот (Блокмакс и Далерон) како воопшто да не делува... Знам дека не смее да се дава на помало растојание од 4 часа, но дали пола или цело чепче? Некако ми се увртело во глава дека треба пола од 150мг...
Последна промена: 06 Апр 2013 17:01 by Helix.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Апр 2013 17:45 #236512

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Klaudija tolku visoka temp e znak na nekoja infekcija, pocekaj eventualno utre i na lekar. Dosegasnoto iskustvo mi pokazalo deka so tolkava visoka temp mnogu tesko se pominuva bez antibiotik, ama ne mora da znaci. Od zabi nema teoretska sansa da krene 39,7. Paracetamolot se dava na 4-6 casa, Blokmaxot na 6-8 ama ako zagusti i ne paga temp togas i pocesto. Mene ednas mi se ima sluceno da ne paga temp voopsto so paracetamol sir i posle nepolni 2 casa dadov blokmax. Ne e idealno resenie ama pobitno mi bese da ja simnam temp blizu 40 otkolku da cekam da pominat 4 casa do narednata doza. Za tvoeto dete ako stavas cepcinja togas celo od 150 mg. /i ako mu e mnogu visoka temp nikako ne go ostavaj da spie. Jas ja budam ja tusiram stavam oblogi se sto ke mi tekne u momentot sto moze da pomogne. Sega ima edno cudo virusi koi davaat vakva temp koja ne reagira na nisto, pa na toa se nadovrzuva bakteriska infekcija... So lesno da pominete, pozzz
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Настинки и вируси 07 Апр 2013 07:19 #236526

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Klaudija wrote:
Во средата откако го земав од градинка приметив дека има мрсули. Денес додека бев на работа, ми се јавува мм, дигнал 39,7 температура. Ајде, дојдов дома, успеавме да ја симнеме, кога, после 4 саати пак крена. Не можам да му измерам, плаче, не ми дава, ама се тресе и е многу топол, па претпоставувам дека е над 38,5. Чекам да поминат 6 саати за да му дадам нова доза Блокмакс сируп. Пред да го заспијам му ставив пола чепче дијазепам, и еве го се смири и спие, но се уште има висока т. Дилемата ми е дали да му ставам чепче ефеларган накај 22 часот, или сируп да му дадам? Или пак, воопшто да не го будам додека спие? :tazna:
Инаку, се сомневав дека температурата е од забите (ни растат 5ки). Се јавив кај Маџовска, но ми рече дека не е возможно од заби да дигне толку висока т, т.е. дека мора да е придружено од некој вирус... Мм ми вика прееска и увцето му било многу црвено...

Klaudija od cetvrtokot vecerta se borime so T, slicna situacija kako vasata. Pocna so 38.5, dva pati dadov vo tekot na nokta paracetamol. Petokot za zal nemase termin za na doktor, me sovetuvaa telefonski, znaci taka go pominavme i pretokot so T i paracetamol sekoi 4 casa sirupce, se simnuvase se kacuvase T. Krena vecerta 39.4 i prodolzivme so isto tempo, crveni obrazi, crveni usinja.E najmnogu se uplasiv vcera koga krena 39.7 i se javiv vo bolnica, posle detalno isprasuvanje za simptomite, zaklucokot bese deka toa e normalna reakcija na organizmot da se bori so virusot (normalna da se spusta i da se kacuva T povtorno, vo preiod od 3-4 dena). Nie plus imame i prolivce. Da insistiram na mnogu tecnosti, ladni napitoci, da e lesno oblecen, vo provetrena, poladna prostorija, da ne go pokrivam mnogu duri i navecer. Strasnoto e ako T ne se simnuva so lekot i ako veke pocnuva da paga vo bunilo, i da dava znaci na dehidriranost, kako bela suva usta, ili ako po teloto pocne da mu se javuvaat nekoi neobjasnivi fleki, t.e. promena na bojata na kozata.
Jas koga mi digna 39.7 mu dadov Ibuprofen sirup, (ova bese vcera porucekta), do vecerta do 9 bese super, duri i jadese, vo 9 krena pak 39 mu dadov uste edna doza od ovoj sirup i do sabajle nemase T. Sabajlev izmeriv 38 ne mu dadov nisto, go rasoblekov, otvoriv prozor da se razladi malku, i T spadna, (ne mu izmeriv ama so dopir osetiv), super si doruckuvase i sega go prativ da trca malku nadvor so tatko mu.
Se nadevam deka veke pominuva :crknav:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 24 Апр 2013 01:47 #237671

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Сега дури една цела недела издржавме во градинка. Рекорд! :ljuta:
Еве го, вчера вечер во 3 сабајле кога почна да се тресе, од памет се извадив. Одеднаш качи висока Т, треска, за греота. Сабајлето почна и да кашла. Бевме на лекар, ни рече вироза. Кашлицава малку ме плаши пошто убаво се закашлува. Од вчера почнав да му давам Hedelix, сируп за искашлување на растителна база. Викаат ефикасен бил, некој германски сируп, па ајде да видиме.
Оваа недела ќе одмараме од градинка, да оздрави детево, а и на 1ви веќе сакаме да одиме на пат. Па, со господ напред. :nokti:
Последна промена: 24 Апр 2013 01:49 by Helix.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 28 Апр 2013 16:32 #238095

 • Annet
 • Annet's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Да ви раскажам,па совет да ми дадете.
Моето дете тргна во градинка,има 20 месеци,петтиот ден ја земав со мрсули и тоа зелени,значи вечерта се затна скрос,саботата и неделата ептен.Во понеделникот ја однесов на лекар,ни рекоа црвено грло,и шлајмови,препишаа Аугментин.На своја рака ставав бејби спреј со диво оригано.
Од ден на ден скрос го исгуби апетитот,до денес нема едно лепче каснато.Приметивме дека од Аугментинот,нагло повраќа,си реков може е таков-тера да поврати шлајмови.и така неколку дена,почна ноќе да качува температура,ставам чепче и се препотува,и заспива пак.Утре планирам да ја носам пак на лекар,моето дете ништо не јаде,само чај пие,по малку.....
Дали сте имале ваква ситуација,јас досега немав .И давам индервирал редовно,и никогаш не беше болна,ама сега ова ми е ептен тешко.има темни подочњаци,бледа е,сигурно крвта и ослабе....
ова трае 10 дена
Последна промена: 28 Апр 2013 16:52 by Marge. Причина: spojuvanje na posledovatelni poraki
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 28 Апр 2013 17:54 #238100

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Аннет, мојата ќеркичка пред две години изреагира слично, но на Оспен. Нашето искуство покажа дека таа не го поднесувала Оспенот, и инфекцијата си работела. Бидејќи повраќате,една од контраиндикациите на аугментинот е тоа, но се советува при таква реакција да се прекине со лекот. (Јас како што те разбрав од сирупот повраќа). Дополнително, гледам веќе 10 дена сте со температура. Ако е вирус, тој веќе би стивнувал и би требало да имате многу подобра клиничка слика. Мој совет е да одиш на лекар, и да не се откажуваш, ниту да прифаќаш нов сируп, туку да побараш брисеви, крвна слика и доколку можеш да ја однесеш малата на инфективно. Јас тогаш по 10 дена температура (кај нас температурата од ден во ден прогресираше-не знам како е кај вас) и два сменети сирупи (Оспен, па Аугментин) на своја рака си ја однесов на дежурен на инфективна и тие и го најдоа проблемот. Исто, ќерка ми секогаш кога ја боли грлото одбива да јаде, и обично тогаш има гнојна ангина, а и таа кога се чисти (мислам на ангината) знае да направи повраќања. Затоа најдобро е лекар да ве види.
Исто така, не знам од каде си, но со сигурност знам дека во една од скопските градинки во овој момент има стрептококна инфекција (внук ми моментално е на боледување со дијагноза шарлах-стрептокока во грло). Не сакам да те плашам, ниту да ти наметнувам нешто, но јас лично тоа би го направила.
Ви посакувам да ја најдете причината и брзо да си оздравете :3
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 29 Апр 2013 00:48 #238112

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Augmentin antibiotik li e? Ako e virus, togas antibiotik ne pomaga i samo bezveze se truje detevo... Ako e bakterija, a ona go povraka antibiotikot, isto tesko ke ima rezultati... I jas mislam deka absolutno treba pak na lekar i da se razjasni tocno, sto mu e na deteto
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 29 Апр 2013 07:55 #238167

 • MajaL
 • MajaL's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 160
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Sigurno ima bakterija, gradinkite se duvlo na bakterii. Cim go povraka augumentinot toj ne moze da i deluva. Mora da napravite krvna slika i crp najbrzo sto moze. Taa ke pokaze dali infekcijata e bakteriska i da go smenite sirupot. Moite deca dobro go podnesuvaa augumentinot, i im deluvase dobro. Moze da probas i so Zinat, kerka mi fati streptokoka od gradinka i piese Zinat, vednas ja namaluvavme bakterijata so nego i temperaturata i pagase za 2 dena.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 29 Апр 2013 10:13 #238194

 • Annet
 • Annet's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
napravivme krvna slika,bakterija e ama neznam kakva,nema T denski,ke vidime noke akko ke bide,go prekinav surupot,sega ni rekoa doma da se lecime so vitamini caevi....samo povrakanjevo kako da go sprecime,i nejadenjevo??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 29 Апр 2013 10:15 #238195

 • Annet
 • Annet's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
nemase pokaceni leukociti,krvta super,ama bakreija,od gradinka ni e.pocnav da i davam Madzun denes,pie kindervital,ke vidime,pie tecnosti,eve,caj od nane.si pie,ama drugo nisto ni jade ni pie.osven caj
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 29 Апр 2013 12:47 #238211

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
annet nesto ne mi jasno, ako vi rekle deka e bakterija zosto vi go prekinale antibiotikot? kako toa ke izlecite bakterija so caevi? ako e bakterija a ne piete antibiotik temperaturata nema da padne.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 29 Апр 2013 15:13 #238225

 • Annet
 • Annet's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
jas se izvinuvam,se raboti za virus,ama jas vo brzanje bakterija sum navela,vo panika sum,izvinete za nedorazbiranjeto,i blagodaram za sovetite
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 29 Апр 2013 15:16 #238226

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Ne mi e jasno kako doktorite ne se grizat za seopfatnoto zdravje. Koga e narushen integritetot na organizmot odnosno ima prisustvo na patogeni bakterii ili virusi obavezno se prekinuvaat site imunostimuansi...od koga vekje kje pomine bolesta togash se pristapuva kon imunostimulacija so cel da se ojacha imunitettot koj "se istroshil" borejki se, no dodeka se bori vie da go stimulirate imuniot odgovor so imunostimulacija samo moze da go prodolzite dejtsvoto na infektot. Edinstveni imunostimulansi koi dobro deluvaat bidejki imaat antiviremichno i antibiotsko stvojstvo se ehinaceata propolisot i lukot, i tie moze da se konzumiraat
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 29 Апр 2013 15:17 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Настинки и вируси 30 Апр 2013 09:45 #238391

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Ic,ama ic ne ja sakam ovaa tema...Koj gavol mi trebase vcera da ja otvoram.Koga i da zirnam sto e i kako e na temava,zazvrsuvame bolni.Marfi....
Sabajle vo 4 saat maliot krena temperatura 38.2.Mu dadov sirup i namesto da simnuva.toj pocna da kacuva.Do 6.45 kaci 39.5 :tazna: vo meguvreme masirav,stavav corapcinja so rakija,ama nisto ne pomogna.Go odnesov na doktor zemavme odma krv od vena i mokraca.a maliot vo meguvreme pocna da se zali na stomakot.Go pregledaa dvajca doktori i se posomnevaa na slepoto crevo.Mu dadoa inekcija odma(Lindamicin mislam deka bese) i mu dadoa pola tableta daleron i go izmasiraa.Temperaturata padna na 38.8.Se vrativme doma.go istusirav i simna temperatura na 37.Ni rekoa da go odneseme vo 13 h za da mu go proverat meseto.Otidovme,se bese vo red.I eve sega demek poaren e.Imame pokaceni leukociti i ni dadoa Augmentin da pieme.Se nadevam deka brzo brzo ke se opravime.
Ic ja nejkam temava :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 30 Апр 2013 14:11 #238473

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
I da si se nadovrzam na muabetot...kacivme 40.1 temperatura.Zavrsivme pak so bockanje,diazepam cepce i dve cepcinja eferalgan.Sega za sega e dobar,ama koj znae kako ke ja pomineme nokta :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 18 Мај 2013 12:07 #239463

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Nie imame sekret od nosot. Prvo bese kako zatnat dva dena pa potoa go terav da duva i izlagase po malku (vikam malku zatoa sto znaelo da ima mnogu sekret) i eve denes e nekade tret den od tecenjeto. E sega mi e cudno i sto sekretov ne e tecen. Znaci go ima pomalu . Proziren e ama ne e tecen. Sto e postrasno za plukete potecen ili pozilav. Uf navistina sum dosadna ama nekako me jade somnes da ne ni se sprema nekoja pnevmonija so ogled i ns toa deka e alergicen na polen. Jas odma fativ da davam loratadin. Vaka ne kasla drug simptom nema. E ova e ona sto go vikaat starite koga ce se izgoris nsa mleko duvas i na jogurt
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 12 Јул 2013 02:33 #242115

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Decata mi bea nastinati, sin mi nema nisto od vtornikot a kerka mi od sredata, nekoj virus mi rekoa koj se manifestirase so visoka T. Kerka mi saka da odime na gosti kaj drugarka i ama jasmi e strav da ne slucajno se uste nositeli na virusot pa da se razboli detenceto, ne bi sakala toa. Posle kolku vreme moze da gi mesam so drugi deca?
Последна промена: 12 Јул 2013 02:33 by None-bt.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот