Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Настинки и вируси

Ре: Настинки и вируси 22 Јан 2013 17:57 #230265

 • srna1
 • srna1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Карма: 0
zdravo.imam prasanje.david go imase virusot so kaslica,tecenje nos oteznato disenje i blaga temperatura.sega sme ozdraveni,no seuste podkasluva...tatkomu go ima virusot i kasla,pa mi e strav da ne go ponovil ili seuste ne e ozdraven...?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 23 Јан 2013 02:31 #230286

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
Дечки малава 2-3 дена е подзасипната, особено кога ќе стане од спиење. Во текот на денот е подобра мада се приметува кога ќе се заплаче без глас. Некое ларингитче ќе да е.....вака е добра, носот е ок не е ни затнат,нема ни мрсули,јаде,пие...
2-3 дена имаше и проливче, по 2-3 пати на ден какаше потечно. Многу тешк вади заби ама многу...набабрени со недели стојат, таман двојките и пробија гледам четворките сега се спремаат.
Што да правам за ларингитчево освен ладно? Ладни напитоци,поладна храна..тоа знам.
Не ми оди на лекар само за ова пошто стандард ќе ни даде ладна инхалација со декса и зиртек 4-5 дена навечер.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 23 Јан 2013 08:40 #230326

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Прскај и прополис или пробиотски спреј Ацидосалус, колку да не се влоши инфекцијата во грлото. Ајде со лесно да поминете...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 23 Јан 2013 08:54 #230327

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Terapijata e taa, deksa za otok i zirtek isto. Vidi ako ne se podobri 2 dena, ke mora da otdite. Ako predolgo cekas moze i so antibiotik da zavrsite.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 24 Јан 2013 08:36 #230426

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 829
 • Thank you received: 515
 • Карма: 0
Еве сме и ние тука :grr: . Малата е со затнато носе веќе пети ден. Нема Т, ама затоа кашла ппоприлично и полна е со шлајмче. Вчера и денес бевме на инхалации, ќе одиме и утре. Некаково подобрување не гледам освен ако тие спречуваат да се влоши состојбата. Док ни рече да и давам Augmentin па да видиме како ќе се одвива ситуацијата.
Е сега , мислата ми е дали да и дадам од сирупчево и како ќе реагира на него бидејќи има 4 месеци (без два дена).
Има некој користено ваков сируп или било што друго на волку мала возраст? Би ми биле добредојдени сите совети.
[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 25 Јан 2013 17:58 #230552

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Еве не и нас тука :angry:
Денес керка ми цел ден е со висока Т ,почна од 13часот и на 4 саати крева.Прво имаше 39,после тоа 38,5 и ставив чепче и за 1 саат и покрај чепчето крена 39,2.ја однесовме на лекар,ни даде да комбинираме и Бруфен ,еднаш да и давам еферелган еднаш бруфен,инаку вирус е во прашање,бидејки немаме никакви други симптоми.Прееска во 21ч крена 39,5 и дадов Бруфен и спадна на 37,8 ама не и помалку.Што да правам,ја ладам,ја капам со млака вода,инаку си е весела цел ден си игра и е насмеана.Сега треба да чекам до 3ч за да и дадам еферелган или можам и порано од 6 саати?


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
Последна промена: 25 Јан 2013 17:58 by Frogy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 26 Јан 2013 04:14 #230564

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Фроги, ние така кога сме комбинирале Парацетамол со Бруфен ни било дозволено на 4 саати. Лани зимото многу често имавме такви вирусни инфекции, само со висока температура. За 2-3 дена ни минеле. 37.8 не е толку страшно, ако не качува повеќе од 38 чекај 6 саати. Ајде со лесно нека ви мине.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Настинки и вируси 27 Јан 2013 20:59 #230670

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Добро е ,Фала Богу ни помина,тој ден беше само со Т,веке другиот ден беше подобра,само еднаш и се покачи малку,и оттогаш веке не.Бруфен и дадов само еднаш и за разлика од еферелганот повеке саати не креваше Т.Вироза е во прашање и докторот рече дека брзо се шири овај вирус ,без никакви симптоми ,само со многуу висока Т,возрасните посебно тешко го поднесувале :kamsik:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 28 Јан 2013 04:00 #230680

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
butterfly87 wrote:
Еве сме и ние тука :grr: . Малата е со затнато носе веќе пети ден. Нема Т, ама затоа кашла ппоприлично и полна е со шлајмче. Вчера и денес бевме на инхалации, ќе одиме и утре. Некаково подобрување не гледам освен ако тие спречуваат да се влоши состојбата. Док ни рече да и давам Augmentin па да видиме како ќе се одвива ситуацијата.
Е сега , мислата ми е дали да и дадам од сирупчево и како ќе реагира на него бидејќи има 4 месеци (без два дена).
Има некој користено ваков сируп или било што друго на волку мала возраст? Би ми биле добредојдени сите совети.


Nie imame koristeno I na pomala vozrast od vasata.
Augumetinot e antibiotik, najverojatno vi go dal za perventiva.
Moze da koristite bisolvon kapki, go razvlaznuvaat slajmot ( 3 x 7 kapki ) inhalacii so fizioloski, konsultiraj se so doktorot ako vi dozvoli mozes da stavas I dexason ( go olesnuvaat disenjeto ) , maticniot ke vi kaze po kolku da stavate, vo nosot stavajte akva martis na sekoi 30-45 minuti.

P.S se nadevam vi pomina dosega ;)


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 31 Јан 2013 16:02 #231064

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Milena se razbole vo ponedelnikot, se pozali deka i e macno vo stomak pa posle povrakase slaem, pa pocna da kasla suvo i kaci 39T. Sega e na amoksiklav, podobra e veke denes.

Po nea me fati mene, izgorev od visoka T.

nokeska bebeto pocna da povraka, mrsulcinja...pa kaci 38T, grloto crveno, kasla...pa i on zavrsi so terapija cefalesin :(

uzas!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 01 Фев 2013 11:28 #231187

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Prasence sto pobrzo da ozdravi bebco dusice malo i moevo bebence zakacuva od bramu a se razboli posle edna nedela odma maloto, se nadevam deka ovoj pat nema da bide taka, jas za mene se plasam ako jas se razbolam koj mene ke me gleda tesko mene.neka pominuva samo so lesno golemiov e bolen ama go izolirav kaj babite do kaj nedela inaku mu dadoa almacin imase pokaceni leukociti i visoka temperatura 2 dena.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 01 Фев 2013 12:59 #231196

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Lele nas kako ne zredi prvo bev nastnata pa imav strasen cistit a sega izgorev od teperatura koja so nisto ne se simnuvase. Eve denes i maliov kaci 39.3 i se izvadiv od pamet. Sega mm kogo poprvo da gleda. Jas celo vreme nosev maska i ne sum go baknala cela nedela i ete pak se razbole. Mnogu gaden grip. Mnogu se nerviram sto ne sum sposobna da mu pomognem poveke. Ova e najlosa kombinacija koga ce se razbolat i majkata i deteto isto vreme
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 28 Фев 2013 08:34 #233739

 • sonja 35
 • sonja 35's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Будна сум,не е сон...
 • Теми: 127
 • Thank you received: 191
 • Карма: 6
Мамички помагајте!Едното од девојчињата од петокот ми крена Т до 39.6,веднаш на лекар испитавме крв,морача се беше ОК.Т не мачеше 3 дена, нон-стоп се креваше на секои 6 часа.Откако се стабилизиравме со Т ,откривме зацрвенето грло и сега сме на антибиотик.
Проблемот ни е што детево одбива секаква храна(евентуално по 5-6 лаж.)течности скоро ич.Ова трае веќе 4 дена и навистина се плашам,почна да слабее.
Ако ги изеде тие 5 лаж.ЌЕ СЕ СТРЕСЕ и ќе добие нагон ко за повраќање(не повраќа)и толку е со јадењето
Д-р ми вели дека не е ништо ќе се среди,но јас навистина се плашам,веќе се познава дека е ослабена.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 28 Фев 2013 10:56 #233755

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
sonja 35 wrote:
Мамички помагајте!Едното од девојчињата од петокот ми крена Т до 39.6,веднаш на лекар испитавме крв,морача се беше ОК.Т не мачеше 3 дена, нон-стоп се креваше на секои 6 часа.Откако се стабилизиравме со Т ,откривме зацрвенето грло и сега сме на антибиотик.
Проблемот ни е што детево одбива секаква храна(евентуално по 5-6 лаж.)течности скоро ич.Ова трае веќе 4 дена и навистина се плашам,почна да слабее.
Ако ги изеде тие 5 лаж.ЌЕ СЕ СТРЕСЕ и ќе добие нагон ко за повраќање(не повраќа)и толку е со јадењето
Д-р ми вели дека не е ништо ќе се среди,но јас навистина се плашам,веќе се познава дека е ослабена.

kaj nas bese bas ista sitaucijata,primavme 5 dena amoksiklav i nisto ne reagirase na nego.Na kraj ja odnesovme pak da i kazeme na doktorkata deka antibiotikot kako da ne ni deluva voopsto,za na kraj da se ispostavi deka vsusnost ima gnojni cepovi i deka deteto ima gnojna angina,pa ni prepisa sirup Pancef.Od prvata ispiena doza veke ne kaci tempaeratura,znaci odma psole prvoto lazice,a pred toa 5 dena non stop kacuvase do 39,6 ,ke simne,pa pak jovo nanovo.Proverete go ubavo grloto,da ne ima i kaj vas nekoe gnojno cepce.Od toa odbivaat hrana,zosto gi boli grloto,a isto znaat da imaat i nagon za povrakanje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sonja 35

Ре: Настинки и вируси 28 Фев 2013 11:10 #233759

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Sonja i mene mi se cini deka ttreba ubavo da go proverite grloto ama obavezno i bris. Ne moze da davaat antibiotik od rakav, mora da ima opravdana pricina, zacrveneto grlo ne e dovolno da se dade antibiotik, moze da e od virusna priroda. Mene na primer od antibiotikot mi se loselo vo ustata, nekoj gaden vkus i sum gubela apetit. Taka bese i so sinko moj. Koga ce pocnevme namaluvase so jadenje.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sonja 35

Ре: Настинки и вируси 06 Мар 2013 06:22 #234129

 • sonja 35
 • sonja 35's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Будна сум,не е сон...
 • Теми: 127
 • Thank you received: 191
 • Карма: 6
Фала ви на одговорите.
После денови со нервози,страв,се е веќе зад нас.Грлото излезе чисто,д-р немаше одговор зш се случува одбивањето на храна.Според одговорот на орхидеја и мене најлогично ми беше примањето на антибиотикот.Завршивме со него и постепено ни се зголеми апетитот,фала му на бога!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 20 Мар 2013 20:46 #235353

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Соња сега ги читав твоите постови ,и ние сме моментално на истото ,4 дена воопшто нема јадено,малку,млеко,малку јогурт и малку сок и вода само,ништо повеке.Не сака да помириса јадење и се гади.Се почна во саботата,носот и течеше ,а веке неделата почна да крева Т најмногу до 38.Ептен се затна,полна со шлајмче,почна да кашла,во понеделникот бевме на доктор ни открија многу зацрвенето грло и веднаш антибиотик Ампицилин.А инаку од неделата и давам еферелган на секои 4-5-6 саати зависи како качува ама на 6 саати обавезно качува Т најмногу 39.Ни рекоа да правиме инхалација,но ништо живо не сака,па со топла купка малку ни помага.Поврака шлајмче кога ке се закашлува,денес ни е 3 ти ден со антибиотик но еве сеуште сме со Т,а состојбата е подобра во однос шлајмче,нос,кашлање.Незнам што вируси ке беа овие.Утре пак ке ја носам да и прегледаат крв,мокрача и да и го видат грлцето . :grr:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 21 Мар 2013 04:18 #235365

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Frogy mislam deka nema nekoj sto ne go pomina ovoj gaden virus :bes: Sinko posle tri dena vo gradinka go zakaci virusov i kaci temperatura, pocna da kiva i da mu tece noseto, a grloto mu bese slabo zacrveneto, mu da dadoa antibiotik. Temperaturata go drzese nekoi 5 dena, uporna temperatura koja ne se spustase so nisto, tri dena bese konstantno so temperature, morav da mu davam paracetamol na 4 saati I izmegu go tusirav, bidjeki ke kaci 39 I so paracetamolot ke mu se spusti samo do 38,5. Veke tretiot den pocna da namaluva dokaj 37,5. Antibiotikot mislam deka ne bese potreben, ama na maticnata I bese strav da ne napravi pogolemi komplikacii. Otkako pomina temperaturata, se napuni so slaem I pocna strasno da kasla, da nemoze vozduh da zeme. Koga go pregleda maticnata mi vika ima slaem od nosot prema grloto kako zavesa, strasno, toa go drazni I zatoa kasla, mu napaviv ladni inhalacii so himalajskata sol koja mnogu drazni I go terase na kaslanje sto mu pomogna da go iskasla slaemot I morav dve tri inhalacii so ventolin da mu napravam. Vecerta go ispovrati slaemot, a utredenta go fati prolivce koe go drzese dva dena, ama go iscedi maksimalno. Mu se sobraa nekoi 7 dena dodeka se oporavi, a eve veke vtora nedela uste od vreme na vreme ke se zakasla. Vo meguvreme site koi bea vo kontakt so nego kako majka mi, tatko mi I svekrva mi gi razbole, svekrva mi veke vtora nedela ja drzi I I se iskomplicira epten, majka mi isto. Da ne dolzam mnogu jas stavrno neznam sto virus ke bese ova. A napaga I pravi komplikacii tamu kaj sto imate slaba tocka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Настинки и вируси 21 Мар 2013 04:58 #235378

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
I mario go pomina, 1 den vo kreativen centar se vrativme za 36 h, pocna prvo nosot , zacrvenija ocite, i temepratura i zacrveneto grlo.. Udriv na propolis luk,caj i sl... dobro se drzeshe vaka klinichka slika ama temerapturata imashe tendencija da raste, toa beshe indikacija za antibiotik, ama go drzev edno 5 dena bez antibiotik, i epten se vloshuvashe i eve sme na antibiotik :bes: 2 den odma e podobar, ama kashlicava e uzasna.. Ona shto me raduva e Leo, zaedno sme 5 den, jas eve denes se raskisnav i kachiv temeperatura a pu pu, leo se drzi seushte.. zaedno spijat jadat se celo vreme. Taka da dobrata vest e shto ete malku verojatno ojachal, a mario shto da kazam, dete od 25 kg izgleda kako da puka od zdravje, nikakov, 1 den megju grupa deca, ama za volja na vistinata imashe edno mnogu bolno, odma komplikacii...
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Настинки и вируси 21 Мар 2013 11:53 #235420

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Лимонот е чудо – Како да се лекувате со лимон – рецепти

Бронхитис

Излупете 4 лимона, исечете ги на кругови, посиптете ги со малку шеќер и оставете ги да отстојат најмалку 12 часа. Три пати дневно испијте по една лажица сок.

Исто така можете неколку лимона да исцедите на памучен шал, да го ставите на градите во вид на облога и да го оставите да делува неколку часа.

Искашлување

Една до врв полна лажичка за кафе сушена мајчина душица и 2 парчиња лимон прелејте ги со шолја зовриена вода, покријте ги и оставете ги малку да отстојат. Исцедете ги и испијте го топлиот сок.

Исто така можете да испиете сок од еден лимон и една изрендана јаболка со два пати повеќе вода засладена со една лажица мед.

Кашлица

Добро измешајте 150 мл. свеж цеден сок од лимон и иставете иста количина на маслиново масло. Пијте по една чајна лажица се додека кашлицата не помине.

Воспалено грло

Исплакнете го грлото со мали голтки три пати на ден со чаша топла вода во која сте додале сок од еден лимон и малку сол.

- Исплакнете го грлото со мали голтки топла вода со лимонов сок (додајте и лажичка мед) три пат дневно.

- Неколку пати на ден пијте сок од лимон засладен со лажица мед.

Во една чаша топла вода исцедете сок од 1 лимон, натопете газа, ставете ја на предниот дел на вратот и заврзете една сува марама или шал околу вратот.

Настинки и грип

Доколку сакате да ја намалите температурата тогаш на слепоочниците ставете по едно кружно парче лимон и истото зацврснете го со марама.

Испијте една чаша вода во која сте исцедиле сок од лимон. на која што стискаш сок од лимон.

Во сад измешајте: 6 лажички сок од лимон, 1 литар вода, 1 литар млеко, 1/8 бело вино и 250 грама шеќер. Сверете го ова и остајте го малку да се излади. Испијте го пијалакот додека сè уште е топол.

Крварење од нос

Натопете памук со сок од лимон и ставете го во ноздрите и оставете го да делува 15 минути. Првите 5 минути ноздрите стиснете ги со прсти.

Расекотини

За спречување на силно крвавење и дезинфекција, раната намачкајте ја со сок од лимон, а за да го спречите печењето, исперете ја раната со сок од лимон разреден со вода, или истиот тој раствор натопете го во памук и ставете го на раната.

Доколку имате афти или пак исекотини во устата, тогаш три пати дневно исплакнете ја устата со чаша млака вода со исцеден сок од лимон.

Подигнување на имунитетот

Секое утро со мали голтки пијте една чаша млака вода со сок од 1 лимон.
Последна промена: 21 Мар 2013 11:54 by Fairy. Причина: edit text
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, Frogy, vistina

Ре: Настинки и вируси 21 Мар 2013 12:13 #235423

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Се вративме од контрола,и ги наслушнаа градите,имало шлајмче,ни рекоа да направиме крвна слика,се е во нормала,докторот се сомневаше на бронхопневмонија,ама крвната слика ке го покажа тоа.Ни го сменаа антибиотикот ни дадоа Зинат,на 12 саати по 1 кафено лажиче.Денес нема качено Т ,пу пу,па ке видиме до вечер.Ме прашуваше дали кашла многу,дали се поти навечер,но не се поти и кашла само по 2-3 пати на ден.Овај сируп гледам многу јак е,незнам што да правиме :grr:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 21 Мар 2013 13:08 #235430

 • Betispageti
 • Betispageti's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Јас се чуствувам некако изтоштено и немам сила за ништо. Осеќам слаба болка во коските и носот ужасно ми тече! Знае ли некој во рана бременост (12 недела) дали и што смеам да пијам за настинка?The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 21 Мар 2013 17:29 #235440

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Samo vitamin C. Nisto kako Rinostop, Ferveks. Toa ti e zabraneto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 21 Мар 2013 17:53 #235441

 • Betispageti
 • Betispageti's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
темјанушка wrote:
Samo vitamin C. Nisto kako Rinostop, Ferveks. Toa ti e zabraneto.

Така и си мислев!!! Ми е страв да идам кај матичната, доволно е да почекам 5 мин. во чекална и да закачам некоја потешка болест во ова време на вируси. Фала ти, ќе видам како ќе ми биде деновиве па ако не ми е подобро ќе видам што ќе биде следно!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Мар 2013 04:52 #235458

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Betispageti wrote:
Јас се чуствувам некако изтоштено и немам сила за ништо. Осеќам слаба болка во коските и носот ужасно ми тече! Знае ли некој во рана бременост (12 недела) дали и што смеам да пијам за настинка?

Pileska domasna supa, topla da ja jades, med i limun isceden da go izedes so lazice, a za nosot probaj so parea na kamilica, smiruva vospalenija. Poprirodno zdravje... :)
Последна промена: 22 Мар 2013 04:52 by orhideja.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.